Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Jablunkov leží na vrstvě popela, archeologům to potvrdily vykopávky v Knížecím domě

Jablunkov |

Zajímavé odhalení učinili historici při zkoumání Knížecího domu v Jablunkově. Archeologové při vykopávkách potvrdili, že dnešní obyvatelé města chodí po více než půl metru vysoké vrstvě nejrůznějšího materiálu, včetně popela z dřívějších domů.

Celou řadu zajímavých informací se mohli dozvědět účastníci přednášky o historii Knížecího domu v Jablunkově. Při nedávné rekonstrukci bylo odhaleno, že původní vstup byl o více než půl metru níže. Ve vrstvách byl objeven například popel z původních vyhořelých stavení. Ničivých požárů, při kterých lehlo téměř celé starobylé městečko, bylo minulosti více. 

Samotná historie Knížecího domu sahá do poloviny 16. století.

Ondřej Haničák, historik Slezského zemského muzea v Opavě: “On zvenku ten objekt nevypadá příliš zajímavě, dalo by se říci, že při pouhém pohledu jakoby člověka nezaujme. Ale ta jeho stavební historie je tak spletitá a komplikovaná, že vlastně svědčí o tom, že je to jeden z nejstarších objektů ve městě Jablunkově a ta historie městečka Jablunkov a obecně Těšínského knížectví je s tímto objektem velmi těsně spjata. Právě ty rekonstrukční práce odhalily celou řadu indicií, které byly dříve nepřístupné nebo nebyly viditelné. Jedná se například o skladbu zdiva, různé dilatační spáry, zazděné či přizděně omítkové vrstvy, které vlastně dávají určitou logiku tomu vývoji. Že něco muselo být dříve, než něco jiného. Tato fáze předcházela této. A na základě těchto indicií nebo poukázek se dá stavební historie toho objektu relativně přesně rekonstruovat. Knížecí dům byl velmi odlišný od svého okolí, ale právě v tom předmoderním období. Jablunkov se dramatickým způsobem změnil v druhé polovině, respektive v závěru 19. století a na jeho počátku. A vlastně tou proměnou Jablunkova jakoby ztratila ta jedinečnost ten svůj původní význam. Dnes už to není patrné, ale pokud si rekonstruujeme podobu městečka právě v polovině 19. století, tehdy uvidíme, že podoba toho zděného patrového objektu s dlouhým průčelním podloubím zděným a rovněž klenutým, byla v místních souvislostech jedinečná.”

Cenná odhalení učinili archeologové, kteří se prokopali až na původní nejnižší podlahu domu.

Martina Uhlářová, archeoložka Muzea Těšínska: “Dostali jsme se v průčelí toho domu o 50 až 60 centimetrů níže. A to nám dává indicie k tomu, že tehdy ten povrch, kterým oni do domu vstupovali, byl právě o těch 60 centimetrů níže, než je současný.”

Množství významných nálezů archeologové našli v prostoru černé kuchyně. Dávný život Jablunkovanů mohli dokumentovat pomocí nalezených střepů nebo zbytků jídel.

Martina Uhlářová, archeoložka Muzea Těšínska: “To se podařilo rekonstruovat takový ten každodenní život. Našly se úlomky skla buď z oken, nebo skleněných lahví. Není jich moc, ale podařilo se je najít. Nebo třeba jsme rekonstruovali jídelníček podle ořezaných kostí, například vepřových nebo kuřecích. Našly se pecky od švestek či oříšky.”
Nahlásit chybu


K tématu

Ve Frýdku-Místku proběhne rekonstrukce bitvy o Czajankova kasárna

Frýdek-Místek si letos připomene 85 let od hrdinného odboje vojáků z Czajankových kasáren. Ve čtvrtek odpoledne proběhne pietní akt a v sobotu také rekonstrukce samotného boje s bohatým celodenním programem ve Faunaparku.

Chátrající kulturní památka na náměstí ve Frýdku-Místku má projít opravou

Zdevastovanou kulturní památku na Zámeckém náměstí ve Frýdku-Místku čeká rekonstrukce. Chystanou opravu rohové budovy na začátku Hluboké ulice potvrdil aktuální vlastník objektu. Dům chátrá již od 80. let, s pracemi se má začít v roce 2025.

