Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Rodinné domy ve Frýdku-Místku dostávají nádoby na plast. Město motivuje k třídění odpadů

Frýdek-Místek |

Rodinné domy ve Frýdku-Místku dostávají v těchto dnech nové nádoby na plasty. Cílem tohoto rozšíření je motivovat veřejnost ke třídění odpadů, aby mohlo město udržet cenu poplatků za odpady a nemuselo ji zvyšovat. 4 500 nádob se bude rozmísťovat zhruba měsíc.

Frýdek-Místek chce zlepšit třídění odpadů v domácnostech. K rodinným domům nyní naváží nové žluté popelnice na plasty.

Richard Blahut, předseda představenstva Frýdecké skládky: "Projekt má za účel to, abychom tu sběrnou síť ještě rozšířili ve Frýdku, protože ne všude se dají dát nádoby na ty zvonové nebo ty tisícovkové na klasický separovaný sběr, který je na těch ulicích. Takže tímto rozšíříme tu sběrnou síť. Chceme, aby se zvýšila ta produkce toho plastového odpadu a nápojových plechovek, které do toho lidé mohou dávat. A tím by mělo být méně odpadu, který potom přijde na skládku a bude ho více, který se vytřídí."
Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Od roku 1996 třídíme plast, papír a další suroviny. To znamená, chceme, aby se třídilo víc, protože náklady na likvidaci odpadů drahnou. A aby se nezvyšovaly poplatky lidem, tak musíme udělat všechno proto, aby se ještě více třídilo. Proto nové popelnice, nové nádoby na plasty ke každému rodinnému domu. Tak, ať je to dostupné pro lidi, ať třídí v maximální míře. S tím, že jsme ještě na to obdrželi dotaci zhruba 6 milionů korun."

Město postupně rozveze 4 500 žlutých plastových nádob. Dostanou je i rodinné domy v okrajových částech.

Richard Blahut, předseda představenstva Frýdecké skládky: "V praxi to funguje tak, že přijede kamion, složí se na Frýdecké skládce. Nádoby se zkompletují, dají se tam kolečka, pak jsou dvě čety, které to rozvážejí ke všem rodinným domům podle seznamu. Chlapi mají čtečky v ruce, přijedou na místo. Je k tomu takový čip, který je v té nádobě už nainstalován a chlapi ve čtečkách mají seznamy a spárují to s tím rodinným domem a nám se to přenese potom do systému a do softwaru."

Díky čipům bude mít Frýdecká skládka přesný přehled o svozech, které začnou v lednu. Nádoby na plasty se budou rozvážet zhruba do Vánoc.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Máme už některé ohlasy pozitivní, některé jsou negativní, že lidé nechtějí tyto popelnice. Já si myslím, že to není žádná zátěž. Tak jak máme popelnici na směsný odpad, tak tam bude na plasty. Možná, že přibyde na papír. Je to obrovská pomoc, protože se tím sníží objem směsného odpadu."
Richard Blahut, předseda představenstva Frýdecké skládky: "V těch běžných popelnicích se ten plast nacházel. A ne všichni třídili, tak jak měli. Ale je to i tím, že neměli dostupnost té sběrné sítě takovou."
Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Myslíme, si, že pokud lidé toto pochopí a nebudou tam dávat věci, které tam nepatří, což zase prodražuje tu likvidaci, tak se nám podaří náklady na likvidaci odpadů udržet na stávající výši."

Nižší objem opadu v popelnicích bude ale také znamenat změnu intervalu pro svozy.

Richard Blahut, předseda představenstva Frýdecké skládky: "Dneska jsou svozy komunálního odpadu jedenkrát týdně ve Frýdku-Místku a po zavedení těchto barevných nádob na plasty máme posunutí toho termínu jedenkrát za 14 dnů."

Další informace najdou lidé na letáčcích přímo ve žlutých nádobách nebo na webu města.

Nahlásit chybu


K tématu

Ve Frýdku-Místku roste množství tříděného odpadu

14. srpna 2025 16:23 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Ve Frýdku-Místku se daří snižovat počet odpadu, který končí na skládce. Lidé více třídí plasty a bioodpad. Podle města tomu pomáhá osvěta i rozšiřování sběrné sítě kontejnerů. Ale také například optimalizace a modernizace svozů.

Den čistého ovzduší ve Frýdku-Místku zaujal návštěvníky pokusy, měřením i hrou

15. září 2025 15:44 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Čistý vzduch je důležitý a k jeho ochraně můžeme přispět úplně všichni. To bylo téma dalšího ročníku akce Den čistého ovzduší, který připomněl Frýdek-Místek. Připraveny byly pokusy, soutěže i ukázky moderních technologií a měření.

Karviná oslavila Den Země na Masarykově náměstí. Návštěvníky čekala netradiční atrakce

17. dubna 2026 11:00 | Karviná | Anna Břenková

S velkým zájmem návštěvníků nejen z řad karvinských škol se setkal oblíbený Den země na Masarykově náměstí. Letošní ročník nabídl několik aktivit a také novinek. A jako tradičně se spojil také s prvními letošními farmářskými trhy.


