Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Studenti z šesti zemí obdivovali krásy Beskyd i okolních měst. Přijeli na letní Eurocamp

Frýdek-Místek |

Studenti z šesti zemí, včetně domácích, zavítali v rámci projektu Eurocamp do Beskyd. Nejen, že mezi sebou zdokonalili své jazykové znalosti, ale také obdivovali zdejší přírodu. Letošní ročník akce se zaměřil na duševní zdraví a studenti na svých zastávkách plnili různé úkoly.

Frýdek-Místek se stal jednou ze zastávek studentů z evropských zemí v rámci dlouholetého projektu Eurocamp. Výpravu tady přivítali zástupci vedení města.

Marta Michaláková, organizátorka Eurocampu v ČR: "Letošní ročník navázal na naše projekty z minulých let. Hlavně z minulého roku a jmenuje se Back to Ourselves neboli Zpátky k sobě. Je to téma, které jsme si vybrali, které se tak moc neučí ve školách. A snažili jsme se podpořit to psychické zdraví, které je opravdu po té covidové pandemii hodně nalomené. Hlavně u těch mladých lidí. A snažit se jim vysvětlit, že komunikace je opravdu velmi důležitá a nějak je odtrhnout od těch jejich mobilů."

Studenti na jednotlivých místech plní různé úkoly a poznávají také krásy měst i beskydské přírody.

Anna, studentka z Kypru: "Přijeli jsme z Kypru, konkrétně z Limasolu. Jsme běžecký tým, někteří z nás jsou vytrvalci, jiní sprinteři. Říkáme si Ještěrky, protože ty patří v naší zemi k nejrychlejším zvířatům. My žijeme na ostrově, a to je úplně něco jiného než tady. Strašně se nám líbí zdejší beskydská krajina. Byli jsme si tady už zaběhat. Perfektní počasí a čistý vzduch. Je to tady příjemný relax a opravdu si to užíváme. V Česku jsem jinak poprvé a moc se mi tady líbí."
Jørn, vedoucí výpravy z Norska: "Já už jsem v České republice potřetí. Byl jsem dvakrát v Praze. V roce 2015 a naposledy minulý rok. Tohle je poprvé, kdy jsem na Eurocampu se studenty. Žádný z mých studentů ještě v Česku nebyl. Je to nová zkušenost a opravdu si to tady užíváme."
Marta Michaláková, organizátorka Eurocampu v ČR: "Samozřejmě největší skupinou je česká skupina, protože se opravdu snažím, aby tady tito studenti, to je takový jeden z těch cílů, aby prolomily ty jazykové bariéry. A pochopili, že komunikace v cizím jazyce bude denně jejich součástí, pokud chtějí být úspěšní v životě. A zároveň se snažíme je taky naučit takové toleranci vůči jiným národům."
Tomáš Chlebek (NMFM), zastupitel Frýdku-Místku: "Ty výměnné pobyty jsou důležité. Ta jazyková bariéra je neskutečná, která se prolomuje. Já úplně myslím na sebe, jak jsem před, nebudu říkat kolika lety, před 40 lety na gymplu, angličtinu. A toto je velká věc, která přínosem pro ty studenty a pro ty děti."
Marta Michaláková, organizátorka Eurocampu v ČR: "Každý večer ta země zúčastněná má svůj národ, kde vytvoří nějaký kvíz a donesou nějakou ochutnávku jejich typického jídla, pití a podobně. Takže mají i takové neformální seznámení s tou zemí. A co je nejkrásnější, že jim zůstávají i ty kontakty do dalších let. A pak se potkávají, že třeba tady portugalská skupina se potkala tady s jednou naší vedoucí v Portugalsku. A díky tomu, že měli krásný zážitek, zase chtěli navštívit i naši zemi."

Letošního Eurocampu se zúčastnilo 61 studentů z Norska, Německa, Portugalska, Kypru, Malty a Česka.

Nahlásit chybu


K tématu

Protidrogový vlak přijede v pondělí do Frýdku-Místku

20. dubna 2023 16:23 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Osvětu a zajímavý smyslový zážitek přiveze do Frýdku-Místku známý Protidrogový vlak. Na nádraží zastaví v pondělí 24. dubna. Ve vagónech 165 metrů dlouhé soupravy se děti seznámí dopodrobna s drogovou problematikou. Návštěvu plánují školní třídy a zvána je také veřejnost.

Den Země ve Frýdku-Místku prozradil, jak funguje ekologická domácnost

24. dubna 2023 14:14 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Šetrný přístup k životnímu prostředí skrze ekologickou domácnost. To bylo hlavní téma letošního ročníku tradiční výchovně vzdělávací a osvětové akce Den Země ve Frýdku-Místku Akce zpestřila vyučování školákům i dětem z mateřinek, a vydat se na ni mohli také návštěvníci z řad široké veřejnosti.

Lékařská fakulta Ostravské univerzity se otvírá studentům ze zahraničí

4. května 2023 19:04 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Lékařská fakulta Ostravské univerzity získala akreditaci pro výuku studijního programu Všeobecné lékařství v angličtině. První zahraniční studenti nastoupí už v září letošního roku. Ročně by přitom mohlo na fakultě studovat medicínu až 50 zájemců ze zahraničí.


