Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Den Země ve Frýdku-Místku učil o světě zvířat a jak chránit přírodu

Frýdek-Místek |  | Frýdeckomístecký expres

Den plný her, soutěží, a hlavně zvířat a informací o ochraně přírody. Takové byly další velkolepé oslavy Dne Země ve Frýdku-Místku. Letošní ročník odpovídal hlavně na otázky, jak nám pomáhají zvířata a co pro ně můžeme udělat?

Sady Bedřicha Smetany ve Frýdku-Místku zaplnili děti ze základních a mateřských škol a postupně procházely světem zvířat, který byl tématem letošního ročníku Dne Země.

Petra Vlkošová, zástupce ředitele SVČ Klíč F-M: "Rozhodli jsme se dětem připomenout, která zvířata patří do součásti běžného života. Ať už jsou to zvířata užitková, lesní anebo domácí miláčci. Protože dobře víme, že Češi jsou jedni z největších chovatelů psů a koček v Evropě."

Vzdělávací program byl zaměřen na zajímavosti týkající se zvířat, připraveny byly různé hry a soutěže. Za jejich splnění získaly děti drobné odměny.

Petra Vlkošová, zástupce ředitele SVČ Klíč F-M: "Zároveň se k nám přidaly i organizace, které se zvířaty pracují ve svém volném čase, jako je například spolek pro canisterapii, kynologický klub nebo kočičí depozit. Samozřejmě velkou novinkou a lákadlem je výroba hnízd pro jiřičky, kde se děti ve stánku dozví nejen o tom, jaká jiřička je ptáček, ale dozví se spousty informací o ptácích obecně. A na to hned mohou navázat při zhlédnutí ukázek sokolnictví. Pozadu nezůstalo ani Muzeum Beskyd, Frýdecká skládka, hasiči, kteří připravili program, jak zachraňují zvířata v nouzi. Samozřejmě i Lesy České republiky, které vždy přijdou s velmi zajímavým programem."
Jaroslav Oszelda, chovatel dravých ptáků: "Mám tady asi 12 ptáků, ale tady je vystaveno jenom pár, protože když létám, tak by druzí mohli zaútočit. Tak to vytahuji po jednom, když mám to vystoupení. Aby děti viděli všech těch dvanáct dravců. Toto je výreček bělolící. Je to můj vlastní odchov. Tady vidíte, že mám sokola stěhovavého, mám tady puštíka paraguajského, tam vidíte Orla stepního, tady vzadu sedí americký jestřáb neboli káně Harrisovo. Sokolníci používají název americký jestřáb, ale název je správný káně Harrisovo, neboli Harris Hawk. V autě mám ještě sovu pálenou, mám tady kondora havranovitého, to je takový šoumen."

Rybáři přivezli ryby, které děti poznávaly. A novinkou pro letošní rok byla prezentace včelařů.

Petr Vitula, Včelařský spolek pro Frýdek, Dobrou a okolí: "Dětem ukazujeme základní včelařské vybavení, nabízíme jim ochutnávku medu. Seznamujeme je se včelařskou problematikou a vesměs jim ukážeme, jak je ta včelařina krásná." - Vidím, že zájem je velký, co na to říkáte? – "Jsem rád, potřebujeme mladé včelaře, vítáme to a doufáme, že z těch našich mladých dětí se někdo stane včelařem."
Lenka Staňková, Český kynologický svaz ZKO Frýdek-Místek: "Máme tady kolegy se třemi psy, dále tady máme překážkovou dráhu, protože si myslíme, že ten pohyb patří nejenom k těm zvířatům, ale i k lidem. A také je tady tvoření, kdy tvoří děti tlapku, takovou mandalu."
Anketa děti: 1.) "My jsme už udělali slalom, pomazlili jsme se s pejskem, udělali jsme tlapičku a teď si jdeme pro odměnu." – A jak se ti dnešní den líbí? – "Líbí se mi, hodně."
Anketa děti: 2.) "Teď asi půjdeme na jiné stanoviště, vyzvedneme si odměnu a jdeme na jiné stanoviště. A chceme dneska splnit úplně všechno."
Anketa děti: 3.) "Mě se tady moc líbí. Jo, nám se tady hodně líbí. A máme už hotovou jedničku, pětku, a dvanáctku." – Co jste dělaly dneska? – "My jsme tady chodily a úplně bloudily." – Co se ti nejvíc líbilo? – "Asi se mi nejvíc líbila ta osmnáctka." – No a co tam bylo? – "No tak to už nepamatuju."

Kynologové předvedli dětem také, jak se s pejsky pracuje a jak se trénují.

