Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Frýdku-Místku rok 2023 otevřel nové možnosti v rozvoji města

Frýdek-Místek |

Co se povedlo v roce 2023 ve Frýdku-Místku? A na co je dál důležité se zaměřit? Nejen to přiblížil bilanční rozhovor s primátorem města Petrem Korčem.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Rok 2023 nebyl lehkým rokem. A nebyl lehký jenom pro město Frýdek-Místek, ale i pro všechny občany. Ale myslím si, že jsme ho zvládli se ctí. A udělali jsme spousty kroků, které zajistily to, že město ufinancovalo všechny své důležité služby. Zároveň jsme se chovali tak, že jsme dokázali vytvořit určité rezervy pro další nutné investice. A to je možná podle mě ten největší úspěch, kterého jsme dosáhli. Že se nám podařilo vybalancovat ty dvě základní oblasti. Na jedné straně, abychom udrželi tempo růstu, tempo investic. Abychom se starali o to, co je opravdu důležité. 
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Dokončila se obrovská investice ve výši 350 milionů do kanalizací. Rekonstruovali jsme školy, cesty, pracovali jsme na dopravní obslužnosti. Připravili jsme velké dopravní stavby. A na druhé straně se nám podařilo hospodařit tak, že jsme zároveň zachovali všechny sociální programy. Podařilo se nám udržet podporu kultury, sportu. A zároveň držíme při životě všechny projekty, které pomáhají spořit peníze občanům. Dále běží doprava za jednu korunu pro občany. Podařilo se nám dosáhnout něčeho, co nás myslím odlišuje od ostatních měst. Nebudeme zvyšovat platby za svoz odpadu a jeho likvidaci. A to jsou všechno věci, které by se nestaly, kdybychom opravdu nepřemýšleli nad vším, co děláme. A nesnažili jsme se ty věci opravdu držet v nějaké rovnováze."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Za velmi dobré považuji to, že se nám podařilo díky našemu hospodaření udržet, nejenom udržet, ale i navýšit, podporu kultuře, sportu a sociálním programům. A to si myslím, že je známkou toho, jak to město opravdu funguje. A že nikomu ve vedení není lhostejné, jak se tady bude občanům žít."

Jedna z nejdůležitějších věcí, které Frýdek-Místek v roce 2023 potkaly, bylo jednoznačně plné zprovoznění obchvatu města, na který se čekalo dlouhé desítky let.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Říkal už jsem to několikrát. Považuji to za jednu z největších událostí pro město od roku 1989. A každodenní život, každodenní doprava ve městě dokazuje, že je to opravdu velká změna. Představa, že bychom měli zavřené mosty na Frýdlant a ta doprava bývalým průtahem by vedla v jednom pruhu, tak by ještě před rokem znamenala totální kolaps v dopravě. To město by se vůbec nepohnulo. A dneska vidíme, že ta odvedená, zejména tranzitní a kamionová, doprava je pryč. A my si můžeme dovolit dělat ty opravy, které dlouho stály."

Obchvat přinesl také možnost dál pracovat s původním průtahem a postupně ho začít upravovat. Tak, aby byl přívětivější k řidičům, cyklistům i chodcům. Stejně tak bude důležitá postupná proměna dopravních terminálů a dalších lokalit, které se zapojí do funkčních celků města.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Tak, jako jsme velmi přemýšleli o všech našich krocích v minulém roce. Tak se samozřejmě díváme nejvíce do budoucnosti. A nejenom na rok. Na více let. A to, co umožnil obchvat, že se tomu městu opravdu ulevilo, že zmizela ta tranzitní doprava. Tak my se můžeme na ta dvě původní centra města podívat trochu s odstupem, s nadhledem. A všechny kroky, které teďka budou následovat, tak se budou snažit, aby ta opravdová centra měst začaly znovu žít a dýchat. A někdy i drobné věci ukazují směr. Tak jako už víme, že autobusové stanoviště, které bylo vybudováno v území nikoho, je nefunkční. Tak v letošním roce jsme symbolicky udělali drobou úpravu, kdy jsme rekonstruovali bývalé autobusové stanoviště. A vznikla tam krásná zastávka, která propojila to prostranství s parkem. A to je jenom takový drobný střípek, který možná otevírá ten pohled, kde bývalé centrum města, kde bylo městské korso, městské kino, Český dům, historický Národní dům, kde začneme v příštím roce opravovat záložnu. Tak skýtá opravdu obrovský potenciál k tomu, aby to bylo opravdu centrum města."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "My se budeme snažit nejenom oživit ta centra, ale zároveň se pokusíme pomoci automobilistům. Protože nejenom pěší a cyklisté, ale musíme to držet opět v rovnováze, tak jak jsem o tom mluvil v ostatních oblastech, tak se budeme snažit vyřešit i problémy sídlišť, kde je velký problém s parkováním. A máme nastartovaných několik projektů na nová parkovací místa. Vzniknou jak na sídlišti Slezská, vedle Sekerovy vily vznikne parkoviště. Na základě podnětu občanů jsme si nechali zpracovat studii na využití bývalého prostranství a místa po nefunkčním kině na Rivieře, kde může vzniknout parkovací dům, který může zajistit až 300 parkovacích míst."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Budeme se snažit, tak jako kdyby rovnoměrně to město využít tak, aby nikde něčeho nebylo nadbytek. Aby tak, jak jela auta centrem města, aby někde nevznikaly ty dopravní uzly, ty špunty, kde to město nedýchá. A myslím si, že tady budou mít velký prostor i urbanisté a architekti a já osobně bych viděl v řádech let velmi rád, aby se jednou znovu spojilo místecké náměstí právě s tím prostranstvím, kde je historický Národní dům, kde může v budoucnu vzniknout i nová scéna. Kde může být opravený Český dům, kino, může navazovat na park a propojí se novou trasou kolem opraveného hotelu Centrum, kde vzniknou byty, s celou novou čtvrtí. A napojíme se přes nový dopravní terminál u nového autobusového nádraží spolu s vlakovým nádražím. V jednom místě vznikne terminál, kde bude jednoduché přestoupit z vlaku na autobusy. A novým bulvárem Adolfa Landsbergera se dostaneme až do sídliště Slezská. Mohla by vzniknout opravdu taková nová komunikační trasa v tom městě. A myslím si, že mladí nadějní architekti si mohou poradit třeba i s překonáním toho bývalého průtahu od náměstí do parku. A mohou přijít s nějakým překvapivým řešením, které by bylo velmi škoda, kdybychom do budoucna nevyužili."

Ve výhledu do budoucna je také důležitá oblast školství. Tady se město snaží nastavit rovnocenné možnosti na všech školách. Kvalitní vzdělávání i práce s moderními technologiemi, ale také předávání zkušeností.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Tak, jak jsem mluvil o tom, že důležité jsou pro nás investice. To, že opravujeme školy, investujeme do škol, do školních jídelen, tak stejně důležitá je pro nás ale i ta forma, jakou ty školy fungují. Spolupráce, kooperace. Jsem moc rád, že tak jak jsme nastavili spolupráci mezi našimi školami, základními, mezi sebou. Ale zároveň mezi základními a mateřskými školami. Tak ta spolupráce funguje. A to, co já vnímám trochu jako nástavbu, že nastavíme novou formu spolupráce i mezi středními a našimi základními školami. Protože střední školy převážně zřizuje kraj. Tak tam si myslím, že jsme otevřeli spousty nových oblastí. A ať už se to týká projektu výuky předmětů ve 3D, kterou bychom chtěli rozjet v našich základních školách. A s tím nám právě pomohou střední školy. A myslím si, že tady se nám podařilo nastavit velmi dobře ten směr. A já za sebe mohu jenom říct, že budeme podporovat všechny ředitele, všechny pedagogy, kteří budou hledat to, jakým způsobem pracovat s našimi dětmi. Protože děti jsou naše budoucnost."

