Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Den urologické prevence přilákal do Nemocnice ve Frýdku-Místku desítky pacientů

Frýdek-Místek |

Prevence je důležitá v každém věku. Zvláště v případě pacientů s určitou mírou rizika. Nemocnice ve Frýdku-Místku se opět po roce zaměřila na mužské zdraví. O Den urologické prevence byl opět velký zájem. Muži se mohli zdarma a bez objednání vyšetřit.

Čekárnu urologické ambulance Nemocnice ve Frýdku-Místku zaplnili zájemci o vyšetření. Jejich zájem podpořila každoroční akce ve spolupráci s Nadačním fondem Pavla Novotného.

Martina Burdová, Nadační fond Pavla Novotného: "Je to v rámci celosvětové akce Movember, kdy se zaměřuje na prevenci mužských onemocnění. Tady se mohou muži nechat vyšetřit, zdarma, bez objednání. Hlavně ti, kteří nejsou nikde zaregistrovaní a nemají svého doktora."
Michal Buchta, lékař urologie Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Všem pacientům nabízíme komplexní urologické vyšetření, které se v první řadě skládá z vyšetření močového sedimentu, kdy jsme schopni odhalit přítomnost zánětlivých buněk nebo krve v moči."

Pacientům nad 50 let a těm s rodinnou anamnézou nad 45 let se odebírá krev, ze které je možné odhalit prostatický antigen, což může značit již probíhající rakovinu.

Michal Buchta, lékař urologie Nemocnice ve Frýdku-Místku: "No a v neposlední řadě provádíme ultrazvukové vyšetření. U mužů i žen, vyšetření ledvin a močového měchýře. A u mužů dále specificky vyšetření prostaty a orgánu šourku."

Vyšetření není bolestivé a rozhodně má smysl.

Anketa: "Někde vyskočilo ta informace, tak jsem raději přišel se preventivně vyšetřit." – Máte s tím už nějakou zkušenost? – "Ne, poprvé jsem."  – A zatím to vypadá, že všechno v pořádku? – "Vypadá to, že v pořádku."
Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Frýdek-Místek jako město podporuje finančně tyto projekty. Nicméně všechny preventivní projekty, které dělá Nemocnice ve Frýdku-Místku se snažíme finančně podporovat. Myslím si, že preventivní prohlídky jsou velmi důležité pro každého člověka. Jelikož mohou včas odhalit nějaká závažná onemocnění. A včasná léčba může člověku zachránit život."
Michal Buchta, lékař urologie Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Čím dříve nádorové onemocnění jsme schopni odhalit, tím rychleji a efektivněji můžeme léčebně zakročit. A v mnohých případech pacienta i zcela vyléčit."

Rakovinou prostaty v Česku ročně onemocní na 8 000 mužů. 1 500 z nich bohužel umírá.

Michal Buchta, lékař urologie Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Bolest a jiné obtíže, které pacienta donutí vyhledat lékařskou pomoc, jsou už mnohdy projevem pokročilého nádorového onemocnění, které se hůře, komplikovaněji a déle léčí. A v takových případech jsme mnohdy pouze zpomalit nádorový proces, který u toho pacienta probíhá."

Nemocnice ve Frýdku-Místku vyšetřila za den několik desítek pacientů a zachytila jeden onkologický nález.

Nahlásit chybu


K tématu

Laboratoře AGEL vyšetří v listopadu muže nad 45 let zdarma na rakovinu prostaty

30. října 2023 17:07 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Jako každý rok, i letos, se síť laboratoří AGELLAB v listopadu připojí k celosvětovému boji proti rakovině prostaty a varlat v rámci kampaně Movember. Až do konce měsíce tak nabídnou mužům nad 45 let věku zdarma vyšetření PSA.

Beskydský endoskopický workshop vzdělával ve Frýdku-Místku lékaře z celé země

2. října 2023 16:16 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Umělá inteligence v endoskopii a další novinky z oblasti moderních technologií při léčbě a diagnostice. To byla hlavní témata dalšího ročníku Beskydského endoskopického workshopu, který už léta vzdělává lékaře a sestry z celé České republiky. Letos opět nechyběl ani důraz na prevenci.

Porodnice Nemocnice ve Frýdku-Místku má nový porodní gauč

Pohodlný porod v jakékoliv poloze. Novinka, kterou v porodnici frýdecko-místecké nemocnice umožňuje speciální porodní gauč. Jeho největší výhodou je maximální variabilita, ženám umožňuje maximální uvolnění a zvyšuje šance na porod bez komplikací.


