Výdejna potravinové a materiální pomoci v ulici Malý Koloredov ve Frýdku-Místku funguje od roku 2018. Donedávna byla otevřena dvakrát týdně, ale kvůli zvyšujícímu se zájmu to časem přineslo také problémy.
Kamil Liška, Středisko potravinové a materiální pomoci, Slezská diakonie: "Tvořily se nám tady velké řady, shlukovali se nám lidi, vznikaly tady drobné problémy a často roztržky. Tak jsme ten systém toho výdeje změnili. Teď výdej probíhá každý den, lidé jsou dopředu objednaní a přicházejí mezi 11:00 a 15:00 hodinou." - Kolik těch lidí a jakých se vám tady prostřídá? - "Zhruba za týden se nám tady prostřídá víc než 200 lidí. Teď se to procento trochu zvětšilo za poslední rok."
Věra Humpolcová, pracovnice Slezské diakonie: "V 11:00 hodin tady přijdou lidé na výdejnu, prokáží se papírem, na kterém je napsáno, zda ho mají vydán na měsíc nebo na tři měsíce. Já to zkontroluji všechno na počítači, odklikám si, co je potřeba, vydám jim potraviny. A mým přáním je, aby každý klient byl spokojený, i ten poslední."
Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Město každoročně finančně podporuje výdejnu potravinové a materiální pomoci, která je určena lidem v nepříznivé sociální situaci. Jedná se zejména o seniory, rodiče samoživitele, nízkopříjmové domácnosti, ale jsou to také lidé bez domova nebo lidé se zdravotním znevýhodněním, či lidé se závislostmi."
V rámci pomoci zajišťuje středisko trvanlivé potraviny, jsou to ale i čerstvé potraviny, hygienické potřeby, či potřeby pro děti.
Kamil Liška, Středisko potravinové a materiální pomoci, Slezská diakonie: "Potraviny získáváme v rámci Potravinové banky Ostrava, se kterou máme smlouvu. Každý den se sváží potraviny z obchodů z Frýdku-Místku. My využíváme čtyři obchody tady ve Frýdku-Místku. Jsou to všechno potraviny, kterým končí expirace. Takže ty obchody, místo, aby ty potraviny vyhodili, tak je dávají nám a my je vydáváme klientům."
Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Doposud se potraviny vydávaly v úterý a v pátek v dopoledních hodinách a tady se před výdejnou shromažďovalo velké množství osob. Na což jsme zaznamenali několik stížností ze stran obyvatel města právě z této lokality. A já jsem rád, že právě Slezská diakonie přešla na nový způsob výdeje potravin, kdy došlo k navýšení počtu výdejních dní a dalším krokem byl také přechod na elektronický způsob objednávání, čímž se podařilo předejít shlukování lidí, které sebou logicky neslo vyšší riziko konfliktů a problémů."
O tom, kdo má nárok na pomoc, rozhoduje sociální odbor, OSPOD nebo úřad práce.