Rok 2024 tak bude opět plný dalších velkých výzev a očekávání.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Na závěr bych vám chtěl milí spoluobčané popřát hodně štěstí, zdraví, osobní spokojenosti a věřím, že společně můžeme stále udělat Frýdek-Místek městem, ve kterém budeme rádi žít, ve kterém budeme spokojeni. A ve kterém budou rády žít i naše děti."
Nahlásit chybu


K tématu

Frýdek-Místek chce využít šanci na proměnu města

21. srpna 2023 13:11 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Otevření obchvatu a proměna ulice Hlavní. Postupný plán realizace rekonstrukce Národního domu, bývalé Moravia banky a vznik nového sálu. Co by mohl přinést městu Český dům? I stav výstavby nového bulváru. Témata pro rozhovor s primátorem Frýdku-Místku Petrem Korčem.

Karvinští senioři diskutovali s primátorem, zajímali je různé oblasti života ve městě

24. října 2023 17:34 | Celý MS kraj | Monika Danková

Vedení Karviné se opět sešlo s nejstarší generací obyvatel města, aby s nimi prodiskutovalo otázky týkající se života ve městě. Taková setkání se pořádají pravidelně a je o ně ze strany seniorů zájem.

Karvinští senioři diskutovali s primátorem o životě ve městě

24. října 2023 16:34 | Karviná | Monika Danková

Vedení Karviné se opět sešlo s nejstarší generací obyvatel města, aby s nimi prodiskutovalo otázky týkající se života ve městě. Taková setkání se pořádají pravidelně a je o ně ze strany seniorů zájem.


Cyklodoprava se v Ostravě stává fenoménem. Nová koncepce ji posouvá ještě dále

Ostrava urazila spoustu cesty při formování cyklodopravy ve městě. V posledních letech se stále více mění ze sportu a rekreace na způsob dopravy třeba do práce nebo za zábavou. Trend potvrzuje i nová koncepce.

Výtluky po zimě z městských cest postupně mizí, opravy stojí miliony korun

Pracovníci technických služeb začali s pravidelnou jarní opravou městských komunikací. Prioritně likvidují výtluky na nejvíce frekventovaných silnicích, údržba přijde na několik milionů korun.

Se strážníky si vím rady. Projekt MP Ostrava je určen žákům ve vyloučených lokalitách

Ostravská městská policie odstartovala nový preventivní projekt, který je určena pro žáky z vyloučených lokalit celého města. Strážníci se snaží během několika setkání dětem vštípit některé důležité zásady. Projekt nese název "Se strážníky si vím rady."

Ostravská univerzita chce postavit nové studentské koleje za miliardu korun

Včera 19:38 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostravská univerzita přišla s plánem výstavby nových vysokoškolských kolejí. Nová výstavba v prostorách současných kolejí Jana Opletala má aktuální kapacitu více než zdvojnásobit. Stát bude miliardu korun a s financováním pomůže univerzitě město i kraj. Stavba má začít příští rok a hotová by měla být v roce 2027.

ADRA slaví 20 let dobrovolnictví v Česku. První centrum vzniklo ve Frýdku-Místku

ADRA slaví letos 20 let dobrovolnictví v České republice. Úplně první centrum přitom vzniklo ve Frýdku-Místku. Právě tady proběhla velká oslava spojená s poděkováním dobrovolníkům i klientům.

Hokejový šampionát se povedl po všech stránkách. Fandové společně sledovali i finálové boje v Praze

Vítězstvím české reprezentace skončilo v neděli v Praze hokejové mistrovství světa. Ostravská část šampionátu skončilo o pár dní dříve, protože o medaile se bojovalo už jen na jednom stadionu. Nic to ale neubralo Ostravě na kreditu skvělého pořadatele a pochvala samozřejmě patří i fantastickým fanouškům.

Emoce radosti v karvinské házenkářské hale, domácí vybojovali mistrovský titul

Házenkáři Karviné se po roční pauze radují ze získání mistrovského titulu, a to za bouřlivé podpory plné haly fanoušků. Věčného rivala z Plzně porazili sebevědomě 35:27.

