Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Obce na Jablunkovsku bude chránit před velkou vodou digitální povodňový plán

  • Jablunkov,

Stále častější přívalové deště nutí obce a města přijímat účinnější opatření k ochraně majetku. Město Jablunkov a obce v jeho okolí bude v brzké době chránit před velkou vodou digitální povodňový plán. Především jde o skutečně aktuální vyhodnocení stavu hladin řek Lomná a Olše.

Jiří Hamrozi (KDU-ČSL, starosta Jablunkova: “Digitální povodňový plán nám pomůže financovat státní rozpočet z vládního protipovodňového systému a jedná se vlastně o to, že budeme monitorovat místa, kde se může případně řeka vylít, udělat nějaké škody a udělat nějaké zabezpečení, popřípadě v době klidu pozorovat, jak se chová tok řeky. Jedná se vlastně i o to, že můžeme si vybavit město Jablunkov elektrocentrálou, takže pokud by někoho vytopilo, tak máme náhradní zdroj a můžeme používat vlastně při krizových situacích tady tuto elektrocentrálu.”

Systém pomůže Jablunkovu a dalším obcím v okolí. Lidem v záplavových oblastech se dostanou informace o nebezpečí mnohem rychleji.

Jiří Hamrozi (KDU-ČSL, starosta Jablunkova: "Jedná se o digitální povodňový plán nejenom města Jablunkova, ale celé obce s rozšířenou působností, takže je to pro další 12 obcí. Dokument řeší napomáhání povodňovým orgánům při řízení povodňové události a případně snížení následků škod při povodních a dalších věcech, takže dokument shrnuje veškerá data pro povodňový systém.”

Systém se bude opírat také o data z oficiálních monitorovacích stanic Povodí Odry.

Šárka Vlčková, mluvčí Povodí Odry: “Státní podnik povodí Odry má na celém svém území rozsáhlou síť a měřících stanic, které přenášejí aktuální data během celých 24 hodin denně. Tato měřící síť se stále rozšiřuje a například v nedávné době jsme vybudovali 7 limnigrafických stanic a jednou srážkoměrnou stanici v oblasti Horní Opavy, v oblasti, kde by měla být vybudována přehrada Nové Heřminovy. Takže my už v tuto chvíli máme aktuální data i z tohoto území. V případě, že jsou avizovány nějaké povodňové stavy, prognózy se posílají na integrovaný záchranný systém a hlavně na hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje, který má za úkol informovat jednotlivé obce a jednotlivé povodňové orgány o aktuální situaci. Ta spolupráce je velmi dobrá a za ta léta se nám osvědčila.”

Se škodami způsobenými velkou vodou mají v Jablunkově bohaté zkušenosti.

Jiří Hamrozi (KDU-ČSL, starosta Jablunkova: “V Jablunkově máme místa, protože máme soutok řek, máme místa, kde se mohou tyto řeky vylít v případě povodní nebo přívalových dešťů. To jsou největší problémy, které nastávají, takže budeme je monitorovat. Tato data budou zpracována u nás na městském úřadě a budou je využívat jak naši dobrovolní hasiči, tak strážníci, popřípadě budou monitorovat, jestli tam není nějaký dětský tábor, aby věděli, že přijde povodňová vlna. Tento povodňový systém vznikl na základě škod, které způsobily v minulosti řeka Lomná a Olše. V minulosti byly v ohrožení jak dětský tábor, tak třeba budovy muzea Bible, či areál Městského lesa, takže tyto škody vlastně vznikaly z toho, že jsme neměli předchozí monitoring jak se řeka chová.
Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy