Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lidé bez domova budou moci uklízet ve Frýdku-Místku. Za práci dostanou stravenky

Frýdek-Místek |

Lidé bez domova dostanou možnost se zapojit do úklidu ve Frýdku-Místku. Za odvedenou práci následně dostanou odměnu v podobě stravenek. Město tím chce podpořit zapojení osob bez přístřeší do pracovního procesu a získání pracovních návyků.

Ve Frýdku-Místku chtějí od října rozjet pilotní projekt Stravenka F-M. Ta bude určena pro lidi bez domova, kteří se zapojí do úklidu města.

Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Inspiraci jsme získali z okolních měst. Z Ostravy, Českého Těšína, Třince, kde tento projekt již funguje. Jedná se o zapojení osob bez domova do pracovního procesu, kdy budou pomáhat s úklidem města a takto získají stravenku. Do projektu bude zapojena Slezská Diakonie, pracovníci azylového domu Bethel, kteří již nyní podporují osoby bez domova. Úklid budou provádět v koordinaci s Technickými službami Frýdek-Místek, kdy technické služby budou vytipovávat místa k úklidu."

V Českém Těšíně běží projekt od letošního roku. A už se do něj zapojilo na 24 lidí.

Tomasz Gierczuszkiewicz; Slezská diakonie, vedoucí střediska Bethel Český Těšín: "Naše zkušenost je zatím hodně pozitivní, protože už na začátku toho projektu jsme měli mnoho zájemců ze stran našich klientů. My to máme určeno tak, že každé úterý se mohou zapojit čtyři lidé bez domova. Už od počátku jsme měli třeba 8 zájemců na jeden den. Nebo i více. Takže jsme museli je podle nějakého klíče vybrat, ty klienty, kteří se zapojí. Někteří šli jenom jednou a někteří šli opakovaně. Třeba jedna paní byla asi jedenáctkrát."

Podobně to má fungovat i ve Frýdku-Místku. Uklízet se bude vždy jeden den v týdnu maximálně dvě hodiny.

Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Za hodinu práce získají stokorunovou stravenku, za kterou si budou moci nakoupit potraviny. Hlavně nám jde o to, aby lidé bez domova se zkusili znovu zapojit do pracovního procesu a získali pracovní návyky. Může jim to pomoci nastartovat nový život."
Tomasz Gierczuszkiewicz; Slezská diakonie, vedoucí střediska Bethel Český Těšín: "Má to asi více rovin. Jednak je to rovina těch osob bez domova, že oni mají možnost trochu jinak strávit ten den. Smysluplně, s nějakým výsledkem, který je za nimi vidět. Může to být pro ně i nějaká motivace. Další věc je, že z toho mají stravenku. Tím, že to jsou stravenky, tak primárně by měly sloužit k nákupu jídla nebo těch základních věcí, dejme tomu i doplatky na léky se tím dají platit."

Město na pilotní projekt Stravenka F-M vyčlení 50 tisíc korun.

Nahlásit chybu


K tématu

Lidé bez domova pomáhají s úklidem Frýdku-Místku. Za práci dostanou stravenky

19. října 2023 15:32 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Frýdek-Místek spustil projekt Stravenka F-M. Díky němu mají možnost lidé bez domova získat za práci stravenky. Pravidelně jednou týdně budou dvě hodiny uklízet na dopředu vytipovaných místech. Podle koordinátora ze Slezské diakonie je o tento typ práce mezi klienty velký zájem.

Lidé bez domova mohou ve Frýdku-Místku v zimě využít teplou židli v azylovém domě

4. prosince 2023 14:32 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Lidé bez domova ve Frýdku-Místku nemusí v zimě mrznout na ulici. V době, kdy teploty klesnou pod mínus 5 stupňů mohou využít služeb takzvaných teplých židlí. A to v Nízkoprahovém denním centru Bethel pro muže. A v Azylovém domě Sára pro ženy.

Lidé bez domova uklízejí za stravenky Frýdek-Místek. Město chce projekt rozšířit

Lidé bez domova mají velký zájem pravidelně uklízet Frýdek-Místek. Za odvedenou práci totiž dostávají stravenky. Aktuálně se uklízí jednou týdně dvě hodiny. Město chce program rozšířit. Uklízelo by se dva dny v týdnu a zapojilo by se více lidí bez domova.


Muž se dusil bramborákem na slavnostech, museli ho oživovat

Včera 11:15 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Záchranáři zasahovali v sobotu večer u muže v ohrožení života na Frýdecko-Místecku. Najednou mu zaskočil bramborák a začal se dusit. Jídlo se z něj nedařilo dostat a muž upadl do bezvědomí.

