Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Začaly práce na proměně Nároží na třídě TGM ve Frýdku-Místku

Frýdek-Místek |

Začala proměna Nároží na třídě TGM ve Frýdku. Během několika měsíců z něj bude nádherný malý městský parčík. Místo vybrali občané v rámci druhého ročníku participativního rozpočtu Zapoj F-M. Lidé také přišli s návrhy, co by mělo na Nároží vzniknout.

Nároží na třídě TGM ve Frýdku-Místku už se proměnilo v malé staveniště.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "V těchto dnech začaly práce. Technické služby převzaly pozemky k tomu, aby začaly realizovat Nároží. Je to v podstatě projekt, který vznikl ve spolupráci s občany v rámci participace. Slibujeme si od toho, že tam dojde k rekultivaci toho území. Už to bylo několikrát zveřejněno, jak to bude vypadat."

Z jarního plánovacího dne vzešlo plno nápadů, které zakomponoval architekt Ondřej Zdvomka do finálního návrhu, který předal městu.

Lucie Šidlová, hlavní architektka Frýdku-Místku: "To znamená, že je tam hodně zeleně, mlžítko, pergola. Bude tam vysazen jeden strom, který má připomínat tu původní vrbu. A dále jsou tam instalovány lavičky a sloupky technické infrastruktury, které se nám nepodařilo vymístit úplně pryč, tak budou zakryté konstrukcí s popínavou zelení."

Dominantou bude významná pergola se sloupy z jednoho ze zbouraných areálů Slezanu.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Je to takový symbol začátku spolupráce se Slezanem. Kde jsme po tom zbourání a následné odezvy, která v nás všech byla, že nechceme přijít o ty historické stavby, které mají městotvorný význam pro město. A jsou dokladem historické krásy těch průmyslových budov, tak byl to start k tomu, že jsme v roce 2016 uzavřeli se Slezanem memorandum o spolupráci. A do té doby se všechny ty historické cenné budovy chrání."
Lucie Šidlová, hlavní architektka Frýdku-Místku: "Celé to nároží bude rozděleno na tři takové části, vymezené osazeným živým plotem z kvetoucích keřů. A v každé části bude umístěn jeden z těch prvků. To znamená mlžítko, socha a strom."
Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Předpokládáme, že do konce roku bude hotová pergola a celé to Nároží. Ale samozřejmě ta výsadba zeleně bude až na jaře, to se projeví ta výsadba. Myslíme si, že potrvá ještě několik let, než se tam plně ta zeleň projeví. A hlavně ty očekávané vistárie budou v té plné kráse až za dva, tři roky."

Na proměnu lokality město vyčlenilo jeden milion korun. Podobně jako na první ročník participativního rozpočtu, kde prošlo úpravou oblíbené výletní místo Zátiší. Aktuálně už se připravuje také další ročník participativního projektu Zapoj F-M. Lidé budou moci opět vybírat k proměně další lokalitu.

Nahlásit chybu


K tématu

Projekt Zapoj F-M postoupil do fáze přípravy zadání k proměně nároží na třídě TGM

17. dubna 2023 16:23 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Projekt Zapoj F-M postoupil do další fáze. Lidé mohli nedávno osobně navrhovat, jak se promění vítězná lokalita nároží na třídě TGM. Poté byl spuštěn ještě internetový dotazník. Do přípravy projektu byli přizváni také zástupci veřejnosti. Město dá na proměnu místa jeden milion korun.

Lidé ve Frýdku-Místku budou v participaci vybírat další místo k proměně za milion

Oblíbený participativní rozpočet Zapoj F-M postoupil do další fáze. Z návrhů občanů byly pro letošní ročník vybrány čtyři lokality. O tom, která projde úpravou za milion korun se rozhodne v hlasování. To bude možné online i psaným hlasovacím lístkem. Ale také přes QR kódy, které jsou přímo na konkrétních místech.

Frýdek-Místek přijímá návrhy veřejnosti do dalšího projektu Zapoj F-M

30. listopadu 2023 14:31 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Frýdek-Místek opět rozjíždí další ročník úspěšného participativního projektu Zapoj F-M. Lidé mohou navrhovat další zajímavé lokality k možné úpravě. Následně se návrhy vyhodnotí a v příštím roce se bude tradičně hlasovat a vybírat ten, který následně projde úpravou za jeden milion korun.


Náměstí SNP se promění v místo k setkávání. Návrh mohli Ostravané konzultovat s architekty

Městský ateliér prostorového plánování a architektury představil své plány na budoucí podobu náměstí SNP v Ostravě. Obě strany náměstí se mají například propojit zvýšením vozovky. Návrh si přišli poslechnout i zaujatí občané na veřejné setkání.

