Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lumpíkov dává dohromady možnosti pomoci pro matky samoživitelky ve Frýdku-Místku

Frýdek-Místek |

Jaké možnosti mají matky samoživitelky? To bylo hlavní téma setkání zástupců organizací a měst u kulatého stolu v Lumpíkově ve Frýdku-Místku. Organizace ve městě dlouhodobě pomáhá těmto ženám a nyní chce zpracovat přehledný manuál s různými formami pomoci pro ženy v těžké situaci.

Rodinné a vzdělávací centrum Lumpíkov uspořádalo kulatý stůl k podpoře matek samoživitelek.

Michaela, matka samoživitelka: "Myslím si, že je to velmi potřebné, protože ty maminky opravdu neví, kde mají začít, když mají nějaký problém ve vztahu, v rodině a podobně."
Veronika Madejová, koordinátorka projektu Ženám s odvahou: "Sešli jsme se tady v rámci projektu Ženám s odvahou, ten kulatý stůl je realizovaný. Sešli jsme se tady ve složení Poskytovatelé sociálních služeb, zástupci úřadu práce, zástupce Magistrátu města Frýdku-Místku. Jsou tady i poskytovatelé služeb z Ostravy, z Centra sociálních služeb. Je tady zástupce z města Vratimov."

Cílem akce bylo zjistit rozsah a možnosti služeb, které mohou matky samoživitelky využít.

Veronika Madejová, koordinátorka projektu Ženám s odvahou: "Žena, která se ocitne v této situaci. Je sama, má děti malé a nemá třeba kam jít. Jde o to, že matky samoživitelky jako takové nejsou cílovou skupinou přesně definovanou zákonem o sociálních službách a tím pádem se jim trochu hůř hledá ta nabídka těch služeb. A proto výstupem z tohoto jednání bude to, že budeme mít informace jaké sociální služby jsou tady, jaké další služby jsou tady, které mohou matky samoživitelky čerpat. A my z toho uděláme jakousi brožuru nebo manuál nebo prohlížeč. Aby ty ženy, když se dostanou do této situace, mohly jednoduše nalézt. Jsem v této situaci, odcházím od manžela, potřebuji někam jít, kam můžu jít, co můžu využít, na jaké dávky mám nárok, na jakou podporu mám nárok. Aby se ty ženy velmi jednoduše mohly zorientovat. A bylo to pro ně jednodušší v té situaci."
Michaela, matka samoživitelka: "Tady děvčata z Lumpíkova mě doporučila paní psycholožku, která byla úžasná a dále mi doporučili právničku, se kterou jsem se mohla poradit, jaké kroky můžu dělat dál. Nabídli mi i možnost vzdělávání v projektu Ženám s odvahou. Takže jsem prošla všemi těmi možnostmi toho vzdělávání, jako byla finanční gramotnost, jako byly komunikační dovednosti a další různá témata."

Matky samoživitelky mají ve Frýdku-Místku hlavně velký problém najít dostupné bydlení.

Veronika Madejová, koordinátorka projektu Ženám s odvahou: "Co tady máme matky samoživitelky, které se účastnily našeho vzdělávání, tak jsme v podstatě my jim našli bydlení. Přes nějaké známé nebo kamarády, že se podařilo vyřešit velmi rychle tuto situaci. Jinak je to problematické."
Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Já jsem velmi ráda, že Lumpíkov takovou akci pořádá, protože opravdu těch matek samoživitelek je hodně a v našem městě zvlášť. A myslím si, že v minulosti nebyly tyto možnosti. Matky samoživitelky musely samy zjišťovat si různé informace, musely samy hledat, jak si pomoci."

Lumpíkov plánuje do května k této problematice ještě jeden kulatý stůl a také konferenci pro zaměstnavatele, veřejnou správu i širokou veřejnost.

Nahlásit chybu


K tématu

Centrum pro rodinu Lumpíkov působí ve Frýdku-Místku na nové adrese

16. října 2023 14:56 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Centrum pro rodinu Lumpíkov ve Frýdku-Místku se přestěhovalo. Nové prostředí nabízí ještě více možností pro maminky s dětmi, které centrum navštěvují. Je zde velká zahrada, prostor pro školičku i školící a konzultační místnosti.

Sbírka Vánoční strom ve Frýdku-Místku letos přispěje azylovému domu pro matky s dětmi

11. prosince 2023 15:59 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Veřejná sbírka Vánoční strom ve Frýdku-Místku už je v plném proudu. Kolemjdoucí mohou přispět do zcela nové pokladničky, která stojí na náměstí Svobody, nebo elektronicky. Peníze letos pomohou ženám a dětem z Azylového domu Sára ve Frýdku.

Dobrovolníci pomáhají mladým lidem vycházejícím z dětských domovů

26. listopadu 2023 13:17 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V Moravskoslezském kraji vznikají nové patronské dvojice. Jde o dobrovolníky, kteří pomáhají mladým lidem z dětských domovů vstoupit do života. V kraji už začala první dvojice a další se přidá v prosinci.