Lenka Staňková, Český kynologický svaz ZKO Frýdek-Místek: "Základní poslušnost, sedni, lehni, vstaň, nějaké takové cviky jako dej pac, sudy. A takové zábavné cviky pro ty děti, aby viděly, že cvičit psy je zábava." - Vy jako svaz jste otevření zájemcům, kteří by chtěli pomoct s výcvikem psů? - "Ano, určitě a od loňského roku jsme dokonce zřídili i psí poradnu, která pomáhá lidem. Pokud mají nějaké problémy, tak se na nás mohou obrátit."
Simona Fucymanová, sdružení Podané ruce: "Na Dni Země prezentujeme canisterapeutické pejsky. Jsou to pejsci, kteří pomáhají různým lidem s postižením, seniorům a dětem, kteří mají problémy s adaptací, například ve školních zařízeních, ve škole mateřské, v jesličkách. A přijeli jsme prezentovat přímo tady pejsky a pro děti máme připraveny tady různé úkoly."
Irena Blablová, Dobrovolnické centrum ADRA Frýdek-Místek: "Mohlo by se zdát, že svět zvířat nesouvisí s dobrovolnictvím, ale opak je pravdou, protože v dobrovolnictví se hodně používá zooterapie, která se dělá prostřednictvím dobrovolníků. Takže my jsme si připravili takovou aktivitu, kdy děti hledají jednotlivá zvířátka, plus člověka, přiřazují je ke správným terapiím. No a my jim o tom povídáme. Proč ta zooterapie je důležitá třeba v domovech pro seniory anebo u handicapovaných dětí. A že kromě zvířat léčí i lidé, a to jsou dobrovolníci. Třeba z a Adry nebo i z jiných organizací, které léčí duši tím, že si chodí s lidmi povídat a trávit s nimi čas."

Cílem bylo hlavně připomenout, že přírodu je potřeba chránit ve všech ohledech. Ať už tříděním odpadů nebo péčí o zvířata.

Václav Langer, Lesy České republiky: "Samozřejmě chránit svět zvířat je strašně důležité, protože tím chráníme i náš svět. A prezentujeme tady ukázky myslivosti. Takže zvěř z našich honiteb, kterou můžete i při normálních procházkách v přírodě, v lese potkat." – Například? – "Například jelena, daňka, respektive jejich části. Ať už kůže nebo třeba jejich paroží. Muflona, máme tady ukázku sov vycpaných, protože i to jsou samozřejmě zvířata, která jsou velmi prospěšná pro naši přírodu."
Lukáš Slíva (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Děti si mohou vyzkoušet slisovat PET lahev, jsou tady Debrujáři, kteří tady mají vědomostní test. Mohou se podívat na živou korytnačku. Je tady canisterapie, jízdy na ponících, vyhlášení výtvarné soutěže mateřských a základních škol. Já bych chtěl moc poděkovat všem, kteří se podíleli na přípravě této krásné akce."

Na akci se představilo i Muzeum Beskyd nebo hasiči, kteří ukázali, jak zachraňují zvířata v nouzi.

Nahlásit chybu


K tématu

Frýdek-Místek zve školy i veřejnost na Den Země ve znamení Světa zvířat

Sady Bedřicha Smetany v Místku se promění na „Svět zvířat“. Stane se tak v rámci oslav Dne Země. Letošní ročník proběhne v pátek 26. dubna. Dopoledne hlavně pro školy a odpoledne pro veřejnost. Připraven bude tradičně bohatý program zvířecích, ekologických a vzdělávacích aktivit.

Den Země v Ostravě nabídl poučení i zábavu

19. dubna 2024 16:03 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostrava oslavila Den Země. Návštěvníci zažili den plný zážitků, spojený s poznáváním světa kolem nás. Akci navštívili hlavně mateřské, základní a střední školy. Určena byla také veřejnosti.

Rodinné domy ve Frýdku-Místku dostávají nádoby na plast. Město motivuje k třídění odpadů

16. listopadu 2023 12:12 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Rodinné domy ve Frýdku-Místku dostávají v těchto dnech nové nádoby na plasty. Cílem tohoto rozšíření je motivovat veřejnost ke třídění odpadů, aby mohlo město udržet cenu poplatků za odpady a nemuselo ji zvyšovat. 4 500 nádob se bude rozmísťovat zhruba měsíc.


