Peněženka, kabelka, nebo jen obyčejná taška odložená na sedadle v autě, to jsou nejčastější impulzy pro zloděje. Vůz pak brzy skončí s rozbitým sklem, nebo vypáčeným zámkem. Za rok 2008 si na frýdeckomístecku tímto způsobem zloději přišli na 14 milionů korun. K vykrádání automobilů dochází v průměru dvakrát denně.
Petr Greš, preventista PČR FM: „Průměrná škoda na odcizených věcech je 22 tisíc korun."
V tabulkách trestné činnosti jednoznačně dominují krádeže hlavně na parkovištích u velkých supermarketů. Tam také vedly kroky studentů ze tří frýdeckomísteckých středních škol. Důvod byl jasný, upozornit na hrozící nebezpečí. Mezi žáky byla i dvojice Jana a Andrea ze soukromé podnikatelské školy.
Jana Běčáková, studentka střední školy ve F-M: „Policisté za námi přišli do školy a poprosili nás, jestli bychom mohli rozdávat letáčky. Řekli nám, že je máme dávat buď za kliky, nebo za stěrače."
Andrea Demjanovičová, studentka střední školy ve F-M: „Upozorňujeme řidiče na to, aby si dávali pozor na své věci v autě. Zloděje lákají hlavně GPS navigace, autoradia, notebooky a různá zavazadla."
Nedaleko na celou situaci dohlíželi policisté. Lukáš Myslikovjan, PČR FM: „Ne všechny reakce mohou být pozitivní. Kontrolujeme i běžné věci, například chování řidičů či stání jejich vozidel."
Studentky nezapomněly na jediné auto. Alarm prý nespustily ani jednou a nedočkaly se ani žádných negativních reakcí. Andrea Demjanovičová, studentka střední školy ve F-M: „Řidiči říkali, že je to dobrá akce."
Anketa řidiči: 1. „Starším lidem by to pomohlo. Těm, kteří si třeba neuvědomí, jestli na sedadlech automobilu něco nenechali." 2. „Pomohlo by mi to určitě a určitě bych si dávala větší pozor na to, co v autě nechávám." 3. „Viděl jsem, že jsou v okolí policisté a někdo, kdo se na to parkoviště dívá, že ho někdo hlídá, takže mi to bylo příjemné."
Podobnou preventivní akci měli ve Frýdku-Místku vůbec poprvé, lidé mohli na studenty narazit v průběhu tří dnů.