V domku v Lískovci žije už 40 let pan Evžen se svou chotí. 80letého muže si vzali na mušku falešní pracovníci pojišťovny. Okradli ho o 180 tisíc korun.
Evžen Filip, okradený senior: "Rezerva, odložené, 180 tisíc. Žádná sranda, rozumíte. Všechny peníze tam byly. Až když odešli, manželka přišla na to, že tam nejsou žádné peníze."
Vlastimil Starzyk, mluvčí PČR FM: "Tito podvodníci, kteří zcizí takovou částku, tak jsou zpravidla dva, nebo tři. Jeden toho seniora vždy zabaví a další dva potom prohledají byt a místo, kde senioři mají schované peníze. Buď je to někde v kredenci, nebo pod polštářem a ty peníze odcizí."
Podobných případů frýdeckomístečtí policisté dnes řeší podstatně více než loni. Za uplynulý rok jich měli 24. Jen během prvních 4 měsíců tohoto roku jich zaznamenali dvacet. Scénáře jsou pořád stejné.
Vlastimil Starzyk, mluvčí PČR FM: "Poslední případ jsme zaznamenali druhého května, kdy pachatel opět oslovil seniorku, nabídl jí přeplatek tisíc korun, avšak řekl, že má jenom pětitisícovku, chtěl peníze změnit, paní byla důvěřivá, ukázala, kde má peníze schované. Tento toho využil, zabavil seniorku a posléze jí vzal bezmála 40 tisíc korun."
Kriminalita páchaná na seniorech je prý celkově nejvyšší v průmyslových oblastech.
Lubor Hruška, sociolog: "Ostravsko má narůstající kriminalitu oproti ČR, kde se ta kriminalita snižuje. Senioři jsou skupinou, která se může nejméně bránit. Obecně Ostrava patří k regionům, kde dochází k poklesu právě ve financování plátů a příjmů a potom se to samozřejmě projevuje v tom dopadu na seniory."
Policisté vyzývají každého, aby nikoho cizího do bytu nepouštěli a když tak v přítomnosti souseda. Cizího člověka ve svém bytě vůbec nespouštějte z očí. A hlavně! Nepodepisujte žádné smlouvy. K tomu jsou určeny budovy dané instituce, nebo firmy.