Pondělí. Den, kdy je ve Frýdku-Místku takzvaný svozový den. Popeláři jezdí po městě, vyprazdňují kontejnery a sbírají vše, co leží v jejich okolí. Například vánoční stromky. Za jejich vyhození je v mnoha městech pokuta. Tady ale lidé mají výjimku a mezi odpadky torza stromečků být mohou.
U popelnic však stále častěji leží také velkoobjemové odpady. Nábytek, matrace, koberce, pračky, sporáky nebo ledničky. Každou z vyjmenovaných věcí by člověk měl odvést na sběrný dvůr.
Richard Blahut, výrobně-technologický náměstek F-M: "Závozníci a šoféři z frýdecké skládky nejsou schopni takový odpad naložit do běžného vozidla. Musí tedy vyjet speciální vozidlo, a to jsou to náklady navíc."
Příkladem může být lednička. Když se dostane na sběrný dvůr, vezme si ji speciální firma a nikdo nic neplatí. Pokud se ale postaví ke kontejneru a někdo ji rozebere, v tu chvíli se z ledničky stává odpad. A odpad se musí zpracovat. Náklady už ale hradí město.
Jaroslav Zezula, vedoucí odboru životního prostředí F-M: "Pokud někde přidáte, musíte někde i ubrat. To znamená, že když musíme vydat více peněz na odvoz tohoto odpadu, nemůžeme tolik investovat do opravy cest."
Tento, v poslední době velmi palčivý problém, se snaží řešit jak město, tak policisté. Miroslav Jurečka, městská policie F-M: "Když někdo rekonstruuje třeba své bytové jádro, odloží si odpad u popelnic a nechá ho tam. Problém je, když pachatele nepřistihneme. Zase jsou ale sousedé, kteří to rádi oznámí."
Postih za takové jednání přitom není nijak malý. Běžný občan zaplatí buď tisíc korun na místě. Nebo až padesát tisíc korun v přestupkovém řízení. Podnikatel se může dočkat až dvou set tisícikorunové sankce.
Jaroslav Zezula, vedoucí odboru životního prostředí F-M: "Co se týče podnikatelů, tak tady máme zřízenou funkci "kontrolor likvidace odpadů". To je člověk, který provádí šetření v terénu. Šetří jakým způsobem lidé nakládají s odpady a jak odpady odstraňují."
I přes ztrátovost, kterou město má v posledních letech, částku za odpad lidé platí stále stejnou. 492 korun za osobu na rok. Navíc se frýdeckomístečtí občané loni předvedli v třídění odpadu. Skončili desátí v MS kraji. Vedení města proto stále věří, že začnou zodpovědně přistupovat i k odvozu nebezpečných a velkých odpadů. Pro lepší dosažitelnost má vzniknout už čtvrtý sběrný dvůr.
Richard Blahut, výrobně-technologický náměstek F-M: "Chystáme letos další sběrný dvůr u Tesca. Je to takzvaná lokalita Kol louky." Nový sběrný dvůr vyroste v polovině roku. Zatím jsou ve městě tři. Na ulici Panské Nové Dvory, na ulici Svazarmovské 88 a na ulici Hlavní. Tady prý chodí asi dvacet lidí denně.
Robin Vondrák, zaměstnanec sběrného dvoru: "Lidé donáší většinou směsný komunální odpad. Ale dokonce i pneumatiky, které už od prvního nebereme."
Kromě pneumatik na sběrný dvůr nepatří ani stavební materiál. Obojí se má vozit přímo na skládku. Tady už ovšem člověk musí platit. Za tunu takového odpadu dá 2500 korun.
Po městě navíc jezdí takzvané mobilní sběrny. Jaroslav Zezula, vedoucí odboru životního prostředí F-M: "O možnostech likvidace odpadu informujeme občany prostřednictvím Zpravodaje rady města Frýdku-Místku a prostřednictvím internetových stránek."
Samotný provoz sběrných dvorů město loni vyšel na tři miliony 700 tisíc korun.