Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nový hospic ve Frýdku-Místku byl předán do užívání

V pondělí, 13. září bylo v lokalitě za frýdeckou nemocnicí slavnostně otevřeno Centrum zdravotních a sociálních služeb Frýdek-Místek - hospic. Odbornou péči poskytuje klientům multidisciplinární tým v oblasti medicínské, ošetřovatelské, sociální, psychologické a v případě přání klienta i duchovní.

Moderní budova Centra zdravotních a sociálních služeb včetně vybavení stála město Frýdek-Místek 106 milionů korun. Kromě toho se radnice zavázala přispívat na provoz hospice pěti miliony korun ročně.

„Zařízení, které zajistí péči nevyléčitelně nemocným pacientům v terminálním stadiu života, ale také pacientům se sníženou soběstačností z důvodu věku či zdravotního postižení, o které je jinak pečováno v jejich přirozeném sociálním prostředí a jejichž pečovatelé potřebují čas na zotavenou, budeme provozovat jako příspěvkovou organizaci města. Lidé, kterých se to týká, si to určitě zaslouží," řekla na úvod primátorka města Eva Richtrová.

Podle jejího náměstka Miroslava Dokoupila tím město Frýdek-Místek bourá jisté tabu. „Není obvyklé, že město provozuje hospic, ale tak jako práce v něm není prací běžnou, ale posláním, tak chápeme i naši úlohu zřizovatele. Vystavěli jsme něco, co bude sloužit našim bližním," prohlásil Miroslav Dokoupil.

Syn Petr Cvik, náměstek primátorky Frýdku-Místku: „Za touto investicí si stojíme, protože věříme, že čas ukáže, že klienti jsou spokojeni a že to nebyly vyhozené peníze."

Až do současnosti disponoval Moravskoslezský kraj pouze třiceti hospicovými lůžky. Frýdek-Místek přispěl dalšími třiceti a k tomu třinácti sociálními.

„Ceníme si toho, že město Frýdek-Místek zrealizovalo tuto investici. Je vidět, že zde skutečně myslí na sociálně potřebné. Dali poměrně velké finance do oblasti, kterou lidé opravdu potřebují," řekl k více než stomilionové investici náměstek hejtmana Jiří Vzientek.

Syn Eva Richtrová, primátorka Frýdku-Místku: „Toto centrum vybudovalo město Frýdek-Místek, ale to neznamená, že je určeno pouze pro jeho obyvatele. Doufám, že bude sloužit všem potřebným z celého našeho kraje."

Již nyní je zařízení uvedeno do postupného provozu a do konce roku bude připraveno přijímat klienty na sociální lůžka. Následné zahájení hospicové paliativní péče se očekává nejpozději do 1. ledna 2011.

Odbornou péči poskytuje klientům multidisciplinární tým v oblasti medicínské, ošetřovatelské, sociální, psychologické a v případě přání klienta i duchovní. Dle potřeb a přání poskytuje psychologickou a spirituální podporu také rodinám a blízkým osobám klientů. Cílem péče o klienty je zabránit zbytečnému utrpení lidí, zachovávat jejich důstojnost a maximální kvalitu života až do konce jejich života a minimalizovat trauma osob doprovázejících nemocného v jejich obtížné situaci. Hospic je schopen plnit potřeby a přání každého nemocného, navíc v prostředí, kde pacienti mohou být v intenzivních vztazích se svými blízkými.

Široká veřejnost si hospic bude moci prohlédnout v rámci „Dne otevřených dveří" od 20. září do 22. září v době od 10 do 17 hodin.

Základní údaje stavby:
26 hospicových pokojů s 30 lůžky, 6 pokojů se 13 lůžky odlehčovací péče, 4 pokoje s 8 lůžky pro návštěvy pacientů nebo pro personál, dále stavba obsahuje prostory denní a noční služby, pracovny a denní místnost sester, koupelnu pro obsluhované mytí pacientů, administrativní místnosti, meditační místnost, prostory pro rozloučení se zesnulým, technické zázemí - kuchyni, prádelnu, sklady, šatny personálu, vstupní halu s recepcí a bufetem a byt správce.

 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy