Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Auto bez bariér pomáhá handicapovaným ve Frýdku-Místku

Frýdek-Místek |

Lidé na vozíčku i další handicapovaní ve Frýdku-Místku hojně využívají službu přepravy autem bez bariér. Speciálně upravená dodávka najede ročně přes 25 tisíc kilometrů. Na provoz přispívá pravidelně i město. Spolek, který službu provozuje ale uvítá každou podporu.

Ulice Frýdku-Místku i blízkého okolí brázdí od 2019 Auto bez bariér. To je velkým pomocníkem pro lidi s omezenou možností pohybu.

Petr Matýsek, vedoucí spolku Cesta bez barier: "Je to na objednání. Minimálně jeden den dopředu si nás lidé objednají a my na ten čas, který si objednají, pro mě přijedeme. Je to přeprava od dveří ke dveřím. Vlastně vyzvedneme si je přímo v místě bydliště a zavezeme je na místo určení. A potom, jak mají vyřízené formality u lékaře nebo děti ve školách, tak potom je připravujeme na určitou část zase zpátky. Si je vyzvedneme ze školy nebo z úřadu, z nemocnic a připravujeme je zase do místa bydliště zpět."

Spolek letos oslaví 10 let svého fungování a pomáhá nejen handicapovaným, ale i lidem, kteří jsou krátkodobě imobilní, například kvůli úrazům. Ročně převeze přes 2 tisíce lidí včetně doprovodu. 80 procent přepravených jsou děti.

Matýsek, vedoucí spolku Cesta bez barier: "Máme hydraulickou plošinu, která je přizpůsobená pro vozíčkáře. Vevnitř máme kotvící systémy, kde se ten vozíček ukotví. A z boku máme hydraulickou sedačku, kterou si pochvalují nevidomí a méně pohybliví klienti."
Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Město Frýdek-Místek každoročně přispívá tady na provoz spolku Cesta bez barier, což je spolek, který vlastně zajišťuje dopravu tady tímto autem, které stojí za mnou a zajišťuje ji vlastně pro osoby se zdravotním postižením. A to zejména pro děti, které třeba mají nějaký handicap a potřebují se dostávat každodenně do škol nebo k lékaři. Ale je to také i pro další občany, kteří nejsou omezení věkem, kteří třeba právě mají karty ZTP, ZTP/P a potřebují se dostat někam k doktorovi na úřad, tak právě tento spolek je právě pro ně. A město Frýdek-Místek je podporuje částkou 600 tisíc korun ročně. V roce 2019 jsme přispěli tomuto spolku i na úpravu právě tohoto auta, na úpravu té plošiny."

Spolek dostal dodávku darem a za celou dobu už najela přes 160 tisíc kilometrů. V provozu je každý den.

Petr Matýsek, vedoucí spolku Cesta bez barier: "No určitě by se hodilo nové, protože opravy jsou čím dál náročnější. A je to teda pro nás hodně nákladné."

I město Frýdek-Místek bude do budoucna hledat cesty, jak případně přispět k pořízení nového auta. Případně, kdo by chtěl přispět, může obrátit na kontakty na webu cestabezbarier.cz.

Nahlásit chybu


K tématu

Sbírka Daruj F-M vybírá i na novou dodávku pro převoz handicapovaných

7. dubna 2025 16:08 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Veřejná sbírka Daruj F-M letos vybírá na dva záměry. Jedním z nich je pomoc s financováním nákupu nového auta pro přepravu handicapovaných. Současný vůz už technicky nevyhovuje. Přepravu zajišťuje spolek Cesta bez barier. Vozí děti i dospělé nejen do škol, k lékaři i na úřady.

Maškarní karneval ve Frýdku-Místku opět spojil lidi s handicapem

17. února 2025 13:31 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Lidový dům ve Frýdku-Místku se proměnil v barevnou taneční scénu. Pátý ročník maškarního karnevalu pro lidi se zdravotním postižením přilákal 120 účastníků z celého kraje. Akce handicapovaným umožňuje setkávání, zábavu i radost ze společnosti ostatních.

Havajský ples ve Frýdku-Místku opět spojil lidi s handicapem

2. října 2025 16:01 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

I zdravotně postižení se umí bavit. Opět to dokázali na dalším ročníku Havajského plesu, který se loučil s létem. Do Frýdku-Místku dorazila řada klientů různých zařízení napříč krajem, aby si nejen zatancovali, ale také navázali různá přátelství.