V Porubě zahájili 5. ročník Sdílka. Letos u Floridy, kde je v plánu rekonstrukce celého prostoru

16. května 2024 21:02 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V Porubě slavnostně zahájili už 5. ročník Sdílka. Tato netradiční Pop Up expozice Začala už v roce 2016 na středovém pásu Hl. třídy a od té doby probíhá co dva roky pokaždé na jiném místě obvodu.

Děti plnily branné disciplíny, profesionální vojáci ukázali boj zblízka

Den vítězství si Novojičínští nepřipomněli jen pietními akty, ale také zážitkovou akcí. Ta nabídka stezku s brannými disciplínami, vystavena byla vojenská technika a nechyběla atraktivní ukázka Armády České republiky.

Policistům hlídkujícím u šampionátu se podařilo rychle najít děti ztracené v davu

Včera 14:37 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Relativně běžná služba policistů zapojených do bezpečnostního opatření v souvislosti s hokejovým šampionátem v Ostravě se ve čtvrtek kolem 19. hodiny změnila v urgentní pátrání po dvou malých dětech.

Kolekci historických vozidel obohatí tramvaj Tatra T3. Na její opravu věnuje Ostrava 5 milionů kč

16. května 2024 12:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava má po Praze největší sbírku historických vozidel městské hromadné dopravy. Většina z nich je ve perfektním stavu a stále jezdí. Nyní k ním přibude i tramvaj Tatra T3, která v Ostravě jezdila ještě před 30 roky.

Žáci ZŠ Komenského z Frýdlantu nad Ostravicí předvedli rodičům chemické a fyzikální pokusy

Odpoledne plné chemických a fyzikálních pokusů si připravili žáci ZŠ Komenského ve Frýdlantě nad Ostravicí. Své dovednosti předvedli rodičům, které do školy pozvali u příležitosti Dne rodiny.


V Opavě byl nalezen mincovní poklad. Nejstarší ze 102 mincí je pražský groš z doby Jana Lucemburského

16. května 2024 10:57 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

V Opavě byl nalezen mincovní poklad. Jde o nejvýznamnější nález na území dnešního Moravskoslezského kraje za posledních 100 let. Jedinečný je zejména množstvím zlatých mincí, stavem dochování a vzácností některých exemplářů.

V Karviné se konala náborová akce Policie ČR, studenti prošli fyzickými testy

16. května 2024 17:56 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Studenti pěti karvinských středních škol dostali příležitost vyzkoušet si fyzické testy, které jsou nutné pro přijetí k policii. Kdo je splnil, dostal rok platný certifikát. Pokud se tedy úspěšní studenti rozhodnou rozšířit řady policistů, nemusí fyzické testy dělat znovu.

V Porubě se uskutečnil mezinárodní turnaj mládeže v boxu Ostrava 2024

16. května 2024 21:48 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V Porubě se uskutečnil mezinárodní turnaj mládeže v boxu Ostrava 24. Určen byl mládeži ve věku 11 až 18 let a zúčastnili se ho boxeři i z Německa a Skotska.

Začala rekonstrukce prostoru před Kulturním domem Frýdek

Začala dlouho očekávaná rekonstrukce prostoru před bývalým Kulturním domem Válcoven plechu. Místo získá novou dlažbu, stromové aleje i podzemní retenční nádrže. Práce potrvají zhruba do konce roku a vyjdou na necelých 23 milionů korun.

Hasiči v noci na Bruntálsku bojovali s požárem štěpky

16. května 2024 19:18 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Co bylo příčinou požáru štěpky uskladněné ve Staré Vsi na Bruntálsku, se snaží od čtvrtečního časného rána zjistit hasičský vyšetřovatel. Oheň hasilo pět jednotek.

Vrátní

Sviadnov Nástup: od 20. května 2024 od 25 000 do 32 000 Kč/měsíc

TIC Frýdek-Místek připravilo nové cesty k poznání historie textilního průmyslu

Turistické informační centrum Frýdek-Místek otevírá další nové cesty k poznání historie textilního průmyslu. Opět probíhají oblíbené jízdy historickým autobusem s návštěvou bývalých textilních areálů. Připravena je také nová trasa, která propojí historické památky s moderními prvky.

Protidrogový vlak si ve Frýdku-Místku prohlédlo na 900 návštěvníků

Ve Frýdku-Místku se opět zastavil protidrogový vlak Revolution train. Ten interaktivní a unikátní formou představuje dětem i dospělým problematiku drogově závislých. Cílem projektu je ukázat, co se s člověkem stane, pokud propadne drogám.

Školní jarmark učil děti finanční gramotnosti, předvedly se i na “Kumštplace”

15. května 2024 11:10 | Čeladná | Petra Dorazilová | Čeladenský miniexpres

Pestrý sortiment výrobků nabídl jarmark, který se konal v Základní škole Čeladná, a to ve spolupráci s klubem rodičů této školy.