V Porubě zahájili 5. ročník Sdílka. Letos u Floridy, kde je v plánu rekonstrukce celého prostoru

16. května 2024 21:02 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V Porubě slavnostně zahájili už 5. ročník Sdílka. Tato netradiční Pop Up expozice Začala už v roce 2016 na středovém pásu Hl. třídy a od té doby probíhá co dva roky pokaždé na jiném místě obvodu.

Děti plnily branné disciplíny, profesionální vojáci ukázali boj zblízka

Den vítězství si Novojičínští nepřipomněli jen pietními akty, ale také zážitkovou akcí. Ta nabídka stezku s brannými disciplínami, vystavena byla vojenská technika a nechyběla atraktivní ukázka Armády České republiky.

Policistům hlídkujícím u šampionátu se podařilo rychle najít děti ztracené v davu

Včera 14:37 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Relativně běžná služba policistů zapojených do bezpečnostního opatření v souvislosti s hokejovým šampionátem v Ostravě se ve čtvrtek kolem 19. hodiny změnila v urgentní pátrání po dvou malých dětech.

Kolekci historických vozidel obohatí tramvaj Tatra T3. Na její opravu věnuje Ostrava 5 milionů kč

16. května 2024 12:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava má po Praze největší sbírku historických vozidel městské hromadné dopravy. Většina z nich je ve perfektním stavu a stále jezdí. Nyní k ním přibude i tramvaj Tatra T3, která v Ostravě jezdila ještě před 30 roky.

Žáci ZŠ Komenského z Frýdlantu nad Ostravicí předvedli rodičům chemické a fyzikální pokusy

Odpoledne plné chemických a fyzikálních pokusů si připravili žáci ZŠ Komenského ve Frýdlantě nad Ostravicí. Své dovednosti předvedli rodičům, které do školy pozvali u příležitosti Dne rodiny.


V Opavě byl nalezen mincovní poklad. Nejstarší ze 102 mincí je pražský groš z doby Jana Lucemburského

16. května 2024 10:57 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

V Opavě byl nalezen mincovní poklad. Jde o nejvýznamnější nález na území dnešního Moravskoslezského kraje za posledních 100 let. Jedinečný je zejména množstvím zlatých mincí, stavem dochování a vzácností některých exemplářů.

V Karviné se konala náborová akce Policie ČR, studenti prošli fyzickými testy

16. května 2024 17:56 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Studenti pěti karvinských středních škol dostali příležitost vyzkoušet si fyzické testy, které jsou nutné pro přijetí k policii. Kdo je splnil, dostal rok platný certifikát. Pokud se tedy úspěšní studenti rozhodnou rozšířit řady policistů, nemusí fyzické testy dělat znovu.

V Porubě se uskutečnil mezinárodní turnaj mládeže v boxu Ostrava 2024

16. května 2024 21:48 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V Porubě se uskutečnil mezinárodní turnaj mládeže v boxu Ostrava 24. Určen byl mládeži ve věku 11 až 18 let a zúčastnili se ho boxeři i z Německa a Skotska.

Začala rekonstrukce prostoru před Kulturním domem Frýdek

Začala dlouho očekávaná rekonstrukce prostoru před bývalým Kulturním domem Válcoven plechu. Místo získá novou dlažbu, stromové aleje i podzemní retenční nádrže. Práce potrvají zhruba do konce roku a vyjdou na necelých 23 milionů korun.

Hasiči v noci na Bruntálsku bojovali s požárem štěpky

16. května 2024 19:18 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Co bylo příčinou požáru štěpky uskladněné ve Staré Vsi na Bruntálsku, se snaží od čtvrtečního časného rána zjistit hasičský vyšetřovatel. Oheň hasilo pět jednotek.

Vrátní

Sviadnov Nástup: od 20. května 2024 od 25 000 do 32 000 Kč/měsíc

TIC Frýdek-Místek připravilo nové cesty k poznání historie textilního průmyslu

Turistické informační centrum Frýdek-Místek otevírá další nové cesty k poznání historie textilního průmyslu. Opět probíhají oblíbené jízdy historickým autobusem s návštěvou bývalých textilních areálů. Připravena je také nová trasa, která propojí historické památky s moderními prvky.

Protidrogový vlak si ve Frýdku-Místku prohlédlo na 900 návštěvníků

Ve Frýdku-Místku se opět zastavil protidrogový vlak Revolution train. Ten interaktivní a unikátní formou představuje dětem i dospělým problematiku drogově závislých. Cílem projektu je ukázat, co se s člověkem stane, pokud propadne drogám.

Školní jarmark učil děti finanční gramotnosti, předvedly se i na “Kumštplace”

15. května 2024 11:10 | Čeladná | Petra Dorazilová | Čeladenský miniexpres

Pestrý sortiment výrobků nabídl jarmark, který se konal v Základní škole Čeladná, a to ve spolupráci s klubem rodičů této školy.

