Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Město díky odpadu přichází o spousty peněz

Frýdek-Místek |

Ledničky, pračky a jiný velkoobjemový odpad u popelnic zvýšil loni městu náklady o 600 tisíc korun. Lidé totiž považují cestu na sběrný dvůr za zbytečnou.

Pondělí. Den, kdy je ve Frýdku-Místku takzvaný svozový den. Popeláři jezdí po městě, vyprazdňují kontejnery a sbírají vše, co leží v jejich okolí. Například vánoční stromky. Za jejich vyhození je v mnoha městech pokuta. Tady ale lidé mají výjimku a mezi odpadky torza stromečků být mohou.

U popelnic však stále častěji leží také velkoobjemové odpady. Nábytek, matrace, koberce, pračky, sporáky nebo ledničky. Každou z vyjmenovaných věcí by člověk měl odvést na sběrný dvůr.

Richard Blahut, výrobně-technologický náměstek F-M: "Závozníci a šoféři z frýdecké skládky nejsou schopni takový odpad naložit do běžného vozidla. Musí tedy vyjet speciální vozidlo, a to jsou to náklady navíc."

Příkladem může být lednička. Když se dostane na sběrný dvůr, vezme si ji speciální firma a nikdo nic neplatí. Pokud se ale postaví ke kontejneru a někdo ji rozebere, v tu chvíli se z ledničky stává odpad. A odpad se musí zpracovat. Náklady už ale hradí město.

Jaroslav Zezula, vedoucí odboru životního prostředí F-M: "Pokud někde přidáte, musíte někde i ubrat. To znamená, že když musíme vydat více peněz na odvoz tohoto odpadu, nemůžeme tolik investovat do opravy cest."

Tento, v poslední době velmi palčivý problém, se snaží řešit jak město, tak policisté. Miroslav Jurečka, městská policie F-M: "Když někdo rekonstruuje třeba své bytové jádro, odloží si odpad u popelnic a nechá ho tam. Problém je, když pachatele nepřistihneme. Zase jsou ale sousedé, kteří to rádi oznámí."

Postih za takové jednání přitom není nijak malý. Běžný občan zaplatí buď tisíc korun na místě. Nebo až padesát tisíc korun v přestupkovém řízení. Podnikatel se může dočkat až dvou set tisícikorunové sankce.

Jaroslav Zezula, vedoucí odboru životního prostředí F-M: "Co se týče podnikatelů, tak tady máme zřízenou funkci "kontrolor likvidace odpadů". To je člověk, který provádí šetření v terénu. Šetří jakým způsobem lidé nakládají s odpady a jak odpady odstraňují."

I přes ztrátovost, kterou město má v posledních letech, částku za odpad lidé platí stále stejnou. 492 korun za osobu na rok. Navíc se frýdeckomístečtí občané loni předvedli v třídění odpadu. Skončili desátí v MS kraji. Vedení města proto stále věří, že začnou zodpovědně přistupovat i k odvozu nebezpečných a velkých odpadů. Pro lepší dosažitelnost má vzniknout už čtvrtý sběrný dvůr.

Richard Blahut, výrobně-technologický náměstek F-M: "Chystáme letos další sběrný dvůr u Tesca. Je to takzvaná lokalita Kol louky." Nový sběrný dvůr vyroste v polovině roku. Zatím jsou ve městě tři. Na ulici Panské Nové Dvory, na ulici Svazarmovské 88 a na ulici Hlavní. Tady prý chodí asi dvacet lidí denně.

Robin Vondrák, zaměstnanec sběrného dvoru: "Lidé donáší většinou směsný komunální odpad. Ale dokonce i pneumatiky, které už od prvního nebereme."

Kromě pneumatik na sběrný dvůr nepatří ani stavební materiál. Obojí se má vozit přímo na skládku. Tady už ovšem člověk musí platit. Za tunu takového odpadu dá 2500 korun.

Po městě navíc jezdí takzvané mobilní sběrny. Jaroslav Zezula, vedoucí odboru životního prostředí F-M: "O možnostech likvidace odpadu informujeme občany prostřednictvím Zpravodaje rady města Frýdku-Místku a prostřednictvím internetových stránek."

Samotný provoz sběrných dvorů město loni vyšel na tři miliony 700 tisíc korun.

Nahlásit chybu


Americký developer představil projekt průmyslové zóny v Karviné

Americká developerská společnost spolu se zástupci MS kraje představila podobu plánované průmyslové zóny v Karviné. Moderní průmyslová zóna o velikosti 330 tisíc metrů čtverečních by měla po dokončení přinést Karvinsku 4500 nových pracovních míst.

Na Rudné ve Svinově postupně zdemolují mosty, provoz bude sveden vždy na druhou polovinu

Včera 8:24 | Ostrava-město | Libor Běčák

V úterý 26. listopadu 2024 začne rekonstrukce mostů na Rudné ulici v Ostravě-Svinově. Oba mosty silnice I/11 budou zdemolovány a do roku 2026 nahrazeny novými konstrukcemi. Po dobu prací bude zachován obousměrný provoz v jednom pruhu pro každý směr. Projekt za 95,6 milionu Kč slibuje životnost nových mostů minimálně 100 let.

