Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Požár a velký počet zraněných v Nemocnici ve Frýdku-Místku byl námětem cvičení IZS

Frýdek-Místek |

V Nemocnici ve Frýdku-Místku proběhlo rozsáhlé taktické cvičení složek integrovaného záchranného systému. Námětem byl požár v budově nemocnice s nutností evakuace a záchrany pacientů. Cvičení prověřilo připravenost zdravotníků, hasičů, policie i městských strážníků.

V Nemocnici ve Frýdku-Místku vypukl obrovský požár a z budovy se začali postupně dostávat zranění a pacienti, zdravotníci i lidé.

Kamila Langerová, mluvčí HZS MSK: "Tématem tohoto cvičení je požár v 5. nadzemním podlaží jedné z budov nemocnice, kdy vlivem neopatrné manipulace při dezinfekci lékařských nástrojů došlo k požáru a vzhledem k tomu, že se v té místnosti nacházelo více chemických látek, tak ten požár se rychle šířil."
Petr Korč (Naše Město F-M), primátor Frýdku-Místku: "Jako primátor mohu jen uvítat jakékoliv cvičení složek IZS. Dnes probíhá cvičení v krajské nemocnici. Nicméně se na něm podílí i dobrovolné jednotky sboru dobrovolných hasičů z Frýdku-Místku, samozřejmě městská policie."
Lukáš Kmec (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Tato taktická cvičení nebo různé jiné výcviky, či prověřovací cvičení probíhají právě v takto exponovaných provozech, kde je velký výskyt lidí. Tak, aby si ti hasiči nebo i ostatní složky vyzkoušely, jaká je evakuace velkého počtu osob. A tak, aby byly připraveni na mimořádné situace tohoto charakteru."

Cvičení působilo opravdu autenticky. Byla simulovaná různá lehká i těžká zranění, figuranti byli také v šoku a dezorientovaní. Hasiči si vyzkoušeli i záchranu člověka přes okno pomocí výškové techniky.

Kamila Langerová, mluvčí HZS MSK: "My samozřejmě tady tyto události cvičíme pravidelně. To znamená, že hasiči na tady tyto události připraveni jsou. Ono vždycky záleží na tom, aby bylo bezpečné to samotné ustavení té výškové techniky. A samozřejmě jsou hasiči školeni i při samotné komunikaci s těmi zachraňovanými osobami. Což se stalo i o tomto cvičení."
Petr Korč (Naše Město F-M), primátor Frýdku-Místku: "Cílem takových cvičení je zkoordinovat ty jednotlivé složky. A docílit toho, kdyby nedej bože přišel opravdu přišel takový nutný zásah, nebo stalo se něco v nemocnici nebo podobném zařízení, tak aby opravdu všichni věděli, co je čeká a jak je třeba zásah koordinovat."
Lukáš Kmec (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "My samozřejmě připravujeme na toto jak strážníky městské policie, tak v podstatě i složky IZS, nebo zařazené dobrovolné hasiče do plošného pokrytí jednotek požární ochrany. A k tomu přizpůsobujeme i vybavení technického materiálu a samozřejmě se staráme i o technické zázemí a vybavení těchto jednotek."

Podobných velkých cvičení složek integrovaného záchranného systému proběhlo v kraji v poslední době několik.

Nahlásit chybu


K tématu

Velký požár bytu v centru Havířova, zasahovalo devět jednotek hasičů

20. srpna 2025 15:14 | Havířov | Jiří Cileček

Velký požár zachvátil ve středu odpoledne jeden z bytů v centru Havířova. Z místa stoupal hustý černý dým a do akce vyrazilo plno hasičů. Ti kromě hašení požáru zachraňovali i tamní obyvatele. Při ohledání požářiště hasiči našli jednoho mrtvého člověka.

Hasiči bojovali s požárem domu v centru Havířova, jeden člověk zemřel

20. srpna 2025 17:14 | Havířov | Bára Kelnerová

Jeden člověk zemřel při středečním požáru obytného domu v centru Havířova. Pět lidí muselo být převezeno do nemocnice. Příčina vzniku je zatím v šetření.

Únik oxidu siřičitého z cisterny byl námětem cvičení hasičů v Paskově

25. září 2025 15:41 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Lidská chyba způsobila poškození vagonu s oxidem siřičitým. Začal se v Paskově nekontrolovatelně dostávat do vzduchu. Hasiči měli plnou pohotovost a museli také evakuovat i okolní školu a školku. Naštěstí šlo jen o cvičení, které prověřilo perfektní připravenost hasičů, policistů, zdravotníků i školských zařízení.