Muzeum trojmezí v Jablunkově připravilo program ke Dni matek

14. května 2024 9:52 | Jablunkov | Libor Běčák | Kulturní okénko

Návštěvníci Muzea trojmezí v Jablunkově se mohli zapojit do aktivit, které byly připraveny ke Dni matek. Zatímco maminky si mohly dát kávu a v klidu si projít expozice, děti jim vyrobily drobné dárky.

Sbírka Daruj F-M vybrala na dráhu pro horská kola přes 217 tisíc korun

Parta nadšenců se rozhodla vybudovat na Palkovických hůrkách speciální dráhu pro jízdu na horských kolech. Určena bude pro amatérské i profesionální sportovce všech kategorií. Přihlásili se do sbírkového programu Daruj F-M a lidé i město jim přispěli dohromady přes 217 tisíc korun.

Frýdek-Místek nabízí 2 miliony korun za provoz zubní pohotovosti

Frýdek-Místek zaplatí zubařům, kteří budou sloužit pohotovostní služby. Měsíce jednání s krajem a stomatology nepřineslo výsledek, proto se rozhodla radnice jednat na vlastní pěst. Stomatologům nabídne za víkendové a sváteční služby dva miliony korun na rok.

Lumpíkov dává dohromady možnosti pomoci pro matky samoživitelky ve Frýdku-Místku
Vydáno 20. března 2023 11:57, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Jaké možnosti mají matky samoživitelky? To bylo hlavní téma setkání zástupců organizací a měst u kulatého stolu v Lumpíkově ve Frýdku-Místku. Organizace ve městě dlouhodobě pomáhá těmto ženám a nyní chce zpracovat přehledný manuál s různými formami pomoci pro ženy v těžké situaci.

Rodinné a vzdělávací centrum Lumpíkov uspořádalo kulatý stůl k podpoře matek samoživitelek.

Michaela, matka samoživitelka: "Myslím si, že je to velmi potřebné, protože ty maminky opravdu neví, kde mají začít, když mají nějaký problém ve vztahu, v rodině a podobně."
Veronika Madejová, koordinátorka projektu Ženám s odvahou: "Sešli jsme se tady v rámci projektu Ženám s odvahou, ten kulatý stůl je realizovaný. Sešli jsme se tady ve složení Poskytovatelé sociálních služeb, zástupci úřadu práce, zástupce Magistrátu města Frýdku-Místku. Jsou tady i poskytovatelé služeb z Ostravy, z Centra sociálních služeb. Je tady zástupce z města Vratimov."

Cílem akce bylo zjistit rozsah a možnosti služeb, které mohou matky samoživitelky využít.

Veronika Madejová, koordinátorka projektu Ženám s odvahou: "Žena, která se ocitne v této situaci. Je sama, má děti malé a nemá třeba kam jít. Jde o to, že matky samoživitelky jako takové nejsou cílovou skupinou přesně definovanou zákonem o sociálních službách a tím pádem se jim trochu hůř hledá ta nabídka těch služeb. A proto výstupem z tohoto jednání bude to, že budeme mít informace jaké sociální služby jsou tady, jaké další služby jsou tady, které mohou matky samoživitelky čerpat. A my z toho uděláme jakousi brožuru nebo manuál nebo prohlížeč. Aby ty ženy, když se dostanou do této situace, mohly jednoduše nalézt. Jsem v této situaci, odcházím od manžela, potřebuji někam jít, kam můžu jít, co můžu využít, na jaké dávky mám nárok, na jakou podporu mám nárok. Aby se ty ženy velmi jednoduše mohly zorientovat. A bylo to pro ně jednodušší v té situaci."
Michaela, matka samoživitelka: "Tady děvčata z Lumpíkova mě doporučila paní psycholožku, která byla úžasná a dále mi doporučili právničku, se kterou jsem se mohla poradit, jaké kroky můžu dělat dál. Nabídli mi i možnost vzdělávání v projektu Ženám s odvahou. Takže jsem prošla všemi těmi možnostmi toho vzdělávání, jako byla finanční gramotnost, jako byly komunikační dovednosti a další různá témata."

Matky samoživitelky mají ve Frýdku-Místku hlavně velký problém najít dostupné bydlení.

Veronika Madejová, koordinátorka projektu Ženám s odvahou: "Co tady máme matky samoživitelky, které se účastnily našeho vzdělávání, tak jsme v podstatě my jim našli bydlení. Přes nějaké známé nebo kamarády, že se podařilo vyřešit velmi rychle tuto situaci. Jinak je to problematické."
Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Já jsem velmi ráda, že Lumpíkov takovou akci pořádá, protože opravdu těch matek samoživitelek je hodně a v našem městě zvlášť. A myslím si, že v minulosti nebyly tyto možnosti. Matky samoživitelky musely samy zjišťovat si různé informace, musely samy hledat, jak si pomoci."

Lumpíkov plánuje do května k této problematice ještě jeden kulatý stůl a také konferenci pro zaměstnavatele, veřejnou správu i širokou veřejnost.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000036267/lumpikov-dava-dohromady-moznosti-pomoci-pro-matky-samozivitelky-ve-frydkumistku