Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Obrazová publikace mapuje 140 let činnosti hasičů z Jablunkova, který dříve několikrát lehl popelem

  • Jablunkov,

Hasiči z Jablunkova vydali knihu, která mapuje 140 let jejich činnosti. Připomíná také několik velmi ničivých požárů, které Jablunkov postihly ještě před založením hasičské jednotky.

Ohnivou historii připomíná například rozsáhlé vypálení Jablunkova Uhry v roce 1447. O 400 let později shořela třetina města a při dalším požáru lehlo popelem 83 budov. A protože požárů bylo ve městě několik do roka, byla v roce 1880 založena dobrovolnická jednotka. 

Kniha zaznamenává také svědectví hasičů.

Jan Legierski, pamětník, bývalý člen SDH Jablunkov: “To bylo tak: Hořela Kohinorka a měli tam velké kádě s kyselinou. My jsme byli u zásahu s kolegou Josefem a on stál na přístřešku, který zakrýval ty nádrže s kyselinou. V jedné chvíli jsem si všiml, že ten přístřešek už začal prohořívat a kolega mohl propadnout dolů. Já jsem ho chytil za nohu a stáhl jsem ho na bok, protože jinak by bylo po něm.”
Jan Gorzolka, pamětník, bývalý člen SDH Jablunkov: “Jeli jsme směrem na Radvanov, kde hořela dřevěnice. Když jsme přijeli, už bylo zbytečné hašení, ale zachránil jsme tu paní Febrovou s dvěma dětmi, kteří byli na noc nahoře v podkroví. Tak jsme je vytáhli tam odtud a ještě nějaké věci a peřiny.”

Jablunkovští hasiči vzpomínají také na stavby svých požárních zbrojnic.

Jan Gorzolka, pamětník, bývalý člen SDH Jablunkov: “Už i ta druhá přestavba byla pro nás velice důležitá, protože jsme měli své prostory nad garážemi. V té prapůvodní zbrojnici nebylo nic, to bylo jen přízemí a garáže. Někdy se jelo k zásahu rovnou ze stavby v montérkách. Kdo měl čas, tak se převlékl.”

Kniha obsahuje množství dobových fotografií.

Jiří Jurzykowski, fotograf, spoluautor knihy: “Velké množství obrazového materiálu obsahuje. Jsou tam veškeré zásahy a vývoj techniky. Je to v sekcích udělané. Bylo dost problematické vybírat fotografie a upravovat je, protože některé byly zničené. Takže bylo třeba retušovat, opravovat, aby ta kniha aspoň trošičku vypadala. A je dost velký problém ze starých fotografií dělat skeny a dávat to do tisku.”
Nahlásit chybu


K tématu
SANITKA.ORG s.r.o. - Jablunkov
Jablunkov
od 21 000 Kč/měsíc

Detail

Bartoň a Partner s.r.o. - pracoviště Nošovice, KONTAKTNÍ OSOBA PhDr. Martin Dudák, tel. 735 171 157, martin.dudak@bartonapartner.cz
Nošovice
od 6 000 Kč/měsíc

Detail

Stavební bytové družstvo ve Frýdku - Místku, pracoviště Frýdek-Místek
Frýdek-Místek
od 23 000 Kč/měsíc

Detail