Palkovičtí převzali ocenění Vesnice roku na svých tradičních slavnostech

13. července 2024 21:44 | Celý MS kraj | Libor Běčák | Palkovický miniexpres

Ve sportovně-společenském areálu v centru Palkovic se konal tradiční Festival dechovky spojený se slavnostmi guláše a piva.

Paraglidistka neplánovaně přistála na stromě, sundali ji hasiči

13. července 2024 18:51 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

U nepodařeného přistání paraglidistky zasahovaly v sobotu tři jednotky hasičů v Kunčicích pod Ondřejníkem. Při přistání totiž uvízla na stromě.

Návštěvníci havířovského koupaliště už mohou jezdit na nových tobogánech

13. července 2024 12:16 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Tento týden dorazily konečně do areálu koupaliště poslední díly pro dokončení výstavby nových tobogánů. První návštěvníci si mohli atrakci vyzkoušet o víkendu. Nadšení bylo velké.

V Beskydech nabouralo auto do spadlého stromu. Bouřky opět zaměstnávaly hasiče

13. července 2024 7:44 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Bouřky posledních dní jsou stále velmi intenzivní. Přívalové deště přináší obrovské množství vody a silný vítr láme stromy. Hasiči v Moravskoslezském kraji mají od pátečního večera opět plno práce.

Na Slezské nainstalovali speciální cyklopanely, sloužit budou nejen cyklistům

Majitelé elektrokol mohou ve Slezské Ostravě nově využít speciální cyklo panely, díky kterým si mohou dobít baterii nebo dofoukat pneumatiky. Panely ale mají více funkcí užitečných nejen cyklistům. Slezská Ostrava je v rámci města úplně prvním obvodem, který na svých cyklostezkách panely instaluje.

Lidé v Havířově si stěžují na přechody pro chodce, interval je podle radnice nastaven správně

12. července 2024 11:07 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

Lidé často volají na havířovský magistrát a stěžují si, že světelný interval pro bezpečný přechod komunikace není dostatečně dlouhý. Semafory jsou ale podle radnice nastaveny správně.

Záchranáři ve Frýdku-Místku dostali klíče od domů s byty pro seniory

11. července 2024 16:31 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Záchranáři mají občas problémy dostat se do domů, kde bydlí senioři. Město jim proto nechalo vyrobit kopie klíčů od domů zvláštního určení. Ty budou mít k dispozici ve všech výjezdových vozech a tím pádem se snadno, například v noci, dostanou do bytových domů.

Radnice v Horní Suché neodkoupí finské domky

12. července 2024 11:00 | Horní Suchá | Bára Kelnerová | Miniexpres Horní Suché

Zastupitelé v Horní Suché na mimořádném zasedání rozhodli, že radnice neodkoupí od soukromého vlastníka jednu z lokalit finských domů. Lidé přitom měli zájem si následně domky od obce odkoupit.

Senior, kterého pobodal roj vos na Krnovsku, poděkoval za záchranu života

11. července 2024 15:02 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Účastnil se ekologické akce Hnutí Duha a zrovna pracoval v lese poblíž obce Hynčice na Krnovsku. 66letého seniora přitom najednou náhle pobodal roj vos. V těžko přístupném terénu se k němu musel k prvotnímu ošetření spustit lékař z vrtulníku. Pak ho převezli do nemocnice v Krnově. Nyní všem poděkoval za bleskovou záchranu života.

Mladí hasiči bojovali v požárním útoku O pohár SDH Frýdlant nad Ostravicí

Mladí hasiči a hasičky z celého okresu se utkali ve Frýdlantě v královské disciplíně požárního sportu – v požárním útoku. Sedmičlenná družstva si zasoutěžila už v patnáctém ročníku O pohár Sboru dobrovolných hasičů Frýdlant nad Ostravicí.

Parkoviště u Sekerovy vily ve Frýdku-Místku už je ve výstavbě

11. července 2024 15:30 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Frýdek-Místek stále řeší nedostatek parkovacích míst. Aktuálně už je v plném proudu stavba nového parkoviště na sídlišti Slezská. Hotové má být do konce roku. Navíc bude vytvořeno ze zatravňovacích dlaždic a nabídne také malou zelenou oázu.

