Ještě před pár lety paní Lazecká trávila většinu času na pokoji. Je jí totiž už celých 88 let a věk se na ní podepsal. Špatně chodí a berlí se chopí doslova sporadicky. Ve frýdeckomísteckém domově pro seniory je už čtvrtým rokem. Z toho tři roky, několik hodin měsíčně, s ní tráví čas dobrovolnice paní Šamánková.
Miluše Šamánková, dobrovolnice z Frýdku-Místku: "Byla to taková sympatie na první pohled, i když byla taková uzavřenější." A jak dobrovolnici důchodkyně vnímá dnes? Antonie Lazecká, důchodkyně z FM: "Jako maminku, jen je mladá proti mně. Co upeče, to donese, vždycky mi donese buchty."
Miluše Šamánková, dobrovolnice z Frýdku-Místku: "Máme pěkný vztah. Zažijeme hodně legrace." Nejvíce času ženy tráví venku a u papoušků, které v domově mají.
Do domova pro seniory ve Frýdku-Místku dobrovolníci z ADRY dochází už 5 let. Za tu dobu jím prošlo 73 těchto pomocníků. Z nich nedávno porota vybrala šest a těm v rámci oslav pětiletého výročí poděkovala.
Monika Lipovská, porotkyně: "Samozřejmě všichni dobrovolníci jsou výjimeční, ale tito chodí buď strašně dlouho, nebo navázali s uživatelem nejbližší vztah. Téměř rodinný. Komunikuji s těmi klienty, chodím za nimi. Takže vidím, jak to mezi nimi probíhá. Jsem ve styku i s dobrovolníky i s uživateli."
I paní Šimánková patřila k oceněným. Porota ji ocenila z mnoha důvodů. Hlavním ale byl její přístup. Když sama nemůže, pošle svého manžela.
Miluše Šamánková, dobrovolnice z Frýdku-Místku: "Jsme lidé a jsme tady krátce na světě. A proč bychom se měli chovat nedobře. Když je to docela snadné se chovat hezky."
A je to právě domov pro seniory ve FM, kde byli vůbec první dobrovolníci. Michal Čančík, vedoucí ADRY FM: "Pro mě je to taková nostalgická záležitost. Říkal jsem si, jestli o to vůbec bude zájem. A měl jsem radost, že přišlo prvních šestnáct dobrovolníků. Postupně se přidávali další a další."
ADRA v ČR působí už od roku 1992 a ve světě ještě mnohem déle, od roku 1956.