Rozsvícení vánočních stromů bude letos na obou náměstích ve Frýdku i v Místku

Frýdek-Místek letos poprvé uskuteční rozsvěcení stromu v obou částech města. K tradičnímu hojně navštěvovanému rozsvěcení na náměstí Svobody přidá komornější akci na Zámeckém náměstí. To bude navíc během dvou adventních víkendů bez aut.

Diamantová svatba znamená 60 let společného života

Včera 11:07 | Bruntál | Karel Soukop | Jesenický expres

Psal se říjen roku 1964. Do společného svazku manželského tehdy vstoupili v Táboře dva snoubenci Bohuslav a Helena. V tomto svazku přečkali mnohá dobrá i složitá období a dnes jejich krásné manželství trvá přesné 60 let. Ve stupnici našich svateb se tato svatba nazývá svatbou diamantovou.

Možnosti studia i zaměstnání pro vycházející žáky na veletrhu Artifex

Včera 10:52 | Bruntál | Karel Soukop | Jesenický expres

Veletrh Artifex je pravidelnou příležitostí pro vycházející žáky základních škol, jak získat cenné informace. Na prezentacích středních škol i firem ze širokého regionu si mohou své budoucí povolání nebo studium na místě přímo osahat.

Pytláci mořských želv byli odsouzeni díky spolupráci Zoo Liberec a ZOO Ostrava

Včera 8:56 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Pytláci mořských želv v Indonésii byli odsouzeni na dva a půl roku vězení díky zásahu ochránců přírody, na kterém se podíleli i zoologové z českých zoologických zahrad v Liberci a Ostravě. Zásah proběhl v souostroví Pulau Banyak, kde čeští odborníci dlouhodobě spolupracují s indonéskými kolegy na ochraně ohrožených mořských želv.

Zvuk bubnů v Čeladné burcoval k ochraně dětí před násilím

Čeladenskou mateřskou školou se nesl hlasitý zvuk bubnů, který upozornil na Světový den prevence týrání a zneužívání dětí. K projektu Bubnovačka se tu připojili v rámci pravidelné lekce muzikoterapie.

Archeologové v Opavě objevili středověké sídliště i velmi vzácnou poutní láhev

20. listopadu 2024 19:13 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Na budoucí stavbě jižního obchvatu Opavy od léta probíhal archeologický výzkum. A přinesl vzácné objevy. Vedle velmi dobře dochovaných pozůstatků germánského osídlení z mladší doby římské byl velkým překvapením objev středověkého sídliště.

V centru Ostravy už stojí vánoční strom. Má 11 metrů a přijel ze Svinova

20. listopadu 2024 12:07 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka | Ostravské minuty

Vánoční strom, který se letos stane ozdobou Ostravských Vánoc to měl tentokrát jen kousek. Darovala ho totiž rodina, která žije v ostravském obvodu Svinov. Na jeho usazování na Masarykovo náměstí se pyšný majitel přišel osobně podívat.

Město pořídilo nové kotce do orlovského psího útulku

20. listopadu 2024 16:15 | Orlová | Monika Ociepková | Orlovský miniexpres

Orlovský útulek dokončuje realizaci nových moderních kotců v místním útulku, které výrazně zlepší podmínky pro toulavé a opuštěné psy.

Frýdek-Místek ocenil nejlepší účastníky podzimní výzvy 10 000 kroků

Podzimní výzva 10 000 kroků měla opět velký ohlas. Za Frýdek-Místek se do ní zapojil rekordní počet účastníků a týmů. Společně ušli více než 86 tisíc kilometrů a prvenství za okres slavil tentokrát tým z frýdecko-místeckého magistrátu.

Děti z česko-polského pohraničí v Jablunkově soutěžily, jak ovládají své nářečí

19. listopadu 2024 10:07 | Jablunkov | Libor Běčák | Jablunkovský miniexpres

Děti žijící na českém i polském břehu řeky Olše se v Jablunkově účastnily soutěže, ve které prokazovaly, jak ovládají své nářečí.

Lidé se složili na nové varhany pro kostel v Chlebovicích u Frýdku-Místku

18. listopadu 2024 15:37 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Kostel v Chlebovicích získal nové varhany. Jejich výroba trvala 4 roky a náklady na majestátní nástroj dosáhly téměř čtyř milionů korun. Finance získala farnost převážně z darů veřejnosti a přispělo i město a kraj. Nové varhany jsou nejen hudebním, ale i uměleckým přínosem pro celý kostel.

Knihovna Frýdek-Místek zve na nový festival hudby, literatury i umění

18. listopadu 2024 13:32 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Frýdek-Místek bude centrem literatury, hudby a divadla díky novému festivalu LiMiTy. Knihovna připravila čtyřdenní program plný besed, koncertů a workshopů na různých místech města. První ročník unikátního projektu slibuje mimořádné kulturní zážitky.

