Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Příspěvky na obědy pro školáky by ve Frýdku-Místku chtěli zavést od října

Frýdek-Místek |

Frýdek-Místek připravuje projekt Příspěvky na obědy pro školáky. Spustit by se mohl v říjnu, kdy bude definitivně jasné, kolik rodin využije dotace od státu a dalších programů. Účast v dotačním projektu bude dobrovolná a peníze dostanou přímo školní jídelny, které budou účtovat nižší ceny za obědy.

Ve Frýdku-Místku chtějí pomoci nízkopříjmovým rodinám s dětmi na základních školách. Dlouhodobě tady totiž připravují projekt Příspěvky na obědy.

Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Když jsme se rozhodovali, že dáme tento bod do volebního programu, tak jsme hlavně zjišťovali podmínky ve Frýdku-Místku, jaké tady děti mají. Bylo pro nás důležité, aby opravdu ty děti docházely na ty obědy, z důvodů i socializace. Není to pouze o té stravě."
Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Samozřejmě jedním z hlavních takových bodů, kterých jsme se chtěli držet, bylo to, aby ten projekt byl co možná nejméně administrativně náročný. Protože pouze tak bude v podstatě rychle zaveditelný do těch škol a nezatíží pedagogické ani nepedagogické pracovníky. Šlo nám o to, aby ten projekt byl jednoduchý. Šlo nám o to, aby v podstatě, co možná do největší míry, kopíroval současný systém přihlašování obědů."
Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Maminky si neuvědomují, že je to daleko výhodnější, když to dítě chodí na oběd do základní školy, kde má tu stravu pestrou. Bohatou na různé vitamíny. Ta strava se střídá. Takhle doma maminka navaří, ale podle mě finančně ji to vyjde daleko dráž, než když jde to dítě na oběd ve škole."
Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Je to jedna ze záležitostí, kterou máme sjednánu v koaliční smlouvě. Čili nepředpokládáme nějaký zásadní odpor. Na druhou stranu je třeba doladit ještě nějaké drobnosti, aby vyhovovaly celé koalici."

O příspěvek by mohly dobrovolně rodiny požádat při přihlášení dítěte na oběd. Tím se sníží cena obědu a peníze dostane přímo školní jídelna. Řeší se ale ještě koordinace se státními projekty.

Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "33 procent dětí nedochází vůbec na školní obědy. Nyní jsme zjišťovala, jak je to přes projekty, které jsou dané státem nebo Womem for Women a pouze 134 dětí se stravuje přes tyto projekty v celém Frýdku-Místku, což mi přijde hodně málo."
Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Vítáme to, že se zapojil i stát. Protože v konečném důsledku jde o to, aby se snížily jednak náklady rodin na školní obědy. A zlepšila se kvalita stravování, aby ty děti docházely na ty obědy do škol. A stát v tom začal konat. A tento rok výrazně změnil podmínky, právě pro ten svůj státní příspěvek. Trošku tam došlo ke kolizi. My v podstatě musíme využívat jak těch prostředků státu, tak prostředků města. Proto jsme se rozhodli náš městský projekt zahájit až od 1. října. S tím, aby byl dostatečný prostor pro náběh toho státního projektu."

Hnutí ANO usiluje o hrazení celé platby za obědy. Výše příspěvku je ale stále v jednání. Už v letošním rozpočtu na to alokovala 10 milionů korun.

Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Přesto, že se z té původní alokované částky ve výši deseti milionů korun něco vyčerpalo ve třetí změně rozpočtu, tak předpokládáme, že opět ve čtvrté změně bude ta částka znovu doplněna na tu původní úroveň a dokonce předpokládáme, pokud bude třeba, že bude i navýšena, protože to považujeme opravdu za jeden z našich zásadních programových bodů."

Samotnou podobu projektu bude muset schválit ještě zářijové zastupitelstvo.

Nahlásit chybu


K tématu

O proplácení obědů na školách už ve Frýdku-Místku požádali rodiče stovek dětí

6. listopadu 2023 16:16 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Frýdek-Místek nově proplácí některým dětem obědy na základních školách. Podmínkou je, aby měli rodiče nárok na přídavek na dítě. Peníze za obědy pak dostanou přímo školní jídelny a děti tak mohou bezplatně na obědy. Do projektu už rodiče přihlásili stovky dětí.

Frýdek-Místek bude platit některým školákům od listopadu obědy

21. září 2023 11:58 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Frýdek-Místek bude hradit od listopadu některým školákům obědy. Nový projekt je určený pro rodiny, které pobírají přídavky na děti. Účast v něm bude zcela dobrovolná a město dá peníze za obědy přímo svým základním školám. Cílem je pomoci nízkopříjmovým rodinám.

Obědy zdarma mohou využít nově i střední školy v Moravskoslezském kraji

10. října 2023 12:50 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Moravskoslezský kraj se už sedmým rokem zapojil do projektu Obědy do škol. Nabízí školám, aby si zažádaly o příspěvky na obědy pro děti ze sociálně slabších rodin. Letos mohou mít zdarma obědy kromě dětí z mateřinek a základních škol také středoškoláci. Moravskoslezský kraj na tento projekt získal z evropských zdrojů 63 milionů korun, dalších 7 má alokováno ve svém rozpočtu. Tyto peníze jsou určené na tento a příští školní rok.


