Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Začala rekonstrukce prostoru před Kulturním domem Frýdek

Frýdek-Místek |  | Frýdeckomístecký expres

Začala dlouho očekávaná rekonstrukce prostoru před bývalým Kulturním domem Válcoven plechu. Místo získá novou dlažbu, stromové aleje i podzemní retenční nádrže. Práce potrvají zhruba do konce roku a vyjdou na necelých 23 milionů korun.

Z prostoru před Kulturním domem Frýdek v Heydukově ulici se stalo jedno velké staveniště. Město se prostřednictvím technických služeb pustilo do zdejší velké a dlouho očekávané rekonstrukce.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Jedná se o plochu, která byla léta neřešená. My jsme slíbili, že se tím budeme zabývat. Tady touto plochou. Doplnili jsme projekt. Ten projekt byl poměrně náročný, protože jsme ho museli doplnit nově o strategii s nakládáním dešťových vod, které chceme teďka jímat, akumulovat."
Michal Rylko, místopředseda představenstva TS F-M: "Momentálně řešíme nějaké odvodnění, včetně všech objektů na odvodňovacím zařízení. Jako je výstavba akumulačních a retenčních jímek, včetně napojení do kanalizace. Do těchto jímek bude svedena povrchová voda a následně v průběhu sezóny, jak to bude postaveno, tak by to mělo sloužit k zalévání stromořadí, které tady vyroste."
Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Dále jsme museli vybrat povrch, budou to velkoformátové dlaždice, které jsou také trochu atypické. Nejsou tady tak běžně používané. Musí se k tomu dát a použít speciální technika. Dojde k úpravě zeleně, dojde k novému mobiliáři, budou tady lavičky, koše, nové stromy, nová alej. Takže jsem přesvědčen, a udělám proto všechno, aby to místo si zasloužilo důstojný tvar a vzhled. Tak, aby ti lidé, kteří tady bydlí, mohli být spokojení a mohli být na to trochu pyšní."

Prostor je velmi frekventovaný, technické služby proto žádají veřejnost o respektování všech omezení a také velkou dávku opatrnosti při pohybu kolem vymezeného staveniště.

Michal Rylko, místopředseda představenstva TS F-M: "Momentálně ty práce nejsou až tak plošně náročné. Horší bude až se dostaneme do plošné demolice betonové plochy. S tím, že potom ta samotná stavba by měla probíhat někde tak do poloviny prosince, za předpokladu dobrého počasí a všech okolností. S tím, že i tady jako na prvním místě ve městě bude použita dlažba, která je velkého formátu. Metr na metr. Poměrně náročná a těžká bude i manipulace s ní."

Začátek rekonstrukce oddálily komplikace majetkové povahy i nedávná rekonstrukce kanalizace. Město oslovilo také obyvatele okolních domů a provozoven, aby se k projektu vyjádřili.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Také jsme udělali nějaké opatření k tomu, aby těch stánků nebylo tady tolik. Podle mě ten stánek, který tady zůstane z nějakých důvodů, tak bude také nějakým způsobem revitalizován. Takže i ty okolní budovy, potom očekáváme, že si majitelé upraví ten vzhled tak, aby i jejich provozovny. Odpovídal tady ten vzhled tomu prostředí, které tady bude. To znamená, že budou také revitalizovat a nebudou to také ty šedé fasády. Ale že se to spraví a nebudou to jen tady nějaké reklamy pověšené přes fasádu."

Náklady na rekonstrukci plochy jsou odhadovány na necelých 23 milionů korun.

Nahlásit chybu


K tématu

Práce na přestavbě bývalého hotelu Centrum ve Frýdku-Místku výrazně pokročily

V bývalém hotelu Centrum ve Frýdku-Místku pokračuje rekonstrukce. Městská společnost DISTEP kompletně demontovala interiér a chystá se na odstrojení obkladů z vnější části budovy. Z hotelu mají být rezidenční byty a společnost tam přestěhuje své zázemí.

Věžový dům v Anenské ve Frýdku-Místku má za sebou náročnou revitalizaci

26. června 2023 12:38 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Skončila další náročná revitalizace šestnáctipatrového domu v Anenské ulici ve Frýdku-Místku. Dům prošel zateplením, výměnou oken a také dostal nové balkony. Práce se kvůli komplikacím výrazně protáhly a vyšly na 30 milionů korun.

Rekonstrukce Integrovaného centra Žirafa ve Frýdku-Místku je kompletně hotová

30. října 2023 11:36 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Integrované centrum Žirafa ve Frýdku-Místku má kompletně hotovou revitalizaci. Práce na zateplení, výměně oken, vybudování nájezdových ramp a nových vchodů trvaly 10 měsíců. Stály téměř 11 milionů korun a musely se zvládnout za plného provozu.