111 vyloučených z MHD při noční razii v Ostravě, nejčastěji jeli bez lístku

Dnes 10:01 | Ostrava-město | Jiří Cileček

903 zkontrolovaných cestujících v celkem 35 spojích, a z toho 111 vyloučených pasažérů za nedodržování přepravních podmínek. To jsou výsledky kontrolní bezpečnostní akce asistentů přepravy Dopravního podniku Ostrava (DPO) a strážníků Městské policie Ostrava (MPO), která proběhla v noci z pátku na sobotu. Noční akce probíhala na tramvajových linkách v Ostravě-Jihu a tramvajových linkách v centru města.

V porubské ZŠ Dětská proběhla oblíbená interaktivní výstava Svět fantazie z kostek

Už pošesté se v Porubě uskutečnila výstava modelů ze stavebnice Lego nazvaná Svět fantazie z kostek. Probíhala v prostorách Základní školy Dětská a opět byl o ni velký zájem.

U Dolních Tošanovic začal za jízdy hořet autobus na zemní plyn

Včera 19:53 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V pátek dopoledne vyjely tři jednotky hasičů k požáru autobusu na zemní plyn na okraj Dolních Tošanovic na Frýdecko-Místecku. V autobuse jeli čtyři lidé, kteří ho stihli včas opustit. Po uhašení hasiči pomáhali při odtahu autobusu a uklidili komunikaci, která byla během zásahu neprůjezdná.

Policisté se v pátek zaměřili silniční piráty. V MS kraji se měřilo na desítkách silnic

Včera 10:46 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Policisté v pátek provedli v celé naší zemi monstrózní dopravní akci, zaměřenou na silniční piráty, kteří jezdí rychle. V Moravskoslezském kraji měřili například v Petřvaldu na Karvinsku, kde řidiči často překračují povolenou padesátku.

Ministerstvo schválilo záměr stavby Severního spoje. Ostrava o propojení Poruby a centra usiluje dlouho

Dobrá zpráva pro Ostravu přišla z ministerstva dopravy. Záměr výstavby tzv. Severního spoje, který propojí Porubu a centrum města je schválen. Investorem stavby je Moravskoslezský kraj.

Marica už nebude strašákem Poruby. Po letech trápení se mění na bytový dům

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Sdílená kola už jezdí, první půlhodina je zdarma

Nový Jičín nabízí lidem nový způsob dopravy. Začal tu fungovat bikesharing, neboli sdílená kola. Současně tento projekt zavádí i Kopřivnice a lidé tak mohou mezi těmito dvěma městy na vypůjčených kolech přejíždět.

OKD může dál těžit uhlí, schválilo to ministerstvo životního prostředí

Včera 12:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Těžební společnost OKD získala od Ministerstva životního prostředí souhlasné závazné stanovisko v procesu posuzování vlivu hornické činnosti na životní prostředí. Takzvaná EIA platí pro období roku 2024 až do ukončení činnosti. Posuzovaná hornická činnost zahrnuje dobývání uhlí i technickou likvidaci Dolu ČSM, která bude následovat po ukončení těžby.

Bobr se stal hlavním hrdinou oslavy Dne Země

Na náměstí Republiky se v pátek konal Den Země, který se váže k ochraně životního prostředí. Žáci škol si užili bohatý program.

Nevyužívaná hřiště v Porubě nahradila zeleň. Proces proměn mapuje výstava na Hlavní třídě

Poruba proměnila 14 nevyužívaných betonových ploch v ostrovy plné zeleně. A to díky financí z Norských fondů. Veškeré proměny dokumentuje výstava ve středovém pásu Hlavní třídy pod kruhovým objezdem.

Sezóna Beskydských farmářských trhů ve Frýdku-Místku začne letos dřív

Frýdek-Místek opět připravilo další sezónu oblíbených Beskydských farmářských trhů. Letos začínají ještě dříve než loni a probíhat budou vždy jednou za 14 dní. Sezónu pak tradičně završí na konci listopadu oblíbená zabijačka.

Zelené parkoviště na Slezské ve Frýdku-Místku má být hotové ještě letos

Výstavba nového parkoviště na sídlišti Slezská ve Frýdku-Místku je před spuštěním. Místo zde najde na čtyři desítky aut. Stavba by měla začít do konce května a hotovo má být ještě letos. Parkoviště bude zasazeno do zeleně, aby se nenarušoval ráz okolí betonovou plochou.

Dívka poděkovala členům IZS za záchranu. Vytáhli ji z řeky Ostravice ve Frýdku-Místku

Chtěla chytit padající mobilní telefon, jenže uklouzla a skončila pod splavem v řece Ostravici. Mladá dívka pak se štěstím ve vodě dlouhé minuty čekala na záchranu. Tu nakonec díky perfektní spolupráci bleskově zvládli strážníci, policisté a hasiči.

