Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Hasiči, strážníci a zdravotníci jsou konečně v novém. V Jablunkově postavili Integrované výjezdové centrum

  • Jablunkov,

Město Jablunkov se může pyšnit moderní budovou Integrovaného výjezdového centra. Stojí na základech historické požární zbrojnice z roku 1893. Pod jednou střechou jsou hasiči, zdravotníci a strážníci.

Jednotlivé složky se už do nových prostor stěhují.

Jednotka dobrovolných hasičů má za sebou poslední symbolický výjezd ze stanoviště, kde hasiči našli azyl po dobu výstavby nové zbrojnice.

Jiří Hamrozi (KDU-ČSL), starosta Jablunkova: “Od začátku června nám v Jablunkově začalo fungovat Integrované výjezdové centrum, kde budou tři složky bezpečnostní. Jedna bude dobrovolných hasičů, jedna bude záchranné služby a budou tady naši městští strážnici. Celkové náklady na výstavbu Integrovaného výjezdového centra byly 48 milionů korun. Kraj nám dal přes 20 milionů, ministerstvo vnitra 4,5 milionu a zbytek doplatilo město Jablunkov.”

Stavba nové zbrojnice, která slouží jako zázemí pro více složek, už byla opravdu nutná. Původní stavbu už nebylo možné dále opravovat.

Jiří Hamrozi (KDU-ČSL), starosta Jablunkova: “Jako zmínku můžu dát, že naši hasiči tady působí tady na tomto místě už 140 let. Tady ta požární zbrojnice už byla rekonstruována a už dosluhovalo všechno, co se dalo. Okna vypadávala a různé věci, nebylo to prostě funkční. Za sebe jsem strašně rád, že tady IVC vzniklo. Už jen z toho důvodu, že my tady hasiče potřebujeme. Celá naše obec s rozšířenou působností má nějakých 22 tisíc obyvatel. Nejbližší profesionální hasiči jsou až v Třinci. Důstojné podmínky získají zdravotníci záchranné služby a nemůžu zapomenout ani na naše městské strážníky. Ti byli od roku 1991 docela ve špatných podmínkách v suterénu radnice.”
David Sadowski, velitel jednotky SDH Jablunkov: “Jednotka jablunkovských hasičů je v kategorii JPO2, což je jednotka, kterou zřizuje město Jablunkov. Zajišťuje nepřetržité výjezd 24 hodin jednoho požárního družstva ve stavu 1+3 s technikou v podstatě prvovýjezdová cisterna CAS20 nebo velkokapacitní cisterna CAS30. Ročně jednotka vyjede přibližně ke 150 událostem. Zejména se jedná nejvíce o technické pomoci, dopravní nehody, požáry a další součinnosti se složkami Integrovaného záchranného systému a podobně.”

Ze své zastaralé zbrojnice se hasiči museli vystěhovat. Budova byla stržena a na základech z roku 1893 byla postavena zbrusu nová zbrojnice.

David Sadowski, velitel jednotky SDH Jablunkov: “Teď jsme v nových prostorech, které nabídnou moderní zázemí pro školení, výcvik jednotky, přípravu jednotky po výjezdu, tak tady máme speciální dílny, myčky, výcvikovou věž. U ostatních složek, jako je zdravotnická záchranná služba a městská policie, tam nabízí rovněž větší prostory, modernější a kvalitní technologie, jako odsávání výfukových plynů, tak jsou vozidla stále napojená na kompresor, dobíjení a podobně.”

Nebyla by to požární zbrojnice, aby neměla klasickou věž.

David Sadowski, velitel jednotky SDH Jablunkov: “Výcviková věž slouží zaprvé k výcviku na požár výškové budovy. To znamená schodiště je tam ocelové, jsou tam okna, která jsou uzavíratelná, je tam nahoře zadýmovač, který je schopný celou tu věž zakouřit a udělat v podstatě reálné podmínky u požáru výškové budovy. Jde využít na další zásahy, jako je práce ve výškách, slaňování jak zevnitř, tak zvenku ve volném prostoru a na podobné transporty, které třeba provádíme pro zdravotnickou záchrannou službu, jako snesení pacienta z vyšších budov a podobně.”

Při demolici staré zbrojnice byly nalezeny historické předměty a cennosti.

David Sadowski, velitel jednotky SDH Jablunkov: “V roce 2018, kdy probíhala demolice, se našla pod základy skříňka, kde byla původní zakládající listina tehdejších dobrovolných hasičů, mince z Rakouska-Uherska, novin z tehdejší doby a další památky.”

Nové prostory oceňují také jablunkovští strážníci.

Pavel Kufa, velitel Městské policie Jablunkov: “Přestěhovali jsme se ze suterénu radnice, kde ty prostory už byly nevyhovující, zcela ve vlhkosti. Takže jsme rádi, že už máme tyto důstojné prostory. Nová technologie se tady montuje. Co se týče digitalizace kamerového systému, co se týče nové technologie přenosu rádiového signálu, takže si myslím, že momentálně budeme splňovat všechny technologie moderní doby s tím, že operátor bude mít k dispozici nově 6 kamer a do budoucna se budeme snažit ještě rozšířit na veřejné prostranství další 3 kamery. Jsem rád, že ta záchranná služba tady bude, kdy nám můžou poskytovat kolegové záchranné služby nějaké první pomoci a školení. Hasiči taky proškolení, které nám v minulosti dělali. To znamená, jsem rád, že budeme na jednom místě.”
Nahlásit chybu

K tématu


Chystá se prodej Slezského FC

Opavští zastupitelé odsouhlasili memorandum o budoucím prodeji fotbalového klubu Slezský FC. Jedním z vlastníků by se mohla stát slovenská ...

Nejčtenější zprávy