Studenti postavili v centru Ostravy první májku. Z akce chtějí udělat tradici

Na Masarykově náměstí v centru Ostravy stojí historicky první májka. Postavili ji tam studenti z vysokých a středních škol, kteří tím zahájili přípravy na majálesové oslavy.

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů. Neoprávněné zásahy lidí zřejmě nepřežijí

Porubská radnice eviduje několik vážně poškozených stromů a keřů. Naposledy se stal terčem letitý jalovec, který někdo ořezal tak razantním způsobem, že z něj zbylo pouze torzo.

Ostrava hledá náhradní rodiče pro ohrožené děti. Význam rodiny je nezastupitelný

Jistě se shodneme, že význam rodiny je pro dítě nezastupitelný. Bohužel ne každé dítě má to štěstí, že se o něj jeho vlastní rodiče postarají. V Ostravě naštěstí velmi dobře funguje systém pomoci a děti mají velkou šanci, že se brzy dostanou do náhradních rodin. Noví pěstouni jsou ale stále potřeba.

VIDEO: Policisté dopadli 15letého mladíka, který ve skupince dalších okradl muže v Ostravě

Včera 9:48 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

Policisté dopadli patnáctiletého mladíka, který i v takto nízkém věku má za sebou bohatou trestní minulost. Na začátku dubna letošního roku bezdůvodně fyzicky napadl a okradl 31letého muže v Ostravě. Poškozený vše oznámil policistům a ti během krátké doby vypátrali skupinku podezřelých.

Revolution train zamířil do Moravskoslezského kraje, zastavuje ve dvou městech

Protidrogový vlak, Revolution train, zamířil do Moravskoslezského kraje. Zastaví tu jen ve dvou městech, Ostravě a Novém Jičíně, kam se vrací po tříleté pauze.

Aplikace čistáOVA funguje už šest let. Lidé díky ní mohou upozornit na závady ve městě

11. dubna 2024 9:20 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Komu není lhostejný veřejný prostor ve kterém žije, může v Ostravě už šestým rokem využívat aplikaci čistáOVA. Díky ní úředníky radnice jednoduchým způsobem upozorní na jakékoliv závady, jako například rozbitý chodník, či nepořádek v ulicích.

Policisté asistovali u porodu na D56 u Paskova, narodila se zdravá holčička

11. dubna 2024 11:26 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Policisté z oddělení silničního dohledu Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje, praporčíci Jaroslav Masnica a David Machanec, mají za sebou nezapomenutelný zážitek. Během středečního odpoledne asistovali u náhlého porodu na D56. Informovala o tom policejní mluvčí Pavla Jiroušková.

Dobrovolníci se zapojili do celostátní akce Ukliďme Česko

11. dubna 2024 13:26 | Albrechtice | Jiří Brzóska | Albrechtický miniexpres

V rámci celostátní akce Ukliďme Česko se v sobotu 6. dubna do úklidové akce opět zapojili i dobrovolníci z Albrechtic.

Revitalizace rezervace Kotvice u Studénky je nutná, lépe ochrání vzácné druhy

V přírodní rezervaci Kotvice u Studénky začala obnova rybníků a mokřadů. Revitalizace území je nutná pro další ochranu vzácných druhů vodních ptáků a obojživelníků, kteří tu žijí. Práce potrvají rok.

Recepční

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 20. února 2024 od 25 000 Kč

Vrátní

Sviadnov Nástup: od 15. dubna 2024 od 25 000 do 32 000 Kč/měsíc

Někteří řidiči nerespektují zákaz zastavení při blokovém čištění ve Frýdku-Místku

Ulice Frýdku-Místku opět brázdí úklidové čety a čisticí technika. Naplno už probíhá jarní úklid, který je spojený s blokovým čištěním. To tradičně komplikují neukáznění řidiči, kteří nepřeparkují svá auta. Dopravní značení přitom na blokové čištění upozorňuje týden dopředu.

Zájemci o byt v Penzionu pro seniory Frýdek-Místek musejí aktualizovat své žádosti

Žadatelé o byt v Penzionu pro seniory Frýdek-Místek musejí znovu aktualizovat své žádosti. O bydlení je totiž velký zájem a v pořadníku jsou desítky lidí. Penzion prošel před časem náročnou rekonstrukcí bytových jader a celkově má 167 bytových jednotek.