Hrad Hukvaldy má nové návštěvnické centrum, na zřícenině poskytne nejen sucho a teplo

Nové pokladny, informační centrum, sociální zázemí a v například v dešti i sucho a teplo. To vše nabízí nové návštěvnické centrum hradu Hukvaldy. Slavnostně bylo otevřeno v sobotu, kdy děti v areálu hradu hledaly poklad.

Nextbike propojil možnost sdílení kol mezi Frýdkem-Místkem a Ostravou

Modrá sdílená kola přidala do své nabídky novou možnost. Lidé si mohou kolo půjčit ve Frýdku-Místku a vrátit ho v Ostravě, stejně tak i v opačném případě. Propojení obou měst bylo možné kvůli ideálnímu cyklistickému spojení.

Pěšky zdolali půl Evropy a přešli Alpy i pro malou handicapovanou atletku

Dva kamarádi z Nového Jičína, kteří se rozhodli překonat sami sebe, vyrazili pěšky z Barcelony zpět domů. Teď už jsou v cíli. Více než dva tisíce tři sta kilometrů za 75 dní zdolali i pro handicapovanou Natálku.

Nový lesopark na okraji Frýdku-Místku těší návštěvníky

Na okraji Frýdku-Místku vznikl nový lesopark. Vybudoval ho soukromý investor Gevorg Avetisjan a zpřístupnil ho veřejnosti. Do budoucna by kvůli nečekaně velkému zájmu chtěl park ještě rozšířit. Jeho počin pro společnost ocenili návštěvníci i vedení města.

Mladí hasiči bojovali v Nošovicích o Pohár starosty obce

23. května 2024 17:46 | Nošovice | Michal Slonina | Nošovický miniexpres

V Nošovicích uspořádali dobrovolní hasiči další ročník soutěže O pohár starosty obce. Ten letošní už byl 31. a jako vždy byl učen mladším a starším žákům.

Bazén na Střední škole řemesel Frýdek-Místek potřebuje rekonstrukci

Krytý bazén na krajské Střední škole řemesel ve Frýdku-Místku potřebuje nutnou rekonstrukci. Radnice o jeho záchraně jedná s Moravskoslezským krajem. Záměrem města je sportoviště zachovat a také prodloužit nádrž na původní délku, aby se v bazénu mohly konat plavecké závody.

Ostatky tří lidí vykopaných při rekonstrukci ve Frýdku-Místku mohou být z dob války

Kopali jámu pro retenční nádrže a objevili lidské kosti. Druhý den policisté potvrdili, že na místě byly ostatky minimálně tří lidí. Ty se nyní budou zkoumat. Rekonstrukci prostoru před Kulturním domem Frýdek tato událost nakonec nijak neomezila. Práce opět pokračují.

Mimořádné zastupitelstvo k zásahu policie na magistrátu ve Frýdku-Místku neschválilo program

Opoziční zastupitelé Frýdku-Místku chtěli řešit nedávný zásah policie na magistrátu. Několik zaměstnanců mělo být zapojeno do organizované trestné činnosti. Kvůli události se svolalo mimořádné zastupitelstvo. Město je ale vázáno mlčenlivostí a k případu tak nemůže sdělovat informace.

Trasa letošního Pochodu kolem Palkovic vedla na vrchol Čupek

22. května 2024 9:29 | Palkovice | Libor Běčák | Palkovický miniexpres

Několik desítek lidí se vypravilo na trasu letošního Pohodu kolem Palkovic. Start byl tradičně u sportovní haly. Podle mapy pak účastníci procházeli trasu s několika soutěžními stanovišti.