Následky silné bouře opět zaměstnávají hasiče po celém regionu, nejčastěji zasahují u polámaných a vyvrácených stromů

Dnes 15:12, vydáno dnes 7:44 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Od pátečního večera prošly přes Moravskoslezský kraj další série intenzivních bouřek. Silný vítr lámal a vyvracel stromy. Lidé na některých místech hlásili také větší kroupy. Hasiči mají i během soboty opět plno práce.

Sanatorium v Jablunkově slaví 100 let, nemocných s tuberkulózou už je jen minimum

Jediné plicní sanatorium zaměřené na léčbu tuberkulózy v Beskydech letos slaví 100 let svého působení. V Jablunkově si výročí připomněli zdravotníci, zástupci města i kraje, který zařízení provozuje.

Vedení Karviné ocenilo před koncem školního roku nejlepší žáky základních škol

Před koncem školního roku se zástupci vedení Karviné sešli s nejlepšími žáky základních škol, aby jim k jejich vynikajícím výsledkům pogratulovali. Letos ocenění proběhlo v kině Centrum, nechyběla společná snídaně a prohlídka zázemí kina.

O prohlídky výjezdových stanic záchranářů byl velký zájem

Včera 16:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Záchranáři v Moravskoslezském kraji pořádali Den otevřených dveří. Otevřelo se čtrnáct stanic v kraji. Dopoledne je hojně navštěvovali školáci a odpoledne veřejnost. Záchranáři představili techniku a předávali dobré rady v poskytování první pomoci a prevenci.

MS kraj nabízí bezúročné půjčky zaměstnancům Liberty

Moravskoslezský kraj připravil finanční výpomoc zaměstnancům huti, kteří se díky krachujícímu ocelářskému gigantu ocitli v existenčních potížích. Nabízí bezúročnou půjčku ve výši 25 tisíc korun.

Dětem v tíživé situaci proplácí obědy ve školách Moravskoslezský kraj

Včera 15:32 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Už 90 školských zařízení z Moravskoslezského kraje se pro příští školní rok přihlásilo do programu bezplatného stravování pro děti. V první vlně schválilo krajské vedení příspěvky v souhrnné výši 26,3 milionu korun. Další školy se do programu ještě mohou zapojit, hejtmanství přijímá žádosti až do konce letošního září.

Myslivec omylem zastřelil pytláka u řeky. Myslel, že je to postřelený divočák

Včera 10:06 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Policisté zveřejnili podrobnosti k tragické události v Ostravě-Přívozu z loňského listopadu. Myslivec tam při nočním honu zastřelil muže u řeky v rákosí. Myslel si totiž, že jde o divočáka, kterého předtím s kolegou postřelili a následně sledovali. Jak se ukázalo, zastřelený na místě pytlačil. Střelci nyní hrozí vězení.

Další ročník Festivalu v ulicích je skoro tady, letos představí více než 220 umělců

Oblíbený ostravský Festival v ulicích se blíží. 21. a 22. června už po třetí zaplní porubskou Hlavní třídu a její okolí a představí se na něm více než 220 umělců z 20 zemí světa.

Heřmanickou haldu uhasí nepropustný sarkofág, hotov by měl být asi za 10 let

Včera 15:13 | Ostrava-město | Libor Běčák

Společnost DIAMO společně s ministry Zbyňkem Stanjurou a Jozefem Síkelou představili plán, jak zajistit hořící Heřmanickou haldu. Lidi bydlící v okolí ochrání před zplodinami a prachem obrovský sarkofág.

Zdravotnická škola se na Den zdraví proměnila v nemocnici

Den zdraví na SZŠ a VOŠZ v Ostravě má dlouhou tradici a je primárně určen pro žáky ostravských mateřských škol a prvního stupně základních škol.

Modrý kříž pomáhá mladistvým i dospělým ve Frýdku-Místku v boji se závislostmi

Město Frýdek-Místek podpořilo organizaci Modrý kříž. Ta pracuje s lidmi, kteří mají sklony k závislosti na drogách nebo alkoholu. Na projekt, který se věnuje hlavně mladistvým a rodičům půjde 520 tisíc korun.

Frýdek-Místek udělil čtyři Ceny města za rok 2023

Frýdek-Místek uděloval ceny města za rok 2023. Ocenění se udělovalo za oblast záchrany životů, přínos v kultuře a výtvarné umění a architektura. Cenu získali čtyři lidé, jeden z nich in memoriam.

Jablunkovští deváťáci převzali ocenění za své úspěchy

19. června 2024 11:33 | Jablunkov | Libor Běčák | Jablunkovský miniexpres

Ve velkém sále radnice v Jablunkově se sešli žáci 9. ročníků základních škol, kteří byli oceněni za dobré studijní výsledky a reprezentaci města.