Muzeum trojmezí v Jablunkově připravilo program ke Dni matek

14. května 2024 9:52 | Jablunkov | Libor Běčák | Kulturní okénko

Návštěvníci Muzea trojmezí v Jablunkově se mohli zapojit do aktivit, které byly připraveny ke Dni matek. Zatímco maminky si mohly dát kávu a v klidu si projít expozice, děti jim vyrobily drobné dárky.

Sbírka Daruj F-M vybrala na dráhu pro horská kola přes 217 tisíc korun

Parta nadšenců se rozhodla vybudovat na Palkovických hůrkách speciální dráhu pro jízdu na horských kolech. Určena bude pro amatérské i profesionální sportovce všech kategorií. Přihlásili se do sbírkového programu Daruj F-M a lidé i město jim přispěli dohromady přes 217 tisíc korun.

Frýdek-Místek nabízí 2 miliony korun za provoz zubní pohotovosti

Frýdek-Místek zaplatí zubařům, kteří budou sloužit pohotovostní služby. Měsíce jednání s krajem a stomatology nepřineslo výsledek, proto se rozhodla radnice jednat na vlastní pěst. Stomatologům nabídne za víkendové a sváteční služby dva miliony korun na rok.

Den Země ve Frýdku-Místku učil o světě zvířat a jak chránit přírodu
Vydáno 29. dubna 2024 13:13, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Den plný her, soutěží, a hlavně zvířat a informací o ochraně přírody. Takové byly další velkolepé oslavy Dne Země ve Frýdku-Místku. Letošní ročník odpovídal hlavně na otázky, jak nám pomáhají zvířata a co pro ně můžeme udělat?

Sady Bedřicha Smetany ve Frýdku-Místku zaplnili děti ze základních a mateřských škol a postupně procházely světem zvířat, který byl tématem letošního ročníku Dne Země.

Petra Vlkošová, zástupce ředitele SVČ Klíč F-M: "Rozhodli jsme se dětem připomenout, která zvířata patří do součásti běžného života. Ať už jsou to zvířata užitková, lesní anebo domácí miláčci. Protože dobře víme, že Češi jsou jedni z největších chovatelů psů a koček v Evropě."

Vzdělávací program byl zaměřen na zajímavosti týkající se zvířat, připraveny byly různé hry a soutěže. Za jejich splnění získaly děti drobné odměny.

Petra Vlkošová, zástupce ředitele SVČ Klíč F-M: "Zároveň se k nám přidaly i organizace, které se zvířaty pracují ve svém volném čase, jako je například spolek pro canisterapii, kynologický klub nebo kočičí depozit. Samozřejmě velkou novinkou a lákadlem je výroba hnízd pro jiřičky, kde se děti ve stánku dozví nejen o tom, jaká jiřička je ptáček, ale dozví se spousty informací o ptácích obecně. A na to hned mohou navázat při zhlédnutí ukázek sokolnictví. Pozadu nezůstalo ani Muzeum Beskyd, Frýdecká skládka, hasiči, kteří připravili program, jak zachraňují zvířata v nouzi. Samozřejmě i Lesy České republiky, které vždy přijdou s velmi zajímavým programem."
Jaroslav Oszelda, chovatel dravých ptáků: "Mám tady asi 12 ptáků, ale tady je vystaveno jenom pár, protože když létám, tak by druzí mohli zaútočit. Tak to vytahuji po jednom, když mám to vystoupení. Aby děti viděli všech těch dvanáct dravců. Toto je výreček bělolící. Je to můj vlastní odchov. Tady vidíte, že mám sokola stěhovavého, mám tady puštíka paraguajského, tam vidíte Orla stepního, tady vzadu sedí americký jestřáb neboli káně Harrisovo. Sokolníci používají název americký jestřáb, ale název je správný káně Harrisovo, neboli Harris Hawk. V autě mám ještě sovu pálenou, mám tady kondora havranovitého, to je takový šoumen."

Rybáři přivezli ryby, které děti poznávaly. A novinkou pro letošní rok byla prezentace včelařů.