Frýdku-Místku rok 2023 otevřel nové možnosti v rozvoji města
Vydáno 21. prosince 2023 15:40, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Co se povedlo v roce 2023 ve Frýdku-Místku? A na co je dál důležité se zaměřit? Nejen to přiblížil bilanční rozhovor s primátorem města Petrem Korčem.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Rok 2023 nebyl lehkým rokem. A nebyl lehký jenom pro město Frýdek-Místek, ale i pro všechny občany. Ale myslím si, že jsme ho zvládli se ctí. A udělali jsme spousty kroků, které zajistily to, že město ufinancovalo všechny své důležité služby. Zároveň jsme se chovali tak, že jsme dokázali vytvořit určité rezervy pro další nutné investice. A to je možná podle mě ten největší úspěch, kterého jsme dosáhli. Že se nám podařilo vybalancovat ty dvě základní oblasti. Na jedné straně, abychom udrželi tempo růstu, tempo investic. Abychom se starali o to, co je opravdu důležité. 
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Dokončila se obrovská investice ve výši 350 milionů do kanalizací. Rekonstruovali jsme školy, cesty, pracovali jsme na dopravní obslužnosti. Připravili jsme velké dopravní stavby. A na druhé straně se nám podařilo hospodařit tak, že jsme zároveň zachovali všechny sociální programy. Podařilo se nám udržet podporu kultury, sportu. A zároveň držíme při životě všechny projekty, které pomáhají spořit peníze občanům. Dále běží doprava za jednu korunu pro občany. Podařilo se nám dosáhnout něčeho, co nás myslím odlišuje od ostatních měst. Nebudeme zvyšovat platby za svoz odpadu a jeho likvidaci. A to jsou všechno věci, které by se nestaly, kdybychom opravdu nepřemýšleli nad vším, co děláme. A nesnažili jsme se ty věci opravdu držet v nějaké rovnováze."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Za velmi dobré považuji to, že se nám podařilo díky našemu hospodaření udržet, nejenom udržet, ale i navýšit, podporu kultuře, sportu a sociálním programům. A to si myslím, že je známkou toho, jak to město opravdu funguje. A že nikomu ve vedení není lhostejné, jak se tady bude občanům žít."

Jedna z nejdůležitějších věcí, které Frýdek-Místek v roce 2023 potkaly, bylo jednoznačně plné zprovoznění obchvatu města, na který se čekalo dlouhé desítky let.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Říkal už jsem to několikrát. Považuji to za jednu z největších událostí pro město od roku 1989. A každodenní život, každodenní doprava ve městě dokazuje, že je to opravdu velká změna. Představa, že bychom měli zavřené mosty na Frýdlant a ta doprava bývalým průtahem by vedla v jednom pruhu, tak by ještě před rokem znamenala totální kolaps v dopravě. To město by se vůbec nepohnulo. A dneska vidíme, že ta odvedená, zejména tranzitní a kamionová, doprava je pryč. A my si můžeme dovolit dělat ty opravy, které dlouho stály."

