Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Rozšíření centrálního hřbitova ve Frýdku-Místku je hotové

Frýdek-Místek |

Rozšíření centrálního hřbitova ve Frýdku-Místku už je hotové. Ještě je potřeba vyřídit kolaudaci a pak bude možné prostory plnohodnotně využívat. Hřbitov se rozšířil o více než 20 tisíc metrů čtverečních a nabídne několik tisíc nových míst včetně nových schránek v kolumbáriích.

Centrální hřbitov ve Frýdku-Místku nabídne letos nová místa k pohřbívání. Jeho rozšíření je už totiž hotové.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Jsme na území bývalých skleníků, kde jsme začali budovat další část, další etapu frýdeckého hřbitova. Začalo to bouráním komínů, který jsme tady před asi zhruba rokem a půl, byla tady demolice. Pak následovalo odstranění těch skleníků a celková revitalizace. To, co máte možnost vidět, tak to už je po ukončení všech prací."

Rozšíření se připravovalo od roku 2017 a práce samotné byly zahájeny na podzim roku 2020. To nejdůležitější se zvládlo do konce roku 2022.

Vladimír Macura, předseda představenstva TS F-M: "Je tady vybudováno asi 1 100 urnových míst, je tady 678 schránek kolumbárií, které jsou tady za mnou v různé velikosti. Pro dvě nebo pro 4 urny. Je tady asi 400 klasických hrobů, včetně dvouhrobů. Pak tady bude asi 400 epitafů. Takže je to poměrně rozsáhlé nové pohřebiště."
Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Takové ty nejzajímavější prvky, které tady byly udělány, je přemístění božích muk, které byly předtím před branou. Ty jsou za mnou. Pak tady bylo vysázeno zhruba 70 stromů, dále tady byly vysázeny keře, celková úprava zeleně. A je tady vybudováno i kolumbárium, které bylo v požadavcích občanů. Celkově se zvýšil počet hrobových míst o 2 tisíce."
Vladimír Macura, předseda představenstva TS F-M: "Ta stavba rozšíření hřbitova je asi historicky největší jednotlivou zakázkou technických služeb. Trvala nám více než 2 roky a myslím, že jsme se na ní taky hodně naučili."

Město připravuje podmínky, za kterých si mohou zájemci místa pořídit.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Tak si mohou potom tady koupit krycí žulové desky a nechat si tam vyrýt jméno toho, kdo tam bude uschován. Ještě dodám, že v rámci těch prací bylo ještě zřízeno sociální zařízení pro návštěvníky, což je také plus. Plus další zázemí pro pracovníky Technických služeb. Celkový náklad byl 62 milionů, které tady realizovaly technické služby. Já jím tímto děkuji, prokázaly tady dobrou práci a schopnosti."
Vladimír Macura, předseda představenstva TS F-M: "Je to samozřejmě nové pohřebiště, moderní pohřebiště. V tom smyslu, že jsou tady moderní prvky, nějaké ochranné prvky, jsou tady kamery. Bude pod dohledem městské policie. Takže to bude bezpečné místo."

V těchto dnech by mělo dojít ke kolaudaci a od února má být možné před hřbitovem i parkovat.

Nahlásit chybu


K tématu

Frýdek-Místek zpevní některé chodníky za Centrálním hřbitově

Procházení mezi hrobovými místy na Centrálním hřbitově ve Frýdku-Místku bude komfortnější. Radnice nechá ještě letos zpevnit některé travnaté chodníčky v urnovém háji. Dostanou pevné zatravňovací dlaždice. Město tak postupně pokračuje ve zlepšování komfortu pro návštěvníky hřbitova.

Ostrava přispěje letos na opravy hřbitovů 28 milionů korun

9. srpna 2023 15:20 | Ostrava-město | Jiří Cileček

I v letošním roce přispěje Ostrava na potřebné opravy a rekonstrukce hřbitovů na území města. První část dotací směřovala k žadatelům na jaře tohoto roku, o další části podpory rozhodli radní města na svém prvním srpnovém jednání. Letos bylo z rozpočtu vyčleněno pro rekonstrukce hřbitovů jednotlivých městských obvodů 20 milionů korun a 8 milionů korun na úpravy Ústředního hřbitova ve Slezské Ostravě.

Havířovská nemocnice otevřela novou dětskou JIP, s dětmi budou moci být po celou dobu i rodiče

9. listopadu 2023 11:02 | Havířov | Bára Kelnerová

Havířovská nemocnice otevírá novou dětskou JIP. Boxy jsou přizpůsobeny tak, aby po celou dobu hospitalizace mohli být u s svých dětí rodiče. Výhodou také je, že JIP se nachází v bezprostřední blízkosti dětského oddělení.


Obce se utkaly v Beskydských hrách bez hranic, pohár obhájila Lhotka

Smíšené týmy dětí a dospělých se v sobotu v Metylovicích utkaly o putovní pohár Beskydských her bez hranic. Zástupci několika obcí z okolí Frýdlantu nad Ostravicí soutěžili například v biatlonu nebo včelím sběru.

Charitativní utkání osobností Opavy s REAL TOP Praha vyneslo 400 tisíc korun pro tři postižené děti

14. června 2024 11:43 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

Na fotbalovém stadionu v Opavě se proti sobě utkaly osobnosti Opavy s týmem Real Top Praha. Charitativní utkání proběhlo v rámci oslav 800 let města. Výtěžek z něj byl v plné výši věnován třem zdravotně postiženým dětem.

90letý senior na elektrokoloběžce v Ostravě přehlédl tramvaj, následný střet nepřežil

15. června 2024 9:49 | Ostrava-Poruba | Lukáš Zavadil

V Ostravě-Porubě, poblíž křižovatky ulic Martinovická a Třebovická, se během pátečního odpoledne stala tragická dopravní nehoda. Místem projížděl na elektrokoloběžce 90letý muž. Podle policejních informací při odbočování vlevo zřejmě přehlédl souběžně jedoucí tramvaj a srazil se s ní.

Pohádkovou stezkou v lesoparku Dubina se prošly desítky karvinských dětí

15. června 2024 16:24 | Karviná | Monika Danková | Karvinský expres

Lesopark Dubina se stal poprvé v historii místem, na kterém mohly děti potkat své oblíbené pohádkové hrdiny, a to v rámci Pohádkové stezky.

Zaměstnanci Liberty Ostrava mohou žádat stát o výplatu mzdy a kraj o bezúročnou půjčku

14. června 2024 12:05 | Celý MS kraj | Jiří Cileček | Regionální zprávy POLAR

Moravskoslezský kraj nabízí pomocnou ruku zaměstnancům Liberty. Zřídil bezplatnou informační linku a připravil rychlé bezúročné půjčky. Firma na sebe podala insolvenci a přestala vyplácet mzdy.

Zastupitelé schválili programové dotace na příští rok, spolky, kluby a organizace podpoří 31 miliony

14. června 2024 12:51 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

Jedním z nosných témat červnové schůze zastupitelů bylo schválení programových dotací na rok 2025. Jejich prostřednictvím město podporuje například sportovní kluby, kulturní, sociální a volnočasové organizace.

Město oslavuje své výročí kontrastními výstavami, jedna putuje, druhá je na radnici

14. června 2024 16:54 | Studénka | Petra Dorazilová | Expres Studénky

Týden oslav výročí založení Studénky zahájily dvě výstavy. Ta první s názvem “Tři obce - jedno město” obsahuje fotografie, které připomínají zdejší historii. Ta druhá prezentuje budoucnost města očima dětí.

Porubští předškoláci prochází screeningem školní zralosti. Jde o unikátní službu v rámci ČR i Evropy

13. června 2024 19:41 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Městský obvod Ostrava-Poruba už 4. rokem organizuje pro své mateřské a základní školy screening školní zralosti. Je v tom unikání v rámci ČR i Evropy. Nikdo jiný tuto službu školám, rodičům a dětem neposkytuje.

Lidé v Moravské Ostravě a Přívozu mohou hlasovat pro další lokalitu k proměně v participaci

Obyvatelé centrálního ostravského obvodu mohou vybírat další místo k proměně. Z hlasování v participativním rozpočtu Náš obvod vyjde ze čtyř lokalit jedna, která projde příští rok revitalizací.

Ministr Petr Hladík navštívil pohornickou krajinu

13. června 2024 16:41 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Ministr životního prostředí Petr Hladík navštívil Moravskoslezský kraj. Jeho cesta vedla i na Karvinsko, konkrétně k bývalému dolu Gabriela, kde díky dotaci z Fondu pro spravedlivou transformaci vznikne návštěvnické, kulturní a technologické centrum.

Výtvarný obor ZUŠ Frýdek-Místek pořádá v Galerii F-M výstavu Tkanina vjemů

Výtvarný obor Základní umělecké školy Frýdek-Místek připravil výstavu s názvem Tkanina vjemů. V prostorách bývalé záložny mohou návštěvníci vidět obrazy, keramiku i látky, které mají připomenout historii a slávu textilu ve městě.

Studenti Střední školy v Jablunkově předvedli své roboty na výstavě

13. června 2024 13:30 | Jablunkov | Libor Běčák | Beskydský expres

Také v podhůří Beskyd žijí mladí lidé, kteří se v budoucnu chtějí věnovat práci s roboty. Studenti Střední školy v Jablunkově nedávno prezentovali své úspěchy na výstavě Invent arena v Třinci.