Složky IZS cvičily ve Frýdku-Místku zásah proti aktivnímu střelci

18. listopadu 2024 11:21 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Záchranné složky mají za sebou velké cvičení proti aktivnímu střelci. Hlavním cílem akce bylo ověření vzájemné spolupráce a postupů. Mimo jiné také procvičení poskytování přednemocniční neodkladné péče velkému množství zraněných.

Palkovice letos získaly řadu prestižních ocenění

15. listopadu 2024 12:39 | Palkovice | Libor Běčák | Palkovický miniexpres

Po úspěchu v soutěži Vesnice roku získaly Palkovice další významná ocenění. Ta souvisí se stavbou nového Domu služeb s radnicí.

Město díky odpadu přichází o spousty peněz
Vydáno 17. ledna 2009 10:41, Frýdek-Místek, Michal Hulva
Ledničky, pračky a jiný velkoobjemový odpad u popelnic zvýšil loni městu náklady o 600 tisíc korun. Lidé totiž považují cestu na sběrný dvůr za zbytečnou.

Pondělí. Den, kdy je ve Frýdku-Místku takzvaný svozový den. Popeláři jezdí po městě, vyprazdňují kontejnery a sbírají vše, co leží v jejich okolí. Například vánoční stromky. Za jejich vyhození je v mnoha městech pokuta. Tady ale lidé mají výjimku a mezi odpadky torza stromečků být mohou.

U popelnic však stále častěji leží také velkoobjemové odpady. Nábytek, matrace, koberce, pračky, sporáky nebo ledničky. Každou z vyjmenovaných věcí by člověk měl odvést na sběrný dvůr.

Richard Blahut, výrobně-technologický náměstek F-M: "Závozníci a šoféři z frýdecké skládky nejsou schopni takový odpad naložit do běžného vozidla. Musí tedy vyjet speciální vozidlo, a to jsou to náklady navíc."

Příkladem může být lednička. Když se dostane na sběrný dvůr, vezme si ji speciální firma a nikdo nic neplatí. Pokud se ale postaví ke kontejneru a někdo ji rozebere, v tu chvíli se z ledničky stává odpad. A odpad se musí zpracovat. Náklady už ale hradí město.

Jaroslav Zezula, vedoucí odboru životního prostředí F-M: "Pokud někde přidáte, musíte někde i ubrat. To znamená, že když musíme vydat více peněz na odvoz tohoto odpadu, nemůžeme tolik investovat do opravy cest."

Tento, v poslední době velmi palčivý problém, se snaží řešit jak město, tak policisté. Miroslav Jurečka, městská policie F-M: "Když někdo rekonstruuje třeba své bytové jádro, odloží si odpad u popelnic a nechá ho tam. Problém je, když pachatele nepřistihneme. Zase jsou ale sousedé, kteří to rádi oznámí."

Postih za takové jednání přitom není nijak malý. Běžný občan zaplatí buď tisíc korun na místě. Nebo až padesát tisíc korun v přestupkovém řízení. Podnikatel se může dočkat až dvou set tisícikorunové sankce.

Jaroslav Zezula, vedoucí odboru životního prostředí F-M: "Co se týče podnikatelů, tak tady máme zřízenou funkci "kontrolor likvidace odpadů". To je člověk, který provádí šetření v terénu. Šetří jakým způsobem lidé nakládají s odpady a jak odpady odstraňují."

I přes ztrátovost, kterou město má v posledních letech, částku za odpad lidé platí stále stejnou. 492 korun za osobu na rok. Navíc se frýdeckomístečtí občané loni předvedli v třídění odpadu. Skončili desátí v MS kraji. Vedení města proto stále věří, že začnou zodpovědně přistupovat i k odvozu nebezpečných a velkých odpadů. Pro lepší dosažitelnost má vzniknout už čtvrtý sběrný dvůr.

Richard Blahut, výrobně-technologický náměstek F-M: "Chystáme letos další sběrný dvůr u Tesca. Je to takzvaná lokalita Kol louky." Nový sběrný dvůr vyroste v polovině roku. Zatím jsou ve městě tři. Na ulici Panské Nové Dvory, na ulici Svazarmovské 88 a na ulici Hlavní. Tady prý chodí asi dvacet lidí denně.

Robin Vondrák, zaměstnanec sběrného dvoru: "Lidé donáší většinou směsný komunální odpad. Ale dokonce i pneumatiky, které už od prvního nebereme."

Kromě pneumatik na sběrný dvůr nepatří ani stavební materiál. Obojí se má vozit přímo na skládku. Tady už ovšem člověk musí platit. Za tunu takového odpadu dá 2500 korun.

Po městě navíc jezdí takzvané mobilní sběrny. Jaroslav Zezula, vedoucí odboru životního prostředí F-M: "O možnostech likvidace odpadu informujeme občany prostřednictvím Zpravodaje rady města Frýdku-Místku a prostřednictvím internetových stránek."

Samotný provoz sběrných dvorů město loni vyšel na tři miliony 700 tisíc korun.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/380/mesto-diky-odpadu-prichazi-o-spousty-penez