Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Město chce na rekonstrukci Českého domu získat dotační prostředky

Frýdek-Místek |

Velmi důležité bude samozřejmě financování celé rekonstrukce. O informace v této oblasti jsme požádali náměstka primátora Jiřího Kajzara, který má oblast financí a investic na starost.

Z vašeho pohledu: proč stálo za to získat tuto budovu do vlastnictví města?

Jiří Kajzar (Naše Město F-M), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Tak obecně řečeno, Frýdek-Místek patří k městům, která byla nejvíce postižena asanací. Za socialismu to znamenalo, že zde byly zničeny historické části, jako je Frýdecko-místecká. Město Frýdek-Místek přišlo poměrně zbytečně o spoustu krásných historických budov, ať už se to týká synagogy ve Žlutých lázních nebo celých ulic, které byly vlastně kolem městské památkové zóny Místek a Frýdek. Už jen tento logický fakt vedl k tomu, abychom se snažili získat nebo zachránit ikonu. Jedna z ikonických budov, což je Český dům, bývalý Německý dům, má letitou historii a patřil k místům, kde to bylo takové, dnešním jazykem řečeno, komunitní centrum, kde probíhala živá spolková činnost a lidé se tam scházeli. Tomu místu nebo té budově hrozil zánik, protože subjekt, který by ho mohl získat, měl možnost tento dům necitlivě opravit nebo ho zbourat, protože není památkově chráněný. To je podle mě chyba, že nemá památkovou ochranu. Nicméně takový je stav. Od devadesátých let to mělo být kasino. Mělo to být pro herní průmysl, který se nám podařilo v roce 2018/19 definitivně zrušit a zakázat. Od té doby ten objekt prostě chátrá, a proto jsme měli eminentní zájem zkusit s vlastníkem vyjednat odkup tohoto objektu, abychom ho mohli přestavět a zachránit. Co se týče samotné náplně, nabízí se toho víc. To znamená širší využití, ale nakonec se nám zdálo, že ta nabídka učiněná středisku volného času Klíč je asi nejkvalitnější, protože dnes středisko má různé budovy v různém stadiu technického stavu a budou také potřebovat velké investice do budoucna. Tak se nám zdálo účelné a ekonomické to spojit do jednoho místa a tyto činnosti dát do zrekonstruovaného Českého domu. A ty následné budovy, které zbydou, nějakým způsobem využít nebo je prodat a z jejich výtěžku financovat rekonstrukci Českého domu."

Pojďme k tomu financování - 135 milionů korun. Podaří se sáhnout na nějaké evropské peníze?

Jiří Kajzar (Naše Město F-M), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Třeba uvidíme, jak budou vyhlášeny dotační programy. Jsou to nejen evropské peníze, ale také místní zdroje. Existují různé dotace, od individuálních až po třeba krajské dotace v rámci postižení našeho kraje. A těch titulů je celá řada. Budeme se je samozřejmě snažit využít co nejvíc, aby se nám rekonstrukce zlevnila. My s tím počítáme a v případě, kdy se to nepodaří, upřednostníme naše finance na ostatní akce právě pro Český dům."
Nahlásit chybu


Havířovská nemocnice jako první v republice zavedla novou aplikaci s umělou inteligencí

Včera 11:16 | Havířov | Anna Břenková

Moravskoslezská nemocnice Havířov nemocnice zavedla unikátní systém pro sledování životních funkcí pacientů. Nová technologie měří tep a dech bez jakýchkoliv drátů nebo čidel. Na pořízení moderního softwaru přispěl významnou částkou místní filantrop.

Ostrava má koncepci bydlení. Chce rozšiřovat nájemní bydlení i podporovat investory

Včera 8:51 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

Pro Ostravu je bydlení jedním z klíčových témat budoucího rozvoje. Město proto vůbec poprvé přichází s ucelenou koncepcí, která má nastavit dlouhodobý směr bytové politiky až do roku 2050. Cílem je zajistit více kvalitních a dostupných bytů.

Policejní “Majáček” varoval nejzranitelnější děti

Včera 8:40 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Základy bezpečného chování připomíná dětem preventivní projekt Policie České republiky s názvem “Majáček.” Seznámili se s ním i žáci novojičínského odborného učiliště a praktické školy, tedy ti, kteří vzhledem ke svým handicapům patří mezi nejzranitelnější.

