Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Technické služby Frýdek-Místek mají na zimní údržbu v zásobě 1 500 tun soli

Frýdek-Místek |

Zimní údržba letos začala o něco dřív. Ale Technické služby Frýdek-Místek na ni byly tradičně připraveny už od začátku listopadu. V zásobě měli nakoupeno 1 500 tun soli a další posypová materiál. Tradičně se ve městě starají o zhruba 435 kilometrů různých komunikací a chodníků.

Teploty posledních dní už symbolizují jasný příchod zimního období. Stejně tak už přišel i první sníh, na který byli ve Frýdku-Místku připraveni už dlouho dopředu.

Vladimír Macura, předseda představenstva TS F-M: "Zimní sezona začíná 1. listopadu, ale připravujeme se už někdy na jaře, protože musíme počítat s tím, že nám musí fungovat veškerá technika. Musíme nakoupit sůl. Takže 1. listopadu už jsme nastartovaní na značkách a připraveni plně na zimu."

Od listopadu už se běžně drží nepřetržitá služba na dispečinku a jsou také rozepsány služby obsluhy sypačů.

Vladimír Macura, předseda představenstva TS F-M: "Takže v případě, že hrozí, že teploty se budou blížit k nule nebo pod nulu. Případně, že bude sněžit. Tak jsme připraveni nasadit veškerou dostupnou techniku a k tomu samozřejmě lidi. Ten nástup letos byl trochu rychlejší než poslední zimu. V tuto chvíli už máme vysypáno několik desítek tun. Možná, že ke sto tunám. Takže z toho skladu plného, který byl 1 500 tun, už něco ubylo. Ale pokud ta zima nebude opravdu extrémní, tak by to opravdu mělo bohatě stačit."

Zatím bylo vysypáno zhruba kolem stovky tun soli a dalšího posypového materiálu. Do terénu kromě zaměstnanců Technických služeb vyjíždějí v zimě také externisté.

Vladimír Macura, předseda představenstva TS F-M: "Máme nasmlouvány traktory od místních zemědělců. Což je takový myslím vzájemně výhodný obchod, že oni mají co dělat se svojí technikou. A my nemusíme pořizovat deset dalších traktorů, protože to nasazení, když sněží, je opravdu masivní."

Samotná údržba se pak řídí pravidly, které stanovují důležitost komunikací, které se musí uklidit jako první a udržovat stále sjízdné, případně schůdné.

Vladimír Macura, předseda představenstva TS F-M: "Jsou pravidla zimní údržby a podle toho, do jaké kategorie ty komunikace spadají, tak tam zasahujeme. Samozřejmě prioritu mají zastávky, nemocnice, školy, zdravotnická zařízení. Čili to, co by asi běžný občan očekával. Ty hlavní tahy přes Frýdek-Místek patří buď kraji nebo státu, Ředitelství silnic a dálnic. Takže my opravdu udržujeme jenom ty místní komunikace.

Technické služby ve Frýdku-Místku udržují každoročně zhruba 435 kilometrů všech komunikací. Z toho je přibližně 180 kilometrů cest a zbytek jsou chodníky.

Nahlásit chybu


K tématu

Pracovní čety dočišťují důležitá místa ve Frýdku-Místku od sněhu a ledu

Koordinace úklidu sněhu při vývozu odpadů. Ale také například čety v ulicích, které dočišťují frekventovaná a důležitá místa s vysokým pohybem lidí. Novinky, které zavedlo město Frýdek-Místek v zimní údržbě už v loňském roce. A aktuální zima potvrzuje, že systém spolupráce se osvědčuje.

Řidiči nově odbočí ve Frýdku-Místku z Frýdlantské na Hlavní. Město rozjíždí úpravy průtahu

13. července 2023 11:41 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Frýdek-Místek zavedl první změnu na Hlavní třídě po otevření obchvatu. Nově bylo obnoveno odbočení vlevo z ulice Frýdlantská. Postupně se připravují i další úpravy, které by v budoucnu měly ulici Hlavní zklidnit a usnadnit přes ni řidičům průjezd a chodcům přechod.

Krajní pruhy Ostravské ulice ve Frýdku-Místku dostávají nový povrch

14. srpna 2023 13:54 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Frýdek-Místek se pustil do další série oprav komunikací. Zatímco technické služby finišují s rekonstrukcí autobusového zálivu ve Frýdlantské ulici v Místku, rozběhla se také do oprava silnice v části ulice Ostravská. A následovat budou další lokality.


