Zimní plavání je údajně tím nejstarším adrenalinovým sportem. Otevírací závod letošní sezóny byl, v říjnu, na frýdeckomístecké přehradě Olešná. Do 9tistupňové vody skákali plavci z celé ČR.
Pavel Lazecký, milovník zimního plavání: "Tento závod má několikaletou historii a pořádá ho frýdeckomístecký oddíl zimního plavání. Tohoto setkání se účastní osmdesátka nejlepších zimních plavců."
Mezi závodníky byla také trojice: Vlakvedoucí, ekonom, lektor angličtiny. 3x týdně chodí trénovat do různých vod. Tentokrát zvolili splav.
Voda v řece, kde sportovci trénují, má jediný stupeň celsia a břehy lemuje sníh. Pánové plavou kolem deseti minut. Přes dvacet minut strávených v takto ledové vodě by už bylo životu nebezpečné. Ve vodě pod 4 stupně celsia se spaluje obrovské množství energie. Údajně 400 kalorií za jedinou minutu.
Svatoslav Říčný, milovník zimního plavání: "Pokud člověk chce absolvovat zimní plavání, nejpřirozenější bych já viděl z léta přejít do zimy. Takže plavat v létě, plavat v září, plavat v říjnu a doplavat se do ledu."
Po plavání následuje sněhový zábal. Pavel Lazecký, milovník zimního plavání: "Prý způsobuje zvýšené prokrvení a je to velice příjemné nejenom pro osvěžení těla, ale i pro proces následného vylučování endorfinů - hormonů spokojenosti. Takže podle mě celková životní nálada stoupá strmě nahoru." Na závěr už patří pouze zahřívací cviky, lehký běh a teplý čaj.
Jiří Beneš, milovník zimního plavaní: "Vlastně to začínal zlatník Alfred Nikodém v Praze, před nějakými šedesáti roky. Plavalo se vždycky jenom v Praze na Štěpánském ostrově a poslední dva nebo tři roky se to plave na čas jako všechny soutěže."
České zimní plavání patří k největším na světě. V naší republice se mu věnuje kolem tří set lidí. Konec plavecké sezóny je v dubnu.