Děti s prarodiči sesbírali nářeční výrazy používané v Čeladné

18. června 2024 14:40 | Čeladná | Petra Dorazilová | Regionální zprávy POLAR

Základní škola Čeladná žila několik měsíců mezigeneračním projektem s názvem Jaro s babi a dědou. Jeho jedním z úkolů bylo, aby děti se svými prarodiči sestavili slovníky výrazů v místním nářečí. Sešlo se jich několik desítek.

Frýdek-Místek se chystá na Mezinárodní folklorní festival

Mezinárodní folklorní festival Frýdek-Místek opět láká na bohatý program. Kromě řady domácích souborů přijede také pět zahraničních. Program pro veřejnost začíná ve čtvrtek a hlavními taháky bude roztančené náměstí v pátek a celou sobotu.

Školáci poznávali práci hasičů. Navštívili hasičskou školu i stanici ve Frýdku-Místku

Jak probíhá výuka mladých hasičů a následně život u profesionální jednotky. To bylo stěžejním bodem akce, kterou společně připravili hasičská střední škola, vyšší odborná škola a krajští hasiči pro žáky frýdecko-místeckých základních škol.

Začala rekonstrukce prostoru před Kulturním domem Frýdek
Vydáno 16. května 2024 14:39, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Začala dlouho očekávaná rekonstrukce prostoru před bývalým Kulturním domem Válcoven plechu. Místo získá novou dlažbu, stromové aleje i podzemní retenční nádrže. Práce potrvají zhruba do konce roku a vyjdou na necelých 23 milionů korun.

Z prostoru před Kulturním domem Frýdek v Heydukově ulici se stalo jedno velké staveniště. Město se prostřednictvím technických služeb pustilo do zdejší velké a dlouho očekávané rekonstrukce.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Jedná se o plochu, která byla léta neřešená. My jsme slíbili, že se tím budeme zabývat. Tady touto plochou. Doplnili jsme projekt. Ten projekt byl poměrně náročný, protože jsme ho museli doplnit nově o strategii s nakládáním dešťových vod, které chceme teďka jímat, akumulovat."
Michal Rylko, místopředseda představenstva TS F-M: "Momentálně řešíme nějaké odvodnění, včetně všech objektů na odvodňovacím zařízení. Jako je výstavba akumulačních a retenčních jímek, včetně napojení do kanalizace. Do těchto jímek bude svedena povrchová voda a následně v průběhu sezóny, jak to bude postaveno, tak by to mělo sloužit k zalévání stromořadí, které tady vyroste."
Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Dále jsme museli vybrat povrch, budou to velkoformátové dlaždice, které jsou také trochu atypické. Nejsou tady tak běžně používané. Musí se k tomu dát a použít speciální technika. Dojde k úpravě zeleně, dojde k novému mobiliáři, budou tady lavičky, koše, nové stromy, nová alej. Takže jsem přesvědčen, a udělám proto všechno, aby to místo si zasloužilo důstojný tvar a vzhled. Tak, aby ti lidé, kteří tady bydlí, mohli být spokojení a mohli být na to trochu pyšní."

Prostor je velmi frekventovaný, technické služby proto žádají veřejnost o respektování všech omezení a také velkou dávku opatrnosti při pohybu kolem vymezeného staveniště.

Michal Rylko, místopředseda představenstva TS F-M: "Momentálně ty práce nejsou až tak plošně náročné. Horší bude až se dostaneme do plošné demolice betonové plochy. S tím, že potom ta samotná stavba by měla probíhat někde tak do poloviny prosince, za předpokladu dobrého počasí a všech okolností. S tím, že i tady jako na prvním místě ve městě bude použita dlažba, která je velkého formátu. Metr na metr. Poměrně náročná a těžká bude i manipulace s ní."

Začátek rekonstrukce oddálily komplikace majetkové povahy i nedávná rekonstrukce kanalizace. Město oslovilo také obyvatele okolních domů a provozoven, aby se k projektu vyjádřili.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Také jsme udělali nějaké opatření k tomu, aby těch stánků nebylo tady tolik. Podle mě ten stánek, který tady zůstane z nějakých důvodů, tak bude také nějakým způsobem revitalizován. Takže i ty okolní budovy, potom očekáváme, že si majitelé upraví ten vzhled tak, aby i jejich provozovny. Odpovídal tady ten vzhled tomu prostředí, které tady bude. To znamená, že budou také revitalizovat a nebudou to také ty šedé fasády. Ale že se to spraví a nebudou to jen tady nějaké reklamy pověšené přes fasádu."

Náklady na rekonstrukci plochy jsou odhadovány na necelých 23 milionů korun.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000043086/zacala-rekonstrukce-prostoru-pred-kulturnim-domem-frydek