Těžba černého uhlí v ČR skončila, z Dolu ČSM byl vyvezen poslední vozík

Dnes 10:20, vydáno dnes 10:20 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Z podzemí Dolu ČSM ve Stonavě na Karvinsku byl ve středu vyvezen symbolický poslední vozík s černým uhlím. Těžba tím skončila nejen v této šachtě, ale po zhruba 250 letech v celé České republice.

Defibrilátory zachraňují životy. Teď míří do veřejných prostor Ostravy-Jihu

Včera 18:03 | Ostrava-Jih | Yvona Fajtová

Městský obvod Ostrava-Jih pokračuje v posilování bezpečnosti obyvatel. Do veřejných prostor i k dobrovolným hasičům nyní pořídil další externí defibrilátory, které mohou v případě náhlé zástavy srdce zachránit lidský život.

Nová Huť chce být dobrým sousedem. Starostové jsou se spoluprací spokojeni

Společnost Nová Huť chce být dobrým sousedem. Leží na území dvou ostravských obvodů a oba starostové jsou s novým směřováním a komunikací s firmou spokojeni. Nový vlastník chce část výroby zachovat i dále rozvíjet a v budoucnu do Ostravy vrátit výrobu oceli tím nejekologičtějším způsobem.

Čeladná investuje například do areálu památníku, chodníku nebo pošty

Dnes 9:40 | Čeladná | Petra Dorazilová

Čeladná v letošním rozpočtu počítá na obou jeho stranách, příjmech a výdajích, se shodnou částkou téměř 165 milionů korun. Co se týče investičních záměrů, mezi ty nejzajímavější patří projekty v areálu Památníku Josefa Kaluse.

Ocenění nejlepších sportovců, kolektivů a osobností kultury okresu Bruntál za rok 2025

Dnes 8:12 | Bruntál | Karel Soukop

Do bruntálského městského divadla se sjely tx nejlepší osobnosti a kolektivy regionálního sportu a kultury. Pod taktovkou ČUS ocenili zástupci měst i MS kraje ty nejlepší reprezentanty celého regionu.

Čokoládová vařečka slaví 26. ročník. Mladí kuchaři tentokrát poměřili síly v přípravě hamburgerů

Včera 18:22 | Ostrava-Jih | Yvona Fajtová

Hotelová škola v Ostravě se opět proměnila v kulinářské bojiště. Už šestadvacátý ročník soutěže Čokoládová vařečka přilákal žáky základních škol, kteří tentokrát poměřili síly v přípravě hamburgerů. Nechyběla porota, kreativita ani nečekané kombinace chutí.

Sdílená kola jsou v Novém Jičíně vítanou alternativou, z ulic nemizí ani v zimě

Včera 7:40 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Sdílená kola se v Novém Jičíně osvědčila. Služba si našla téměř dva tisíce pravidelných uživatelů. Poslední rok fungují výpůjčky růžových bicyklů bez přestávky, tedy včetně zimních měsíců.

Pohádkové ledové sochy budou na Pustevnách k vidění už jen do neděle

2. února 2026 18:37 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Na Pustevnách v Beskydech mohou návštěvníci znovu obdivovat ledové sochy. Koná se zde už šestadvacátý ročník tradiční výstavy, která letos nabídla desítky pohádkových motivů.

Odry rekonstruují bytový dům naproti městskému hřbitovu, v nadstavbě vznikne osm nových jednotek

Včera 10:30 | Odry | Michal Slonina

Bytový dům na okraji sídliště Pod lesem v Odrách se dočkal rozsáhlé rekonstrukce a dostavby. V novém patře vzniknou do půl roku další byty.

Bez kalhot v mrazu. Strážníci v Porubě zachraňovali muže bez domova

Včera 12:55 | Ostrava-Poruba | Anna Břenková

Muž bez domova chodil v minus pěti stupních po Ostravě-Porubě bez kalhot. Strážníci ho po oznámení našli a zabalili do fólie. Muž tvrdil, že o kalhoty přišel. Pracovníci nedalekého azylového domu dali muži teplé oblečení.

Návsí žije sportem i v zimě. Starosta také děkuje horníkům, kteří pracovali na šachtách

2. února 2026 10:12 | Návsí | Libor Běčák

Sportovní život v Návsí neutichá ani v průběhu zimy. Využívána jsou nejen venkovní hřiště, ale především sportovní hala.

V bývalých textilních areálech ve Frýdku-Místku vznikl i Faunapark, přibude Lidl

31. ledna 2026 20:49 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Další dva zajímavé projekty doplňují investice do brownfieldů ve Frýdku-Místku. V bývalém textilním areálu vznikl také Faunapark a dalším významným investorem je společnost Lidl.

