Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nová primářka chce rozvíjet dětské oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku

Frýdek-Místek |  | Frýdeckomístecký expres

Dětské oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku má novou primářku. Práci vzala jako profesní výzvu. Oddělení chce dále rozvíjet, aby zajistilo potřebnou péči pro děti z celého regionu.

Eva Klásková se dětské pediatrii věnuje už 30 let. Od ledna je nově primářkou Dětského a novorozeneckého oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku.

Eva Klásková, primářka dětského a novorozeneckého oddělení NemFM: "Jednak to oddělení, když jsem viděla, tak je opravdu pěkné. Je dobře vybavené, má dobrý komplement, má spousty spolupracujících odborností v rámci nemocnice, takže je to místo, kde se dá dělat opravdu dobrá medicína. A ta druhá potom byla, že jsem pochopila, že region to dětské oddělení chce. A že ho chce stabilizovat a rozvíjet. A to svým způsobem byla pro mě profesní výzva."

Nemocnice se dlouhodobě potýká s nedostatkem pediatrů. I to chce zkušená primářka řešit. Sama totiž působí jako pedagog budoucích lékařů na univerzitě v Olomouci.

Eva Klásková, primářka dětského a novorozeneckého oddělení NemFM: "Od ledna jednak stabilizujeme ten tým. Soustřeďujeme se na výchovu mladých kolegů, chceme co nejrychleji, aby nabrali co nejvíce odborných i praktických kompetencí. Otevřela se JIP, zhruba před měsícem. Ona byla otevřena vždycky, ale víceméně jako pooperační oddělení. Nebo oddělení jako takové pro sledování po anesteziích. Teď už jedeme klasiky jako klasická pediatrická JIP nižšího typu. To si myslím, že je velká změna. A jedeme tím pádem služby, které máme zabezpečeny, abychom to byli schopni zabezpečit společně i s novorozeneckým oddělením. Rozjíždíme poměrně výrazně dětskou kardiologii, která tady byla, ale ta poptávka v tom regionu je velká. Snažíme se rozvíjet preparticipační screening. A postupně, jak se nám podaří, vychovat kolegy, kteří tady někteří jsou relativně mladí. Tak je budeme zapojovat do práce těch nadstavbových odborností."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Ta nejpozitivnější zpráva je, že od začátku března lůžkové oddělení běží 24/7, i záchranka vozí děti permanentně, které mají problém a nemusí zajíždět do jiných nemocnic. To je ten největší posun. A na paní primářce a celém týmu toho dětského oddělení je vidět, že chtějí opravdu pracovat s tím, aby se snažili zvyšovat tu kvalitu v odbornostech a zvedali to oddělení celé nahoru. A já jí přeji hodně sil a věřím, že ta dobrá zpráva, kterou jsem dneska dostal, tak není poslední."
Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Při dnešní návštěvě dětského oddělení, tady v Nemocnici ve Frýdku-Místku, jsme se přesvědčili, že opravdu dětské oddělení je stabilizováno, funguje. Je tady nově zaměstnaná paní primářka, která si přivedla i další kolegy ze svého bývalého působiště. Dětské oddělení funguje 24/7 a dokonce je tady znovu zprovozněna i dětská intenzivní péče. Takže péče o naše pacienty, jak z města i z blízkého okolí, je plně zabezpečena."
Eva Klásková, primářka dětského a novorozeneckého oddělení NemFM: "Je potřeba co nejvíce komunikovat. Kde jsme, jakým způsobem tu péči děláme. Myslím si, že možná i to je jeden z našich úkolů, aby lidé věděli, že to oddělení funguje. Obecně je pediatrie velmi komplikovaný obor. Těch specialistů v pediatrii je velký nedostatek všude. To není regionální záležitost, to není záležitost Frýdku-Místku, to není záležitost Moravskoslezského kraje. A teď jde o to, aby se všechny ty procesy nastavily tak, aby při těch omezených, hlavně lidských zdrojích, naše děti tu péči měly. A abychom prostě, i za cenu nějaké centralizace té péče, ať už třeba jsou to LPS a podobně, tak aby ty děti, co opravdu tu péči v režimu 24/7 potřebují, aby ji měly. A na druhou stranu, aby třeba odkladná péče šla cestou té primární péče. Aby si lidé uvědomili, že když přijdou třeba s nemocným dítětem, tak jsme tady připraveni, ale pokud je to v uvozovkách návštěva, která by mohla být odkladná, i když já úplně chápu obavy rodičů, maminek a tak, že v tu chvíli může ten lékař chybět u akutního porodu anebo v situaci, kdy rychlá záchranná služba nám přiveze dítě s poruchou vědomí. Takže musíme se všichni k tomu stavět tak, abychom ty služby, my dobře poskytovali a region věděl, že je potřeba se k tomu stavět hodně racionálně."

