Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Rodinné domy ve Frýdku-Místku dostávají nádoby na plast. Město motivuje k třídění odpadů

Frýdek-Místek |

Rodinné domy ve Frýdku-Místku dostávají v těchto dnech nové nádoby na plasty. Cílem tohoto rozšíření je motivovat veřejnost ke třídění odpadů, aby mohlo město udržet cenu poplatků za odpady a nemuselo ji zvyšovat. 4 500 nádob se bude rozmísťovat zhruba měsíc.

Frýdek-Místek chce zlepšit třídění odpadů v domácnostech. K rodinným domům nyní naváží nové žluté popelnice na plasty.

Richard Blahut, předseda představenstva Frýdecké skládky: "Projekt má za účel to, abychom tu sběrnou síť ještě rozšířili ve Frýdku, protože ne všude se dají dát nádoby na ty zvonové nebo ty tisícovkové na klasický separovaný sběr, který je na těch ulicích. Takže tímto rozšíříme tu sběrnou síť. Chceme, aby se zvýšila ta produkce toho plastového odpadu a nápojových plechovek, které do toho lidé mohou dávat. A tím by mělo být méně odpadu, který potom přijde na skládku a bude ho více, který se vytřídí."
Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Od roku 1996 třídíme plast, papír a další suroviny. To znamená, chceme, aby se třídilo víc, protože náklady na likvidaci odpadů drahnou. A aby se nezvyšovaly poplatky lidem, tak musíme udělat všechno proto, aby se ještě více třídilo. Proto nové popelnice, nové nádoby na plasty ke každému rodinnému domu. Tak, ať je to dostupné pro lidi, ať třídí v maximální míře. S tím, že jsme ještě na to obdrželi dotaci zhruba 6 milionů korun."

Město postupně rozveze 4 500 žlutých plastových nádob. Dostanou je i rodinné domy v okrajových částech.

Richard Blahut, předseda představenstva Frýdecké skládky: "V praxi to funguje tak, že přijede kamion, složí se na Frýdecké skládce. Nádoby se zkompletují, dají se tam kolečka, pak jsou dvě čety, které to rozvážejí ke všem rodinným domům podle seznamu. Chlapi mají čtečky v ruce, přijedou na místo. Je k tomu takový čip, který je v té nádobě už nainstalován a chlapi ve čtečkách mají seznamy a spárují to s tím rodinným domem a nám se to přenese potom do systému a do softwaru."

Díky čipům bude mít Frýdecká skládka přesný přehled o svozech, které začnou v lednu. Nádoby na plasty se budou rozvážet zhruba do Vánoc.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Máme už některé ohlasy pozitivní, některé jsou negativní, že lidé nechtějí tyto popelnice. Já si myslím, že to není žádná zátěž. Tak jak máme popelnici na směsný odpad, tak tam bude na plasty. Možná, že přibyde na papír. Je to obrovská pomoc, protože se tím sníží objem směsného odpadu."
Richard Blahut, předseda představenstva Frýdecké skládky: "V těch běžných popelnicích se ten plast nacházel. A ne všichni třídili, tak jak měli. Ale je to i tím, že neměli dostupnost té sběrné sítě takovou."
Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Myslíme, si, že pokud lidé toto pochopí a nebudou tam dávat věci, které tam nepatří, což zase prodražuje tu likvidaci, tak se nám podaří náklady na likvidaci odpadů udržet na stávající výši."

Nižší objem opadu v popelnicích bude ale také znamenat změnu intervalu pro svozy.

Richard Blahut, předseda představenstva Frýdecké skládky: "Dneska jsou svozy komunálního odpadu jedenkrát týdně ve Frýdku-Místku a po zavedení těchto barevných nádob na plasty máme posunutí toho termínu jedenkrát za 14 dnů."

Další informace najdou lidé na letáčcích přímo ve žlutých nádobách nebo na webu města.

Nahlásit chybu


K tématu

Ve Frýdku-Místku roste množství tříděného odpadu

14. srpna 2025 16:23 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Ve Frýdku-Místku se daří snižovat počet odpadu, který končí na skládce. Lidé více třídí plasty a bioodpad. Podle města tomu pomáhá osvěta i rozšiřování sběrné sítě kontejnerů. Ale také například optimalizace a modernizace svozů.

Den čistého ovzduší ve Frýdku-Místku zaujal návštěvníky pokusy, měřením i hrou

15. září 2025 15:44 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Čistý vzduch je důležitý a k jeho ochraně můžeme přispět úplně všichni. To bylo téma dalšího ročníku akce Den čistého ovzduší, který připomněl Frýdek-Místek. Připraveny byly pokusy, soutěže i ukázky moderních technologií a měření.

Karviná oslavila Den Země na Masarykově náměstí. Návštěvníky čekala netradiční atrakce

17. dubna 2026 11:00 | Karviná | Anna Břenková

S velkým zájmem návštěvníků nejen z řad karvinských škol se setkal oblíbený Den země na Masarykově náměstí. Letošní ročník nabídl několik aktivit a také novinek. A jako tradičně se spojil také s prvními letošními farmářskými trhy.


Policejní manévry proti střelci v Ostravě. Vážně zranil ženu a pak ho našli mrtvého

Včera 13:42 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Postřelil manželku, která skončila v ohrožení života v nemocnici. Vzápětí začaly v Ostravě-Zábřehu velké policejní manévry. Až do bytu vtrhla zásahová jednotka, muže našli bez známek života. Policie se nyní snaží zjistit, co přesně se mezi dvojicí stalo.

Starostka Doubravy neustála ostudu se zfetovaným ředitelem školy a školníkem

Včera 18:45 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Obec Doubrava na Karvinsku je bez starostky. Ve středu byla z funkce odvolána Jiřina Ferenčíková, která neustála dlouhodobé problémy se školou a především ostudu se zfetovaným ředitelem základní školy a školníkem.

Dostavba tramvajové trati v Ostravě-Porubě budí mezi lidmi velké emoce

Včera 14:44 | Ostrava-Poruba | Jiří Cileček

Přípravy nové tramvajové trati v Ostravě-Porubě pokračují. Stavba má ale stále své zastánce i odpůrce. Nyní se opět sešli na veřejném projednání v rámci vlivů na životní prostředí. Zazněly názory odborníků i připomínky veřejnosti.

Kolaudace čističky odpadních vod v Nošovicích

Včera 18:00 | Nošovice | Michal Feber

Obec Nošovice dokončila jednu z nejvýznamnějších investic posledních let.

Vítězové porubských Sportovních her seniorů navštíví Maďarsko. Soutěžili v pěti disciplínách

Včera 14:49 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

Senioři se v Ostravě-Porubě opět zapojili do tradičních Sportovních her. Oblíbená akce nabízí soutěže v pěti disciplínách a vítězům otevírá cestu na Mezinárodní sportovní hry.

Složky IZS se poprvé představily lidem na koupališti ve Frýdlantu nad Ostravicí

V areálu letního koupaliště ve Frýdlantu nad Ostravicí se konal 1. ročník Dne s Integrovaným záchranným systémem. Město pozvalo jednotlivé složky, které se v průběhu dne prezentovaly.

Na orlovském hřbitově přibyly změny i nové zázemí

Včera 15:30 | Orlová | Monika Ociepková

Městský hřbitov v Orlové spravují od loňského roku služby města Orlové. Ty převzaly péči nejen o samotný areál hřbitova, ale také o provoz smuteční síně, kde postupně dochází k modernizaci.

Nová čistírna odpadních vod v Razové řeší kvalitu vody pro přehradu Slezská Harta

23. června 2026 16:26 | Bruntál | Karel Soukop

Největší investicí za poslední roky byla v Razové u Slezské Harty vybudována nová čistírna odpadních vod. Díky podpoře Ministerstva zemědělství a Moravskoslezského kraje obec dobudovala za více než 70 milionů korun důležitou stavbu, která je v tomto regionu opravdu nezbytná.

Havířov odvolal jednatele městské společnosti MRA a nařídí forenzní audit

23. června 2026 10:12 | Havířov | Bára Kelnerová

Rada města Havířova odvolala obviněného jednatele MRA Róberta Masaroviče. Ten je podle policie zapleten hned ve dvou větvích případu, které souvisejí s přidělováním městských bytů i zakázek. Město chce provést audit a chránit zaměstnance i pověst společnosti.

Motorkář předjížděl na plné čáře ve Starých Hamrech a srazil se s SUV

23. června 2026 15:26 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Nerespektoval plnou čáru a předjížděl auto, které odbočovalo vlevo. Následovala srážka SUV s motorkářem, kterého do nemocnice přepravil vrtulník. Policie nyní hledá svědky nehody ve Starých Hamrech

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

Frýdek-Místek pořádal finále soutěže Mladý záchranář

Včera 12:24 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Ve sportovní hale 6. základní školy se konal už 5. ročník soutěže Mladý záchranář. Opět se jí účastí žáci ze základních škol z Frýdku-Místku.

Frýdek-Místek ovládl Mezinárodní folklorní festival

Včera 12:16 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Mezinárodní folklorní festival opět potěšil fanoušky tohoto žánru ve Frýdku-Místku a okolí. Nabídnul šest dní tradiční zábavy a navštívily jej tisíce diváků.

Den plný fotbalu ozdobilo v Čeladné utkání starých gard

23. června 2026 17:17 | Čeladná | Petra Dorazilová

Den plný fotbalu se v Čeladné odehrál 13. června. Spojil tři zápasy, ligová utkání dorostu s Fryčovicemi, mužů s Řepištěm a mezi nimi se odehrálo střetnutí starých gard. Goldboys Čeladná doma přivítali Mikulov.

