Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Jablunkově ke 100 letům českého školství vydali knihu a pořádají výstavu

Jablunkov |

Byť se česky v Jablunkově vyučovalo už v roce 1576, první česká škola byla otevřena právě před 100 lety. Historický milník připomíná publikace nazvaná Století českého školství v Jablunkově.

Radim Jež, historik Muzea Těšínska: “Publikace je připomínkou sté existence české obecné menšinové školy v Jablunkově. Na knize jsem spolupracoval spolu s kolegyní Ilonou Pavelkovou. Publikace vznikala poměrně v krátkém čase. Museli jsme ji mít hotovou za devět měsíců, ale dílo se zdařilo a nyní tedy bude k dostání. Celý text je doprovázen množstvím ikonografie, plánů, pohlednic, fotografií, prostě spousty obrazového materiálu. Celkem se do knihy vměstnalo 215 těchto ilustrací. Kniha jinak čítá 151 stran.”

Sto let od založení české školy si samozřejmě připomínají také v současné Základní škole v Jablunkově.

Pavel Kantor, ředitel ZŠ Jablunkov: “Projekt připomínky stého výročí českého školství v Jablunkově jsme organizovali společně ve spolupráci s Muzeem Těšínska, které jsme přizvali, abychom zajistili odborné informace z historie. Výstava zahrnuje jak panelovou výstavu, tak i výzdobu školy, na které se vlastně podíleli naši zaměstnanci, hlavně pedagogové a samozřejmě i žáci školy. Financování celého projektu zajistilo město Jablunkov z vlastního rozpočtu.”
Jana Sagitariusová, koordinátorka projektu: “Při tvorbě odborné výstavy, kterou pro nás zpracovávalo Muzeum Těšínska jsme oslovili také občany města Jablunkova a poprosili jsme, zda by nám nedali nějaké materiály, které doma mají v šuplících a které vlastně nikdo nezná. Kromě toho jsme jako učitelé se rozhodli, že využijeme toto výročí k projektové výuce a k projektovým dnům. Takže žáci a učitelé vyzdobili jednotlivá patra podle období, ale ta období nebo ta patra jsou vyzdobená se zaměřením na dějiny Jablunkova a jablunkovských škol. Mohou se tam seznámit s řediteli škol, s činností v jednotlivých obdobích a ta školní výstava nebo výstava v těch patrech je rozdělena podle toho, jak se vlastně přecházelo z budov.
Nahlásit chybu


K tématu

Beskydský Montmartre chystá další ročník. Do Frýdku-Místku zve umělce i veřejnost

31. července 2023 11:11 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Umělci z Beskyd se opět sejdou ve Frýdku-Místku a dalším ročníku výstavní akce Beskydský Montmartre. Malíři, fotografové, keramici nebo šperkaři, ale i další. Všichni mohou na začátku září představit veřejnosti svá díla. Akce se tradičně uskuteční ve Faunaparku a připraven bude bohatý program pro veřejnost.

Muzeum vystavuje jedinečnou sbírku Mattioliho herbářů

23. července 2023 7:16 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Muzeum Novojičínska připravilo výstavu tištěných herbářů italského renesančního botanika, které patří k evropským unikátům. Podařilo se ji zrealizovat díky spolupráci se soukromým sběratelem.

Výstava ukazuje, jak mohou české knihovny vypadat

25. července 2023 7:43 | Studénka | Petra Dorazilová

Knihovna na sídlišti připravila na léto putovní výstavu s názvem Architektura českých knihoven. Prezentuje zajímavé budovy, které byly v posledních letech nově postaveny nebo úspěšně rekonstruovány.


Muž se dusil bramborákem na slavnostech, museli ho oživovat

Včera 11:15 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Záchranáři zasahovali v sobotu večer u muže v ohrožení života na Frýdecko-Místecku. Najednou mu zaskočil bramborák a začal se dusit. Jídlo se z něj nedařilo dostat a muž upadl do bezvědomí.

Palkovičtí převzali ocenění Vesnice roku na svých tradičních slavnostech

13. července 2024 21:44 | Celý MS kraj | Libor Běčák | Palkovický miniexpres

Ve sportovně-společenském areálu v centru Palkovic se konal tradiční Festival dechovky spojený se slavnostmi guláše a piva.