Policisté se v pátek zaměřili silniční piráty. V MS kraji se měřilo na desítkách silnic

Dnes 10:46 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Policisté v pátek provedli v celé naší zemi monstrózní dopravní akci, zaměřenou na silniční piráty, kteří jezdí rychle. V Moravskoslezském kraji měřili například v Petřvaldu na Karvinsku, kde řidiči často překračují povolenou padesátku.

Sdílená kola už jezdí, první půlhodina je zdarma

Nový Jičín nabízí lidem nový způsob dopravy. Začal tu fungovat bikesharing, neboli sdílená kola. Současně tento projekt zavádí i Kopřivnice a lidé tak mohou mezi těmito dvěma městy na vypůjčených kolech přejíždět.

OKD může dál těžit uhlí, schválilo to ministerstvo životního prostředí

Dnes 12:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Těžební společnost OKD získala od Ministerstva životního prostředí souhlasné závazné stanovisko v procesu posuzování vlivu hornické činnosti na životní prostředí. Takzvaná EIA platí pro období roku 2024 až do ukončení činnosti. Posuzovaná hornická činnost zahrnuje dobývání uhlí i technickou likvidaci Dolu ČSM, která bude následovat po ukončení těžby.

Bobr se stal hlavním hrdinou oslavy Dne Země

Na náměstí Republiky se v pátek konal Den Země, který se váže k ochraně životního prostředí. Žáci škol si užili bohatý program.

Krnovská nemocnice má jako první v Česku unikátní transportní systém vzorků

Včera 18:41 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Jamajský sprinter Usain Bolt uběhne 250 metrů za cca 23 sekund. Stejnou rychlostí nyní běhají po areálu krnovské nemocnice laboratorní vzorky v novém přepravním systému. Rychlostí 8 až 10 metrů za sekundu jsou transportovány z vyšetřoven do laboratoří nemocnice.

Domovníci preventisté se mariánskohorské radnici osvědčili. Problémy řeší rychle a zodpovědně

Obvod Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky postupně zlepšuje technický stav bytových domů, jejich okolí a také bezpečnost. Za vším stojí domovníci preventisté, kteří se momentálně starají o 15 lokalit v obvodu.

Zelené parkoviště na Slezské ve Frýdku-Místku má být hotové ještě letos

Výstavba nového parkoviště na sídlišti Slezská ve Frýdku-Místku je před spuštěním. Místo zde najde na čtyři desítky aut. Stavba by měla začít do konce května a hotovo má být ještě letos. Parkoviště bude zasazeno do zeleně, aby se nenarušoval ráz okolí betonovou plochou.

Památník životické tragédie čeká rekonstrukce, lidé to vítají

Muzeum Těšínska se chystá zahájit práce na rekonstrukci životického památníku v Havířově. Práce by měly být dokončeny do srpna, aby se zde mohl uskutečnit pietní akt k uctění památky zavražděných mužů gestapem.

Marica ožívá. Strašák Poruby se po letech mění na bytový dům

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Studenti slezskoostravského gymnázia se chystají do Tanzánie, jejich projekt podporuje místní školu

Studenti hladnovského gymnázia možná vycestují ze Slezské Ostravy až do Tanzánie, a to díky projektu Hakuna Matata. Projekt sami vypracovali od píky s cílem zlepšit výuku na partnerské škole, podpořit výstavbu internátu, a zároveň si rozšířit vlastní obzory. Africkou expedici plánují už na leden.

Sezóna Beskydských farmářských trhů ve Frýdku-Místku začne letos dřív

Frýdek-Místek opět připravilo další sezónu oblíbených Beskydských farmářských trhů. Letos začínají ještě dříve než loni a probíhat budou vždy jednou za 14 dní. Sezónu pak tradičně završí na konci listopadu oblíbená zabijačka.

Dívka poděkovala členům IZS za záchranu. Vytáhli ji z řeky Ostravice ve Frýdku-Místku

Chtěla chytit padající mobilní telefon, jenže uklouzla a skončila pod splavem v řece Ostravici. Mladá dívka pak se štěstím ve vodě dlouhé minuty čekala na záchranu. Tu nakonec díky perfektní spolupráci bleskově zvládli strážníci, policisté a hasiči.

Frýdek-Místek udržuje tradici Podbeskydského ještěra

17. dubna 2024 21:46 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal | Studuj u nás

Podbeskydský ještěr je už zavedená značka soutěže mladých cukrářů. Pořádá ji SŠ gastronomie, oděvnictví a služeb ve Frýdku-Místku a rovněž na letošním ročníku jsme mohli obdivovat umění cukrářských talentů.

Dívka se topila v řece Ostravici ve Frýdku-Místku. Zachránili ji policisté a hasiči

Strážníci, policisté a hasiči zachraňovali 21letou dívku, která se topila v řece Ostravici ve Frýdku-Místku. Díky perfektní spolupráci a také velkému štěstí se dívka neutopila pod jezem. Dlouhé minuty totiž čekala na záchranu, než si jí někdo ve vodě všimne.

O vodě se školáci z Nové Vsi na Den Země učili v planetáriu

Děti ze základní školy v Nové Vsi se u příležitosti Dne Země učily v mobilním planetáriu, které bylo postavené v tělocvičně.

Dívka se topila v řece Ostravici, spadl jí tam telefon. Zachránili ji policisté a hasiči

17. dubna 2024 8:34 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

21leté dívce padl mezi kameny v řece Ostravici ve Frýdku-Místku telefon. Chtěla ho vytáhnout, spadla do vody a strhl ji proud. Náhodný svědek zburcoval záchranné složky. Jako první byl na místě strážník městské policie, který držel dívku na laně. Do vody se pak pro dívku vrhl státní policista.

Technické služby Frýdek-Místek mají na zimní údržbu v zásobě 1 500 tun soli
Vydáno 30. listopadu 2023 12:42, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Zimní údržba letos začala o něco dřív. Ale Technické služby Frýdek-Místek na ni byly tradičně připraveny už od začátku listopadu. V zásobě měli nakoupeno 1 500 tun soli a další posypová materiál. Tradičně se ve městě starají o zhruba 435 kilometrů různých komunikací a chodníků.

Teploty posledních dní už symbolizují jasný příchod zimního období. Stejně tak už přišel i první sníh, na který byli ve Frýdku-Místku připraveni už dlouho dopředu.

Vladimír Macura, předseda představenstva TS F-M: "Zimní sezona začíná 1. listopadu, ale připravujeme se už někdy na jaře, protože musíme počítat s tím, že nám musí fungovat veškerá technika. Musíme nakoupit sůl. Takže 1. listopadu už jsme nastartovaní na značkách a připraveni plně na zimu."

Od listopadu už se běžně drží nepřetržitá služba na dispečinku a jsou také rozepsány služby obsluhy sypačů.

Vladimír Macura, předseda představenstva TS F-M: "Takže v případě, že hrozí, že teploty se budou blížit k nule nebo pod nulu. Případně, že bude sněžit. Tak jsme připraveni nasadit veškerou dostupnou techniku a k tomu samozřejmě lidi. Ten nástup letos byl trochu rychlejší než poslední zimu. V tuto chvíli už máme vysypáno několik desítek tun. Možná, že ke sto tunám. Takže z toho skladu plného, který byl 1 500 tun, už něco ubylo. Ale pokud ta zima nebude opravdu extrémní, tak by to opravdu mělo bohatě stačit."

Zatím bylo vysypáno zhruba kolem stovky tun soli a dalšího posypového materiálu. Do terénu kromě zaměstnanců Technických služeb vyjíždějí v zimě také externisté.

Vladimír Macura, předseda představenstva TS F-M: "Máme nasmlouvány traktory od místních zemědělců. Což je takový myslím vzájemně výhodný obchod, že oni mají co dělat se svojí technikou. A my nemusíme pořizovat deset dalších traktorů, protože to nasazení, když sněží, je opravdu masivní."

Samotná údržba se pak řídí pravidly, které stanovují důležitost komunikací, které se musí uklidit jako první a udržovat stále sjízdné, případně schůdné.

Vladimír Macura, předseda představenstva TS F-M: "Jsou pravidla zimní údržby a podle toho, do jaké kategorie ty komunikace spadají, tak tam zasahujeme. Samozřejmě prioritu mají zastávky, nemocnice, školy, zdravotnická zařízení. Čili to, co by asi běžný občan očekával. Ty hlavní tahy přes Frýdek-Místek patří buď kraji nebo státu, Ředitelství silnic a dálnic. Takže my opravdu udržujeme jenom ty místní komunikace.

Technické služby ve Frýdku-Místku udržují každoročně zhruba 435 kilometrů všech komunikací. Z toho je přibližně 180 kilometrů cest a zbytek jsou chodníky.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000040378/technicke-sluzby-frydekmistek-maji-na-zimni-udrzbu-v-zasobe-1-500-tun-soli