Taneční skupina Funky Beat z Frýdku-Místku letos získala titul Mistr Mistrů

11. července 2024 13:33 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Taneční skupina Funky Beat z Frýdku-Místku má za sebou jednu z nejlepších sezón. Přivezla medaile z mistrovství Evropy, ale junioři hlavně ovládli domácí soutěž Czech Dance Masters, kde porazili na 150 týmů a stali se Mistry Mistrů.

Letní koupaliště ve Frýdlantě nabízí ochlazení v parnu, ale má i ohřívanou vodu

Letní koupaliště ve Frýdlantě nad Ostravicí je opět plně připraveno poskytnout osvěžení v parných dnech. Ve srovnání s ostatními koupališti v regionu je přístupné za lidové vstupné.

Deváťáci v Čeladné, i jejich ředitelka, se loučili na půdě staré školy

10. července 2024 9:40 | Čeladná | Petra Dorazilová | Čeladenský miniexpres

Vyřazování žáků základní školy se poslední roky koná v Čeladné v památníku Josefa Kaluse, tedy v budově bývalé školy. Letos si tu své poslední vysvědčení převzala necelá dvacítka deváťáků.

Autovraky mizí z ulic Frýdku-Místku. Město také lidem radí, jak se jich bezplatně zbavit

Frýdek-Místek postupně čistí ulice od autovraků. Jde ale o složitý administrativní proces, který s sebou nese i nemalé náklady. Proto město připomíná, že autovraky mohou nechat zlikvidovat i jejich majitelé. Pro ty to bude bezplatné. A ještě navíc dostanou od vrakoviště menší výkupní cenu.

Lidé bez domova budou moci uklízet ve Frýdku-Místku. Za práci dostanou stravenky
Vydáno 11. září 2023 15:50, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Lidé bez domova dostanou možnost se zapojit do úklidu ve Frýdku-Místku. Za odvedenou práci následně dostanou odměnu v podobě stravenek. Město tím chce podpořit zapojení osob bez přístřeší do pracovního procesu a získání pracovních návyků.

Ve Frýdku-Místku chtějí od října rozjet pilotní projekt Stravenka F-M. Ta bude určena pro lidi bez domova, kteří se zapojí do úklidu města.

Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Inspiraci jsme získali z okolních měst. Z Ostravy, Českého Těšína, Třince, kde tento projekt již funguje. Jedná se o zapojení osob bez domova do pracovního procesu, kdy budou pomáhat s úklidem města a takto získají stravenku. Do projektu bude zapojena Slezská Diakonie, pracovníci azylového domu Bethel, kteří již nyní podporují osoby bez domova. Úklid budou provádět v koordinaci s Technickými službami Frýdek-Místek, kdy technické služby budou vytipovávat místa k úklidu."

V Českém Těšíně běží projekt od letošního roku. A už se do něj zapojilo na 24 lidí.

Tomasz Gierczuszkiewicz; Slezská diakonie, vedoucí střediska Bethel Český Těšín: "Naše zkušenost je zatím hodně pozitivní, protože už na začátku toho projektu jsme měli mnoho zájemců ze stran našich klientů. My to máme určeno tak, že každé úterý se mohou zapojit čtyři lidé bez domova. Už od počátku jsme měli třeba 8 zájemců na jeden den. Nebo i více. Takže jsme museli je podle nějakého klíče vybrat, ty klienty, kteří se zapojí. Někteří šli jenom jednou a někteří šli opakovaně. Třeba jedna paní byla asi jedenáctkrát."

Podobně to má fungovat i ve Frýdku-Místku. Uklízet se bude vždy jeden den v týdnu maximálně dvě hodiny.

Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Za hodinu práce získají stokorunovou stravenku, za kterou si budou moci nakoupit potraviny. Hlavně nám jde o to, aby lidé bez domova se zkusili znovu zapojit do pracovního procesu a získali pracovní návyky. Může jim to pomoci nastartovat nový život."
Tomasz Gierczuszkiewicz; Slezská diakonie, vedoucí střediska Bethel Český Těšín: "Má to asi více rovin. Jednak je to rovina těch osob bez domova, že oni mají možnost trochu jinak strávit ten den. Smysluplně, s nějakým výsledkem, který je za nimi vidět. Může to být pro ně i nějaká motivace. Další věc je, že z toho mají stravenku. Tím, že to jsou stravenky, tak primárně by měly sloužit k nákupu jídla nebo těch základních věcí, dejme tomu i doplatky na léky se tím dají platit."

Město na pilotní projekt Stravenka F-M vyčlení 50 tisíc korun.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000039062/lide-bez-domova-budou-moci-uklizet-ve-frydkumistku-za-praci-dostanou-stravenky