Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Jablunkov v minulosti několikrát lehl popelem, už 140 let ho před požáry chrání hasiči

  • Jablunkov,

Nejvýchodnější město republiky mohlo mít úplně jinou podobu. Vzhled Jablunkova se v minulosti měnil podle toho, jak moc jej zasáhly ničivé požáry. Několikrát lehl popelem téměř celý. Už 140 let však město chrání dobrovolní hasiči, kteří teď k výročí vydali obrazovou publikaci.

Kniha připomíná skutečně velmi ohnivou historii Jablunkova. Například rozsáhlé vypálení Uhry v roce 1447. A protože požárů bylo ve městě několik do roka, byla v roce 1880 založena dobrovolnická jednotka. Kniha zaznamenává také svědectví hasičů.

Jan Legierski, pamětník, bývalý člen SDH Jablunkov: “To bylo tak: Hořela Kohinorka a měli tam velké kádě s kyselinou. My jsme byli u zásahu s kolegou Josefem a on stál na přístřešku, který zakrýval ty nádrže s kyselinou. V jedné chvíli jsem si všiml, že ten přístřešek už začal prohořívat a kolega mohl propadnout dolů. Já jsem ho chytil za nohu a stáhl jsem ho na bok, protože jinak by bylo po něm.”
Jan Gorzolka, pamětník, bývalý člen SDH Jablunkov: “Jeli jsme směrem na Radvanov, kde hořela dřevěnice. Když jsme přijeli, už bylo zbytečné hašení, ale zachránil jsme tu paní Febrovou s dvěma dětmi, kteří byli na noc nahoře v podkroví. Tak jsme je vytáhli tam odtud a ještě nějaké věci a peřiny.”

Kniha obsahuje množství dobových fotografií.

Jiří Jurzykowski, fotograf, spoluautor knihy: “Velké množství obrazového materiálu obsahuje. Jsou tam veškeré zásahy a vývoj techniky. Je to v sekcích udělané. Bylo dost problematické vybírat fotografie a upravovat je, protože některé byly zničené. Takže bylo třeba retušovat, opravovat, aby ta kniha aspoň trošičku vypadala. A je dost velký problém ze starých fotografií dělat skeny a dávat to do tisku.”

První část nákladu knihy je vyprodaná, ale několik kusů ještě mají hasiči na své zbrojnici.

Nahlásit chybu


K tématu
Marcela Jargašová - FERMONT - pracoviště
Třinec
od 25 000 Kč/měsíc

Detail

SCAN LINE s. r. o. - Třinec
Třinec
od 33 000 do 38 000 Kč/měsíc

Detail

KOVO Třinec s.r.o. - areál TŽ
Třinec
od 23 296 Kč/měsíc

Detail