Při požáru zahradní chatky v Havířově zemřel senior

Dnes 9:17 | Havířov | Anna Břenková

Při nočním požáru chaty v Havířově přišel o život 86letý muž. Oheň zasáhl celý objekt i přilehlý skleník. Příčina vzniku požáru není jasná.

Nová metoda opravuje výtluky na cestách v Ostravě-Jihu

Včera 13:06 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Výtluky v Ostravě-Jihu letos opět mizí o něco rychleji, a to díky nové metodě silkot. Vysoutěžená firma je schopna touto metodou opravit denně až 100 metrů čtverečních plochy. Kromě toho ale Technické služby vyjíždějí také s dva roky starým jetpatcherem.

Sociální služby města Havířova zlepšily podmínky pro zaměstnance

Včera 9:24 | Havířov | Bára Kelnerová

Sociální služby zmodernizovaly zázemí pro své zaměstnance na ulici Moskevská. Nové prostory mají zaměstnancům nabídnout lepší podmínky pro odpočinek i administrativní práci během náročných směn.

Ostravské pejskaře už počtvrté potěší akce Pes - Přítel na Jihu

Včera 13:10 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Den plný zábavy, ukázek a aktivit zaměřených na čtyřnohé přátele. Akce Pes – přítel na Jihu v sobotu 16. května opět zaplní tzv. psí louku v Bělském Lese. Součástí programu bude i vyhlášení výsledků soutěže Psí sympaťák roku 2026.

Stavba nového domova pro seniory v Karviné jde do finále, otevře se už na podzim

11. května 2026 17:25 | Karviná | Anna Břenková

Stavba moderního domova pro seniory v Karviné-Novém Městě úspěšně míří do svého konce. Hrubé práce jsou hotové a řemeslníci se nyní přesunuli do vnitřních prostor. Hotovo by mělo být už na podzim. Nové zařízení nabídne zázemí pro sto čtyřicet klientů a přinese do regionu přibližně stovku nových pracovních míst.

Harlejácký gulášfest nabídl rekordních 30 gulášů. Motorkáři ale myslí i na charitu

Včera 11:37 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Tradiční ostravský harlejácký gulášfest překonává rekordy v oblíbenosti a to nejen mezi soutěžícími, ale i mezi návštěvníky. Proto mohou pořadatelé každý rok předat významnou sumu na charitu. Letos tak pomohli s léčbou postiženým bratrům Šimonovi a Matějovi.

Na půlmaraton vyběhl rekordní počet vytrvalců, odnášeli si medaile se sv. Šebestiánem

Včera 15:04 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Konal se devátý ročník Novojičínského půlmaratonu. Na start vytrvalostního závodu se postavilo ví než 450 běžců.

Cesta vody v Bělském lese bude prodloužena o téměř 600 metrů

Včera 12:59 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Bělský les v Ostravě se stal unikátním místem, kde se díky odborníkům daří skloubit ekologickou a rekreační funkci. Hlavní podíl na tom má zpřístupnění zajímavých míst a jejich vzájemné pospojování pomocí nejrůznějších chodníků a stezek. Tzv. Cestu vody nyní čeká další rozšíření.

Řidiči v Havířově museli platit pokuty a odtahovou službu, když blokovali čištění ulice

11. května 2026 11:23 | Havířov | Bára Kelnerová

Blokové čištění komunikací v Havířově opět zkomplikovali řidiči, kteří nerespektovali dopravní značení. Ve Fibichově ulici, která měla být prázdná, zůstaly tři desítky aut.

Oderská mlýnice přivítala přes půl tisíce cyklistů nejen z Česka

Včera 13:30 | Odry | Michal Slonina

Oblíbený závod Oderská mlýnice již po dvacáté přivítal cyklisty v Oderských vrších. Nezvyklý název získal po stoupání nad Spálovem, kde se závod konal od roku 2000. Start i cíl sice už dva roky hostí Odry, mlýnice se ale jezdí pořád.

Májkou v centru obce ctí v Čeladné tradice

Dnes 10:20 | Čeladná | Petra Dorazilová

Obnovenou tradicí, která si rychle našla své příznivce, je v Čeladné posledních pět let stavění májky. Také letos 30. dubna hasiči strom ozdobený stuhami a věncem vztyčili v zahrádce hotelu Youra. Slavnost události podtrhla i troubená hymna.

Dobráci z Myslíku dostali nové výjezdové auto

Včera 17:15 | Palkovice | Libor Běčák

Velký a významný den si užili dobrovolní hasiči z Myslíku. Dostali nové devítimístné vozidlo pro výjezdovou jednotku. Ta ho využije pro širokou škálu zásahů. Slavnostní předání se konalo v průběhu dvou hasičských soutěží.