V rámci péče o děti funguje v nemocnici dětská pohotovost pouze v pátek od 17:00 do 21:00 hodin. A o víkendech a svátcích od 8:00 do 18:00 hodin. Tuto službu ale sjednává kraj. Kvůli nedostatku sloužících lékařů se tak musela v roce 2022 omezit.

Nahlásit chybu


K tématu

Dětští pediatři si předávali zkušenosti na setkání v Nemocnici ve Frýdku-Místku

16. února 2024 17:21 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Dětské oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku uspořádalo úspěšný seminář pro praktické lékaře pro děti a dorost. Zúčastnilo se ho více než 40 pediatrů a dětských sester z Frýdku-Místku i z přilehlého okolí.

Klauni z Balónkova baví děti na dětském oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku

Pravidelně navštěvují dětská oddělení v nemocnicích a baví tamní děti. Návštěvy klaunů patří mezi nedílnou součást péče o malé pacienty i v Nemocnici ve Frýdku-Místku. Samotní klauni svou práci berou jako poslání.

Nemocnice ve Frýdku-Místku uvedla do provozu novou potrubní poštu

21. září 2023 13:24 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Nemocnice ve Frýdku-Místku má nově vybudovanou potrubní poštu. Ta umožní rychlejší transport vzorků a materiálu mezi jednotlivými odděleními. Kromě toho přibyl v nemocnici nový diagnostický komplet a rozšířila se i parkovací místa.


Obyvatelé Karviné oslavili na náměstí Den Země. Rozhodovali i ve výtvarné soutěži

Na Masarykově náměstí se konal Den Země, jedna z dalších tradiční akcí, které pořádá město Karviná s několika dalšími organizacemi společně.

Kynologové z Frýdlantu nad Ostravicí pořádali Memoriál J. Kaštovského

V kynologickém areálu ve Frýdlantě nad Ostravicí se konal 28. ročník Memoriálu Kaštovského, v jehož disciplínách museli své dovednosti prokázat nejen psi, ale také jejich vůdci.

111 vyloučených z MHD při noční razii v Ostravě, nejčastěji jeli bez lístku

Včera 10:01 | Ostrava-město | Jiří Cileček

903 zkontrolovaných cestujících v celkem 35 spojích, a z toho 111 vyloučených pasažérů za nedodržování přepravních podmínek. To jsou výsledky kontrolní bezpečnostní akce asistentů přepravy Dopravního podniku Ostrava (DPO) a strážníků Městské policie Ostrava (MPO), která proběhla v noci z pátku na sobotu. Noční akce probíhala na tramvajových linkách v Ostravě-Jihu a tramvajových linkách v centru města.

20 kubíků odpadu vysbírali krajští úředníci z okolí Heřmanického rybníka v Ostravě

Včera 10:33 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

I letos se zaměstnanci Krajského úřadu Moravskoslezského kraje v Ostravě zapojili do akce Ukliďme Česko, která se koná u příležitosti Dne Země. Přes 30 lidí uklízelo kolem Heřmanického rybníka v Ostravě.

Děti ze ZŠ a MŠ Prameny se seznámily s hrdiny FAST. Naučily se rozpoznávat příznaky mrtvice

Děti z karviné základní a mateřské školy Prameny zažily nevšední vyučovací den. Učily se rozpoznat příznaky cévní mozkové příhody prostřednictvím programu Hrdinové Fast.

V porubské ZŠ Dětská proběhla oblíbená interaktivní výstava Svět fantazie z kostek

19. dubna 2024 14:39 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Už pošesté se v Porubě uskutečnila výstava modelů ze stavebnice Lego nazvaná Svět fantazie z kostek. Probíhala v prostorách Základní školy Dětská a opět byl o ni velký zájem.

