Od 18. do 25. listopadu probíhal Týden za dětství bez násilí. Do celostátní akce se zapojil i Frýdek-Místek.
Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU) náměstek primátora Frýdku-Místku: "„V úterý jsme se zaměstnanci oddělení sociálně-právní ochrany dětí bubnovali, abychom upozornili na násilí v rodinách. Symbolicky jsme tak dali hlas týraným dětem, které jsou často pro společnost neviditelné."
Cílem bylo ukázat, že ticho děti před násilím neochrání. Těm, kteří se s násilím setkali ale pomáhá například Centrum náhradní rodinné péče. Často totiž děti končí u pěstounů.
Zdeňka Kučná, vedoucí center NRP, Spolu pro rodinu: "Snažíme se pěstounům pomoci v tom, jak zvládat ty škaredé věci, které děti zažily, když žily ve svých původních rodinách. Násilí, zanedbávání, týrání. Prostřednictvím té naší podpory a prostřednictvím terapeutické pomoci se snažíme jim pomoci zvládat všechny ty následky, které děti kvůli násilí, které v rodinách zažily, se snaží s tím pracovat dál."
Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU) náměstek primátora Frýdku-Místku: "V roce 2023 pracovníci magistrátu s oddělením sociálně-právní ochrany dětí pracovali s 29 případy dětí, které musely čelit různým formám násilí. V letošním roce se zvýšil počet dětí s podezřením na sexuální zneužití. Velkým ohrožením pro nezletilé děti jsou sociální sítě. S násilím se můžeme vypořádat pouze tak, že ho nebudeme bagatelizovat, ignorovat a považovat za něco, co se nás netýká. Buďme prosím všímaví ke svému okolí."
V rámci organizace Spolu pro rodinu funguje také poradenská služba pro rodiny s dětmi s názvem Poradenské a mediační centrum, které se věnuje nejvíce tématu rozpadu rodin.
Sabina Nováková, Spolu pro rodinu: "Násilí v souvislosti s rozvody nebo rozpady rodin jako takovými, není vůbec zmiňováno. Málo se o něm mluví. A z naší zkušenosti, kdy se potkáváme zhruba s 300 rodinami ročně, kde se se aktuálně buď ta rodina rozpadá nebo to jsou nějaké dozvuky rozpadu toho vztahu. Vidíme, že skutečně to, jak rodiče působí, v jaké konflikty se v té rodině dějí, jak se děti účastní hádek, jak jsou manipulovány různě rodiči proti sobě. Ty projevy mohou být dlouhodobé a mohou se promítat potom i do budoucích vztahů těch samotných dětí."
Každý, kdo by se chtěl stát pěstounem a pomáhat nejen dětem, které zažívaly v rodinách násilí, se může obrátit na webové stránky krajské kampaně Dejme dětem rodinu.