Obchvat přinesl také možnost dál pracovat s původním průtahem a postupně ho začít upravovat. Tak, aby byl přívětivější k řidičům, cyklistům i chodcům. Stejně tak bude důležitá postupná proměna dopravních terminálů a dalších lokalit, které se zapojí do funkčních celků města.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Tak, jako jsme velmi přemýšleli o všech našich krocích v minulém roce. Tak se samozřejmě díváme nejvíce do budoucnosti. A nejenom na rok. Na více let. A to, co umožnil obchvat, že se tomu městu opravdu ulevilo, že zmizela ta tranzitní doprava. Tak my se můžeme na ta dvě původní centra města podívat trochu s odstupem, s nadhledem. A všechny kroky, které teďka budou následovat, tak se budou snažit, aby ta opravdová centra měst začaly znovu žít a dýchat. A někdy i drobné věci ukazují směr. Tak jako už víme, že autobusové stanoviště, které bylo vybudováno v území nikoho, je nefunkční. Tak v letošním roce jsme symbolicky udělali drobou úpravu, kdy jsme rekonstruovali bývalé autobusové stanoviště. A vznikla tam krásná zastávka, která propojila to prostranství s parkem. A to je jenom takový drobný střípek, který možná otevírá ten pohled, kde bývalé centrum města, kde bylo městské korso, městské kino, Český dům, historický Národní dům, kde začneme v příštím roce opravovat záložnu. Tak skýtá opravdu obrovský potenciál k tomu, aby to bylo opravdu centrum města."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "My se budeme snažit nejenom oživit ta centra, ale zároveň se pokusíme pomoci automobilistům. Protože nejenom pěší a cyklisté, ale musíme to držet opět v rovnováze, tak jak jsem o tom mluvil v ostatních oblastech, tak se budeme snažit vyřešit i problémy sídlišť, kde je velký problém s parkováním. A máme nastartovaných několik projektů na nová parkovací místa. Vzniknou jak na sídlišti Slezská, vedle Sekerovy vily vznikne parkoviště. Na základě podnětu občanů jsme si nechali zpracovat studii na využití bývalého prostranství a místa po nefunkčním kině na Rivieře, kde může vzniknout parkovací dům, který může zajistit až 300 parkovacích míst."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Budeme se snažit, tak jako kdyby rovnoměrně to město využít tak, aby nikde něčeho nebylo nadbytek. Aby tak, jak jela auta centrem města, aby někde nevznikaly ty dopravní uzly, ty špunty, kde to město nedýchá. A myslím si, že tady budou mít velký prostor i urbanisté a architekti a já osobně bych viděl v řádech let velmi rád, aby se jednou znovu spojilo místecké náměstí právě s tím prostranstvím, kde je historický Národní dům, kde může v budoucnu vzniknout i nová scéna. Kde může být opravený Český dům, kino, může navazovat na park a propojí se novou trasou kolem opraveného hotelu Centrum, kde vzniknou byty, s celou novou čtvrtí. A napojíme se přes nový dopravní terminál u nového autobusového nádraží spolu s vlakovým nádražím. V jednom místě vznikne terminál, kde bude jednoduché přestoupit z vlaku na autobusy. A novým bulvárem Adolfa Landsbergera se dostaneme až do sídliště Slezská. Mohla by vzniknout opravdu taková nová komunikační trasa v tom městě. A myslím si, že mladí nadějní architekti si mohou poradit třeba i s překonáním toho bývalého průtahu od náměstí do parku. A mohou přijít s nějakým překvapivým řešením, které by bylo velmi škoda, kdybychom do budoucna nevyužili."

Ve výhledu do budoucna je také důležitá oblast školství. Tady se město snaží nastavit rovnocenné možnosti na všech školách. Kvalitní vzdělávání i práce s moderními technologiemi, ale také předávání zkušeností.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Tak, jak jsem mluvil o tom, že důležité jsou pro nás investice. To, že opravujeme školy, investujeme do škol, do školních jídelen, tak stejně důležitá je pro nás ale i ta forma, jakou ty školy fungují. Spolupráce, kooperace. Jsem moc rád, že tak jak jsme nastavili spolupráci mezi našimi školami, základními, mezi sebou. Ale zároveň mezi základními a mateřskými školami. Tak ta spolupráce funguje. A to, co já vnímám trochu jako nástavbu, že nastavíme novou formu spolupráce i mezi středními a našimi základními školami. Protože střední školy převážně zřizuje kraj. Tak tam si myslím, že jsme otevřeli spousty nových oblastí. A ať už se to týká projektu výuky předmětů ve 3D, kterou bychom chtěli rozjet v našich základních školách. A s tím nám právě pomohou střední školy. A myslím si, že tady se nám podařilo nastavit velmi dobře ten směr. A já za sebe mohu jenom říct, že budeme podporovat všechny ředitele, všechny pedagogy, kteří budou hledat to, jakým způsobem pracovat s našimi dětmi. Protože děti jsou naše budoucnost."

Rok 2024 tak bude opět plný dalších velkých výzev a očekávání.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Na závěr bych vám chtěl milí spoluobčané popřát hodně štěstí, zdraví, osobní spokojenosti a věřím, že společně můžeme stále udělat Frýdek-Místek městem, ve kterém budeme rádi žít, ve kterém budeme spokojeni. A ve kterém budou rády žít i naše děti."
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000040722/frydkumistku-rok-2023-otevrel-nove-moznosti-v-rozvoji-mesta