Frýdeckomístecký klub vozíčkářů se zapojil do projektu Kola pro Afriku. Lidé mohou nosit stará i nová kola, díky kterým se děti z Gambie dostanou snadněji ke vzdělání.
Centrum Comeback, Malý Koloredov 811, Frýdek - Místek. Tak právě může kdokoliv přinést staré, či nové kolo. V současnosti jich klub vozíčkářů, který se do celostátního projektu Kola pro Afriku zapojil, má kolem třiceti.
Radomír Krupa, šéf klubu vozíčkářů FM: "Jsou tady taková pěkná kola, na kterých se dá okamžitě jet. Měli jsme třeba lidi, kteří přišli ze Staříče 5 km pěšky. V jedné ruce si táhli svoje kolo, v druhé ruce staré kolo, aby se mohli vrátit na svém kole domů a pěšky přivezli kolo. Anebo tady volal pán, že je z Českého Těšína a nemá jak přivést kolo, tak jsme se dohodli, že ho přiveze vlakem a já to kolo vyzvednu na nádraží, takže někteří lidé jsou úplně super. Měli jsme tady i kluka, který to našel někde na internetu a přesvědčil rodiče a přinesl sem svoje dětské kolo."
Projekt kola pro Afriku funguje od začátku tohoto roku a to na třiceti sběrných místech.
Richard Gazda, zakladatel sbírky Kola pro Afriku: "K dnešnímu dni máme vybraných 800 až 1000 kol. Celá ta cesta kol do Afriky bude samozřejmě něco stát. Teď uvažujeme o oslovení Českých drah, případně jiného dopravce, který by nám pomohl svážet ta kola do toho centrálního skladu, který bude v Ostravě. A druhá věc je potom cesta do Gambie."
Děti z Gambie totiž chodí až deset kilometrů za vzděláním pěšky.
Mezi darovanými koly jsou i doslova muzejní kousky. Jejich historický charakter se zachová a zároveň podpoří v nemalé míře celý projekt.
Richard Gazda, zakladatel sbírky Kola pro Afriku: "Kola nehorská, kola, která jsou staršího data, i třeba ta která jsou prvorepubliková, tato kola chceme opravovat, repasovat a vrátit je zpátky do života a výtěžek, který z toho prodeje obdržíme, bude podporovat celý projekt Kola pro Afriku."
S podporou chudých afrických lokalit má už letitou praxi i frýdeckomístecká ADRA.
Michal Čančík, ředitel ADRY FM: "ADRA má několik projektů v Africe. Asi nejdlouhodobější je program v Keni, kde od roku 2006 podporuje zdravotní středisko v Itibu. ADRA se v poslední době velmi výrazně angažovala a vyhlásila veřejnou sbírku na pomoc africkému rohu, konkrétně Somálsku, kde téměř 10 milionů lidí trpí hladomorem a tak jsme se snažili hledat zdroje, aby se i těmto lidem mohlo pomoct."
ADŘE se podařily získat finance a poté v roce 2011 i vybudovat školu v Keni.