Soutěž Podbeskydský ještěr ve Frýdku-Místku opět hledala nejlepší cukráře

Slavnostní dort do čtyř kilogramů na libovolné téma. To bylo úkolem tradiční soutěže Podbeskydský ještěr, kde mezi sebou pravidelně měří síly studenti oboru cukrář. Jejím cílem je motivovat studenty, aby u oboru zůstali i po škole a dál se mu věnovali naplno.

Lidé se v Jablunkově zapojili do akce Ukliďme Česko

10. dubna 2024 11:31 | Jablunkov | Libor Běčák | Jablunkovský miniexpres

Do celorepublikového jarního úklidu se zapojilo také město Jablunkov. Skupinky sběračů prošly celé město, včetně okrajových částí. Nejčastěji nacházely běžný drobný odpad, ale nechyběly ani velké kusy.

Frýdek-Místek dává dopředu vědět, kde budou strážníci měřit rychlost

Strážníci opět začali měřit rychlost na různých místech Frýdku-Místku. Magistrát o tom dává dopředu vědět. Důvodem měření totiž není být represivní, ale preventivní. A přimět řidiče, aby na rizikových místech dodržovali maximální povolenou rychlost. A například u škol a v obytných zónách, byli více opatrní.

Noc s Andersenem strávily děti v knihovně, příběhy jim četl spisovatel

Zajímavý program si připravili knihovníci z Frýdlantu nad Ostravicí pro děti na Noc s Andersenem. Večer děti zahájily exkurzí do kostela a pak je čekaly hry v knihovně.

Začaly práce na proměně Nároží na třídě TGM ve Frýdku-Místku
Vydáno 9. listopadu 2023 15:49, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Začala proměna Nároží na třídě TGM ve Frýdku. Během několika měsíců z něj bude nádherný malý městský parčík. Místo vybrali občané v rámci druhého ročníku participativního rozpočtu Zapoj F-M. Lidé také přišli s návrhy, co by mělo na Nároží vzniknout.

Nároží na třídě TGM ve Frýdku-Místku už se proměnilo v malé staveniště.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "V těchto dnech začaly práce. Technické služby převzaly pozemky k tomu, aby začaly realizovat Nároží. Je to v podstatě projekt, který vznikl ve spolupráci s občany v rámci participace. Slibujeme si od toho, že tam dojde k rekultivaci toho území. Už to bylo několikrát zveřejněno, jak to bude vypadat."

Z jarního plánovacího dne vzešlo plno nápadů, které zakomponoval architekt Ondřej Zdvomka do finálního návrhu, který předal městu.

Lucie Šidlová, hlavní architektka Frýdku-Místku: "To znamená, že je tam hodně zeleně, mlžítko, pergola. Bude tam vysazen jeden strom, který má připomínat tu původní vrbu. A dále jsou tam instalovány lavičky a sloupky technické infrastruktury, které se nám nepodařilo vymístit úplně pryč, tak budou zakryté konstrukcí s popínavou zelení."

Dominantou bude významná pergola se sloupy z jednoho ze zbouraných areálů Slezanu.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Je to takový symbol začátku spolupráce se Slezanem. Kde jsme po tom zbourání a následné odezvy, která v nás všech byla, že nechceme přijít o ty historické stavby, které mají městotvorný význam pro město. A jsou dokladem historické krásy těch průmyslových budov, tak byl to start k tomu, že jsme v roce 2016 uzavřeli se Slezanem memorandum o spolupráci. A do té doby se všechny ty historické cenné budovy chrání."
Lucie Šidlová, hlavní architektka Frýdku-Místku: "Celé to nároží bude rozděleno na tři takové části, vymezené osazeným živým plotem z kvetoucích keřů. A v každé části bude umístěn jeden z těch prvků. To znamená mlžítko, socha a strom."
Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Předpokládáme, že do konce roku bude hotová pergola a celé to Nároží. Ale samozřejmě ta výsadba zeleně bude až na jaře, to se projeví ta výsadba. Myslíme si, že potrvá ještě několik let, než se tam plně ta zeleň projeví. A hlavně ty očekávané vistárie budou v té plné kráse až za dva, tři roky."

Na proměnu lokality město vyčlenilo jeden milion korun. Podobně jako na první ročník participativního rozpočtu, kde prošlo úpravou oblíbené výletní místo Zátiší. Aktuálně už se připravuje také další ročník participativního projektu Zapoj F-M. Lidé budou moci opět vybírat k proměně další lokalitu.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000040043/zacaly-prace-na-promene-narozi-na-tride-tgm-ve-frydkumistku