Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Jablunkově bylo otevřeno nové Muzeum trojmezí, našla se v něm stará udírna

Jablunkov |

Za velké slávy a přítomnosti kněžny Alžběty Lukrécie bylo v Jablunkově otevřeno muzeum trojmezí. Jeho expozice mapují život v nejvýchodnější části Česka od 15.století.

Nejstarší zděný dům v Jablunkově se po rozsáhlé rekonstrukci proměnil v Muzeum trojmezí. To bude pokračovat v činnosti jablunkovské výstavní síně, která pro nevyhovující prostory ukončila provoz před dvěma lety. Muzeum trojmezí nabídne stálou expozici i prostory pro proměnné výstavy. Je novou pobočkou Muzea Těšínska, jeho vybudování přišlo na 55 milionů korun. 

Ivo Vondrák (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: „Rekonstrukcí Knížecího domu zachránil Moravskoslezský kraj další památkově chráněnou budovu. Tento dům, s renesančním jádrem z konce 16. století, se navíc proměnil v nové muzeum, které bude dalším důležitým nositelem historie i tradic našeho regionu. Už samotný název muzea vypovídá o rozmanitosti a bohatosti zdejší oblasti, na kterou působily vlivy české, slovenské a polské kultury. Návštěvníci Muzea trojmezí tak mají jedinečnou příležitost seznámit se s kouzlem místní krajiny a života v horské části Těšínska." 

Kraj v posledních letech zpřístupnil bohaté sbírky Muzea Těšínska také v Archeoparku v Chotěbuzi a v předloni zrekonstruované Historické budově v Českém Těšíně. Od 22. července, kdy bude Muzeum trojmezí slavnostně otevřeno, se návštěvníci budou moci seznámit se stálou expozicí Krajina a lidé.

David Pindur, historik, Muzeum Těšínska: “Dneska v Knížecím domě v Jablunkově otevíráme stálou expozici s názvem Krajina a lidé. Jak již název napovídá, v podstatě je věnována nejen městu Jablunkov, ale celé okolní krajině, celé nejvýchodnější části České republiky a přilehlému příhraničí polskému i slovenskému. Jsme na trojmezí, ten samotný bod je na Hrčavě od roku 1993, takže v podstatě celému tomu horském regionu Jablunkovska s přesahy do Polska a na Slovensko. Expozice je koncipována multioborově. To znamená, je tady část přírodovědná, etnografická, historická i archeologická. Mezi určitá lákadla patří třeba archeologické nálezy, které zde byly učiněny v průběhu rekonstrukce tohoto domu. Stavebně historické konstrukce, ta udírna, základy pece z přelomu 18. a 19. století, ale samozřejmě velikým špekem jsou pozdně renesanční barokní kachle, ve které zde byly nalezeny a které jsou na velmi vysoké umělecké úrovni. Na jedné z nich je dokonce i znak města Těšína, což zase dokládá, vazbu na těšínská knížata z rodu Piastovců, kterým tento dům patřil. Expozice jsou věnovány v podstatě řekněme posledním asi pěti stům letům od toho 15. století až do poloviny 50. letech minulého století, tedy období socialismu. Je tady i zajímavá filmotéka. Můžete si tady pustit zajímavý film z československého filmového týdeníku z roku 1955 o elektrifikaci obce Hrčavy, poslední obci v Ostravském kraji, kde ještě nebyl zaveden elektrický proud. Takže i tento film, který jsme objevili v Národním filmovém archivu, získali jsme reprodukční práva, tak je možno si tady pustit a prohlédnout. Ten dům náležel ve druhé polovině 20. století město Jablunkovu, sloužil k obytným účelům. Od roku 1993 byl v přízemí obchod s potravinami a v patře bylo šest městských malometrážních bytů. Takové spíše sociální bydlení, řekli bychom dneska. Ti nájemníci se vystěhovali v roce 2020 a pak byla zahájena stavební rekonstrukce. Ten stav nebyl úplně optimální. V průběhu realizace stavební části projektu došlo k objevu několika historických prvků, o kterých se nevědělo, protože byly buď skryty pod omítkou, jako ta různá ostění kamenná, pískovcová, a nebo to byla největší senzace - objev té udírny, toho zazděného začerněného prostoru, který přináležel ke kuchyni v té pozdější garsonce. Myslím si, že Jablunkov jako město i v podstatě celý region získává nový kulturní stánek. Doufejme, že ta naše pobočka Muzea Těšínska bude žít nejen návštěvností stálé expozice, ale i těch proměnných výstav, ať již tady vedle ve výstavním sále, kde plánujeme dva až tři výstavy ročně, tak i na té chodbě budou fotografické výstavy. Momentálně je tady fotografické fotografická výstava o pralese Mionší.”

