Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lidé bez domova uklízejí za stravenky Frýdek-Místek. Město chce projekt rozšířit

Frýdek-Místek |  | Frýdeckomístecký expres

Lidé bez domova mají velký zájem pravidelně uklízet Frýdek-Místek. Za odvedenou práci totiž dostávají stravenky. Aktuálně se uklízí jednou týdně dvě hodiny. Město chce program rozšířit. Uklízelo by se dva dny v týdnu a zapojilo by se více lidí bez domova.

Projekt Stravenka F-M zavedlo město Frýdek-Místek loni na podzim. Jeho cílem je rozumně pomoci lidem bez domova. Aby si osvojili pracovní návyky a zároveň měli pocit, že dělají něco užitečného za odměnu.

Josef, dobrovolník na úklid: "Je to skvělá šance pro mě i pro moji přítelkyni, když to tak řeknu. Protože žijeme ve stanu." – Jak často chodíte? – "Co druhý týden." – A kde třeba už jste uklízel? Jak to ve městě vůbec vypadá z vašeho pohledu? – "Jako, teď je to pěknější, než to bylo dříve. A posledně jsme uklízeli na Beskydské, v parku. To je u Cihelní." – A jde to s těmi odpadky? – "Jo, jde to, nesmí se toho člověk bát."

Každý, kdo se zapojí do úklidu ve městě, dostane za hodinu práce stokorunovou stravenku.

Patrik Dujka, koordinátor, Slezská diakonie: "Zájem se čím dál tím víc stupňuje. Řekl bych vám, že máme tak 15 lidí v daném určitém seznamu, kde máme tu evidenci. A pořád ti lidé přibývají. Dneska, než jsme vyšli, tak jsem měl minimálně 6 náhradníků, kteří by chtěli jít. Zájem je o to hodně veliký."
Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Já tento projekt vnímám pozitivně. Stejně tak jako lidé bez domova vnímají tento projekt velmi pozitivně. A je to pro ně motivující. Protože za to, že tady uklízejí na veřejných místech, jako jsou parky, místa okolo řeky, tak dostávají za to stravenky, za které si koupí potom jídlo."

Běžně se uklízí jednou týdně zhruba dvě hodiny. Za tu dobu se nasbírá průměrně 5 až 6 pytlů odpadků. Město chce projekt rozšířit, aby mělo možnost pracovat více lidí bez domova.

Patrik Dujka, koordinátor, Slezská diakonie: "Většinou se chodí uklízet to úterý. A je to tak, že oni ví a chodí se ptát. Před čtrnácti dny jsme měli takovou větší úklidovou akci, kde jsme měli těch lidí 15. Většinou to je tak na dvě hodiny, ale nasbírali za 4 hodiny 2,72 tun."
Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "V současné době město Frýdek-Místek podporuje tento projekt částkou 50 tisíc korun. A já budu se snažit, abychom na příští radě schválili navýšení částky na tento projekt. A bude to ve výši dalších 100 tisíc korun. Protože v současné době se uklízí jednou týdně. A díky tomuto navýšení bychom počet dnů zvýšili o jeden. Tedy by se uklízelo celkově dvakrát týdně."

Na projektu město spolupracuje se Slezskou diakonií, která lidem bez domova pomáhá. Stravenka za úklid funguje i v jiných městech kraje. Jako například v Českém Těšíně nebo v Ostravě-Vítkovicích.

Nahlásit chybu


K tématu

Lidé bez domova budou moci uklízet ve Frýdku-Místku. Za práci dostanou stravenky

11. září 2023 15:50 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Lidé bez domova dostanou možnost se zapojit do úklidu ve Frýdku-Místku. Za odvedenou práci následně dostanou odměnu v podobě stravenek. Město tím chce podpořit zapojení osob bez přístřeší do pracovního procesu a získání pracovních návyků.

Lidé bez domova pomáhají s úklidem Frýdku-Místku. Za práci dostanou stravenky

19. října 2023 15:32 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Frýdek-Místek spustil projekt Stravenka F-M. Díky němu mají možnost lidé bez domova získat za práci stravenky. Pravidelně jednou týdně budou dvě hodiny uklízet na dopředu vytipovaných místech. Podle koordinátora ze Slezské diakonie je o tento typ práce mezi klienty velký zájem.

Lidé bez domova mohou ve Frýdku-Místku v zimě využít teplou židli v azylovém domě

4. prosince 2023 14:32 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Lidé bez domova ve Frýdku-Místku nemusí v zimě mrznout na ulici. V době, kdy teploty klesnou pod mínus 5 stupňů mohou využít služeb takzvaných teplých židlí. A to v Nízkoprahovém denním centru Bethel pro muže. A v Azylovém domě Sára pro ženy.


