Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Bazilika ve Frýdku-Místku se po novém roce uzavře kvůli velké rekonstrukci

Frýdek-Místek |

Bazilika Navštívení Panny Marie ve Frýdku-Místku projde rozsáhlou rekonstrukcí. Největší práce čekají kryptu, která se má zpřístupnit veřejnosti. Při té příležitosti jsou naplánovány i další opravy. Bazilika se tak po Vánocích na dva a půl roku zcela uzavře.

Bazilika Navštívení Panny Marie ve Frýdku-Místku má před začátkem velké rekonstrukce. Aktuálně probíhá finalizace projektové dokumentace.

Miroslav Přikryl, projektový manažer ostravsko-opavského biskupství: "Ty opravy se budou týkat několika částí. Jednak teda krypty pod bazilikou, která bude kompletně rekonstruována, včetně ošetření těch ostatků pohřbených osob. A potom se bude týkat ta oprava varhan. Bude se to týkat restaurování kaple sv. Kříže. Bude se to týkat kompletní nové vnitřní výmalby, včetně obnovení mramorování soklu. A také elektroinstalace."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Posledním svátkem, který proběhne v otevřeném chrámu, budou Vánoce. A poté se bazilika na dva roky uzavře. A bude probíhat kompletní rekonstrukce interiéru. A zejména krypty, jejíž novou podobu ztvárnil architekt Marek Štěpán. Velmi známý, v podstatě světoznámý architekt, který se věnuje sakrálním stavbám."
Marek Štěpán, architekt: "Krypta a možnost pracovat v té bazilice a uvědomovat si předky a pratety, které tam chodily každý den. Je to na jiné úrovni."

V podzemí vznikne nový prostor, opraví se schody a odvětrávání, vznikne zázemí pro průvodce. Důraz je kladen hlavně na důstojné uložení všech ostatků.

Marek Štěpán, architekt: "Pozůstatky zakladatelů baziliky tam leží v jakési skleněné vitríně, kdy ta nedůstojnost toho současného stavu mě zaujala v tomto pohledu. Příběh poutníků, kteří tam leží, také."
Miroslav Přikryl, projektový manažer ostravsko-opavského biskupství: "Ta krypta není v takovém stavu, aby se dala zpřístupňovat. A je potom poměrně velká poptávka. Zájem turistů, kteří už dnes navštěvují tuto baziliku. A my chceme tu kryptu uvést do takového stavu, abychom tam běžně mohli návštěvníky pouštět."

Biskupství využije příležitosti a rovnou kompletně opraví také interiér baziliky, protože už je to potřeba. Například výmalba tady proběhla naposledy před čtyřiceti lety.

Miroslav Přikryl, projektový manažer ostravsko-opavského biskupství: "Předběžný rozpočet je v tuto chvíli na 48 milionech, celkových nákladů. Z čehož máme požádáno o dotaci z integrovaného regionálního operačního programu, z Evropské unie. Která by měla krýt 70 procent těchto výdajů. A ještě budeme samozřejmě jednat se zástupci města a kraje o spolupodílu."

Bazilika by se poté měla návštěvníkům v nové podobě znovu otevřít v květnu roku 2026.

Nahlásit chybu


K tématu

Evangelický kostel ve Frýdku-Místku prochází další etapou rekonstrukce

5. října 2023 13:57 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Další z dominant Frýdku-Místku prochází opravou. Evangelický kostel už dlouhodobě trápí poškozování obkladových cihel vlivem počasí. Opravu finančně podpořilo město a farnost má i vlastní sbírku. Snaží se totiž kostel rekonstruovat postupně už několik let.

Nová stanice i zásahový vůz. Frýdek-Místek investoval do dobrovolných hasičů 84 milionů

19. června 2023 12:09 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Dobrovolní hasiči z Frýdku-Místku dostali profesionální zázemí a nový zásahový vůz. Město nechalo zrekonstruovat jejich původní zbrojnici, která nyní jako jedna z mála v kraji splňuje standardy stanice pro profesionální sbor.

Rekonstrukce pobočky Domova pro seniory ve Frýdku-Místku je před zahájením

22. května 2023 13:46 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Plán rekonstruovat pobočku domova pro seniory v ulici Školská ve Frýdku-Místku je těsně před zahájením. Město už podepsalo smlouvu se zhotovitelem a práce by měly začít v nejbližších dnech. Po rekonstrukci získá domov jedno patro navíc a výrazně zvýší se komfort pro budoucí klienty.


Policisté zachránili muže ze zakouřeného bytu, dveře vyrazili beranidlem

Velkou dávku odvahy projevili policisté z hlídkové služby, když neváhali a s nasazením vlastního života zachránili muže ze zakouřeného bytu v Ostravě-Porubě. V podobných případech totiž může jít o vteřiny.