Slavnostní otevření muzea doprovázely dobové ukázky.

David Pindur, historik, Muzeum Těšínska: “Dneska jsme zhlédli historickou scénku, která nás přivedla do první poloviny 17. století, kdy žila poslední těšínská kněžna z rodu Piastovců Alžběta Lukrécie, které tento dům patřil. proto ten název Knížecí dům. Ona sama tady v neklidných časech 30leté války nejednou pobývala, jednou dokonce déle než rok. Ta scénka zobrazovala příchod kompanie císařské armády z jablunkovských šancí, což byla soustava opevnění na slezsko-uherské hranici. Celá ta hranice až po Istebnou a Koňakov byla zabezpečena těmito pevnostmi. Takže příchod posádky císařské armády a slavnostní přivítání - defilé na rynku, uvítání kněžny u jejího paláce v Jablunkově.”
Jiří Hamrozi (KDU-ČSL), starosta Jablunkova: “Pro město Jablunkov tato rekonstrukce Knížecího domu přes Moravskoslezský kraj, přes Muzeum Těšínska znamená, že jsme vytvořili spolupráci všech zúčastněných a myslím si, že jsme zvedli ten náš potenciál o jednu perlu a budeme na to moc pyšní. Co se týče Jablunkova a jeho památkové zóny, tak opravou Knížecího domu jsme zvelebili nádhernou budovu, která má nádherné klenby a vyplatí se ji navštívit.”
Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: “Jsem moc rád, že se nám v posledních letech daří otevírat nová muzea a zpřístupňovat objekty, které často byly v dezolátním či havarijním stavu. Do toho zapadá i toto Muzeum trojmezí. Před třimi čtyřmi roky jsme budovu odkupovali od města. V roce 2020 jsme zahájili rekonstrukci a jsem rád, že se to podařilo. Hlavně děti a mládež jsou schopni se podívat, jak se žilo v minulosti, že tady byla krajina a příroda ještě před osídlením člověkem a je dobré si připomínat i ty chyby z minulosti a je to dobré, abychom se inspirovali do budoucna. Náklady na rekonstrukci se vyšplhaly na 55 milionů korun a k tomu ještě 8,5 milionu na odkup nemovitosti od města. Ta lokalita je velmi turisticky zajímavá a tato expozice může to zase zatraktivnit. Lidé se tady v Jablunkově zastaví, navštíví muzeum, seznámí se se specifickým regionem, který leží na pomezí tří států, což je unikum v rámci Česka. Lidé si zvykají objevovat něco, co ani nevěděli, že tady v regionu máme. Největším lákadlem je zřejmě ta část expozice, která se našla úplně náhodou při rekonstrukci. Jsou to základy pece a udírny. Mladou generaci budou lákat interaktivní části výstavy.”
Nahlásit chybu


K tématu

V Jablunkově budují tůně pro obojživelníky i k zadržování vody v krajině

14. listopadu 2023 13:39 | Jablunkov | Libor Běčák

V lesích v okolí Jablunkova bylo v poslední době vybudováno několik tůní pro obojživelníky. Současně mají za úkol zadržovat vodu v krajině.

Na Jablunkovsku se v rámci mezinárodní výměny sešli mládežníci ze šesti zemí

3. února 2024 9:45 | Jablunkov | Libor Běčák

Na Jablunkovsku se uskutečnila další akce pořádaná v rámci mezinárodní výměny mládeže Erasmus+ s názvem Hlas utlačovaných - společně pro mír a inkluzi.

Zloději ujeli v mrazu přes 20 kilometrů na kradených elektrokolech

17. prosince 2023 13:25 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Dva muži vykradli v noci v Jablunkově sklepní kóje. Zaměřili se na drahá elektrokola, na kterých se také snažili ujet. Dostali se zhruba 20 kilometrů daleko, než je díky perfektní spolupráci dopadli policisté. Nyní jim hrozí až tři roky vězení.


