Duch kutila se frýdeckomísteckým bezdomovcům rozhodně upřít nedá. Stačí nahlédnout do skeletu v místecké lokalitě Collo-louky. Kýbl, záchodové prkýnko, bariéry z ledniček pro větší anonymitu. Takové tady mají lidé bez domova toalety.
Vypreparovaná lednička. Na ní další a další, vše překryté plachtou. Nechybí matrace a deky. Nedaleko tohoto zajímavého obydlí žije i 44letý pan Hovorka.
Jaroslav Hovorka, bezdomovec z FM: "Rozebírají to. Co se dá prodat, se prodá. Co ne, tak to se spálí. Byly časy dobré, teď jsou špatné. Ale zase si nestěžujeme."
Muž si prý vydělává hlavně hazardem a jak sám říká, tím, co ulice dá. Některým jeho známým ale ulice vtiskne právě ledničku, nebo pračku. Dostat se ke spotřebiči evidentně není nijak obtížné. Například díky občanům, kteří velkoobjemový odpad dávají místo na sběrný dvůr, před svůj dům.
Václav Buček, ředitel městské policie F-M: "Místní bezdomovci spotřebiče přemisťují k cyklostezkám, kde mají svá sídla."
Na staré Slezské na cyklostezce u řeky Morávky je krásná příroda, chránění živočichové, čistá voda, křoví a v něm bezdomovci. Tady prý často spotřebiče rozebírají.
Jaroslav Zezula, vedoucí Odboru životního prostředí F-M: "Odkládání ledniček a mrazáků docela silně poškozuje životní prostředí v případě, že uniknou nebezpečné látky z těchto elektrozařízení. A tam jsou ohroženy právě ty vody. Podzemní povrchové vody. Může to ovlivnit život živočicha, který tam žije."
I když ceny veškerých sběrných surovin značně klesly, bezdomovce to neodradilo. Ledničky rozebírají a vozí do sběren.
Petr Muryc, výkupči druhotných surovin ve F-M: "V loňském roce byla ta minimální cena tři koruny třeba u plechařiny a lehkého železa. A letos je vlastně pořád plechařina korunu a jiné kusy železa dvě koruny. I ty malé sběrny si to hlídají, nevezmou ledasco, když vidí, že je to z nějaké trestné činnosti. To akorát ti bezdomovci to dávají do těch okrajových částí a myslí si, že tam jim to spíš vezmou."
Robin Vondrák, zaměstnanec sběrného dvoru F-M: "Většinou se jim jedná o kompresor z těch ledniček, což je vlastně ze železa. Jeden váží průměrně deset kilogramů. Plus ten hliník. Občas ta lednice má měděné dráty."
Jaroslav Zezula, vedoucí Odboru životního prostředí F-M: "V případě, že z toho bezdomovci vytáhnou nějaký materiál, tak se to zařízení stává nekompletním a je v tom případě odpadem. A už ho nejde vrátit po té linii zpětného odběru."
Za podobné nakládání s velkoobjemovým odpadem je sice pokuta, bloková za tisíc korun, ve správním řízení jsou to i desítky tisíc korun. Všechno však má své ale.
Václav Buček, ředitel městské policie F-M: "Mnohdy jsou ty pokuty nevymahatelné. Protože bezdomovci, jak je všeobecně známo, nemají zrovna finanční prostředky."
Řešení se nabízí jediné. Vysvětlit nezodpovědným lidem, že elektrospotřebiče patří do sběrných dvorů. Pokud jsou vcelku, nic se za jejich odevzdání neplatí. Dále pak apelovat na provozovatele prodejen s elektrem, aby lépe zabezpečili odpad určený právě na sběrný dvůr.