111 vyloučených z MHD při noční razii v Ostravě, nejčastěji jeli bez lístku

Dnes 10:01 | Ostrava-město | Jiří Cileček

903 zkontrolovaných cestujících v celkem 35 spojích, a z toho 111 vyloučených pasažérů za nedodržování přepravních podmínek. To jsou výsledky kontrolní bezpečnostní akce asistentů přepravy Dopravního podniku Ostrava (DPO) a strážníků Městské policie Ostrava (MPO), která proběhla v noci z pátku na sobotu. Noční akce probíhala na tramvajových linkách v Ostravě-Jihu a tramvajových linkách v centru města.

V porubské ZŠ Dětská proběhla oblíbená interaktivní výstava Svět fantazie z kostek

Už pošesté se v Porubě uskutečnila výstava modelů ze stavebnice Lego nazvaná Svět fantazie z kostek. Probíhala v prostorách Základní školy Dětská a opět byl o ni velký zájem.

U Dolních Tošanovic začal za jízdy hořet autobus na zemní plyn

Včera 19:53 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V pátek dopoledne vyjely tři jednotky hasičů k požáru autobusu na zemní plyn na okraj Dolních Tošanovic na Frýdecko-Místecku. V autobuse jeli čtyři lidé, kteří ho stihli včas opustit. Po uhašení hasiči pomáhali při odtahu autobusu a uklidili komunikaci, která byla během zásahu neprůjezdná.

Policisté se v pátek zaměřili silniční piráty. V MS kraji se měřilo na desítkách silnic

Včera 10:46 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Policisté v pátek provedli v celé naší zemi monstrózní dopravní akci, zaměřenou na silniční piráty, kteří jezdí rychle. V Moravskoslezském kraji měřili například v Petřvaldu na Karvinsku, kde řidiči často překračují povolenou padesátku.

Ministerstvo schválilo záměr stavby Severního spoje. Ostrava o propojení Poruby a centra usiluje dlouho

Dobrá zpráva pro Ostravu přišla z ministerstva dopravy. Záměr výstavby tzv. Severního spoje, který propojí Porubu a centrum města je schválen. Investorem stavby je Moravskoslezský kraj.

Marica už nebude strašákem Poruby. Po letech trápení se mění na bytový dům

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Sdílená kola už jezdí, první půlhodina je zdarma

Nový Jičín nabízí lidem nový způsob dopravy. Začal tu fungovat bikesharing, neboli sdílená kola. Současně tento projekt zavádí i Kopřivnice a lidé tak mohou mezi těmito dvěma městy na vypůjčených kolech přejíždět.

OKD může dál těžit uhlí, schválilo to ministerstvo životního prostředí

Včera 12:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Těžební společnost OKD získala od Ministerstva životního prostředí souhlasné závazné stanovisko v procesu posuzování vlivu hornické činnosti na životní prostředí. Takzvaná EIA platí pro období roku 2024 až do ukončení činnosti. Posuzovaná hornická činnost zahrnuje dobývání uhlí i technickou likvidaci Dolu ČSM, která bude následovat po ukončení těžby.

Bobr se stal hlavním hrdinou oslavy Dne Země

Na náměstí Republiky se v pátek konal Den Země, který se váže k ochraně životního prostředí. Žáci škol si užili bohatý program.

Nevyužívaná hřiště v Porubě nahradila zeleň. Proces proměn mapuje výstava na Hlavní třídě

Poruba proměnila 14 nevyužívaných betonových ploch v ostrovy plné zeleně. A to díky financí z Norských fondů. Veškeré proměny dokumentuje výstava ve středovém pásu Hlavní třídy pod kruhovým objezdem.

Kynologové z Frýdlantu nad Ostravicí pořádali Memoriál J. Kaštovského

V kynologickém areálu ve Frýdlantě nad Ostravicí se konal 28. ročník Memoriálu Kaštovského, v jehož disciplínách museli své dovednosti prokázat nejen psi, ale také jejich vůdci.

Sezóna Beskydských farmářských trhů ve Frýdku-Místku začne letos dřív

Frýdek-Místek opět připravilo další sezónu oblíbených Beskydských farmářských trhů. Letos začínají ještě dříve než loni a probíhat budou vždy jednou za 14 dní. Sezónu pak tradičně završí na konci listopadu oblíbená zabijačka.

Zelené parkoviště na Slezské ve Frýdku-Místku má být hotové ještě letos

Výstavba nového parkoviště na sídlišti Slezská ve Frýdku-Místku je před spuštěním. Místo zde najde na čtyři desítky aut. Stavba by měla začít do konce května a hotovo má být ještě letos. Parkoviště bude zasazeno do zeleně, aby se nenarušoval ráz okolí betonovou plochou.