Lávka do Dolních Vítkovic ponese název po Janu Balabánovi. Ostravský spisovatel ve Vítkovicích pracoval

Nová Lávka přes řeku Ostravici, která propojuje Dolní Vítkovice s cyklostezkou ve Slezské Ostravě ponese jméno po spisovateli Janu Balabánovi. Návrh už schválilo zastupitelstvo města.

MS kraj poděkoval složkám IZS za skvělou práci při povodních na Osoblažsku

Vedení Moravskoslezského kraje spolu se starosty měst a obcí poděkovali složkám Integrovaného záchranného systému za kvalitně odvedenou práci při zářijových povodních na Osoblažsku. Třešničkou na dortu byla jízda parním vlakem z Třemešné do Slezských Rudoltic.

Řidič vyjel před strážníky na červenou a začal zběsile ujíždět Ostravou

Dnes 12:38 | Ostrava-Poruba | Jiří Cileček

To, co zprvu vypadalo na řešení přestupku za jízdu na červenou, se první listopadový pátek v okamžiku změnilo v pronásledování. Řidič ujížděl strážníkům i protisměrem v ulicích Ostravy-Poruby. Jak se později ukázalo, důvodem pro zběsilý únik a pokus o útěk byl zákaz řízení a možná i požití drog před jízdou.

Lidé mohou ve sbírce opět přispět na další opravy kaple ve frýdlantském klášteře

Po roce od slavnostní bohoslužby se v opravené kapli v bývalém klášteře konal koncert a město Frýdlant nad Ostravicí představilo plány na další opravy.

Hejtman Bělica podal trestní oznámení na huť Liberty Ostrava

Moravskoslezský hejtman Josef Bělica z hnutí ANO podal na představenstvo zkrachovalé huti Liberty Ostrava trestní oznámení týkající se úniku odpadních vod a možného ohrožení životního prostředí. Firma neměla peníze na to, aby likvidovala kontaminovanou vodu pod uzavřenou koksovnou.

Policie znovu kontroluje myslivce na honech

Začalo období mysliveckých honů. Na dodržování bezpečnosti a zákonů spojených s výkonem myslivosti opět dohlížejí policisté. O uplynulém víkendu například zkontrolovali myslivce na Karvinsku.

V Karviné-Hranicích vrací zašlou krásu dvěma uměleckým dílům restaurátoři

Každý rok se z rozpočtu města Karviná vynakládá zhruba 300 tisíc korun na údržbu a správu památníků na území města. V letošním roce se mimo jiné dostala na řadu i dvě umělecká díla v Karviné-Hranicích. Jejich restaurování probíhá teď na podzim.

V Lubně budou po rekonstrukci děti chodit do moderní vesnické školky

Mateřská škola v Lubně prochází celkovou rekonstrukcí. Z někdejšího rodinného domu bude moderní školka s vyšší kapacitou.

Koberec se z povinnosti stal velkou zkušeností a radostí

Skupina Koberec funguje v Novém Jičíně devátým rokem. Vznikla v podstatě jako předmět základní umělecké školy - kolektivní hra. Z povinnosti navštěvovat tyto hodiny se ovšem zrodila velká touha bavit se hudbou a hrát.

Povodňový odpad z domácností už v Opavě nelze odkládat před domy. Lidé si mohou zdarma objednat kontejner

9. listopadu 2024 19:20 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

V Opavě stále uklízí povodňový odpad z domácností. Od listopadu už ale není možné zaplavené věci odkládat na volné plochy před domy. Lidé si tak zdarma mohou u Technických služeb objednat kontejner.

Do základních škol ve Frýdku-Místku dorazila technika pro 3D výuku za desítky milionů

Školáci z devíti základních škol ve Frýdku-Místku se budou vzdělávat v nových 3D učebnách. Nejmodernější technologie v těchto dnech na školy dorazily. Nyní probíhá příprava infrastruktury a vzdělávání pedagogů. Projekt, na který se podařilo získat dotace vyjde na více než 30 milionů korun.

Do Vánoc mohou lidé přispívat ve sbírce Daruj F-M na herní prvky pro děti

Už jen do Vánoc mohou lidé přispívat na několik programů sbírky Daruj F-M. Jedním z nich je podpora Azylového domu Sára, který pomáhá opuštěným matkám s dětmi. Zařízení chce peníze použít na nové dětské herní prvky. Město vybrané peníze zdvojnásobí, maximálně však do výše třiceti tisíc korun.

Výročí Sametové revoluce připomene ve Frýdku-Místku knihovna i město

Městská knihovna Frýdek-Místek připravila výstavu k 35. výročí Sametové revoluce. Během vernisáže také odhalí pamětní desku světoznámého výtvarníka Bořka Šípka. Výročí Dne boje za svobodu a demokracii si připomene pietním aktem i město. A to přesně v neděli 17. listopadu.

Centrum Lumpíkov uspořádalo ve Frýdku-Místku konferenci Úspěšná žena v každém věku

Rodinné a vzdělávací centrum Lumpíkov připravilo první velkou konferenci s názvem Úspěšná žena v každém věku. Pět inspirativních žen sdílelo své příběhy o tom, jak se dostaly k podnikání nebo jak si vybudovaly různé posty ve firmě. Akce sklidila velký úspěch.

O Den urologické prevence byl v Nemocnici ve Frýdku-Místku velký zájem

Prevence je důležitá v každém věku. Zvláště v případě pacientů s určitou mírou rizika. Nemocnice ve Frýdku-Místku se opět po roce zaměřila na mužské zdraví. O Den urologické prevence byl opět velký zájem. Muži se mohli zdarma a bez objednání vyšetřit.

V Jablunkově bylo otevřeno nové Muzeum trojmezí, našla se v něm stará udírna
Vydáno 25. července 2022 16:04, Jablunkov, Libor Běčák
Za velké slávy a přítomnosti kněžny Alžběty Lukrécie bylo v Jablunkově otevřeno muzeum trojmezí. Jeho expozice mapují život v nejvýchodnější části Česka od 15.století.

Nejstarší zděný dům v Jablunkově se po rozsáhlé rekonstrukci proměnil v Muzeum trojmezí. To bude pokračovat v činnosti jablunkovské výstavní síně, která pro nevyhovující prostory ukončila provoz před dvěma lety. Muzeum trojmezí nabídne stálou expozici i prostory pro proměnné výstavy. Je novou pobočkou Muzea Těšínska, jeho vybudování přišlo na 55 milionů korun. 

Ivo Vondrák (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: „Rekonstrukcí Knížecího domu zachránil Moravskoslezský kraj další památkově chráněnou budovu. Tento dům, s renesančním jádrem z konce 16. století, se navíc proměnil v nové muzeum, které bude dalším důležitým nositelem historie i tradic našeho regionu. Už samotný název muzea vypovídá o rozmanitosti a bohatosti zdejší oblasti, na kterou působily vlivy české, slovenské a polské kultury. Návštěvníci Muzea trojmezí tak mají jedinečnou příležitost seznámit se s kouzlem místní krajiny a života v horské části Těšínska." 

Kraj v posledních letech zpřístupnil bohaté sbírky Muzea Těšínska také v Archeoparku v Chotěbuzi a v předloni zrekonstruované Historické budově v Českém Těšíně. Od 22. července, kdy bude Muzeum trojmezí slavnostně otevřeno, se návštěvníci budou moci seznámit se stálou expozicí Krajina a lidé.

