Ve frýdeckomístecké Nové scéně Vlast rozmístili policisté desítku panelů, obrazy, letáky, připravili videoprojekci. Vše na téma užívání drog. Výstava Když se řekne závislost, je určena hlavně mladým a jejím cílem je informovat o dopadech drog a možnosti žít plnohodnotný život bez nich.
V jednom, na první pohled obyčejném domě ve Frýdku-Místku, žil manželský pár se svou ratolestí. Nešlo však o ledajakou dvojici. Oba manželé jsou drogově závislí.
Ivan Žurovec, mluvčí PČR FM: "My jsme zjistili, že v domě se vaří pervitin. Měli tam zařízenou celou varnu. Dům měli chráněný kamerovým systémem a ten měli vedený k té varně. Takže oni i viděli, jestli se neblíží policie k jejich domu. Nakonec tam přece jen zásahová jednotka vběhla a zadržela oba."
Manželé přišli o své dítě a teď se jedná o výši jejich trestu. Ivan Žurovec, mluvčí PČR FM: "K této trestné činnosti se doznala ta žena. Za nedovolenou výrobu a držení psychotropních látek a jedů, hrozí trest v prvním odstavci až pět let. Pokud drogu nabídne, nebo prodá osobě starší osmnácti let. Pokud ji prodá mladší osobě, tak je tam až deset let, stejně pokud prodá více než deset gramů drogy."
Podobně jako tato dvojice skončilo v rukou policistů jen během loňského roku 70 pachatelů. Prvenství v užívání u drogově závislých si v poslední době drží pervitin. Nejpostiženější jsou Severní Čechy, Jižní a Severní Morava.
Jakub Frydrych, ředitel Národní protidrogové centrály: "Po poměrně masivním nástupu heroinu počátkem 90. let, který dnes vykulminoval a dejme tomu stagnuje, co se týká uživatelského hlediska, se dnes potýkáme s nelegální výrobou metanfetaminu, lidově pervitinu, zejména z volně dostupných léčiv. A dále s konzumací marihuany, která opět, pokud se dívám retrospektivně, už není tou marihuanou jako počátkem 90. let. zejména s ohledem na množství účinné látky."
Závislost na tvrdých drogách končí velmi často předávkováním a smrtí. Poněkud drsnými panely, statistikami, informacemi o počtech zadržených proto nešetřila výstava Když se řekne závislost.
Jakub Frydrych, ředitel Národní protidrogové centrály: "Není tady od toho, aby strašila - primárně. Aby říkala: To se smí, to se nesmí. Zvláštností těchto věkových skupin je, že jsou právě na toto alergické. To nemá žádný efekt. Ale primární prevence by měla ve svém důsledku zapříčinit to, že se dětem ukáže, že to štěstí nemusí být nutně potencováno drogami."
Dalibor Zecha, vedoucí Oddělení protidrogové prevence F-M: "Tato akce rozvine určitou diskuzi o tomto problému, který samozřejmě existuje. Na základě této diskuze chceme navázat dalšími projekty v příštím roce."
Organizátoři připravili i 20minutový sestřih zpravodajských příspěvků, nebo policejních zásahů. Krátký film vidělo na 1400 dětí ze základních a středních škol.
Anketa, parta kluků z Palkovic: 1. "Je to hrozné, nemělo by se to používat. Mohou se poškodit plíce, srdce." 2. "První nám pustili film, potom jsme se měli podívat tady kolem. Jak vlastně ty drogy škodí zdraví. U nás se asi nejvíce prosazuje marihuana." 3. "Já to nemusím. Jsem na to alergický."
Výstava probíhala od 8. do 12. června. Jako součást preventivní akce měli lidé možnost vidět výchovný koncert. V něm zazněla jména slavných osobností, které podlehly drogám.