Město opravuje tři domy v historickém centru

Lešení pokrylo dva historické domy v městské památkové rezervaci. Majitelem je město a v obou případech nechává rekonstruovat krovy a střechy, případně fasádu. Práce také už od loňska pokračují i v městském domě U Bílého Anděla.

Osoblažská úzkokolejka zahájila v Třemešné první jízdou svou letošní sezónu

Včera 16:34 | Bruntál | Karel Soukop

Svou letní sezónu právě zahájila také Osoblažská úzkokolejka na trati z Třemešné do Osoblahy. Slavnostní okamžik si nenechaly ujít davy návštěvníků ze širokého okolí. Úzkokolejka v podhůří Jeseníků je jediná v Česku, která jezdí bez přerušení.

Starší muž v Novém Jičíně spadl ze žebříku, utrpěl vážná zranění

Dnes 8:43 | Nový Jičín | Anna Břenková

59letý muž v neděli dopoledne spadl ze žebříku z výšky čtyř metrů. Po pádu byl v bezvědomí. Utrpěl vážná zranění hlavy, hrudníku a břicha. Na místo letěl vrtulník, který pacienta transportoval do ostravské fakultní nemocnice.

Ostravská muzejní noc odhalovala tajemství a přilákala 16 tisíc lidí

Včera 14:47 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostrava zažila už 17. ročník festivalu Ostravská muzejní noc. Zapojilo se do ní 30 institucí, které umožnily nahlédnout do běžně nepřístupných prostor, ateliérů i depozitářů. Největší zájem byl tradičně o tajemství Dopravního podniku Ostrava. Organizátoři akci, stejně jako loni hodnotí jako velmi úspěšnou. Dorazilo odhadem na 16 tisíc lidí.

Motorkář vyletěl na Bruntálsku ze silnice a utrpěl těžká zranění

Včera 9:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Zřejmě nezvládl řízení a vylétl ze silnice. 34letý motorkář havaroval v sobotu odpoledne na Bruntálsku. Do nemocnice ho s vážnými zraněními přepravil vrtulník.

Domov pro seniory ve Frýdku-Místku získal maximální ocenění v rámci Značky kvality

Včera 20:10 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

K absolutní republikové špičce patří Domov pro seniory Frýdek-Místek. V rámci certifikace Značka kvality v sociálních službách získal maximální počet pěti hvězdiček.

Vrah, který ubodal ženu v Havířově, zemřel na psychiatrii

6. června 2026 9:27 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Vtrhl do bytu starších manželů, kde řádil jako smyslů zbavený. Muže vyhodil a za zavřenými dveřmi ubodal jeho 64letou ženu. Nakonec skončil na psychiatrii a kvůli těžké schizofrenii by se pravděpodobně vyhnul trestu. Zřejmě ale zasáhla vyšší moc. 44letý muž totiž zemřel na psychiatrii.

Víkend otevřených zahrad v Odrách letos o týden dřív, akce oslavila hned dvě výročí

Včera 11:30 | Odry | Michal Slonina

Les, zahrada a krajina byl letošní podtitul Víkendu otevřených zahrad v Odrách. Město se letos rozhodlo Zámecký park oživit akcí o týden dříve než zbytek republiky.

Přetížení i porušení předpisů. Polský dopravce se nepoučil, padly statisícové sankce

6. června 2026 15:17 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Jeden dopravce, dva přetížené kamiony a pokus vyhnout se kontrole. Inspektoři silniční dopravy odhalili přetížení až o 22 tun i porušení předpisů. Udělili pokuty i kauce za stovky tisíc korun. Nešlo přitom o první prohřešek tohoto dopravce.

Malé dítě vypadlo nad ránem z okna v Havířově. Do nemocnice ho přepravil vrtulník

4. června 2026 9:09 | Havířov | Jiří Cileček

Šílený dětský pláč probudil obyvatele ulice Kosmonautů v Havířově. Ve čtvrtek nad ránem tam vypadlo z okna malé dítě. Na místo se okamžitě sjeli policisté, záchranáři a dorazil i vrtulník. Ten později dítě přepravil do ostravské fakultní nemocnice.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

Mladí fotbalisté z českých, polských a německých Frýdlantů sehráli turnaj

Na hřišti 1. Beskydského fotbalového klubu Frýdlant nad Ostravicí se v sobotu 6. června sešly týmy mladých fotbalistů z Frýdlantů v Česku, Polsku a Německu. Turnaj zahájily slavnostním nástupem.

Sweetsen Fest odstartuje festivalovou sezonu ve Frýdku-Místku

Včera 20:16 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Již za několik dní se ve Frýdku-Místku naplno rozjede letní festivalová sezona. Už ve čtvrtek 11. června odstartuje 22. ročník Sweetsen festu, největšího benefičního festivalu ve Frýdku-Místku, plného hudby, divadla, tance a přednášek.

Přes dva tisíce dětí bavil ve Frýdku-Místku Dětský den

Včera 20:12 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Sady Bedřicha Smetany prošly velkou proměnou. Odehrály se zde oslavy Dne dětí, které i letos nabídly spoustu zážitků a dobrodružství.

