Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Potravinová pomoc se ve Frýdku-Místku nově vydává častěji, lidé se i objednávají

Frýdek-Místek |  | Frýdeckomístecký expres

Výdejna potravinové pomoci ve Frýdku-Místku kvůli velkému zájmu upravila svůj provoz. Ze dvou dní přešla na pět a zároveň objednává klienty na přesný čas. V místě se tak netvoří fronty a nedochází k žádným konfliktům.

Výdejna potravinové a materiální pomoci v ulici Malý Koloredov ve Frýdku-Místku funguje od roku 2018. Donedávna byla otevřena dvakrát týdně, ale kvůli zvyšujícímu se zájmu to časem přineslo také problémy.

Kamil Liška, Středisko potravinové a materiální pomoci, Slezská diakonie: "Tvořily se nám tady velké řady, shlukovali se nám lidi, vznikaly tady drobné problémy a často roztržky. Tak jsme ten systém toho výdeje změnili. Teď výdej probíhá každý den, lidé jsou dopředu objednaní a přicházejí mezi 11:00 a 15:00 hodinou." - Kolik těch lidí a jakých se vám tady prostřídá? - "Zhruba za týden se nám tady prostřídá víc než 200 lidí. Teď se to procento trochu zvětšilo za poslední rok."
Věra Humpolcová, pracovnice Slezské diakonie: "V 11:00 hodin tady přijdou lidé na výdejnu, prokáží se papírem, na kterém je napsáno, zda ho mají vydán na měsíc nebo na tři měsíce. Já to zkontroluji všechno na počítači, odklikám si, co je potřeba, vydám jim potraviny. A mým přáním je, aby každý klient byl spokojený, i ten poslední."
Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Město každoročně finančně podporuje výdejnu potravinové a materiální pomoci, která je určena lidem v nepříznivé sociální situaci. Jedná se zejména o seniory, rodiče samoživitele, nízkopříjmové domácnosti, ale jsou to také lidé bez domova nebo lidé se zdravotním znevýhodněním, či lidé se závislostmi."

V rámci pomoci zajišťuje středisko trvanlivé potraviny, jsou to ale i čerstvé potraviny, hygienické potřeby, či potřeby pro děti.

Kamil Liška, Středisko potravinové a materiální pomoci, Slezská diakonie: "Potraviny získáváme v rámci Potravinové banky Ostrava, se kterou máme smlouvu. Každý den se sváží potraviny z obchodů z Frýdku-Místku. My využíváme čtyři obchody tady ve Frýdku-Místku. Jsou to všechno potraviny, kterým končí expirace. Takže ty obchody, místo, aby ty potraviny vyhodili, tak je dávají nám a my je vydáváme klientům."
Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Doposud se potraviny vydávaly v úterý a v pátek v dopoledních hodinách a tady se před výdejnou shromažďovalo velké množství osob. Na což jsme zaznamenali několik stížností ze stran obyvatel města právě z této lokality. A já jsem rád, že právě Slezská diakonie přešla na nový způsob výdeje potravin, kdy došlo k navýšení počtu výdejních dní a dalším krokem byl také přechod na elektronický způsob objednávání, čímž se podařilo předejít shlukování lidí, které sebou logicky neslo vyšší riziko konfliktů a problémů."

O tom, kdo má nárok na pomoc, rozhoduje sociální odbor, OSPOD nebo úřad práce.

Nahlásit chybu


K tématu

Lidé bez domova mohou ve Frýdku-Místku v zimě využít teplou židli v azylovém domě

4. prosince 2023 14:32 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Lidé bez domova ve Frýdku-Místku nemusí v zimě mrznout na ulici. V době, kdy teploty klesnou pod mínus 5 stupňů mohou využít služeb takzvaných teplých židlí. A to v Nízkoprahovém denním centru Bethel pro muže. A v Azylovém domě Sára pro ženy.

Lidé bez domova uklízejí za stravenky Frýdek-Místek. Město chce projekt rozšířit

Lidé bez domova mají velký zájem pravidelně uklízet Frýdek-Místek. Za odvedenou práci totiž dostávají stravenky. Aktuálně se uklízí jednou týdně dvě hodiny. Město chce program rozšířit. Uklízelo by se dva dny v týdnu a zapojilo by se více lidí bez domova.

Lidé bez domova budou moci uklízet ve Frýdku-Místku. Za práci dostanou stravenky

11. září 2023 15:50 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Lidé bez domova dostanou možnost se zapojit do úklidu ve Frýdku-Místku. Za odvedenou práci následně dostanou odměnu v podobě stravenek. Město tím chce podpořit zapojení osob bez přístřeší do pracovního procesu a získání pracovních návyků.