David Pindur, historik, Muzeum Těšínska: “Dneska v Knížecím domě v Jablunkově otevíráme stálou expozici s názvem Krajina a lidé. Jak již název napovídá, v podstatě je věnována nejen městu Jablunkov, ale celé okolní krajině, celé nejvýchodnější části České republiky a přilehlému příhraničí polskému i slovenskému. Jsme na trojmezí, ten samotný bod je na Hrčavě od roku 1993, takže v podstatě celému tomu horském regionu Jablunkovska s přesahy do Polska a na Slovensko. Expozice je koncipována multioborově. To znamená, je tady část přírodovědná, etnografická, historická i archeologická. Mezi určitá lákadla patří třeba archeologické nálezy, které zde byly učiněny v průběhu rekonstrukce tohoto domu. Stavebně historické konstrukce, ta udírna, základy pece z přelomu 18. a 19. století, ale samozřejmě velikým špekem jsou pozdně renesanční barokní kachle, ve které zde byly nalezeny a které jsou na velmi vysoké umělecké úrovni. Na jedné z nich je dokonce i znak města Těšína, což zase dokládá, vazbu na těšínská knížata z rodu Piastovců, kterým tento dům patřil. Expozice jsou věnovány v podstatě řekněme posledním asi pěti stům letům od toho 15. století až do poloviny 50. letech minulého století, tedy období socialismu. Je tady i zajímavá filmotéka. Můžete si tady pustit zajímavý film z československého filmového týdeníku z roku 1955 o elektrifikaci obce Hrčavy, poslední obci v Ostravském kraji, kde ještě nebyl zaveden elektrický proud. Takže i tento film, který jsme objevili v Národním filmovém archivu, získali jsme reprodukční práva, tak je možno si tady pustit a prohlédnout. Ten dům náležel ve druhé polovině 20. století město Jablunkovu, sloužil k obytným účelům. Od roku 1993 byl v přízemí obchod s potravinami a v patře bylo šest městských malometrážních bytů. Takové spíše sociální bydlení, řekli bychom dneska. Ti nájemníci se vystěhovali v roce 2020 a pak byla zahájena stavební rekonstrukce. Ten stav nebyl úplně optimální. V průběhu realizace stavební části projektu došlo k objevu několika historických prvků, o kterých se nevědělo, protože byly buď skryty pod omítkou, jako ta různá ostění kamenná, pískovcová, a nebo to byla největší senzace - objev té udírny, toho zazděného začerněného prostoru, který přináležel ke kuchyni v té pozdější garsonce. Myslím si, že Jablunkov jako město i v podstatě celý region získává nový kulturní stánek. Doufejme, že ta naše pobočka Muzea Těšínska bude žít nejen návštěvností stálé expozice, ale i těch proměnných výstav, ať již tady vedle ve výstavním sále, kde plánujeme dva až tři výstavy ročně, tak i na té chodbě budou fotografické výstavy. Momentálně je tady fotografické fotografická výstava o pralese Mionší.”

Slavnostní otevření muzea doprovázely dobové ukázky.

David Pindur, historik, Muzeum Těšínska: “Dneska jsme zhlédli historickou scénku, která nás přivedla do první poloviny 17. století, kdy žila poslední těšínská kněžna z rodu Piastovců Alžběta Lukrécie, které tento dům patřil. proto ten název Knížecí dům. Ona sama tady v neklidných časech 30leté války nejednou pobývala, jednou dokonce déle než rok. Ta scénka zobrazovala příchod kompanie císařské armády z jablunkovských šancí, což byla soustava opevnění na slezsko-uherské hranici. Celá ta hranice až po Istebnou a Koňakov byla zabezpečena těmito pevnostmi. Takže příchod posádky císařské armády a slavnostní přivítání - defilé na rynku, uvítání kněžny u jejího paláce v Jablunkově.”
Jiří Hamrozi (KDU-ČSL), starosta Jablunkova: “Pro město Jablunkov tato rekonstrukce Knížecího domu přes Moravskoslezský kraj, přes Muzeum Těšínska znamená, že jsme vytvořili spolupráci všech zúčastněných a myslím si, že jsme zvedli ten náš potenciál o jednu perlu a budeme na to moc pyšní. Co se týče Jablunkova a jeho památkové zóny, tak opravou Knížecího domu jsme zvelebili nádhernou budovu, která má nádherné klenby a vyplatí se ji navštívit.”
Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: “Jsem moc rád, že se nám v posledních letech daří otevírat nová muzea a zpřístupňovat objekty, které často byly v dezolátním či havarijním stavu. Do toho zapadá i toto Muzeum trojmezí. Před třimi čtyřmi roky jsme budovu odkupovali od města. V roce 2020 jsme zahájili rekonstrukci a jsem rád, že se to podařilo. Hlavně děti a mládež jsou schopni se podívat, jak se žilo v minulosti, že tady byla krajina a příroda ještě před osídlením člověkem a je dobré si připomínat i ty chyby z minulosti a je to dobré, abychom se inspirovali do budoucna. Náklady na rekonstrukci se vyšplhaly na 55 milionů korun a k tomu ještě 8,5 milionu na odkup nemovitosti od města. Ta lokalita je velmi turisticky zajímavá a tato expozice může to zase zatraktivnit. Lidé se tady v Jablunkově zastaví, navštíví muzeum, seznámí se se specifickým regionem, který leží na pomezí tří států, což je unikum v rámci Česka. Lidé si zvykají objevovat něco, co ani nevěděli, že tady v regionu máme. Největším lákadlem je zřejmě ta část expozice, která se našla úplně náhodou při rekonstrukci. Jsou to základy pece a udírny. Mladou generaci budou lákat interaktivní části výstavy.”
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/jablunkov/11000032535/v-jablunkove-bylo-otevreno-nove-muzeum-trojmezi-nasla-se-v-nem-stara-udirna