Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Dům na Kostikově náměstí chce Frýdek-Místek kvůli nevýnosnosti prodat

Frýdek-Místek rozhodl o prodeji domu na Kostikově náměstí. Nemovitost s osmi byty a komerčními prostory by se měla prodat ve veřejné dražbě. Důvodem má být špatný stav a nerentabilita výnosů z nájmů. Obavy z prodeje mají nyní současní nájemníci městských bytů.

Velký rohový dvojdům číslo popisné 646 a 647 na Kostikově náměstí ve Frýdku-Místku. Město ho vytipovalo k prodeji a předložilo návrh zastupitelstvu.

Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Ten majetek byl vytipován k prodeji po dlouhé úvaze. A zejména po vyhodnocení toho, že není tak ziskový, jak by patrně měl být. Naopak tomu městu přináší značné náklady, pokud jde o tu údržbu. A za posledních šest let ty náklady na údržbu přesáhly výtěžek z toho nájmu. A to z obou těch domů. A to jak z bytů, tak z těch nebytových prostor dohromady. Čili máme opravdu za to, že než dlouhodobě prodělávat. A ještě v budoucnu chystat investice v řádech milionů korun, tak bude lepší prodat tento majetek."

Výtěžek z nájmu byl 3,6 milionu, ale údržba stála 5,7 milionu. V domě je také městské nízkoprahové zařízení pro děti a mládež, které má využívat v průměru 10 dětí. Roční náklady na jeho provoz jsou ale přes 2 miliony korun. Služba se zruší a město domluvilo, že děti budou moci docházet do jiných zařízení.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "My jsme se rozhodli, že se podíváme na městský majetek jako celek. A abychom mohli opravit další městské byty, případně vybudovat, sloučit některé činnosti, zajistit ty podstatné věci, jako vybudovat dvě nové tělocvičny. Věnovat se výstavbě Alzheimercentra, tak musíme provézt nějakou revizi, inventarizaci toho majetku."

V domě je také osm bytů, ve kterých bydlí zhruba 17 lidí. Ti se nejvíce bojí výrazného navýšení nájmů po prodeji.

Zdenka Kotlárová, nájemkyně domu: "Jsou tam lidé vážně nemocní. Máme spousta zažádáno ze zdravotních důvodů o výměny. Již předtím, než jsme se dozvěděli o tom, že město stoplo veškeré výměny, opravy v tomto domě. A nájemníci samozřejmě by chtěli, aby ten dům byl neprodán a v případě, že by byl prodán, tak abychom byli upřednostněni a byli nám ty výměny umožněny. A město dál nás nechalo bydlet v nájemních bytech. A ne, jak nám bylo sděleno, že musíme jít znovu do pořadníku. Proč, když v pořadníku už jsme byli. Čekali jsme i přes deset let, aby nám ten byt byl přidělen. Museli jsme zaplatit nemalé peníze po bývalých nájemnících. Dluhy, které se pohybovaly od 50 do 100 tisíc, ty doplatky. Museli jsme si ten byt upravit tak, abychom se tam mohli nastěhovat a bydlet."
Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Ta situace samozřejmě lidsky je těžká nebo je nepříjemná. Na druhou stranu, jak tady také padlo, naprostá většina bytů je v soukromém vlastnictví. A my právě, pokud se nám podaří určitým způsobem modifikovat ty zásady pro přidělování bytů, které se týkají těch sociálních případů, já nemůžu tu pomoc vyloučit, ale nemůžu ji ani slíbit."

Prodej byl nakonec schválen koaličními hlasy. Opoziční strany ho vůbec nepodpořily.

Pavel Machala (Přátelé FM), opoziční zastupitel: "Nemyslíme si, že by se město mělo zbavovat nemovitostí, které má obsazeny a které přinášejí zisk. Argumenty vedení města, že tyto finanční prostředky utržené za prodej použije nebo musí použít na opravu stávajícího bytového fondu, považujeme za liché, protože na tom samém jednání se následně schvaloval nákup zchátralé nemovitosti, do které budou muset být investovány desítky milionů korun."
Marcel Sikora (KDU-ČSL), opoziční zastupitel: "My jsme vždycky podporovali naopak nákup domů, kde se nacházejí byty, aby město zvyšovalo svůj bytový fond. A ne aby o něj přicházelo. Takže to byl jeden z důvodů, proč jsme tento nákup nepodpořili. Viděli jsme sami, že i obyvatelé tohoto domu nebyli úplně informováni o tom, zda budou moci v tomto domě dále nájemní smlouvy, zda se jim zvýší nájem.¨"
Radovan Hořínek (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Kolegové z opozice neustále ten stav vykládali tak, že proběhnutím dražby automaticky ty nájemní smlouvy skončí, ale to není pravda. Ty nájemní smlouvy pokračují dále ve stejném režimu, jako byly uzavřeny s městem."

Prodej se uskuteční formou veřejné dražby, která by mohla proběhnout nejpozději v listopadu.

Nahlásit chybu


K tématu
Tomáš Lehnert - pracoviště Staříč
Staříč
od 45 000 Kč/měsíc

Detail

DENIM TRADE s.r.o. - pracoviště
Frýdek-Místek
od 15 800 Kč/měsíc

Detail

Bartoň a Partner s.r.o. - pracoviště Nošovice, KONTAKTNÍ OSOBA PhDr. Martin Dudák, tel. 735 171 157, martin.dudak@bartonapartner.cz
Nošovice
od 6 000 Kč/měsíc

Detail