Petr Vitula, Včelařský spolek pro Frýdek, Dobrou a okolí: "Dětem ukazujeme základní včelařské vybavení, nabízíme jim ochutnávku medu. Seznamujeme je se včelařskou problematikou a vesměs jim ukážeme, jak je ta včelařina krásná." - Vidím, že zájem je velký, co na to říkáte? – "Jsem rád, potřebujeme mladé včelaře, vítáme to a doufáme, že z těch našich mladých dětí se někdo stane včelařem."
Lenka Staňková, Český kynologický svaz ZKO Frýdek-Místek: "Máme tady kolegy se třemi psy, dále tady máme překážkovou dráhu, protože si myslíme, že ten pohyb patří nejenom k těm zvířatům, ale i k lidem. A také je tady tvoření, kdy tvoří děti tlapku, takovou mandalu."
Anketa děti: 1.) "My jsme už udělali slalom, pomazlili jsme se s pejskem, udělali jsme tlapičku a teď si jdeme pro odměnu." – A jak se ti dnešní den líbí? – "Líbí se mi, hodně."
Anketa děti: 2.) "Teď asi půjdeme na jiné stanoviště, vyzvedneme si odměnu a jdeme na jiné stanoviště. A chceme dneska splnit úplně všechno."
Anketa děti: 3.) "Mě se tady moc líbí. Jo, nám se tady hodně líbí. A máme už hotovou jedničku, pětku, a dvanáctku." – Co jste dělaly dneska? – "My jsme tady chodily a úplně bloudily." – Co se ti nejvíc líbilo? – "Asi se mi nejvíc líbila ta osmnáctka." – No a co tam bylo? – "No tak to už nepamatuju."

Kynologové předvedli dětem také, jak se s pejsky pracuje a jak se trénují.

Lenka Staňková, Český kynologický svaz ZKO Frýdek-Místek: "Základní poslušnost, sedni, lehni, vstaň, nějaké takové cviky jako dej pac, sudy. A takové zábavné cviky pro ty děti, aby viděly, že cvičit psy je zábava." - Vy jako svaz jste otevření zájemcům, kteří by chtěli pomoct s výcvikem psů? - "Ano, určitě a od loňského roku jsme dokonce zřídili i psí poradnu, která pomáhá lidem. Pokud mají nějaké problémy, tak se na nás mohou obrátit."
Simona Fucymanová, sdružení Podané ruce: "Na Dni Země prezentujeme canisterapeutické pejsky. Jsou to pejsci, kteří pomáhají různým lidem s postižením, seniorům a dětem, kteří mají problémy s adaptací, například ve školních zařízeních, ve škole mateřské, v jesličkách. A přijeli jsme prezentovat přímo tady pejsky a pro děti máme připraveny tady různé úkoly."
Irena Blablová, Dobrovolnické centrum ADRA Frýdek-Místek: "Mohlo by se zdát, že svět zvířat nesouvisí s dobrovolnictvím, ale opak je pravdou, protože v dobrovolnictví se hodně používá zooterapie, která se dělá prostřednictvím dobrovolníků. Takže my jsme si připravili takovou aktivitu, kdy děti hledají jednotlivá zvířátka, plus člověka, přiřazují je ke správným terapiím. No a my jim o tom povídáme. Proč ta zooterapie je důležitá třeba v domovech pro seniory anebo u handicapovaných dětí. A že kromě zvířat léčí i lidé, a to jsou dobrovolníci. Třeba z a Adry nebo i z jiných organizací, které léčí duši tím, že si chodí s lidmi povídat a trávit s nimi čas."

Cílem bylo hlavně připomenout, že přírodu je potřeba chránit ve všech ohledech. Ať už tříděním odpadů nebo péčí o zvířata.

Václav Langer, Lesy České republiky: "Samozřejmě chránit svět zvířat je strašně důležité, protože tím chráníme i náš svět. A prezentujeme tady ukázky myslivosti. Takže zvěř z našich honiteb, kterou můžete i při normálních procházkách v přírodě, v lese potkat." – Například? – "Například jelena, daňka, respektive jejich části. Ať už kůže nebo třeba jejich paroží. Muflona, máme tady ukázku sov vycpaných, protože i to jsou samozřejmě zvířata, která jsou velmi prospěšná pro naši přírodu."
Lukáš Slíva (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Děti si mohou vyzkoušet slisovat PET lahev, jsou tady Debrujáři, kteří tady mají vědomostní test. Mohou se podívat na živou korytnačku. Je tady canisterapie, jízdy na ponících, vyhlášení výtvarné soutěže mateřských a základních škol. Já bych chtěl moc poděkovat všem, kteří se podíleli na přípravě této krásné akce."

Na akci se představilo i Muzeum Beskyd nebo hasiči, kteří ukázali, jak zachraňují zvířata v nouzi.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000042807/den-zeme-ve-frydkumistku-ucil-o-svete-zvirat-a-jak-chranit-prirodu