Český modul pro hašení lesních požárů dokončil evropskou certifikaci

Včera 11:45 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Český modul pro hašení lesních požárů pod velením náměstka ředitele Hasičského záchranného sboru MS kraje Jiřího Němčíka úspěšně dokončil evropskou certifikaci. Na mezinárodním cvičení MODEX 2026 v Portugalsku obstál v náročném prověřování připravenosti. Může tak zasahovat při záchranných operacích pod hlavičkou Evropské unie.

Mobilní radnice nabídla prostor pro dotazy i připomínky

Včera 9:51 | Havířov | Bára Kelnerová

Parkování ve městě, stav chodníků nebo možnosti ochlazení náměstí během horkých letních dnů. Taková témata zaznívala během dalšího setkání vedení Havířova s občany v rámci projektu Mobilní radnice.

Městská policie zavádí v Karviné několik novinek

4. června 2026 10:29 | Karviná | Richard Kutěj

Obyvatelé Karviné budou v ulicích potkávat více strážníků. Městská policie od června zavádí několik nových opatření zaměřených na bezpečnost a prevenci.

Malé dítě vypadlo nad ránem z okna v Havířově. Do nemocnice ho přepravil vrtulník

4. června 2026 9:09 | Havířov | Jiří Cileček

Šílený dětský pláč probudil obyvatele ulice Kosmonautů v Havířově. Ve čtvrtek nad ránem tam vypadlo z okna malé dítě. Na místo se okamžitě sjeli policisté, záchranáři a dorazil i vrtulník. Ten později dítě přepravil do ostravské fakultní nemocnice.

MS kraj prezentoval své kulturní organizace v Chotěbuzi

4. června 2026 10:05 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

MS kraj pozval veřejnost do Archeoparku Chotěbuz na akci Tajemství hradiště. Na jednom místě se tam představily jeho kulturní příspěvkové organizace, které návštěvníkům nabídly ochutnávku své činnosti prostřednictvím her, soutěží a interaktivních aktivit.

Kvůli hádce se ženou poškodil platební terminál v tramvaji. Devatenáctiletý mladík prý chytl nervy

4. června 2026 11:17 | Ostrava-město | Anna Břenková

"Já jsem chytl nervy, bo jsem se pohádal s mojí ženou". Devatenáctiletý mladík si vybil zlost na platebním terminálu v tramvaji. Strážníci ho dopadli během chvíle. Jeho nervy způsobily škodu za 5 tisíc korun.

V Jablunkově už lidem slouží nový chodník s cyklostezkou

4. června 2026 9:00 | Jablunkov | Libor Běčák

Původní chodník s děravým povrchem kolem Základní školy v Jablunkově nahradil nový chodník s cyklostezkou. Nový povrch si pochvalují cyklisté i bruslaři.

Pokojská

Kunčice pod Ondřejníkem Nástup: od 22. května 2026

Na Den dětí se frýdlantští školáci učili tančit

3. června 2026 12:34 | Frýdlant nad Ostravicí | Libor Běčák

Taneční dopoledne si na Den dětí užili žáci ZŠ T. G. Masaryka ve Frýdlantu nad Ostravicí. Škola ho připravila společně s místním Tanečním klubem Antonio.

Na badmintonový turnaj ve Frýdku-Místku senioři poctivě trénovali

3. června 2026 11:56 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Sportovní areál Prestige ve Frýdku-Místku se stal dějištěm tradičního sportovního klání. Hrál se badminton a provozovali ho hráči s poněkud dřívějším datem narození.

Městští strážníci z Frýdku-Místku jdou příkladem, darovali hromadně krev

3. června 2026 11:53 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Strážníci Městské policie Frýdek-Místek se zapojili do dobrovolného dárcovství krve a navštívili Krevní centrum. Tam společně darovali tuto vzácnou a nenahraditelnou tekutinu.

Nová sportovní hala na 2. ZŠ ve Frýdku-Místku bude i pro kluby a veřejnost

3. června 2026 11:49 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Druhá základní škola ve Frýdku-Místku bude mít novou multifunkční tělocvičnu. Prioritně bude sloužit žákům školy, ale také dalším mladým sportovcům i klubům provozujícím míčové sporty.