U Dolních Tošanovic začal za jízdy hořet autobus na zemní plyn

19. dubna 2024 19:53 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V pátek dopoledne vyjely tři jednotky hasičů k požáru autobusu na zemní plyn na okraj Dolních Tošanovic na Frýdecko-Místecku. V autobuse jeli čtyři lidé, kteří ho stihli včas opustit. Po uhašení hasiči pomáhali při odtahu autobusu a uklidili komunikaci, která byla během zásahu neprůjezdná.

Policisté se v pátek zaměřili silniční piráty. V MS kraji se měřilo na desítkách silnic

19. dubna 2024 10:46 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Policisté v pátek provedli v celé naší zemi monstrózní dopravní akci, zaměřenou na silniční piráty, kteří jezdí rychle. V Moravskoslezském kraji měřili například v Petřvaldu na Karvinsku, kde řidiči často překračují povolenou padesátku.

Ministerstvo schválilo záměr stavby Severního spoje. Ostrava o propojení Poruby a centra usiluje dlouho

19. dubna 2024 12:02 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Dobrá zpráva pro Ostravu přišla z ministerstva dopravy. Záměr výstavby tzv. Severního spoje, který propojí Porubu a centrum města je schválen. Investorem stavby je Moravskoslezský kraj.

Marica už nebude strašákem Poruby. Po letech trápení se mění na bytový dům

19. dubna 2024 14:32 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Sezóna Beskydských farmářských trhů ve Frýdku-Místku začne letos dřív

Frýdek-Místek opět připravilo další sezónu oblíbených Beskydských farmářských trhů. Letos začínají ještě dříve než loni a probíhat budou vždy jednou za 14 dní. Sezónu pak tradičně završí na konci listopadu oblíbená zabijačka.

Zelené parkoviště na Slezské ve Frýdku-Místku má být hotové ještě letos

Výstavba nového parkoviště na sídlišti Slezská ve Frýdku-Místku je před spuštěním. Místo zde najde na čtyři desítky aut. Stavba by měla začít do konce května a hotovo má být ještě letos. Parkoviště bude zasazeno do zeleně, aby se nenarušoval ráz okolí betonovou plochou.

Dívka poděkovala členům IZS za záchranu. Vytáhli ji z řeky Ostravice ve Frýdku-Místku

Chtěla chytit padající mobilní telefon, jenže uklouzla a skončila pod splavem v řece Ostravici. Mladá dívka pak se štěstím ve vodě dlouhé minuty čekala na záchranu. Tu nakonec díky perfektní spolupráci bleskově zvládli strážníci, policisté a hasiči.

Frýdek-Místek udržuje tradici Podbeskydského ještěra

17. dubna 2024 21:46 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal | Studuj u nás

Podbeskydský ještěr je už zavedená značka soutěže mladých cukrářů. Pořádá ji SŠ gastronomie, oděvnictví a služeb ve Frýdku-Místku a rovněž na letošním ročníku jsme mohli obdivovat umění cukrářských talentů.

Dívka se topila v řece Ostravici ve Frýdku-Místku. Zachránili ji policisté a hasiči

Strážníci, policisté a hasiči zachraňovali 21letou dívku, která se topila v řece Ostravici ve Frýdku-Místku. Díky perfektní spolupráci a také velkému štěstí se dívka neutopila pod jezem. Dlouhé minuty totiž čekala na záchranu, než si jí někdo ve vodě všimne.

O vodě se školáci z Nové Vsi na Den Země učili v planetáriu

Děti ze základní školy v Nové Vsi se u příležitosti Dne Země učily v mobilním planetáriu, které bylo postavené v tělocvičně.

Nová primářka chce rozvíjet dětské oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku
Vydáno 28. března 2024 11:39, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Dětské oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku má novou primářku. Práci vzala jako profesní výzvu. Oddělení chce dále rozvíjet, aby zajistilo potřebnou péči pro děti z celého regionu.

Eva Klásková se dětské pediatrii věnuje už 30 let. Od ledna je nově primářkou Dětského a novorozeneckého oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku.

Eva Klásková, primářka dětského a novorozeneckého oddělení NemFM: "Jednak to oddělení, když jsem viděla, tak je opravdu pěkné. Je dobře vybavené, má dobrý komplement, má spousty spolupracujících odborností v rámci nemocnice, takže je to místo, kde se dá dělat opravdu dobrá medicína. A ta druhá potom byla, že jsem pochopila, že region to dětské oddělení chce. A že ho chce stabilizovat a rozvíjet. A to svým způsobem byla pro mě profesní výzva."