Most v Polance nad Odrou je opět průjezdný, součástí stavby je i cyklostezka

Dnes 12:35 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Po dlouhých 14 měsících uzavírky je most přes řeku Odru v Polance od pondělí 20. května opět průjezdný. Zrekonstruovaný most nyní slouží řidičům, cyklistům i chodcům, součástí mostu je smíšená cyklostezka, kterou vybudovalo město Ostrava. Během rekonstrukce pomáhali i potápěči, kteří za pomoci uhlíkových elektrod odstraňovali základy středového pilíře původního mostu.

Na I/68 nedaleko slovenských hranic havarovaly dva kamiony a pět osobních vozidel

Dnes 16:05 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Na silnici I/68 u obce Bystřice mezi Třincem a Jablunkovem v pondělí odpoledne havarovaly dva kamiony a pět osobních vozidel. Na místě zasahují složky IZS, hlášena je jedna zraněná osoba. Silnice ve směru na Slovensko musela být uzavřena.

Policejní vyjednavač učil zdravotníky Karvinské hornické nemocnice reagovat na útočníka

90 zdravotníků Karvinské hornické nemocnice prošlo speciálními kurzy, které je učí, jak reagovat na aktivního útočníka. Nové dovednosti získali pod vedením zkušeného policejního vyjednavače z pražské policejní speciální pořádkové jednotky.

V Havířově-Šumbarku bylo poškozeno plynové potrubí, policisté a hasiči evakuovali desítky lidí

Dnes 13:38, vydáno dnes 13:27 | Havířov | Lukáš Zavadil

Pět jednotek hasičů a další složky IZS zasahují v Havířově-Šumbarku. Mělo tam dojít k poškození středotlakého plynového potrubí. Příčina zatím není jasná. Lidé by měli dbát pokynů policistů.

Ve Frýdku-Místku se udržuje na 170 hektarů travnatých ploch

Jarní počasí letos přišlo o něco dřív než loni. Díky tomu vyjely do ulic Frýdku-Místku také dříve sekačky na trávu. Pravidelné kosení je opět v plném proudu. Pracovníci technických služeb v průběhu sezóny udržují na 170 hektarů travnatých ploch.

VIDEO: Silniční kontrola skončila zadržením, Slovák nabídl policistům úplatek

Dnes 12:10 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Policisté z obvodního oddělení Vrbno pod Pradědem kontrolovali řidiče v obci Světlá Hora. Narazili při tom na řidiče, který neměl během jízdy zapnutý bezpečnostní pás. Na místě obdržel pokutu ve výši 1500 korun, sankci přijal a oznámil, že ji uhradí převodem z účtu. Z banální situace se ale vyklubalo podezření na trestný čin u jeho spolujezdce.

Potravinová pomoc se ve Frýdku-Místku nově vydává častěji, lidé se i objednávají

Výdejna potravinové pomoci ve Frýdku-Místku kvůli velkému zájmu upravila svůj provoz. Ze dvou dní přešla na pět a zároveň objednává klienty na přesný čas. V místě se tak netvoří fronty a nedochází k žádným konfliktům.

Městská policie Frýdek-Místek se přestěhovala do nové budovy

Frýdek-Místek zrekonstruoval budovu bývalé textilní školy v Těšínské ulici. Zázemí tady našla městská policie a přestupkové oddělení. Práce vyšly na necelých 78 milionů korun. V místě má v budoucnu vzniknout také nový bulvár s napojením na moderní dopravní terminál.

Kopřivnický Motýlek v nové přístavbě “roztáhne křídla”, získal místnosti pro speciální terapie

Budova Základní a mateřské školy Motýlek v Kopřivnici je díky rekonstrukci a přístavbě modernější a prostornější. Pro žáky se speciálními potřebami tu přibyly nové prostory pro výuku a terapie. Investici ve výši 26 milionů korun zaplatil Moravskoslezský kraj.

Městská policie Frýdek-Místek se přestěhovala do nové budovy

Frýdek-Místek zrekonstruoval budovu bývalé textilní školy v Těšínské ulici. Zázemí tady našla městská policie a přestupkové oddělení. Práce vyšly na necelých 78 milionů korun. V místě má v budoucnu vzniknout také nový bulvár s napojením na moderní dopravní terminál.

Žáci ZŠ Komenského z Frýdlantu nad Ostravicí předvedli rodičům chemické a fyzikální pokusy

Odpoledne plné chemických a fyzikálních pokusů si připravili žáci ZŠ Komenského ve Frýdlantě nad Ostravicí. Své dovednosti předvedli rodičům, které do školy pozvali u příležitosti Dne rodiny.