111 vyloučených z MHD při noční razii v Ostravě, nejčastěji jeli bez lístku

Dnes 10:01 | Ostrava-město | Jiří Cileček

903 zkontrolovaných cestujících v celkem 35 spojích, a z toho 111 vyloučených pasažérů za nedodržování přepravních podmínek. To jsou výsledky kontrolní bezpečnostní akce asistentů přepravy Dopravního podniku Ostrava (DPO) a strážníků Městské policie Ostrava (MPO), která proběhla v noci z pátku na sobotu. Noční akce probíhala na tramvajových linkách v Ostravě-Jihu a tramvajových linkách v centru města.

V porubské ZŠ Dětská proběhla oblíbená interaktivní výstava Svět fantazie z kostek

Už pošesté se v Porubě uskutečnila výstava modelů ze stavebnice Lego nazvaná Svět fantazie z kostek. Probíhala v prostorách Základní školy Dětská a opět byl o ni velký zájem.

U Dolních Tošanovic začal za jízdy hořet autobus na zemní plyn

Včera 19:53 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V pátek dopoledne vyjely tři jednotky hasičů k požáru autobusu na zemní plyn na okraj Dolních Tošanovic na Frýdecko-Místecku. V autobuse jeli čtyři lidé, kteří ho stihli včas opustit. Po uhašení hasiči pomáhali při odtahu autobusu a uklidili komunikaci, která byla během zásahu neprůjezdná.

Policisté se v pátek zaměřili silniční piráty. V MS kraji se měřilo na desítkách silnic

Včera 10:46 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Policisté v pátek provedli v celé naší zemi monstrózní dopravní akci, zaměřenou na silniční piráty, kteří jezdí rychle. V Moravskoslezském kraji měřili například v Petřvaldu na Karvinsku, kde řidiči často překračují povolenou padesátku.

Ministerstvo schválilo záměr stavby Severního spoje. Ostrava o propojení Poruby a centra usiluje dlouho

Dobrá zpráva pro Ostravu přišla z ministerstva dopravy. Záměr výstavby tzv. Severního spoje, který propojí Porubu a centrum města je schválen. Investorem stavby je Moravskoslezský kraj.

Marica už nebude strašákem Poruby. Po letech trápení se mění na bytový dům

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Sdílená kola už jezdí, první půlhodina je zdarma

Nový Jičín nabízí lidem nový způsob dopravy. Začal tu fungovat bikesharing, neboli sdílená kola. Současně tento projekt zavádí i Kopřivnice a lidé tak mohou mezi těmito dvěma městy na vypůjčených kolech přejíždět.

OKD může dál těžit uhlí, schválilo to ministerstvo životního prostředí

Včera 12:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Těžební společnost OKD získala od Ministerstva životního prostředí souhlasné závazné stanovisko v procesu posuzování vlivu hornické činnosti na životní prostředí. Takzvaná EIA platí pro období roku 2024 až do ukončení činnosti. Posuzovaná hornická činnost zahrnuje dobývání uhlí i technickou likvidaci Dolu ČSM, která bude následovat po ukončení těžby.

Bobr se stal hlavním hrdinou oslavy Dne Země

Na náměstí Republiky se v pátek konal Den Země, který se váže k ochraně životního prostředí. Žáci škol si užili bohatý program.

Nevyužívaná hřiště v Porubě nahradila zeleň. Proces proměn mapuje výstava na Hlavní třídě

Poruba proměnila 14 nevyužívaných betonových ploch v ostrovy plné zeleně. A to díky financí z Norských fondů. Veškeré proměny dokumentuje výstava ve středovém pásu Hlavní třídy pod kruhovým objezdem.

Kynologové z Frýdlantu nad Ostravicí pořádali Memoriál J. Kaštovského

V kynologickém areálu ve Frýdlantě nad Ostravicí se konal 28. ročník Memoriálu Kaštovského, v jehož disciplínách museli své dovednosti prokázat nejen psi, ale také jejich vůdci.

Sezóna Beskydských farmářských trhů ve Frýdku-Místku začne letos dřív

Frýdek-Místek opět připravilo další sezónu oblíbených Beskydských farmářských trhů. Letos začínají ještě dříve než loni a probíhat budou vždy jednou za 14 dní. Sezónu pak tradičně završí na konci listopadu oblíbená zabijačka.

Zelené parkoviště na Slezské ve Frýdku-Místku má být hotové ještě letos

Výstavba nového parkoviště na sídlišti Slezská ve Frýdku-Místku je před spuštěním. Místo zde najde na čtyři desítky aut. Stavba by měla začít do konce května a hotovo má být ještě letos. Parkoviště bude zasazeno do zeleně, aby se nenarušoval ráz okolí betonovou plochou.

