Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

14. ročník plachtařských závodů FL2022 Adrenalin Grand Prix

Na letišti ve Frýdlantu nad Ostravicí proběhl už 14. ročník plachtařského závodu FL2022 a Adrenalin Grand Prix

Od 1. do 9. července se na letišti ve Frýdlantu nad Ostravicí konal už čtrnáctý ročník plachtařského závodu FL a k němu přidružené soutěže Adrenalin Grand Prix.

Jiří Pělucha, spoluorganizátor soutěže: "Soutěž trvá od pátku do soboty, to znamená týden a jeden den a potřebujeme čtyři platné disciplíny pro třídu Grand Prix, protože ta je hodnocena o trochu větším koeficientem. Pro třídu kombi, to jsou větroně, které mají různé výkonnostní kategorie, mají různé rozpětí křídel, tak tam potřebují minimálně dva platné letové dny."

Pořadatelem soutěže byl Aeroklub Frýdlant nad Ostravicí. Město Frýdlant nad Ostravicí společně s Moravskoslezským krajem tyto závody podporuje.

Jiří Pělucha, spoluorganizátor soutěže: "Letos i když máme teprve čtvrtý den soutěže, tak nás moc nepodporuje plachtařský bůh Termoska, který zařizuje takzvanou termiku. Mraky kupovité se moc neobjevují, spíš je to taková zatažená deka přes kterou moc sluníčko nesvítí a neohřívá ten povrch země natolik, aby vznikly ty stoupavé proudy, které větroně potřebují."

Soutěže se zúčastnily plachtaři aeroklubů z celé republiky.

Jiří Pělucha, spoluorganizátor soutěže: "Jsou tady z Aeroklubu Hranice, z Aeroklubu Zábřeh u Hlučína, z Aeroklubu Beroun, ale máme i zástupce z Čech."

A jak probíhá soutěž Adrenalin Grand Prix?

Jiří Pělucha, spoluorganizátor soutěže: "Adrenalin Grand Prix je soutěž klubové třídy větroňů a tam se startuje tzv. regatovým startem, to znamená, že závodníci vyčkávají nad Lysou horou ve větroních a jakmile startér zakřičí do rádia: “start, doleťte až na pobřeží” podle slavného filmu z 50. let “Vítězná křídla” kultovní film pro plachtaře, tak odletí až na pobřeží a doufejme, že možná i se vrátí."
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy