Organizátoři rozdělili 60 studentů do několika skupin, které postupně obcházely 4 vnitřní a 2 venkovní stanoviště. „Koncipovali jsme je tak, aby se naučili to, co jsou schopni zvládnout v přednemocniční péči s minimálními pomůckami. Člověk se totiž v reálu může setkat s tím, že neví, jak postupovat. Žáky jsme se to pokusili naučit. Pokud se někdy dostanou do situace, že budou muset pomoci někomu jinému, vzpomenou si na nás a díky tomu adekvátněji i rychleji zareagují,“ vysvětluje staniční sestra Úseku resuscitační a intenzivní péče OUP Mgr. Jan Sládek.
Do nácviku vyproštění zraněného z auta po dopravní nehodě se aktivně zapojil i Vítězslav Mucha, student prvního ročníku: „V reálném životě jsem jednou u takové události pomáhal. Naštěstí tam nedošlo k vážnému zranění. Ale potom, co jsem se dnes naučil, bych některé věci zpětně udělal jinak. I proto možnost vyzkoušet si to na vlastní kůži vnímám jako velmi přínosnou.“
Podobně na to nahlíží i ředitel školy Ing. Josef Vondál: „Máme zdravovědu, pracuje u nás kolega, který je vyškolený, ale tohle je akce, která žákům ukazuje komplexnost našeho záchranného systému. Studenti by měli vědět, že pomoci se musí. A díky těmto nácvikům se detailně naučili, jak má taková pomoc vypadat.“
Do akce se zapojilo celkem 12 zdravotníků OUP. Opavské střední škole se tak odměnili za velkou zásilku plyšáků pro dětské pacienty, kterou FN Ostrava obdržela v loňském roce. „Byl to moc krásný počin, za který jsme chtěli škole poděkovat a dát jí zpětnou vazbu. A to se nám díky mým skvělým kolegům, kteří do tohoto projektu šli s velkým nadšením a ve svém volném čase, povedlo,“ říká Bc. Alena Balgarová, sestra z Úseku resuscitační a intenzivní péče OUP a hlavní organizátorka akce. A na závěr dodává: „Poděkování zaslouží také Simulační centrum Lékařské fakulty Ostravské univerzity SIMLEK, které nám zapůjčilo vybavení. Opravdu velkou radost mi udělala spolupráce s aplikací Záchranka, která zaujala jedno ze stanovišť. A nesmím zapomenout na naše partnery z BESIPu Moravskoslezského kraje, se kterými již dlouhodobě spolupracujeme.“