Frýdek-Místek koupí Český dům. Chce tam vybudovat centrum pro děti a mládež

Frýdek-Místek koupí Český dům. Nebytí nemovitosti s okolními pozemky za cenu téměř 20 milionů korun schválili po náročném jednání zastupitelé. Město chce v objektu vybudovat centrum pro děti s mládež a přestěhovat tam aktivity Střediska volného času Klíč.

Zastupitelé Frýdku-Místku mají za sebou náročné 9. zasedání. Trvalo 7,5 hodiny

Zastupitelé Frýdku-Místku mají za sebou další náročné zasedání. Probírala se na něm celá řada důležitých bodů. Od schválení výsledku hospodaření, přes dotace až po návrh na koupi Českého domu.

Oblastní kolo Wolframu opět pořádala i partyzánská obec Čeladná

12. června 2024 12:10 | Čeladná | Petra Dorazilová | Čeladenský miniexpres

Sportovní areál u Základní školy Čeladná byl dějištěm oblastního kola 7. ročníku branně vědomostní soutěže Wolfram. O postup do krajského kola tu soupeřilo 13 družstev, dvě domácí a další ze škol přilehlého regionu.

Frýdek-Místek se připravuje na 20. ročník festivalu Sweetsen fest

Největší frýdecko-místecký hudební, charitativní a divadelní festival. To je Sweetsen fest, který letos slaví 20 let od svého založení. I letos opět nabídne více než 100 programových bodů na sedmi scénách.

Rozšíření centrálního hřbitova ve Frýdku-Místku je hotové
Vydáno 23. ledna 2023 12:35, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Rozšíření centrálního hřbitova ve Frýdku-Místku už je hotové. Ještě je potřeba vyřídit kolaudaci a pak bude možné prostory plnohodnotně využívat. Hřbitov se rozšířil o více než 20 tisíc metrů čtverečních a nabídne několik tisíc nových míst včetně nových schránek v kolumbáriích.

Centrální hřbitov ve Frýdku-Místku nabídne letos nová místa k pohřbívání. Jeho rozšíření je už totiž hotové.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Jsme na území bývalých skleníků, kde jsme začali budovat další část, další etapu frýdeckého hřbitova. Začalo to bouráním komínů, který jsme tady před asi zhruba rokem a půl, byla tady demolice. Pak následovalo odstranění těch skleníků a celková revitalizace. To, co máte možnost vidět, tak to už je po ukončení všech prací."

Rozšíření se připravovalo od roku 2017 a práce samotné byly zahájeny na podzim roku 2020. To nejdůležitější se zvládlo do konce roku 2022.

Vladimír Macura, předseda představenstva TS F-M: "Je tady vybudováno asi 1 100 urnových míst, je tady 678 schránek kolumbárií, které jsou tady za mnou v různé velikosti. Pro dvě nebo pro 4 urny. Je tady asi 400 klasických hrobů, včetně dvouhrobů. Pak tady bude asi 400 epitafů. Takže je to poměrně rozsáhlé nové pohřebiště."
Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Takové ty nejzajímavější prvky, které tady byly udělány, je přemístění božích muk, které byly předtím před branou. Ty jsou za mnou. Pak tady bylo vysázeno zhruba 70 stromů, dále tady byly vysázeny keře, celková úprava zeleně. A je tady vybudováno i kolumbárium, které bylo v požadavcích občanů. Celkově se zvýšil počet hrobových míst o 2 tisíce."
Vladimír Macura, předseda představenstva TS F-M: "Ta stavba rozšíření hřbitova je asi historicky největší jednotlivou zakázkou technických služeb. Trvala nám více než 2 roky a myslím, že jsme se na ní taky hodně naučili."

Město připravuje podmínky, za kterých si mohou zájemci místa pořídit.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Tak si mohou potom tady koupit krycí žulové desky a nechat si tam vyrýt jméno toho, kdo tam bude uschován. Ještě dodám, že v rámci těch prací bylo ještě zřízeno sociální zařízení pro návštěvníky, což je také plus. Plus další zázemí pro pracovníky Technických služeb. Celkový náklad byl 62 milionů, které tady realizovaly technické služby. Já jím tímto děkuji, prokázaly tady dobrou práci a schopnosti."
Vladimír Macura, předseda představenstva TS F-M: "Je to samozřejmě nové pohřebiště, moderní pohřebiště. V tom smyslu, že jsou tady moderní prvky, nějaké ochranné prvky, jsou tady kamery. Bude pod dohledem městské policie. Takže to bude bezpečné místo."

V těchto dnech by mělo dojít ke kolaudaci a od února má být možné před hřbitovem i parkovat.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000035361/rozsireni-centralniho-hrbitova-ve-frydkumistku-je-hotove