V Jablunkově už lidem slouží nový chodník s cyklostezkou

4. června 2026 9:00 | Jablunkov | Libor Běčák

Původní chodník s děravým povrchem kolem Základní školy v Jablunkově nahradil nový chodník s cyklostezkou. Nový povrch si pochvalují cyklisté i bruslaři.

Na Den dětí se frýdlantští školáci učili tančit

3. června 2026 12:34 | Frýdlant nad Ostravicí | Libor Běčák

Taneční dopoledne si na Den dětí užili žáci ZŠ T. G. Masaryka ve Frýdlantu nad Ostravicí. Škola ho připravila společně s místním Tanečním klubem Antonio.

Na badmintonový turnaj ve Frýdku-Místku senioři poctivě trénovali

3. června 2026 11:56 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Sportovní areál Prestige ve Frýdku-Místku se stal dějištěm tradičního sportovního klání. Hrál se badminton a provozovali ho hráči s poněkud dřívějším datem narození.

Rodinné domy ve Frýdku-Místku dostávají nádoby na plast. Město motivuje k třídění odpadů
Vydáno 16. listopadu 2023 12:12, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Rodinné domy ve Frýdku-Místku dostávají v těchto dnech nové nádoby na plasty. Cílem tohoto rozšíření je motivovat veřejnost ke třídění odpadů, aby mohlo město udržet cenu poplatků za odpady a nemuselo ji zvyšovat. 4 500 nádob se bude rozmísťovat zhruba měsíc.

Frýdek-Místek chce zlepšit třídění odpadů v domácnostech. K rodinným domům nyní naváží nové žluté popelnice na plasty.

Richard Blahut, předseda představenstva Frýdecké skládky: "Projekt má za účel to, abychom tu sběrnou síť ještě rozšířili ve Frýdku, protože ne všude se dají dát nádoby na ty zvonové nebo ty tisícovkové na klasický separovaný sběr, který je na těch ulicích. Takže tímto rozšíříme tu sběrnou síť. Chceme, aby se zvýšila ta produkce toho plastového odpadu a nápojových plechovek, které do toho lidé mohou dávat. A tím by mělo být méně odpadu, který potom přijde na skládku a bude ho více, který se vytřídí."
Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Od roku 1996 třídíme plast, papír a další suroviny. To znamená, chceme, aby se třídilo víc, protože náklady na likvidaci odpadů drahnou. A aby se nezvyšovaly poplatky lidem, tak musíme udělat všechno proto, aby se ještě více třídilo. Proto nové popelnice, nové nádoby na plasty ke každému rodinnému domu. Tak, ať je to dostupné pro lidi, ať třídí v maximální míře. S tím, že jsme ještě na to obdrželi dotaci zhruba 6 milionů korun."

Město postupně rozveze 4 500 žlutých plastových nádob. Dostanou je i rodinné domy v okrajových částech.

Richard Blahut, předseda představenstva Frýdecké skládky: "V praxi to funguje tak, že přijede kamion, složí se na Frýdecké skládce. Nádoby se zkompletují, dají se tam kolečka, pak jsou dvě čety, které to rozvážejí ke všem rodinným domům podle seznamu. Chlapi mají čtečky v ruce, přijedou na místo. Je k tomu takový čip, který je v té nádobě už nainstalován a chlapi ve čtečkách mají seznamy a spárují to s tím rodinným domem a nám se to přenese potom do systému a do softwaru."

Díky čipům bude mít Frýdecká skládka přesný přehled o svozech, které začnou v lednu. Nádoby na plasty se budou rozvážet zhruba do Vánoc.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Máme už některé ohlasy pozitivní, některé jsou negativní, že lidé nechtějí tyto popelnice. Já si myslím, že to není žádná zátěž. Tak jak máme popelnici na směsný odpad, tak tam bude na plasty. Možná, že přibyde na papír. Je to obrovská pomoc, protože se tím sníží objem směsného odpadu."
Richard Blahut, předseda představenstva Frýdecké skládky: "V těch běžných popelnicích se ten plast nacházel. A ne všichni třídili, tak jak měli. Ale je to i tím, že neměli dostupnost té sběrné sítě takovou."
Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Myslíme, si, že pokud lidé toto pochopí a nebudou tam dávat věci, které tam nepatří, což zase prodražuje tu likvidaci, tak se nám podaří náklady na likvidaci odpadů udržet na stávající výši."

Nižší objem opadu v popelnicích bude ale také znamenat změnu intervalu pro svozy.

Richard Blahut, předseda představenstva Frýdecké skládky: "Dneska jsou svozy komunálního odpadu jedenkrát týdně ve Frýdku-Místku a po zavedení těchto barevných nádob na plasty máme posunutí toho termínu jedenkrát za 14 dnů."

Další informace najdou lidé na letáčcích přímo ve žlutých nádobách nebo na webu města.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000040145/rodinne-domy-ve-frydku-mistku-dostavaji-nadoby-na-plast-mesto-motivuje-k-trideni-odpadu