Dívka poděkovala členům IZS za záchranu. Vytáhli ji z řeky Ostravice ve Frýdku-Místku

Chtěla chytit padající mobilní telefon, jenže uklouzla a skončila pod splavem v řece Ostravici. Mladá dívka pak se štěstím ve vodě dlouhé minuty čekala na záchranu. Tu nakonec díky perfektní spolupráci bleskově zvládli strážníci, policisté a hasiči.

Frýdek-Místek udržuje tradici Podbeskydského ještěra

17. dubna 2024 21:46 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal | Studuj u nás

Podbeskydský ještěr je už zavedená značka soutěže mladých cukrářů. Pořádá ji SŠ gastronomie, oděvnictví a služeb ve Frýdku-Místku a rovněž na letošním ročníku jsme mohli obdivovat umění cukrářských talentů.

Dívka se topila v řece Ostravici ve Frýdku-Místku. Zachránili ji policisté a hasiči

Strážníci, policisté a hasiči zachraňovali 21letou dívku, která se topila v řece Ostravici ve Frýdku-Místku. Díky perfektní spolupráci a také velkému štěstí se dívka neutopila pod jezem. Dlouhé minuty totiž čekala na záchranu, než si jí někdo ve vodě všimne.

Den urologické prevence přilákal do Nemocnice ve Frýdku-Místku desítky pacientů
Vydáno 9. listopadu 2023 13:27, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Prevence je důležitá v každém věku. Zvláště v případě pacientů s určitou mírou rizika. Nemocnice ve Frýdku-Místku se opět po roce zaměřila na mužské zdraví. O Den urologické prevence byl opět velký zájem. Muži se mohli zdarma a bez objednání vyšetřit.

Čekárnu urologické ambulance Nemocnice ve Frýdku-Místku zaplnili zájemci o vyšetření. Jejich zájem podpořila každoroční akce ve spolupráci s Nadačním fondem Pavla Novotného.

Martina Burdová, Nadační fond Pavla Novotného: "Je to v rámci celosvětové akce Movember, kdy se zaměřuje na prevenci mužských onemocnění. Tady se mohou muži nechat vyšetřit, zdarma, bez objednání. Hlavně ti, kteří nejsou nikde zaregistrovaní a nemají svého doktora."
Michal Buchta, lékař urologie Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Všem pacientům nabízíme komplexní urologické vyšetření, které se v první řadě skládá z vyšetření močového sedimentu, kdy jsme schopni odhalit přítomnost zánětlivých buněk nebo krve v moči."

Pacientům nad 50 let a těm s rodinnou anamnézou nad 45 let se odebírá krev, ze které je možné odhalit prostatický antigen, což může značit již probíhající rakovinu.

Michal Buchta, lékař urologie Nemocnice ve Frýdku-Místku: "No a v neposlední řadě provádíme ultrazvukové vyšetření. U mužů i žen, vyšetření ledvin a močového měchýře. A u mužů dále specificky vyšetření prostaty a orgánu šourku."

Vyšetření není bolestivé a rozhodně má smysl.

Anketa: "Někde vyskočilo ta informace, tak jsem raději přišel se preventivně vyšetřit." – Máte s tím už nějakou zkušenost? – "Ne, poprvé jsem."  – A zatím to vypadá, že všechno v pořádku? – "Vypadá to, že v pořádku."
Leona Sárkőziová (ANO), náměstkyně primátora Frýdku-Místku: "Frýdek-Místek jako město podporuje finančně tyto projekty. Nicméně všechny preventivní projekty, které dělá Nemocnice ve Frýdku-Místku se snažíme finančně podporovat. Myslím si, že preventivní prohlídky jsou velmi důležité pro každého člověka. Jelikož mohou včas odhalit nějaká závažná onemocnění. A včasná léčba může člověku zachránit život."
Michal Buchta, lékař urologie Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Čím dříve nádorové onemocnění jsme schopni odhalit, tím rychleji a efektivněji můžeme léčebně zakročit. A v mnohých případech pacienta i zcela vyléčit."

Rakovinou prostaty v Česku ročně onemocní na 8 000 mužů. 1 500 z nich bohužel umírá.

Michal Buchta, lékař urologie Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Bolest a jiné obtíže, které pacienta donutí vyhledat lékařskou pomoc, jsou už mnohdy projevem pokročilého nádorového onemocnění, které se hůře, komplikovaněji a déle léčí. A v takových případech jsme mnohdy pouze zpomalit nádorový proces, který u toho pacienta probíhá."

Nemocnice ve Frýdku-Místku vyšetřila za den několik desítek pacientů a zachytila jeden onkologický nález.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000040040/den-urologicke-prevence-prilakal-do-nemocnice-ve-frydkumistku-desitky-pacientu