Den pro rodinu v Palkovicích dětem zpestřili král, šašek a rytíři

2. června 2026 10:52 | Palkovice | Libor Běčák

V palkovické sportovní hale a přilehlém areálu se v sobotu 30. května konal Den pro rodiny. Pořadatelem byl spolek ProMamas a obec.

ZŠ Komenského oslavila 100 let školy slavnostní akademií

2. června 2026 7:28 | Frýdlant nad Ostravicí | Yvona Fajtová

100 let vzdělávání, tisíce absolventů a nespočet vzpomínek. Základní škola Komenského ve Frýdlantu nad Ostravicí oslavila své významné výročí školní akademií v místním kulturním centru. Program připravovali učitelé a žáci několik měsíců.

Město chce na rekonstrukci Českého domu získat dotační prostředky
Vydáno 12. listopadu 2025 12:27, Frýdek-Místek, Tomáš Tikal
Velmi důležité bude samozřejmě financování celé rekonstrukce. O informace v této oblasti jsme požádali náměstka primátora Jiřího Kajzara, který má oblast financí a investic na starost.

Z vašeho pohledu: proč stálo za to získat tuto budovu do vlastnictví města?

Jiří Kajzar (Naše Město F-M), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Tak obecně řečeno, Frýdek-Místek patří k městům, která byla nejvíce postižena asanací. Za socialismu to znamenalo, že zde byly zničeny historické části, jako je Frýdecko-místecká. Město Frýdek-Místek přišlo poměrně zbytečně o spoustu krásných historických budov, ať už se to týká synagogy ve Žlutých lázních nebo celých ulic, které byly vlastně kolem městské památkové zóny Místek a Frýdek. Už jen tento logický fakt vedl k tomu, abychom se snažili získat nebo zachránit ikonu. Jedna z ikonických budov, což je Český dům, bývalý Německý dům, má letitou historii a patřil k místům, kde to bylo takové, dnešním jazykem řečeno, komunitní centrum, kde probíhala živá spolková činnost a lidé se tam scházeli. Tomu místu nebo té budově hrozil zánik, protože subjekt, který by ho mohl získat, měl možnost tento dům necitlivě opravit nebo ho zbourat, protože není památkově chráněný. To je podle mě chyba, že nemá památkovou ochranu. Nicméně takový je stav. Od devadesátých let to mělo být kasino. Mělo to být pro herní průmysl, který se nám podařilo v roce 2018/19 definitivně zrušit a zakázat. Od té doby ten objekt prostě chátrá, a proto jsme měli eminentní zájem zkusit s vlastníkem vyjednat odkup tohoto objektu, abychom ho mohli přestavět a zachránit. Co se týče samotné náplně, nabízí se toho víc. To znamená širší využití, ale nakonec se nám zdálo, že ta nabídka učiněná středisku volného času Klíč je asi nejkvalitnější, protože dnes středisko má různé budovy v různém stadiu technického stavu a budou také potřebovat velké investice do budoucna. Tak se nám zdálo účelné a ekonomické to spojit do jednoho místa a tyto činnosti dát do zrekonstruovaného Českého domu. A ty následné budovy, které zbydou, nějakým způsobem využít nebo je prodat a z jejich výtěžku financovat rekonstrukci Českého domu."

Pojďme k tomu financování - 135 milionů korun. Podaří se sáhnout na nějaké evropské peníze?

Jiří Kajzar (Naše Město F-M), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Třeba uvidíme, jak budou vyhlášeny dotační programy. Jsou to nejen evropské peníze, ale také místní zdroje. Existují různé dotace, od individuálních až po třeba krajské dotace v rámci postižení našeho kraje. A těch titulů je celá řada. Budeme se je samozřejmě snažit využít co nejvíc, aby se nám rekonstrukce zlevnila. My s tím počítáme a v případě, kdy se to nepodaří, upřednostníme naše finance na ostatní akce právě pro Český dům."
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000051603/mesto-chce-na-rekonstrukci-ceskeho-domu-ziskat-dotacni-prostredky