Paraglidistka neplánovaně přistála na stromě, sundali ji hasiči

13. července 2024 18:51 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

U nepodařeného přistání paraglidistky zasahovaly v sobotu tři jednotky hasičů v Kunčicích pod Ondřejníkem. Při přistání totiž uvízla na stromě.

Návštěvníci havířovského koupaliště už mohou jezdit na nových tobogánech

13. července 2024 12:16 | Havířov | Bára Kelnerová | Havířovský expres

Tento týden dorazily konečně do areálu koupaliště poslední díly pro dokončení výstavby nových tobogánů. První návštěvníci si mohli atrakci vyzkoušet o víkendu. Nadšení bylo velké.

V Beskydech nabouralo auto do spadlého stromu. Bouřky opět zaměstnávaly hasiče

13. července 2024 7:44 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Bouřky posledních dní jsou stále velmi intenzivní. Přívalové deště přináší obrovské množství vody a silný vítr láme stromy. Hasiči v Moravskoslezském kraji mají od pátečního večera opět plno práce.

Na Slezské nainstalovali speciální cyklopanely, sloužit budou nejen cyklistům

Majitelé elektrokol mohou ve Slezské Ostravě nově využít speciální cyklo panely, díky kterým si mohou dobít baterii nebo dofoukat pneumatiky. Panely ale mají více funkcí užitečných nejen cyklistům. Slezská Ostrava je v rámci města úplně prvním obvodem, který na svých cyklostezkách panely instaluje.

Lidé v Havířově si stěžují na přechody pro chodce, interval je podle radnice nastaven správně

12. července 2024 11:07 | Havířov | Bára Kelnerová | Regionální zprávy POLAR

Lidé často volají na havířovský magistrát a stěžují si, že světelný interval pro bezpečný přechod komunikace není dostatečně dlouhý. Semafory jsou ale podle radnice nastaveny správně.

Záchranáři ve Frýdku-Místku dostali klíče od domů s byty pro seniory

11. července 2024 16:31 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Záchranáři mají občas problémy dostat se do domů, kde bydlí senioři. Město jim proto nechalo vyrobit kopie klíčů od domů zvláštního určení. Ty budou mít k dispozici ve všech výjezdových vozech a tím pádem se snadno, například v noci, dostanou do bytových domů.

Radnice v Horní Suché neodkoupí finské domky

12. července 2024 11:00 | Horní Suchá | Bára Kelnerová | Miniexpres Horní Suché

Zastupitelé v Horní Suché na mimořádném zasedání rozhodli, že radnice neodkoupí od soukromého vlastníka jednu z lokalit finských domů. Lidé přitom měli zájem si následně domky od obce odkoupit.

Senior, kterého pobodal roj vos na Krnovsku, poděkoval za záchranu života

11. července 2024 15:02 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Účastnil se ekologické akce Hnutí Duha a zrovna pracoval v lese poblíž obce Hynčice na Krnovsku. 66letého seniora přitom najednou náhle pobodal roj vos. V těžko přístupném terénu se k němu musel k prvotnímu ošetření spustit lékař z vrtulníku. Pak ho převezli do nemocnice v Krnově. Nyní všem poděkoval za bleskovou záchranu života.

Mladí hasiči bojovali v požárním útoku O pohár SDH Frýdlant nad Ostravicí

Mladí hasiči a hasičky z celého okresu se utkali ve Frýdlantě v královské disciplíně požárního sportu – v požárním útoku. Sedmičlenná družstva si zasoutěžila už v patnáctém ročníku O pohár Sboru dobrovolných hasičů Frýdlant nad Ostravicí.

Parkoviště u Sekerovy vily ve Frýdku-Místku už je ve výstavbě

11. července 2024 15:30 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Frýdek-Místek stále řeší nedostatek parkovacích míst. Aktuálně už je v plném proudu stavba nového parkoviště na sídlišti Slezská. Hotové má být do konce roku. Navíc bude vytvořeno ze zatravňovacích dlaždic a nabídne také malou zelenou oázu.

