Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Rozšíření centrálního hřbitova ve Frýdku-Místku je hotové

Rozšíření centrálního hřbitova ve Frýdku-Místku už je hotové. Ještě je potřeba vyřídit kolaudaci a pak bude možné prostory plnohodnotně využívat. Hřbitov se rozšířil o více než 20 tisíc metrů čtverečních a nabídne několik tisíc nových míst včetně nových schránek v kolumbáriích.

Centrální hřbitov ve Frýdku-Místku nabídne letos nová místa k pohřbívání. Jeho rozšíření je už totiž hotové.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Jsme na území bývalých skleníků, kde jsme začali budovat další část, další etapu frýdeckého hřbitova. Začalo to bouráním komínů, který jsme tady před asi zhruba rokem a půl, byla tady demolice. Pak následovalo odstranění těch skleníků a celková revitalizace. To, co máte možnost vidět, tak to už je po ukončení všech prací."

Rozšíření se připravovalo od roku 2017 a práce samotné byly zahájeny na podzim roku 2020. To nejdůležitější se zvládlo do konce roku 2022.

Vladimír Macura, předseda představenstva TS F-M: "Je tady vybudováno asi 1 100 urnových míst, je tady 678 schránek kolumbárií, které jsou tady za mnou v různé velikosti. Pro dvě nebo pro 4 urny. Je tady asi 400 klasických hrobů, včetně dvouhrobů. Pak tady bude asi 400 epitafů. Takže je to poměrně rozsáhlé nové pohřebiště."
Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Takové ty nejzajímavější prvky, které tady byly udělány, je přemístění božích muk, které byly předtím před branou. Ty jsou za mnou. Pak tady bylo vysázeno zhruba 70 stromů, dále tady byly vysázeny keře, celková úprava zeleně. A je tady vybudováno i kolumbárium, které bylo v požadavcích občanů. Celkově se zvýšil počet hrobových míst o 2 tisíce."
Vladimír Macura, předseda představenstva TS F-M: "Ta stavba rozšíření hřbitova je asi historicky největší jednotlivou zakázkou technických služeb. Trvala nám více než 2 roky a myslím, že jsme se na ní taky hodně naučili."

Město připravuje podmínky, za kterých si mohou zájemci místa pořídit.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Tak si mohou potom tady koupit krycí žulové desky a nechat si tam vyrýt jméno toho, kdo tam bude uschován. Ještě dodám, že v rámci těch prací bylo ještě zřízeno sociální zařízení pro návštěvníky, což je také plus. Plus další zázemí pro pracovníky Technických služeb. Celkový náklad byl 62 milionů, které tady realizovaly technické služby. Já jím tímto děkuji, prokázaly tady dobrou práci a schopnosti."
Vladimír Macura, předseda představenstva TS F-M: "Je to samozřejmě nové pohřebiště, moderní pohřebiště. V tom smyslu, že jsou tady moderní prvky, nějaké ochranné prvky, jsou tady kamery. Bude pod dohledem městské policie. Takže to bude bezpečné místo."

V těchto dnech by mělo dojít ke kolaudaci a od února má být možné před hřbitovem i parkovat.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy