Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Rodinné domy ve Frýdku-Místku dostávají nádoby na plast. Město motivuje k třídění odpadů

Rodinné domy ve Frýdku-Místku dostávají v těchto dnech nové nádoby na plasty. Cílem tohoto rozšíření je motivovat veřejnost ke třídění odpadů, aby mohlo město udržet cenu poplatků za odpady a nemuselo ji zvyšovat. 4 500 nádob se bude rozmísťovat zhruba měsíc.

Frýdek-Místek chce zlepšit třídění odpadů v domácnostech. K rodinným domům nyní naváží nové žluté popelnice na plasty.

Richard Blahut, předseda představenstva Frýdecké skládky: "Projekt má za účel to, abychom tu sběrnou síť ještě rozšířili ve Frýdku, protože ne všude se dají dát nádoby na ty zvonové nebo ty tisícovkové na klasický separovaný sběr, který je na těch ulicích. Takže tímto rozšíříme tu sběrnou síť. Chceme, aby se zvýšila ta produkce toho plastového odpadu a nápojových plechovek, které do toho lidé mohou dávat. A tím by mělo být méně odpadu, který potom přijde na skládku a bude ho více, který se vytřídí."
Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Od roku 1996 třídíme plast, papír a další suroviny. To znamená, chceme, aby se třídilo víc, protože náklady na likvidaci odpadů drahnou. A aby se nezvyšovaly poplatky lidem, tak musíme udělat všechno proto, aby se ještě více třídilo. Proto nové popelnice, nové nádoby na plasty ke každému rodinnému domu. Tak, ať je to dostupné pro lidi, ať třídí v maximální míře. S tím, že jsme ještě na to obdrželi dotaci zhruba 6 milionů korun."

Město postupně rozveze 4 500 žlutých plastových nádob. Dostanou je i rodinné domy v okrajových částech.

Richard Blahut, předseda představenstva Frýdecké skládky: "V praxi to funguje tak, že přijede kamion, složí se na Frýdecké skládce. Nádoby se zkompletují, dají se tam kolečka, pak jsou dvě čety, které to rozvážejí ke všem rodinným domům podle seznamu. Chlapi mají čtečky v ruce, přijedou na místo. Je k tomu takový čip, který je v té nádobě už nainstalován a chlapi ve čtečkách mají seznamy a spárují to s tím rodinným domem a nám se to přenese potom do systému a do softwaru."

Díky čipům bude mít Frýdecká skládka přesný přehled o svozech, které začnou v lednu. Nádoby na plasty se budou rozvážet zhruba do Vánoc.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Máme už některé ohlasy pozitivní, některé jsou negativní, že lidé nechtějí tyto popelnice. Já si myslím, že to není žádná zátěž. Tak jak máme popelnici na směsný odpad, tak tam bude na plasty. Možná, že přibyde na papír. Je to obrovská pomoc, protože se tím sníží objem směsného odpadu."
Richard Blahut, předseda představenstva Frýdecké skládky: "V těch běžných popelnicích se ten plast nacházel. A ne všichni třídili, tak jak měli. Ale je to i tím, že neměli dostupnost té sběrné sítě takovou."
Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Myslíme, si, že pokud lidé toto pochopí a nebudou tam dávat věci, které tam nepatří, což zase prodražuje tu likvidaci, tak se nám podaří náklady na likvidaci odpadů udržet na stávající výši."

Nižší objem opadu v popelnicích bude ale také znamenat změnu intervalu pro svozy.

Richard Blahut, předseda představenstva Frýdecké skládky: "Dneska jsou svozy komunálního odpadu jedenkrát týdně ve Frýdku-Místku a po zavedení těchto barevných nádob na plasty máme posunutí toho termínu jedenkrát za 14 dnů."

Další informace najdou lidé na letáčcích přímo ve žlutých nádobách nebo na webu města.

Nahlásit chybu


K tématu
SANITKA.ORG s.r.o. - Jablunkov
Jablunkov
od 21 000 Kč/měsíc

Detail

Stavební bytové družstvo ve Frýdku - Místku, pracoviště Frýdek-Místek
Frýdek-Místek
od 23 000 Kč/měsíc

Detail

Bartoň a Partner s.r.o. - pracoviště Nošovice, KONTAKTNÍ OSOBA PhDr. Martin Dudák, tel. 735 171 157, martin.dudak@bartonapartner.cz
Nošovice
od 6 000 Kč/měsíc

Detail