Čeladenští školáci si užili sportovní den jako na pláži

22. června 2026 9:53 | Čeladná | Petra Dorazilová

Volejbalový klub Čeladná uspořádal pro žáky místní základní školy sportovní den. Užili si ho tak trochu jako na pláži - na pískových kurtech.

Pěstouni z Frýdku-Místku si vysloužili slavnostní ocenění

22. června 2026 9:31 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Pěstounů není nikdy dost. Frýdek-Místek se proto snaží své obyvatele k pěstounství motivovat. Jednou z aktivit bylo i slavnostní ocenění pěstounských rodin.

Rodinné domy ve Frýdku-Místku dostávají nádoby na plast. Město motivuje k třídění odpadů
Vydáno 16. listopadu 2023 12:12, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Rodinné domy ve Frýdku-Místku dostávají v těchto dnech nové nádoby na plasty. Cílem tohoto rozšíření je motivovat veřejnost ke třídění odpadů, aby mohlo město udržet cenu poplatků za odpady a nemuselo ji zvyšovat. 4 500 nádob se bude rozmísťovat zhruba měsíc.

Frýdek-Místek chce zlepšit třídění odpadů v domácnostech. K rodinným domům nyní naváží nové žluté popelnice na plasty.

Richard Blahut, předseda představenstva Frýdecké skládky: "Projekt má za účel to, abychom tu sběrnou síť ještě rozšířili ve Frýdku, protože ne všude se dají dát nádoby na ty zvonové nebo ty tisícovkové na klasický separovaný sběr, který je na těch ulicích. Takže tímto rozšíříme tu sběrnou síť. Chceme, aby se zvýšila ta produkce toho plastového odpadu a nápojových plechovek, které do toho lidé mohou dávat. A tím by mělo být méně odpadu, který potom přijde na skládku a bude ho více, který se vytřídí."
Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Od roku 1996 třídíme plast, papír a další suroviny. To znamená, chceme, aby se třídilo víc, protože náklady na likvidaci odpadů drahnou. A aby se nezvyšovaly poplatky lidem, tak musíme udělat všechno proto, aby se ještě více třídilo. Proto nové popelnice, nové nádoby na plasty ke každému rodinnému domu. Tak, ať je to dostupné pro lidi, ať třídí v maximální míře. S tím, že jsme ještě na to obdrželi dotaci zhruba 6 milionů korun."

Město postupně rozveze 4 500 žlutých plastových nádob. Dostanou je i rodinné domy v okrajových částech.

Richard Blahut, předseda představenstva Frýdecké skládky: "V praxi to funguje tak, že přijede kamion, složí se na Frýdecké skládce. Nádoby se zkompletují, dají se tam kolečka, pak jsou dvě čety, které to rozvážejí ke všem rodinným domům podle seznamu. Chlapi mají čtečky v ruce, přijedou na místo. Je k tomu takový čip, který je v té nádobě už nainstalován a chlapi ve čtečkách mají seznamy a spárují to s tím rodinným domem a nám se to přenese potom do systému a do softwaru."

Díky čipům bude mít Frýdecká skládka přesný přehled o svozech, které začnou v lednu. Nádoby na plasty se budou rozvážet zhruba do Vánoc.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Máme už některé ohlasy pozitivní, některé jsou negativní, že lidé nechtějí tyto popelnice. Já si myslím, že to není žádná zátěž. Tak jak máme popelnici na směsný odpad, tak tam bude na plasty. Možná, že přibyde na papír. Je to obrovská pomoc, protože se tím sníží objem směsného odpadu."
Richard Blahut, předseda představenstva Frýdecké skládky: "V těch běžných popelnicích se ten plast nacházel. A ne všichni třídili, tak jak měli. Ale je to i tím, že neměli dostupnost té sběrné sítě takovou."
Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Myslíme, si, že pokud lidé toto pochopí a nebudou tam dávat věci, které tam nepatří, což zase prodražuje tu likvidaci, tak se nám podaří náklady na likvidaci odpadů udržet na stávající výši."

Nižší objem opadu v popelnicích bude ale také znamenat změnu intervalu pro svozy.

Richard Blahut, předseda představenstva Frýdecké skládky: "Dneska jsou svozy komunálního odpadu jedenkrát týdně ve Frýdku-Místku a po zavedení těchto barevných nádob na plasty máme posunutí toho termínu jedenkrát za 14 dnů."

Další informace najdou lidé na letáčcích přímo ve žlutých nádobách nebo na webu města.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000040145/rodinne-domy-ve-frydku-mistku-dostavaji-nadoby-na-plast-mesto-motivuje-k-trideni-odpadu