Frýdek-Místek udržuje tradici Podbeskydského ještěra

17. dubna 2024 21:46 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal | Studuj u nás

Podbeskydský ještěr je už zavedená značka soutěže mladých cukrářů. Pořádá ji SŠ gastronomie, oděvnictví a služeb ve Frýdku-Místku a rovněž na letošním ročníku jsme mohli obdivovat umění cukrářských talentů.

Dívka se topila v řece Ostravici ve Frýdku-Místku. Zachránili ji policisté a hasiči

Strážníci, policisté a hasiči zachraňovali 21letou dívku, která se topila v řece Ostravici ve Frýdku-Místku. Díky perfektní spolupráci a také velkému štěstí se dívka neutopila pod jezem. Dlouhé minuty totiž čekala na záchranu, než si jí někdo ve vodě všimne.

O vodě se školáci z Nové Vsi na Den Země učili v planetáriu

Děti ze základní školy v Nové Vsi se u příležitosti Dne Země učily v mobilním planetáriu, které bylo postavené v tělocvičně.

Studenti z šesti zemí obdivovali krásy Beskyd i okolních měst. Přijeli na letní Eurocamp
Vydáno 31. července 2023 15:59, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Studenti z šesti zemí, včetně domácích, zavítali v rámci projektu Eurocamp do Beskyd. Nejen, že mezi sebou zdokonalili své jazykové znalosti, ale také obdivovali zdejší přírodu. Letošní ročník akce se zaměřil na duševní zdraví a studenti na svých zastávkách plnili různé úkoly.

Frýdek-Místek se stal jednou ze zastávek studentů z evropských zemí v rámci dlouholetého projektu Eurocamp. Výpravu tady přivítali zástupci vedení města.

Marta Michaláková, organizátorka Eurocampu v ČR: "Letošní ročník navázal na naše projekty z minulých let. Hlavně z minulého roku a jmenuje se Back to Ourselves neboli Zpátky k sobě. Je to téma, které jsme si vybrali, které se tak moc neučí ve školách. A snažili jsme se podpořit to psychické zdraví, které je opravdu po té covidové pandemii hodně nalomené. Hlavně u těch mladých lidí. A snažit se jim vysvětlit, že komunikace je opravdu velmi důležitá a nějak je odtrhnout od těch jejich mobilů."

Studenti na jednotlivých místech plní různé úkoly a poznávají také krásy měst i beskydské přírody.

Anna, studentka z Kypru: "Přijeli jsme z Kypru, konkrétně z Limasolu. Jsme běžecký tým, někteří z nás jsou vytrvalci, jiní sprinteři. Říkáme si Ještěrky, protože ty patří v naší zemi k nejrychlejším zvířatům. My žijeme na ostrově, a to je úplně něco jiného než tady. Strašně se nám líbí zdejší beskydská krajina. Byli jsme si tady už zaběhat. Perfektní počasí a čistý vzduch. Je to tady příjemný relax a opravdu si to užíváme. V Česku jsem jinak poprvé a moc se mi tady líbí."
Jørn, vedoucí výpravy z Norska: "Já už jsem v České republice potřetí. Byl jsem dvakrát v Praze. V roce 2015 a naposledy minulý rok. Tohle je poprvé, kdy jsem na Eurocampu se studenty. Žádný z mých studentů ještě v Česku nebyl. Je to nová zkušenost a opravdu si to tady užíváme."
Marta Michaláková, organizátorka Eurocampu v ČR: "Samozřejmě největší skupinou je česká skupina, protože se opravdu snažím, aby tady tito studenti, to je takový jeden z těch cílů, aby prolomily ty jazykové bariéry. A pochopili, že komunikace v cizím jazyce bude denně jejich součástí, pokud chtějí být úspěšní v životě. A zároveň se snažíme je taky naučit takové toleranci vůči jiným národům."
Tomáš Chlebek (NMFM), zastupitel Frýdku-Místku: "Ty výměnné pobyty jsou důležité. Ta jazyková bariéra je neskutečná, která se prolomuje. Já úplně myslím na sebe, jak jsem před, nebudu říkat kolika lety, před 40 lety na gymplu, angličtinu. A toto je velká věc, která přínosem pro ty studenty a pro ty děti."
Marta Michaláková, organizátorka Eurocampu v ČR: "Každý večer ta země zúčastněná má svůj národ, kde vytvoří nějaký kvíz a donesou nějakou ochutnávku jejich typického jídla, pití a podobně. Takže mají i takové neformální seznámení s tou zemí. A co je nejkrásnější, že jim zůstávají i ty kontakty do dalších let. A pak se potkávají, že třeba tady portugalská skupina se potkala tady s jednou naší vedoucí v Portugalsku. A díky tomu, že měli krásný zážitek, zase chtěli navštívit i naši zemi."

Letošního Eurocampu se zúčastnilo 61 studentů z Norska, Německa, Portugalska, Kypru, Malty a Česka.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000038463/studenti-z-sesti-zemi-obdivovali-krasy-beskyd-i-okolnich-mest-prijeli-na-letni-eurocamp