Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Frýdek-Místek dočasně omezil parkování na Zámeckém náměstí

Frýdek-Místek na zkoušku omezil parkování ve středu Zámeckého náměstí. Připojilo se tak k Evropskému týdnu mobility, jehož smyslem je upozornit na problémy v dopravě a hledat řešení šetrná k životnímu prostředí. O další podobě parkování na náměstí chce město ještě dál jednat.

Ve středu Zámeckého náměstí ve Frýdku-Místku nestojí žádná auta. Pohled, který připomíná podobu náměstí před mnoha lety.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Frýdecké náměstí bylo v minulosti zrekonstruováno a kolaudováno tak, aby umožnilo stání pouze po obvodu. Byla tady vytvořena zóna uprostřed, která byla bez automobilů. A v průběhu let, v roce 2014, došlo k tomu, že trochu i v rozporu s dopravní organizací a celou skladbou toho náměstí se umožnilo parkování v okolí historické kašny, v okolí historické valounové dlažby pod lipami, které úplně degradovalo celou funkci toho náměstí."

Město se rozhodlo, že v rámci Evropského týdne mobility od 16. do 22. září tady opět zakáže parkování. Chce tak ukázat, že je možné mít střed náměstí bez aut i do budoucna.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Naším cílem je najít kompromis. Protože jsou hlasy, které volají po tom, aby náměstí bylo zcela bez automobilů a hlasy, které říkají, že nemáme žádným způsobem ta auta regulovat, že mají stát všude. Což oba dva ty krajní názory z mého osobního pohledu nejsou správné."
Martin Svačinka, provozovatel sýrárny Boutique GURMÁN: "Nevadí mi to, je to fajn, bylo to fajn, budeme rádi, když to skončí a vedlo to k té diskuzi. Ten náš obchůdek, my jsme tady 17 let a nějakým způsobem se to vyvíjí. A jestli bychom tady měli zůstat, tak žijeme z toho, že tady někdo přijde. Tady nikdo pěšky nepřijde. Poláci tady k nám jezdí, máme nádherné náměstí."

Střed náměstí funguje běžně jako kruhový objezd. Tím ale dochází k velké neobvyklosti, že auta běžně parkují uprostřed kruhového objezdu. Město chce v budoucnu situaci s parkováním na náměstí řešit.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Chceme obnovit původní ovál, který byl ohraničen buďto nějakým městským mobiliářem a tak dále, aby byla bezpečná zóna uprostřed náměstí. Kde děti, rodiče, kdokoliv pěší bude mít pocit bezpečí, že ho nesrazí nějaké auto. A bude vyčleněn opravdu ten kruhový objezd."

Město má navíc několik záměrů na získání nových parkovacích míst v okolí náměstí i magistrátu.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Pod magistrátem vzniknou nová parkovací místa, pracujeme s prostorem ulice Na Půstkách, kde je i soukromý investor, kde vzniknou nová parkovací místa i v rámci budoucí nové výstavby. A my s naším pozemkem chceme nějakým kompromisním způsobem pracovat. A zároveň zadáváme studii na vznik parkovacího domu vedle Kauflandu na parkovišti Zámecká, který by měl přinést další parkovací místa."

Ve Frýdku-Místku všeobecně podle studie aktuálně chybí stále zhruba na 3 500 parkovacích míst.

Nahlásit chybu


K tématu
Bartoň a Partner s.r.o. - pracoviště Nošovice, KONTAKTNÍ OSOBA PhDr. Martin Dudák, tel. 735 171 157, martin.dudak@bartonapartner.cz
Nošovice
od 6 000 Kč/měsíc

Detail

Stavební bytové družstvo ve Frýdku - Místku, pracoviště Frýdek-Místek
Frýdek-Místek
od 23 000 Kč/měsíc

Detail

SANITKA.ORG s.r.o. - Jablunkov
Jablunkov
od 21 000 Kč/měsíc

Detail