Podané ruce slavily 25 let fungování sociální služby

11. května 2026 11:20 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Spolek Podané ruce slavil výročí. Služby pro lidi s postižením a pro seniory provádí už 25 let. Jako poděkování 140 zaměstnancům spolek zorganizoval slavnostní setkání v Palkovicích.

Frýdek-Místek ožil Prvomájovou jízdou veteránů

11. května 2026 11:17 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Prvomájová jízda veteránů opět oživila první květnový den ve Frýdku-Místku. Plechoví krasavci navštívili Novou Osmičku, přesunuli se na Zámecké náměstí a poté absolvovali jízdu městem.

Ve Frýdku-Místku vzniká nová čtvrť Berlín II

11. května 2026 11:13 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Ve frýdecko-místecké lokalitě Berlín město realizuje investici do výstavby komunikací a inženýrských sítí. V této lokalitě poté bude moci být postaveno Alzheimer centrum, léčebna dlouhodobě nemocných, Domovinka a bytové domy.

Školáci v soutěži na dopravním hřišti prokazovali, jak dobří jsou cyklisté

6. května 2026 11:45 | Frýdlant nad Ostravicí | Libor Běčák

Na dopravním hřišti ve Frýdlantě nad Ostravicí se konalo základní kolo soutěže mladých cyklistů nejen z frýdlantských škol, ale i okolních obcí.

Požár a velký počet zraněných v Nemocnici ve Frýdku-Místku byl námětem cvičení IZS
Vydáno 28. dubna 2025 12:41, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
V Nemocnici ve Frýdku-Místku proběhlo rozsáhlé taktické cvičení složek integrovaného záchranného systému. Námětem byl požár v budově nemocnice s nutností evakuace a záchrany pacientů. Cvičení prověřilo připravenost zdravotníků, hasičů, policie i městských strážníků.

V Nemocnici ve Frýdku-Místku vypukl obrovský požár a z budovy se začali postupně dostávat zranění a pacienti, zdravotníci i lidé.

Kamila Langerová, mluvčí HZS MSK: "Tématem tohoto cvičení je požár v 5. nadzemním podlaží jedné z budov nemocnice, kdy vlivem neopatrné manipulace při dezinfekci lékařských nástrojů došlo k požáru a vzhledem k tomu, že se v té místnosti nacházelo více chemických látek, tak ten požár se rychle šířil."
Petr Korč (Naše Město F-M), primátor Frýdku-Místku: "Jako primátor mohu jen uvítat jakékoliv cvičení složek IZS. Dnes probíhá cvičení v krajské nemocnici. Nicméně se na něm podílí i dobrovolné jednotky sboru dobrovolných hasičů z Frýdku-Místku, samozřejmě městská policie."
Lukáš Kmec (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Tato taktická cvičení nebo různé jiné výcviky, či prověřovací cvičení probíhají právě v takto exponovaných provozech, kde je velký výskyt lidí. Tak, aby si ti hasiči nebo i ostatní složky vyzkoušely, jaká je evakuace velkého počtu osob. A tak, aby byly připraveni na mimořádné situace tohoto charakteru."

Cvičení působilo opravdu autenticky. Byla simulovaná různá lehká i těžká zranění, figuranti byli také v šoku a dezorientovaní. Hasiči si vyzkoušeli i záchranu člověka přes okno pomocí výškové techniky.

Kamila Langerová, mluvčí HZS MSK: "My samozřejmě tady tyto události cvičíme pravidelně. To znamená, že hasiči na tady tyto události připraveni jsou. Ono vždycky záleží na tom, aby bylo bezpečné to samotné ustavení té výškové techniky. A samozřejmě jsou hasiči školeni i při samotné komunikaci s těmi zachraňovanými osobami. Což se stalo i o tomto cvičení."
Petr Korč (Naše Město F-M), primátor Frýdku-Místku: "Cílem takových cvičení je zkoordinovat ty jednotlivé složky. A docílit toho, kdyby nedej bože přišel opravdu přišel takový nutný zásah, nebo stalo se něco v nemocnici nebo podobném zařízení, tak aby opravdu všichni věděli, co je čeká a jak je třeba zásah koordinovat."
Lukáš Kmec (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "My samozřejmě připravujeme na toto jak strážníky městské policie, tak v podstatě i složky IZS, nebo zařazené dobrovolné hasiče do plošného pokrytí jednotek požární ochrany. A k tomu přizpůsobujeme i vybavení technického materiálu a samozřejmě se staráme i o technické zázemí a vybavení těchto jednotek."

Podobných velkých cvičení složek integrovaného záchranného systému proběhlo v kraji v poslední době několik.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000048436/pozar-a-velky-pocet-zranenych-v-nemocnici-ve-frydkumistku-byl-nametem-cviceni-izs