V mrazivé komoře ve frýdeckomístecké Čeladné můžete potkat dva horolezce. Ti si v mínus 120ti stupních celsia zlepšují imunitu.
Libor Uher, horolezec z F-M: "Je tam strašná zima. Čtyři minuty se vydržet dají, ale poslední minuta je hodně štiplavá."
Libor Uher a Radim Slíva se zde připravují na blížící se expedici. Do komory se nechávají zavírat posledních čtrnáct dní každý den.
Jana Marková, ošetřovatelka: "Kúra je důležitá hlavně pro pohybový aparát, ale také pro kůži, na látkovou výměnu a na celkové zregenerování organismu."
Radim Slíva, horolezec: "Tady jde o chvilkovou záležitost, na druhou stranu je zde daleko víc pod nulou než nahoře. Venku v horách je to trošičku jiné. Tam je tělo pořád vystaveno čtyřiceti stupňům pod nulou a větru. Nedá se to srovnat."
Dnes horolezci pracují především na imunitě, ale ještě nedávno si zvyšovali kondici. Veškerá snaha měla přispět zdolání dvou osmitisícovek, Mount Everestu a Cho Oyu. Číňané ale uzavřeli tibetské hranice, pro expedici se tak všechno změnilo.
Libor Uher, horolezec z F-M: "Vybrali jsme si náhradní plán na Annapurnu, která leží na území Nepálu, takže není třeba tibetského víza. Pokud by se náhodou stalo, že by v květnu Číňané otevřeli Tibet, tak si myslím, že bychom dokázali zareagovat a přesunout se pod Everest ze severní strany."
Pokořit Annapurnu je prý ještě obtížnější, než zdolat K2. Tu už má Libor Uher úspěšně za sebou.
"Kdyby se nám to povedlo, tak je to zázrak," připustili obavy z náročné expedice horolezci. Výstup na Annapurnu by měl trvat kolem pěti týdnů.
Datum odletu čtyřčlenné expedice je 23. března.