V Porubě zahájili 5. ročník Sdílka. Letos u Floridy, kde je v plánu rekonstrukce celého prostoru

16. května 2024 21:02 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V Porubě slavnostně zahájili už 5. ročník Sdílka. Tato netradiční Pop Up expozice Začala už v roce 2016 na středovém pásu Hl. třídy a od té doby probíhá co dva roky pokaždé na jiném místě obvodu.

Děti plnily branné disciplíny, profesionální vojáci ukázali boj zblízka

Den vítězství si Novojičínští nepřipomněli jen pietními akty, ale také zážitkovou akcí. Ta nabídka stezku s brannými disciplínami, vystavena byla vojenská technika a nechyběla atraktivní ukázka Armády České republiky.

Policistům hlídkujícím u šampionátu se podařilo rychle najít děti ztracené v davu

Včera 14:37 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Relativně běžná služba policistů zapojených do bezpečnostního opatření v souvislosti s hokejovým šampionátem v Ostravě se ve čtvrtek kolem 19. hodiny změnila v urgentní pátrání po dvou malých dětech.

Kolekci historických vozidel obohatí tramvaj Tatra T3. Na její opravu věnuje Ostrava 5 milionů kč

16. května 2024 12:43 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Ostrava má po Praze největší sbírku historických vozidel městské hromadné dopravy. Většina z nich je ve perfektním stavu a stále jezdí. Nyní k ním přibude i tramvaj Tatra T3, která v Ostravě jezdila ještě před 30 roky.

Žáci ZŠ Komenského z Frýdlantu nad Ostravicí předvedli rodičům chemické a fyzikální pokusy

Odpoledne plné chemických a fyzikálních pokusů si připravili žáci ZŠ Komenského ve Frýdlantě nad Ostravicí. Své dovednosti předvedli rodičům, které do školy pozvali u příležitosti Dne rodiny.


V Opavě byl nalezen mincovní poklad. Nejstarší ze 102 mincí je pražský groš z doby Jana Lucemburského

16. května 2024 10:57 | Opava | Yvona Fajtová | Regionální zprávy POLAR

V Opavě byl nalezen mincovní poklad. Jde o nejvýznamnější nález na území dnešního Moravskoslezského kraje za posledních 100 let. Jedinečný je zejména množstvím zlatých mincí, stavem dochování a vzácností některých exemplářů.

V Karviné se konala náborová akce Policie ČR, studenti prošli fyzickými testy

16. května 2024 17:56 | Karviná | Monika Danková | Regionální zprávy POLAR

Studenti pěti karvinských středních škol dostali příležitost vyzkoušet si fyzické testy, které jsou nutné pro přijetí k policii. Kdo je splnil, dostal rok platný certifikát. Pokud se tedy úspěšní studenti rozhodnou rozšířit řady policistů, nemusí fyzické testy dělat znovu.

V Porubě se uskutečnil mezinárodní turnaj mládeže v boxu Ostrava 2024

16. května 2024 21:48 | Ostrava-Poruba | Yvona Fajtová | Expres Ostrava-Poruba

V Porubě se uskutečnil mezinárodní turnaj mládeže v boxu Ostrava 24. Určen byl mládeži ve věku 11 až 18 let a zúčastnili se ho boxeři i z Německa a Skotska.

Začala rekonstrukce prostoru před Kulturním domem Frýdek

Začala dlouho očekávaná rekonstrukce prostoru před bývalým Kulturním domem Válcoven plechu. Místo získá novou dlažbu, stromové aleje i podzemní retenční nádrže. Práce potrvají zhruba do konce roku a vyjdou na necelých 23 milionů korun.

Hasiči v noci na Bruntálsku bojovali s požárem štěpky

16. května 2024 19:18 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Co bylo příčinou požáru štěpky uskladněné ve Staré Vsi na Bruntálsku, se snaží od čtvrtečního časného rána zjistit hasičský vyšetřovatel. Oheň hasilo pět jednotek.

TIC Frýdek-Místek připravilo nové cesty k poznání historie textilního průmyslu

Turistické informační centrum Frýdek-Místek otevírá další nové cesty k poznání historie textilního průmyslu. Opět probíhají oblíbené jízdy historickým autobusem s návštěvou bývalých textilních areálů. Připravena je také nová trasa, která propojí historické památky s moderními prvky.

Protidrogový vlak si ve Frýdku-Místku prohlédlo na 900 návštěvníků

Ve Frýdku-Místku se opět zastavil protidrogový vlak Revolution train. Ten interaktivní a unikátní formou představuje dětem i dospělým problematiku drogově závislých. Cílem projektu je ukázat, co se s člověkem stane, pokud propadne drogám.

Školní jarmark učil děti finanční gramotnosti, předvedly se i na “Kumštplace”

15. května 2024 11:10 | Čeladná | Petra Dorazilová | Čeladenský miniexpres

Pestrý sortiment výrobků nabídl jarmark, který se konal v Základní škole Čeladná, a to ve spolupráci s klubem rodičů této školy.

Muzeum trojmezí v Jablunkově připravilo program ke Dni matek

14. května 2024 9:52 | Jablunkov | Libor Běčák | Kulturní okénko

Návštěvníci Muzea trojmezí v Jablunkově se mohli zapojit do aktivit, které byly připraveny ke Dni matek. Zatímco maminky si mohly dát kávu a v klidu si projít expozice, děti jim vyrobily drobné dárky.

Sbírka Daruj F-M vybrala na dráhu pro horská kola přes 217 tisíc korun

Parta nadšenců se rozhodla vybudovat na Palkovických hůrkách speciální dráhu pro jízdu na horských kolech. Určena bude pro amatérské i profesionální sportovce všech kategorií. Přihlásili se do sbírkového programu Daruj F-M a lidé i město jim přispěli dohromady přes 217 tisíc korun.

Frýdek-Místek nabízí 2 miliony korun za provoz zubní pohotovosti

Frýdek-Místek zaplatí zubařům, kteří budou sloužit pohotovostní služby. Měsíce jednání s krajem a stomatology nepřineslo výsledek, proto se rozhodla radnice jednat na vlastní pěst. Stomatologům nabídne za víkendové a sváteční služby dva miliony korun na rok.

Lidé bez domova uklízejí za stravenky Frýdek-Místek. Město chce projekt rozšířit
Vydáno 9. května 2024 16:05, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Lidé bez domova mají velký zájem pravidelně uklízet Frýdek-Místek. Za odvedenou práci totiž dostávají stravenky. Aktuálně se uklízí jednou týdně dvě hodiny. Město chce program rozšířit. Uklízelo by se dva dny v týdnu a zapojilo by se více lidí bez domova.

Projekt Stravenka F-M zavedlo město Frýdek-Místek loni na podzim. Jeho cílem je rozumně pomoci lidem bez domova. Aby si osvojili pracovní návyky a zároveň měli pocit, že dělají něco užitečného za odměnu.

Josef, dobrovolník na úklid: "Je to skvělá šance pro mě i pro moji přítelkyni, když to tak řeknu. Protože žijeme ve stanu." – Jak často chodíte? – "Co druhý týden." – A kde třeba už jste uklízel? Jak to ve městě vůbec vypadá z vašeho pohledu? – "Jako, teď je to pěknější, než to bylo dříve. A posledně jsme uklízeli na Beskydské, v parku. To je u Cihelní." – A jde to s těmi odpadky? – "Jo, jde to, nesmí se toho člověk bát."

Každý, kdo se zapojí do úklidu ve městě, dostane za hodinu práce stokorunovou stravenku.

Patrik Dujka, koordinátor, Slezská diakonie: "Zájem se čím dál tím víc stupňuje. Řekl bych vám, že máme tak 15 lidí v daném určitém seznamu, kde máme tu evidenci. A pořád ti lidé přibývají. Dneska, než jsme vyšli, tak jsem měl minimálně 6 náhradníků, kteří by chtěli jít. Zájem je o to hodně veliký."
Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Já tento projekt vnímám pozitivně. Stejně tak jako lidé bez domova vnímají tento projekt velmi pozitivně. A je to pro ně motivující. Protože za to, že tady uklízejí na veřejných místech, jako jsou parky, místa okolo řeky, tak dostávají za to stravenky, za které si koupí potom jídlo."

Běžně se uklízí jednou týdně zhruba dvě hodiny. Za tu dobu se nasbírá průměrně 5 až 6 pytlů odpadků. Město chce projekt rozšířit, aby mělo možnost pracovat více lidí bez domova.

Patrik Dujka, koordinátor, Slezská diakonie: "Většinou se chodí uklízet to úterý. A je to tak, že oni ví a chodí se ptát. Před čtrnácti dny jsme měli takovou větší úklidovou akci, kde jsme měli těch lidí 15. Většinou to je tak na dvě hodiny, ale nasbírali za 4 hodiny 2,72 tun."
Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "V současné době město Frýdek-Místek podporuje tento projekt částkou 50 tisíc korun. A já budu se snažit, abychom na příští radě schválili navýšení částky na tento projekt. A bude to ve výši dalších 100 tisíc korun. Protože v současné době se uklízí jednou týdně. A díky tomuto navýšení bychom počet dnů zvýšili o jeden. Tedy by se uklízelo celkově dvakrát týdně."

Na projektu město spolupracuje se Slezskou diakonií, která lidem bez domova pomáhá. Stravenka za úklid funguje i v jiných městech kraje. Jako například v Českém Těšíně nebo v Ostravě-Vítkovicích.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000042958/lide-bez-domova-uklizeji-za-stravenky-frydek-mistek-mesto-chce-projekt-rozsirit