Praha, Kačina, Ohrada, Čáslav, Znojmo, Valtice. Zde všude má Národní zemědělské muzeum své pobočky. Ta nejnovější vznikla v areálu Dolních Vítkovic v Ostravě.
Ivan Berger, ředitel ostravské pobočky NZM: „Nacházíme se v rámci Dolní oblasti Vítkovice v bývalé měděné huti. Ty haly měly pak další osudy a v 90. letech na ně byl vypsán demoliční výměr. My jsme je jako zemědělské muzeum odkoupili a mezi lety 2018-2020 probíhala generální rekonstrukce financovaná z evropských peněz.“
Každá z poboček má speciální zaměření. Ta ostravská se věnuje dvěma větším tématům. První je historická zemědělská technika.
Ivan Berger, ředitel ostravské pobočky NZM: „Máme tady traktory, stroje na zpracování píce, to znamená sekačky, řezačky a jsou tu i stroje na zpracování obilovin od sicích strojů, přes mlátičky, kombajny atd.“
Jeden z nejzajímavějších strojů v muzeu je obří balanční pluh.
Ivan Berger, ředitel ostravské pobočky NZM: „Je to obří pluh vážící 6 tun a byl určený k orbě hlavně na takových rovných lánech, třeba v Polabí nebo na Hané. Fungoval tak, že si ten pluh posílali na tlustém laně dvě parní oračky, které se posouvaly po úvratích.“
Druhá část muzea je zasvěcená potravinám. Návštěvníci zde naleznou interaktivní depozitář potravin a Galerii českých potravin.
Ivan Berger, ředitel ostravské pobočky NZM: „Jako v supermarketu, tady máte co metr jedno téma potravin. Luštěniny, těstoviny…tak my máme 30 metrů a 30 témat. Začínáme živinami, jdeme přes jednotlivé typy potravin a posledních 10 metrů se týká témat jako nemoci z potravin, potravinové intolerance, geneticky modifikované potraviny a tato témata, která rezonují ve společnosti. Máme tam nejen ty exponáty ve vitrínách, ale také ty haptické, dotykové, čichové exponáty.“
Galerie českých potravin poté vzniká ve spolupráci s oddělením kvalitních potravin státního zemědělského fondu a každý rok se třicítka vystavených výrobků obměňuje.
Ivan Berger, ředitel ostravské pobočky NZM: „Protože ty potraviny vystavujeme rok, tak ne všechny by nám vydržely a proto máme šikovného sochaře, který nám vytváří sochy – modely těch potravin, některé jsou k nerozeznání.“
Kromě stálých expozic zde návštěvníci naleznou také dočasné výstavy. Ta nejnovější je zasvěcená krajině Ostravska a Karvinska z pohledu jejího poškození činností člověka a její rekultivaci.
Ivan Berger, ředitel ostravské pobočky NZM: „Ten návštěvník je nejdříve seznámen s tím, jak krajina vypadala předtím, než tady začala těžba, než vznikly Vítkovické železárny, že se vlastně jednalo o agrární krajinu a následně je představen i ten typ toho poškození krajiny.“
V rámci výstavy si mohou lidé vystoupat i na symbolickou Haldu Emu, na jejímž vršku si promítnou obrázky poničené krajiny.
Ivan Berger, ředitel ostravské pobočky NZM: „Potom návštěvník má dvě možnosti. Může se vydat cestou člověka čili jak se člověk snažil poté opravit tu krajinu a to je ta rekultivace a vlevo je poté ukázka, jak si sama příroda dokázala s tou poškozenou krajinou poradit.“
Ve svátečním období v muzeu probíhají i adventní dílny pro školy a školky. Letos se konaly již počtvrté.
Hana Malíková, lektorka NZM Ostrava: „Tím, že jsme zemědělské muzeum, tak se tady snažíme mít takové přírodní výrobky z přírodních materiálů, proto jsme rádi za spolupráci se Střední zahradnickou školou, kteří to vyrábějí z větviček. Jsme nejen muzeum zemědělské ale i potravinové, takže tady máme tradičně i zdobení perníčků, za což zase děkujeme Střední škole společného stravování.“
Marcela Malá, učitelka odborného výcviku, Střední zahradnická škola Ostrava: „Většinou máme pro děti připraven vždy jeden výrobek, letos je to věnec. Máme tady i studenty a je jich 11 až 14, aby mohli pomoct těm malým.“
Na příští rok v muzeu připravují nové výstavy související s 80. výročím konce druhé světové války. Budou to Krajina po válce složená z fotografií Vojtěcha Pály a Střepiny, aneb výstava šrapnelů zaseknutých ve dřevě stromů.