Komunitní centrum Nová Osmička ve Frýdku-Místku je unikátní projekt

31. ledna 2026 20:47 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Ve Frýdku-Místku také vyroste jedno z nejvýraznějších kulturních a komunitních center v MS kraji. Vzniká v areálu bývalé textilní továrny dosud známé pod názvem Přádelna bratří Neumannů. Aktuální název je nyní Nová Osmička.

Marlenka zrekonstruuje bývalý textilní areál

31. ledna 2026 20:40 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Na konci listopadu loňského roku podepsal Frýdek-Místek se společností Marlenka Memorandum o spolupráci. Dokument se týká výstavby druhé továrny na medové dorty a využití společností nabytého areálu v Hálkově ulici v Místku.

Představujeme investiční plán Slezanu Holding ve Frýdku-Místku

31. ledna 2026 20:38 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

V celém procesu proměny Frýdku-Místku hraje velkou roli společnost Slezan Holding. Ta některé bývalé textilní objekty prodala jiným společnostem, ale sama má také velké investiční plány.

Investice do bývalých textilních areálů proměňují Frýdek-Místek

31. ledna 2026 20:34 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Toto vydání Frýdecko-místeckého expresu je poněkud speciální, protože se budeme věnovat investicím do budov bývalé textilní výroby Slezan. Frýdek-Místek se v posledních měsících proměňuje právě díky investičním plánům nejrůznějších podob.

Auto bez bariér pomáhá handicapovaným ve Frýdku-Místku
Vydáno 27. ledna 2025 12:48, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Lidé na vozíčku i další handicapovaní ve Frýdku-Místku hojně využívají službu přepravy autem bez bariér. Speciálně upravená dodávka najede ročně přes 25 tisíc kilometrů. Na provoz přispívá pravidelně i město. Spolek, který službu provozuje ale uvítá každou podporu.

Ulice Frýdku-Místku i blízkého okolí brázdí od 2019 Auto bez bariér. To je velkým pomocníkem pro lidi s omezenou možností pohybu.

Petr Matýsek, vedoucí spolku Cesta bez barier: "Je to na objednání. Minimálně jeden den dopředu si nás lidé objednají a my na ten čas, který si objednají, pro mě přijedeme. Je to přeprava od dveří ke dveřím. Vlastně vyzvedneme si je přímo v místě bydliště a zavezeme je na místo určení. A potom, jak mají vyřízené formality u lékaře nebo děti ve školách, tak potom je připravujeme na určitou část zase zpátky. Si je vyzvedneme ze školy nebo z úřadu, z nemocnic a připravujeme je zase do místa bydliště zpět."

Spolek letos oslaví 10 let svého fungování a pomáhá nejen handicapovaným, ale i lidem, kteří jsou krátkodobě imobilní, například kvůli úrazům. Ročně převeze přes 2 tisíce lidí včetně doprovodu. 80 procent přepravených jsou děti.

Matýsek, vedoucí spolku Cesta bez barier: "Máme hydraulickou plošinu, která je přizpůsobená pro vozíčkáře. Vevnitř máme kotvící systémy, kde se ten vozíček ukotví. A z boku máme hydraulickou sedačku, kterou si pochvalují nevidomí a méně pohybliví klienti."
Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Město Frýdek-Místek každoročně přispívá tady na provoz spolku Cesta bez barier, což je spolek, který vlastně zajišťuje dopravu tady tímto autem, které stojí za mnou a zajišťuje ji vlastně pro osoby se zdravotním postižením. A to zejména pro děti, které třeba mají nějaký handicap a potřebují se dostávat každodenně do škol nebo k lékaři. Ale je to také i pro další občany, kteří nejsou omezení věkem, kteří třeba právě mají karty ZTP, ZTP/P a potřebují se dostat někam k doktorovi na úřad, tak právě tento spolek je právě pro ně. A město Frýdek-Místek je podporuje částkou 600 tisíc korun ročně. V roce 2019 jsme přispěli tomuto spolku i na úpravu právě tohoto auta, na úpravu té plošiny."

Spolek dostal dodávku darem a za celou dobu už najela přes 160 tisíc kilometrů. V provozu je každý den.

Petr Matýsek, vedoucí spolku Cesta bez barier: "No určitě by se hodilo nové, protože opravy jsou čím dál náročnější. A je to teda pro nás hodně nákladné."

I město Frýdek-Místek bude do budoucna hledat cesty, jak případně přispět k pořízení nového auta. Případně, kdo by chtěl přispět, může obrátit na kontakty na webu cestabezbarier.cz.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000046985/auto-bez-barier-pomaha-handicapovanym-ve-frydkumistku