Dívka poděkovala členům IZS za záchranu. Vytáhli ji z řeky Ostravice ve Frýdku-Místku

Chtěla chytit padající mobilní telefon, jenže uklouzla a skončila pod splavem v řece Ostravici. Mladá dívka pak se štěstím ve vodě dlouhé minuty čekala na záchranu. Tu nakonec díky perfektní spolupráci bleskově zvládli strážníci, policisté a hasiči.

Frýdek-Místek udržuje tradici Podbeskydského ještěra

17. dubna 2024 21:46 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal | Studuj u nás

Podbeskydský ještěr je už zavedená značka soutěže mladých cukrářů. Pořádá ji SŠ gastronomie, oděvnictví a služeb ve Frýdku-Místku a rovněž na letošním ročníku jsme mohli obdivovat umění cukrářských talentů.

Dívka se topila v řece Ostravici ve Frýdku-Místku. Zachránili ji policisté a hasiči

Strážníci, policisté a hasiči zachraňovali 21letou dívku, která se topila v řece Ostravici ve Frýdku-Místku. Díky perfektní spolupráci a také velkému štěstí se dívka neutopila pod jezem. Dlouhé minuty totiž čekala na záchranu, než si jí někdo ve vodě všimne.

Příspěvky na obědy pro školáky by ve Frýdku-Místku chtěli zavést od října
Vydáno 13. července 2023 16:06, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Frýdek-Místek připravuje projekt Příspěvky na obědy pro školáky. Spustit by se mohl v říjnu, kdy bude definitivně jasné, kolik rodin využije dotace od státu a dalších programů. Účast v dotačním projektu bude dobrovolná a peníze dostanou přímo školní jídelny, které budou účtovat nižší ceny za obědy.

Ve Frýdku-Místku chtějí pomoci nízkopříjmovým rodinám s dětmi na základních školách. Dlouhodobě tady totiž připravují projekt Příspěvky na obědy.

Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Když jsme se rozhodovali, že dáme tento bod do volebního programu, tak jsme hlavně zjišťovali podmínky ve Frýdku-Místku, jaké tady děti mají. Bylo pro nás důležité, aby opravdu ty děti docházely na ty obědy, z důvodů i socializace. Není to pouze o té stravě."
Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Samozřejmě jedním z hlavních takových bodů, kterých jsme se chtěli držet, bylo to, aby ten projekt byl co možná nejméně administrativně náročný. Protože pouze tak bude v podstatě rychle zaveditelný do těch škol a nezatíží pedagogické ani nepedagogické pracovníky. Šlo nám o to, aby ten projekt byl jednoduchý. Šlo nám o to, aby v podstatě, co možná do největší míry, kopíroval současný systém přihlašování obědů."
Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Maminky si neuvědomují, že je to daleko výhodnější, když to dítě chodí na oběd do základní školy, kde má tu stravu pestrou. Bohatou na různé vitamíny. Ta strava se střídá. Takhle doma maminka navaří, ale podle mě finančně ji to vyjde daleko dráž, než když jde to dítě na oběd ve škole."
Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Je to jedna ze záležitostí, kterou máme sjednánu v koaliční smlouvě. Čili nepředpokládáme nějaký zásadní odpor. Na druhou stranu je třeba doladit ještě nějaké drobnosti, aby vyhovovaly celé koalici."

O příspěvek by mohly dobrovolně rodiny požádat při přihlášení dítěte na oběd. Tím se sníží cena obědu a peníze dostane přímo školní jídelna. Řeší se ale ještě koordinace se státními projekty.

Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "33 procent dětí nedochází vůbec na školní obědy. Nyní jsme zjišťovala, jak je to přes projekty, které jsou dané státem nebo Womem for Women a pouze 134 dětí se stravuje přes tyto projekty v celém Frýdku-Místku, což mi přijde hodně málo."
Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Vítáme to, že se zapojil i stát. Protože v konečném důsledku jde o to, aby se snížily jednak náklady rodin na školní obědy. A zlepšila se kvalita stravování, aby ty děti docházely na ty obědy do škol. A stát v tom začal konat. A tento rok výrazně změnil podmínky, právě pro ten svůj státní příspěvek. Trošku tam došlo ke kolizi. My v podstatě musíme využívat jak těch prostředků státu, tak prostředků města. Proto jsme se rozhodli náš městský projekt zahájit až od 1. října. S tím, aby byl dostatečný prostor pro náběh toho státního projektu."

Hnutí ANO usiluje o hrazení celé platby za obědy. Výše příspěvku je ale stále v jednání. Už v letošním rozpočtu na to alokovala 10 milionů korun.

Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Přesto, že se z té původní alokované částky ve výši deseti milionů korun něco vyčerpalo ve třetí změně rozpočtu, tak předpokládáme, že opět ve čtvrté změně bude ta částka znovu doplněna na tu původní úroveň a dokonce předpokládáme, pokud bude třeba, že bude i navýšena, protože to považujeme opravdu za jeden z našich zásadních programových bodů."

Samotnou podobu projektu bude muset schválit ještě zářijové zastupitelstvo.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000038191/prispevky-na-obedy-pro-skolaky-by-ve-frydkumistku-chteli-zavest-od-rijna