Následky silné bouře opět zaměstnávají hasiče po celém regionu, nejčastěji zasahují u polámaných a vyvrácených stromů

Dnes 15:12, vydáno dnes 7:44 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Od pátečního večera prošly přes Moravskoslezský kraj další série intenzivních bouřek. Silný vítr lámal a vyvracel stromy. Lidé na některých místech hlásili také větší kroupy. Hasiči mají i během soboty opět plno práce.

Sanatorium v Jablunkově slaví 100 let, nemocných s tuberkulózou už je jen minimum

Jediné plicní sanatorium zaměřené na léčbu tuberkulózy v Beskydech letos slaví 100 let svého působení. V Jablunkově si výročí připomněli zdravotníci, zástupci města i kraje, který zařízení provozuje.

Vedení Karviné ocenilo před koncem školního roku nejlepší žáky základních škol

Před koncem školního roku se zástupci vedení Karviné sešli s nejlepšími žáky základních škol, aby jim k jejich vynikajícím výsledkům pogratulovali. Letos ocenění proběhlo v kině Centrum, nechyběla společná snídaně a prohlídka zázemí kina.

O prohlídky výjezdových stanic záchranářů byl velký zájem

Včera 16:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Záchranáři v Moravskoslezském kraji pořádali Den otevřených dveří. Otevřelo se čtrnáct stanic v kraji. Dopoledne je hojně navštěvovali školáci a odpoledne veřejnost. Záchranáři představili techniku a předávali dobré rady v poskytování první pomoci a prevenci.

MS kraj nabízí bezúročné půjčky zaměstnancům Liberty

Moravskoslezský kraj připravil finanční výpomoc zaměstnancům huti, kteří se díky krachujícímu ocelářskému gigantu ocitli v existenčních potížích. Nabízí bezúročnou půjčku ve výši 25 tisíc korun.

Dětem v tíživé situaci proplácí obědy ve školách Moravskoslezský kraj

Včera 15:32 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Už 90 školských zařízení z Moravskoslezského kraje se pro příští školní rok přihlásilo do programu bezplatného stravování pro děti. V první vlně schválilo krajské vedení příspěvky v souhrnné výši 26,3 milionu korun. Další školy se do programu ještě mohou zapojit, hejtmanství přijímá žádosti až do konce letošního září.

Myslivec omylem zastřelil pytláka u řeky. Myslel, že je to postřelený divočák

Včera 10:06 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Policisté zveřejnili podrobnosti k tragické události v Ostravě-Přívozu z loňského listopadu. Myslivec tam při nočním honu zastřelil muže u řeky v rákosí. Myslel si totiž, že jde o divočáka, kterého předtím s kolegou postřelili a následně sledovali. Jak se ukázalo, zastřelený na místě pytlačil. Střelci nyní hrozí vězení.

Další ročník Festivalu v ulicích je skoro tady, letos představí více než 220 umělců

Oblíbený ostravský Festival v ulicích se blíží. 21. a 22. června už po třetí zaplní porubskou Hlavní třídu a její okolí a představí se na něm více než 220 umělců z 20 zemí světa.

Heřmanickou haldu uhasí nepropustný sarkofág, hotov by měl být asi za 10 let

Včera 15:13 | Ostrava-město | Libor Běčák

Společnost DIAMO společně s ministry Zbyňkem Stanjurou a Jozefem Síkelou představili plán, jak zajistit hořící Heřmanickou haldu. Lidi bydlící v okolí ochrání před zplodinami a prachem obrovský sarkofág.

Zdravotnická škola se na Den zdraví proměnila v nemocnici

Den zdraví na SZŠ a VOŠZ v Ostravě má dlouhou tradici a je primárně určen pro žáky ostravských mateřských škol a prvního stupně základních škol.

Modrý kříž pomáhá mladistvým i dospělým ve Frýdku-Místku v boji se závislostmi

Město Frýdek-Místek podpořilo organizaci Modrý kříž. Ta pracuje s lidmi, kteří mají sklony k závislosti na drogách nebo alkoholu. Na projekt, který se věnuje hlavně mladistvým a rodičům půjde 520 tisíc korun.

Frýdek-Místek udělil čtyři Ceny města za rok 2023

Frýdek-Místek uděloval ceny města za rok 2023. Ocenění se udělovalo za oblast záchrany životů, přínos v kultuře a výtvarné umění a architektura. Cenu získali čtyři lidé, jeden z nich in memoriam.

Jablunkovští deváťáci převzali ocenění za své úspěchy

19. června 2024 11:33 | Jablunkov | Libor Běčák | Jablunkovský miniexpres

Ve velkém sále radnice v Jablunkově se sešli žáci 9. ročníků základních škol, kteří byli oceněni za dobré studijní výsledky a reprezentaci města.