Nemocnice se dlouhodobě potýká s nedostatkem pediatrů. I to chce zkušená primářka řešit. Sama totiž působí jako pedagog budoucích lékařů na univerzitě v Olomouci.

Eva Klásková, primářka dětského a novorozeneckého oddělení NemFM: "Od ledna jednak stabilizujeme ten tým. Soustřeďujeme se na výchovu mladých kolegů, chceme co nejrychleji, aby nabrali co nejvíce odborných i praktických kompetencí. Otevřela se JIP, zhruba před měsícem. Ona byla otevřena vždycky, ale víceméně jako pooperační oddělení. Nebo oddělení jako takové pro sledování po anesteziích. Teď už jedeme klasiky jako klasická pediatrická JIP nižšího typu. To si myslím, že je velká změna. A jedeme tím pádem služby, které máme zabezpečeny, abychom to byli schopni zabezpečit společně i s novorozeneckým oddělením. Rozjíždíme poměrně výrazně dětskou kardiologii, která tady byla, ale ta poptávka v tom regionu je velká. Snažíme se rozvíjet preparticipační screening. A postupně, jak se nám podaří, vychovat kolegy, kteří tady někteří jsou relativně mladí. Tak je budeme zapojovat do práce těch nadstavbových odborností."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Ta nejpozitivnější zpráva je, že od začátku března lůžkové oddělení běží 24/7, i záchranka vozí děti permanentně, které mají problém a nemusí zajíždět do jiných nemocnic. To je ten největší posun. A na paní primářce a celém týmu toho dětského oddělení je vidět, že chtějí opravdu pracovat s tím, aby se snažili zvyšovat tu kvalitu v odbornostech a zvedali to oddělení celé nahoru. A já jí přeji hodně sil a věřím, že ta dobrá zpráva, kterou jsem dneska dostal, tak není poslední."
Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Při dnešní návštěvě dětského oddělení, tady v Nemocnici ve Frýdku-Místku, jsme se přesvědčili, že opravdu dětské oddělení je stabilizováno, funguje. Je tady nově zaměstnaná paní primářka, která si přivedla i další kolegy ze svého bývalého působiště. Dětské oddělení funguje 24/7 a dokonce je tady znovu zprovozněna i dětská intenzivní péče. Takže péče o naše pacienty, jak z města i z blízkého okolí, je plně zabezpečena."
Eva Klásková, primářka dětského a novorozeneckého oddělení NemFM: "Je potřeba co nejvíce komunikovat. Kde jsme, jakým způsobem tu péči děláme. Myslím si, že možná i to je jeden z našich úkolů, aby lidé věděli, že to oddělení funguje. Obecně je pediatrie velmi komplikovaný obor. Těch specialistů v pediatrii je velký nedostatek všude. To není regionální záležitost, to není záležitost Frýdku-Místku, to není záležitost Moravskoslezského kraje. A teď jde o to, aby se všechny ty procesy nastavily tak, aby při těch omezených, hlavně lidských zdrojích, naše děti tu péči měly. A abychom prostě, i za cenu nějaké centralizace té péče, ať už třeba jsou to LPS a podobně, tak aby ty děti, co opravdu tu péči v režimu 24/7 potřebují, aby ji měly. A na druhou stranu, aby třeba odkladná péče šla cestou té primární péče. Aby si lidé uvědomili, že když přijdou třeba s nemocným dítětem, tak jsme tady připraveni, ale pokud je to v uvozovkách návštěva, která by mohla být odkladná, i když já úplně chápu obavy rodičů, maminek a tak, že v tu chvíli může ten lékař chybět u akutního porodu anebo v situaci, kdy rychlá záchranná služba nám přiveze dítě s poruchou vědomí. Takže musíme se všichni k tomu stavět tak, abychom ty služby, my dobře poskytovali a region věděl, že je potřeba se k tomu stavět hodně racionálně."

V rámci péče o děti funguje v nemocnici dětská pohotovost pouze v pátek od 17:00 do 21:00 hodin. A o víkendech a svátcích od 8:00 do 18:00 hodin. Tuto službu ale sjednává kraj. Kvůli nedostatku sloužících lékařů se tak musela v roce 2022 omezit.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000042298/nova-primarka-chce-rozvijet-detske-oddeleni-nemocnice-ve-frydku-mistku