Frýdek-Místek aktuálně pracuje na další změně územního plánu.
Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Vzhledem ke změně stavebního zákona bude potřeba udělat také povinnou standardizaci. Jsme jedno z prvních měst v České republice, které standardizaci územního plánu dělá. Všechna statutární města by v nejbližší době měla začít se změnou územního plánu. S tím, že může jít o pouhou standardizaci nebo i o samotnou změnu."
Město se rozhodlo obě části spojit. Provede tedy standardizaci i změny.
Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Změn je několik. Měníme plochy, které byly standardně vymezeny v zastavitelném území. Vytyčujeme jenom velmi málo ploch pro bydlení, protože Frýdek-Místek v současné době má pro bydlení vymezeno velké množství ploch. A poté vyměníme na základě požadavků občanů plochy z jiného funkčního využití na další. Frýdek-Místek vcelku často mění územní plán. Přibližný interval je dva až tři roky mezi změnami. S tím, že změna ve zkráceném rozsahu trvá rok, až rok a půl. Vždycky dojde k tomu, že vyhovíme pouze té části, kde vyhovět můžeme. Z velké části se jedná o přenesenou působnost, takže jsme vázáni zákony. Nicméně, kde můžeme změnit územní plán tak, aby vyhověl požadavkům občanů a zároveň rozvoji města, tak tam se snažíme vyhovět."
Díky standardizaci územního plánu by mělo dojít ke sjednocení územních plánů v celé České republice.
Jakub Míček (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Díky tomu uživatelé, kteří si budou územní plán prohlížet, tak nebudou muset překlikávat mezi různými územnímy plány. A nezmění se takto vzhled. Samotná standardizace je pouze otázkou změny vzhledu, tloušťky čar, barev a dalších takových věcí."
Územní plán jednotlivých obcí v kraji je k nahlédnutí na webu Moravskoslezského kraje. Lidé se tam dozví, jaké pozemky se na území obcí nacházejí a jak s nimi může být nakládáno. Zda se tam například může stavět nebo je to zemědělská půda, či se tam do budoucna plánuje něco veřejně prospěšného.