Děti s prarodiči sesbírali nářeční výrazy používané v Čeladné

18. června 2024 14:40 | Čeladná | Petra Dorazilová | Regionální zprávy POLAR

Základní škola Čeladná žila několik měsíců mezigeneračním projektem s názvem Jaro s babi a dědou. Jeho jedním z úkolů bylo, aby děti se svými prarodiči sestavili slovníky výrazů v místním nářečí. Sešlo se jich několik desítek.

Frýdek-Místek se chystá na Mezinárodní folklorní festival

Mezinárodní folklorní festival Frýdek-Místek opět láká na bohatý program. Kromě řady domácích souborů přijede také pět zahraničních. Program pro veřejnost začíná ve čtvrtek a hlavními taháky bude roztančené náměstí v pátek a celou sobotu.

Školáci poznávali práci hasičů. Navštívili hasičskou školu i stanici ve Frýdku-Místku

Jak probíhá výuka mladých hasičů a následně život u profesionální jednotky. To bylo stěžejním bodem akce, kterou společně připravili hasičská střední škola, vyšší odborná škola a krajští hasiči pro žáky frýdecko-místeckých základních škol.

Potravinová pomoc se ve Frýdku-Místku nově vydává častěji, lidé se i objednávají
Vydáno 20. května 2024 16:11, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Výdejna potravinové pomoci ve Frýdku-Místku kvůli velkému zájmu upravila svůj provoz. Ze dvou dní přešla na pět a zároveň objednává klienty na přesný čas. V místě se tak netvoří fronty a nedochází k žádným konfliktům.

Výdejna potravinové a materiální pomoci v ulici Malý Koloredov ve Frýdku-Místku funguje od roku 2018. Donedávna byla otevřena dvakrát týdně, ale kvůli zvyšujícímu se zájmu to časem přineslo také problémy.

Kamil Liška, Středisko potravinové a materiální pomoci, Slezská diakonie: "Tvořily se nám tady velké řady, shlukovali se nám lidi, vznikaly tady drobné problémy a často roztržky. Tak jsme ten systém toho výdeje změnili. Teď výdej probíhá každý den, lidé jsou dopředu objednaní a přicházejí mezi 11:00 a 15:00 hodinou." - Kolik těch lidí a jakých se vám tady prostřídá? - "Zhruba za týden se nám tady prostřídá víc než 200 lidí. Teď se to procento trochu zvětšilo za poslední rok."
Věra Humpolcová, pracovnice Slezské diakonie: "V 11:00 hodin tady přijdou lidé na výdejnu, prokáží se papírem, na kterém je napsáno, zda ho mají vydán na měsíc nebo na tři měsíce. Já to zkontroluji všechno na počítači, odklikám si, co je potřeba, vydám jim potraviny. A mým přáním je, aby každý klient byl spokojený, i ten poslední."
Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Město každoročně finančně podporuje výdejnu potravinové a materiální pomoci, která je určena lidem v nepříznivé sociální situaci. Jedná se zejména o seniory, rodiče samoživitele, nízkopříjmové domácnosti, ale jsou to také lidé bez domova nebo lidé se zdravotním znevýhodněním, či lidé se závislostmi."

V rámci pomoci zajišťuje středisko trvanlivé potraviny, jsou to ale i čerstvé potraviny, hygienické potřeby, či potřeby pro děti.

Kamil Liška, Středisko potravinové a materiální pomoci, Slezská diakonie: "Potraviny získáváme v rámci Potravinové banky Ostrava, se kterou máme smlouvu. Každý den se sváží potraviny z obchodů z Frýdku-Místku. My využíváme čtyři obchody tady ve Frýdku-Místku. Jsou to všechno potraviny, kterým končí expirace. Takže ty obchody, místo, aby ty potraviny vyhodili, tak je dávají nám a my je vydáváme klientům."
Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Doposud se potraviny vydávaly v úterý a v pátek v dopoledních hodinách a tady se před výdejnou shromažďovalo velké množství osob. Na což jsme zaznamenali několik stížností ze stran obyvatel města právě z této lokality. A já jsem rád, že právě Slezská diakonie přešla na nový způsob výdeje potravin, kdy došlo k navýšení počtu výdejních dní a dalším krokem byl také přechod na elektronický způsob objednávání, čímž se podařilo předejít shlukování lidí, které sebou logicky neslo vyšší riziko konfliktů a problémů."

O tom, kdo má nárok na pomoc, rozhoduje sociální odbor, OSPOD nebo úřad práce.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000043144/potravinova-pomoc-se-ve-frydkumistku-nove-vydava-casteji-lide-se-i-objednavaji