Taneční skupina Funky Beat z Frýdku-Místku letos získala titul Mistr Mistrů

11. července 2024 13:33 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Taneční skupina Funky Beat z Frýdku-Místku má za sebou jednu z nejlepších sezón. Přivezla medaile z mistrovství Evropy, ale junioři hlavně ovládli domácí soutěž Czech Dance Masters, kde porazili na 150 týmů a stali se Mistry Mistrů.

Letní koupaliště ve Frýdlantě nabízí ochlazení v parnu, ale má i ohřívanou vodu

Letní koupaliště ve Frýdlantě nad Ostravicí je opět plně připraveno poskytnout osvěžení v parných dnech. Ve srovnání s ostatními koupališti v regionu je přístupné za lidové vstupné.

Deváťáci v Čeladné, i jejich ředitelka, se loučili na půdě staré školy

10. července 2024 9:40 | Čeladná | Petra Dorazilová | Čeladenský miniexpres

Vyřazování žáků základní školy se poslední roky koná v Čeladné v památníku Josefa Kaluse, tedy v budově bývalé školy. Letos si tu své poslední vysvědčení převzala necelá dvacítka deváťáků.

Autovraky mizí z ulic Frýdku-Místku. Město také lidem radí, jak se jich bezplatně zbavit

Frýdek-Místek postupně čistí ulice od autovraků. Jde ale o složitý administrativní proces, který s sebou nese i nemalé náklady. Proto město připomíná, že autovraky mohou nechat zlikvidovat i jejich majitelé. Pro ty to bude bezplatné. A ještě navíc dostanou od vrakoviště menší výkupní cenu.

V Jablunkově ke 100 letům českého školství vydali knihu a pořádají výstavu
Vydáno 17. prosince 2021 17:00, Jablunkov, Libor Běčák
Byť se česky v Jablunkově vyučovalo už v roce 1576, první česká škola byla otevřena právě před 100 lety. Historický milník připomíná publikace nazvaná Století českého školství v Jablunkově.

Radim Jež, historik Muzea Těšínska: “Publikace je připomínkou sté existence české obecné menšinové školy v Jablunkově. Na knize jsem spolupracoval spolu s kolegyní Ilonou Pavelkovou. Publikace vznikala poměrně v krátkém čase. Museli jsme ji mít hotovou za devět měsíců, ale dílo se zdařilo a nyní tedy bude k dostání. Celý text je doprovázen množstvím ikonografie, plánů, pohlednic, fotografií, prostě spousty obrazového materiálu. Celkem se do knihy vměstnalo 215 těchto ilustrací. Kniha jinak čítá 151 stran.”

Sto let od založení české školy si samozřejmě připomínají také v současné Základní škole v Jablunkově.

Pavel Kantor, ředitel ZŠ Jablunkov: “Projekt připomínky stého výročí českého školství v Jablunkově jsme organizovali společně ve spolupráci s Muzeem Těšínska, které jsme přizvali, abychom zajistili odborné informace z historie. Výstava zahrnuje jak panelovou výstavu, tak i výzdobu školy, na které se vlastně podíleli naši zaměstnanci, hlavně pedagogové a samozřejmě i žáci školy. Financování celého projektu zajistilo město Jablunkov z vlastního rozpočtu.”
Jana Sagitariusová, koordinátorka projektu: “Při tvorbě odborné výstavy, kterou pro nás zpracovávalo Muzeum Těšínska jsme oslovili také občany města Jablunkova a poprosili jsme, zda by nám nedali nějaké materiály, které doma mají v šuplících a které vlastně nikdo nezná. Kromě toho jsme jako učitelé se rozhodli, že využijeme toto výročí k projektové výuce a k projektovým dnům. Takže žáci a učitelé vyzdobili jednotlivá patra podle období, ale ta období nebo ta patra jsou vyzdobená se zaměřením na dějiny Jablunkova a jablunkovských škol. Mohou se tam seznámit s řediteli škol, s činností v jednotlivých obdobích a ta školní výstava nebo výstava v těch patrech je rozdělena podle toho, jak se vlastně přecházelo z budov.
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/jablunkov/11000029026/v-jablunkove-ke-100-letum-ceskeho-skolstvi-vydali-knihu-a-poradaji-vystavu