1,5 milionu korun dluh. I takový případ řešili pracovníci relativně nově otevřené služby na sociálním odboru v Místku.
Eva Strakošová, vedoucí odd. terénní práce s nezaměstnanými a rodinou: "To jsou potom problémy, na které už úplně sami nestačíme. Samozřejmě pracujeme s tím klientem, ale odkazujeme ho na poradnu, která se zabývá přímo oddlužením. Když jsme analyzovali ten problém nezaměstnanosti, tak jsme narazili na zadlužování, které jde ruku v ruce právě s tím problémem, kterým se zabýváme. A možná jsme až neočekávali, že se se zadlužeností setkáme v takové míře."
Petr Mikulec, vedoucí sociálního odboru: "Jde o to, aby se těmto lidem vyšlo maximálně vstříc, proto to odlehčení jejich složité životní situace. V současné době odbor sociální péče zajišťuje agendu sociálně právní ochrany dětí a agenturu kurátorů pro mládež. Kromě toho tady vzniklo nové oddělení, které se bude zabývat novými povinnostmi ve vztahu k sociální práci, k nezaměstnaným klientům, klientům s materiálními problémy, nebo dalším skupinám rodin s dětmi. A pak máme vlastně ještě odbor sociálních služeb, který řeší problematiku seniorů a ostatních cílových skupin v této oblasti."
Asyn: Pomoc v hmotné nouzi, příspěvek na péči, dávky pro handicapované. Tyto tři služby už člověk vyřídí pouze na úřadu práce.
24 zaměstnanců z místeckého magistrátu se přestěhovalo na úřad práce.
Vladimír Patáčik, ředitel Kontaktního pracoviště ÚP Frýdek-Místek: "Od prvního ledna letošního roku přešly kompetence, které byly vykonávány v rámci města Frýdku-Místku na ÚP ČR, v našem případě na Kontaktního pracoviště ve Frýdku-Místku. Byly to poměrně velké změny. My jsme přestěhovali také pracoviště z magistrátu na naše pracoviště. Museli jsme si zvykat my jako pracovníci, museli si zvykat klienti, ale já si myslím, že v daných možnostech vykonáváme to, co vykonávat máme."
V současnosti pracovníci nové služby pro nezaměstnané a rodiny v nouzi mapují, kolik je v okrese Frýdek-Místek potřebných. Jen na území města jich je asi 1500.