Školáci předvedli rodičům různé chemické a fyzikální pokusy

Odpoledne plné chemických a fyzikálních pokusů si připravili žáci ZŠ Komenského ve Frýdlantě nad Ostravicí. Své dovednosti předvedli rodičům, které do školy pozvali u příležitosti Dne rodiny.

TIC Frýdek-Místek připravilo nové cesty k poznání historie textilního průmyslu

Turistické informační centrum Frýdek-Místek otevírá další nové cesty k poznání historie textilního průmyslu. Opět probíhají oblíbené jízdy historickým autobusem s návštěvou bývalých textilních areálů. Připravena je také nová trasa, která propojí historické památky s moderními prvky.

Začala rekonstrukce prostoru před Kulturním domem Frýdek

Začala dlouho očekávaná rekonstrukce prostoru před bývalým Kulturním domem Válcoven plechu. Místo získá novou dlažbu, stromové aleje i podzemní retenční nádrže. Práce potrvají zhruba do konce roku a vyjdou na necelých 23 milionů korun.

Protidrogový vlak si ve Frýdku-Místku prohlédlo na 900 návštěvníků

Ve Frýdku-Místku se opět zastavil protidrogový vlak Revolution train. Ten interaktivní a unikátní formou představuje dětem i dospělým problematiku drogově závislých. Cílem projektu je ukázat, co se s člověkem stane, pokud propadne drogám.

Bazilika ve Frýdku-Místku se po novém roce uzavře kvůli velké rekonstrukci
Vydáno 6. listopadu 2023 12:33, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Bazilika Navštívení Panny Marie ve Frýdku-Místku projde rozsáhlou rekonstrukcí. Největší práce čekají kryptu, která se má zpřístupnit veřejnosti. Při té příležitosti jsou naplánovány i další opravy. Bazilika se tak po Vánocích na dva a půl roku zcela uzavře.

Bazilika Navštívení Panny Marie ve Frýdku-Místku má před začátkem velké rekonstrukce. Aktuálně probíhá finalizace projektové dokumentace.

Miroslav Přikryl, projektový manažer ostravsko-opavského biskupství: "Ty opravy se budou týkat několika částí. Jednak teda krypty pod bazilikou, která bude kompletně rekonstruována, včetně ošetření těch ostatků pohřbených osob. A potom se bude týkat ta oprava varhan. Bude se to týkat restaurování kaple sv. Kříže. Bude se to týkat kompletní nové vnitřní výmalby, včetně obnovení mramorování soklu. A také elektroinstalace."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Posledním svátkem, který proběhne v otevřeném chrámu, budou Vánoce. A poté se bazilika na dva roky uzavře. A bude probíhat kompletní rekonstrukce interiéru. A zejména krypty, jejíž novou podobu ztvárnil architekt Marek Štěpán. Velmi známý, v podstatě světoznámý architekt, který se věnuje sakrálním stavbám."
Marek Štěpán, architekt: "Krypta a možnost pracovat v té bazilice a uvědomovat si předky a pratety, které tam chodily každý den. Je to na jiné úrovni."

V podzemí vznikne nový prostor, opraví se schody a odvětrávání, vznikne zázemí pro průvodce. Důraz je kladen hlavně na důstojné uložení všech ostatků.

Marek Štěpán, architekt: "Pozůstatky zakladatelů baziliky tam leží v jakési skleněné vitríně, kdy ta nedůstojnost toho současného stavu mě zaujala v tomto pohledu. Příběh poutníků, kteří tam leží, také."
Miroslav Přikryl, projektový manažer ostravsko-opavského biskupství: "Ta krypta není v takovém stavu, aby se dala zpřístupňovat. A je potom poměrně velká poptávka. Zájem turistů, kteří už dnes navštěvují tuto baziliku. A my chceme tu kryptu uvést do takového stavu, abychom tam běžně mohli návštěvníky pouštět."

Biskupství využije příležitosti a rovnou kompletně opraví také interiér baziliky, protože už je to potřeba. Například výmalba tady proběhla naposledy před čtyřiceti lety.

Miroslav Přikryl, projektový manažer ostravsko-opavského biskupství: "Předběžný rozpočet je v tuto chvíli na 48 milionech, celkových nákladů. Z čehož máme požádáno o dotaci z integrovaného regionálního operačního programu, z Evropské unie. Která by měla krýt 70 procent těchto výdajů. A ještě budeme samozřejmě jednat se zástupci města a kraje o spolupodílu."

Bazilika by se poté měla návštěvníkům v nové podobě znovu otevřít v květnu roku 2026.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000039974/bazilika-ve-frydkumistku-se-po-novem-roce-uzavre-kvuli-velke-rekonstrukci