Novým archeologickým unikátem v Bruntále je nově objevená čtyřkanálová žárová pec na výrobu cihel

29. října 2024 9:25 | Bruntál | Karel Soukop | Bruntálský miniexpres

Práce archeologů v Bruntále nepřinesla jen objevy systému bruntálských hradeb. Nejnovější nálezy jsou staré několik týdnů a týkají se historické cihelny v oblasti budované lokality pro bydlení. Při odkrytí zarostlé plochy v okraji lokality Za mlékárnou půdy byly objeveny pozůstatky cihlářské žárové pece z 19. století.


VIDEO: PIT manévr v akci! Policisté zadrželi ujíždějícího řidiče s drogami v autě

Dnes 10:38 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Na Ostravsku se minulý týden odehrála dramatická policejní honička, při které řidič se zákazem řízení a s pozitivním testem na drogy ujížděl rychlostí přes 100 km/h. Policisté nakonec využili PIT manévr, aby jeho riskantní jízdu zastavili.

Havířov vyřešil letitý problém s parkováním v lokalitě u ZŠ Frýdecká

Celkem 34 nových parkovacích míst nechala postavit radnice v Havířově v městské části Bludovice. Lidé na parkoviště čekali mnoho let. Město muselo nejdříve vyřešit odkup části soukromého pozemku.

Zloděj se před policií ukryl za komínem. Za sebou má už přes 20 odsouzení

Ostravským policistům se díky všímavému muži podařilo zadržet přímo při činu zloděje. Nejprve se snažil ukrýt za komínem bytového domu, ale hlídka jej objevila a zatkla. Na svědomí má nejméně 7 vloupání do různých objektů

V Opavě stále uklízí povodňový odpad. Do konce listopadu jeho odvoz z domácností hradí město

V Opavě stále uklízí povodňový odpad z domácností. Od listopadu už ale není možné zaplavené věci odkládat na volné plochy před domy. Lidé si tak zdarma mohou u Technických služeb objednat kontejner.

O senior linku je v Ostravě-Porubě zájem. Ročně zachrání desítky seniorů

Už od roku 2010 funguje v Ostravě nouzové tlačítko. O takzvanou senior linku městské policie je velký zájem a osamělým lidem ve věku nad 65 let a hendikepovaným se přiděluje na základě pořadníku.

Orebitská ulice v Ostravě-Přívoze prochází kompletní opravou

Centrální ostravský obvod opravuje Orebitskou ulici v Přívoze. S opravou se čekalo na síťaře a nyní dostane ulice nový povrch, chodníky i parkovací místa. Obvod už před časem opravil také několik bytových domů, které už jsou obsazeny nájemníky.

Horní Suchá pořídila před sportovní halou cykloboxy

Lidé v Horní Suché jsou nadšení z nových cykloboxů. Úschovna funguje bezplatně na principu zadání kódu. Obec věří, že se boxy díky kamerovému systému nestanou terčem vandalů.

(R)evoluce pohybu má zlepšit výuku tělocviku na školách

Dalším projektem ostravského školství je Revoluce pohybu. Je realizován ve spolupráci s Ostravskou univerzitou, konkrétně katedrou Tělesné výchovy. A cíl je jasný: motivovat děti k pohybu a sportu.

Ani elektrický výboj ho nezastavil, zloděj kradl kabely v průmyslové hale, prodal je ve sběrně

Dnes 9:03 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Bohumínští policisté a kriminalisté z Karviné rychle objasnili sérii krádeží na Karvinsku, kde se škody způsobené pachatelem vyšplhaly na statisíce korun. Podezřelý muž při krádeži kabelů utrpěl elektrický šok, když zasáhl dráty, které nebyly odpojeny od rozvodné sítě.

Ilustrace oblíbeného myšáka vystavuje autorka ve Studénce

V rámci dlouhodobého cyklu “Studénečtí výtvarníci se představují” je v knihovně ve Studénce ke zhlédnutí další výstava. Tentokrát se jedná o ilustrace Ivy Hoňkové, kreslí je ke svým knížkám o myšáku Kryštofovi.

Výročí Sametové revoluce připomene ve Frýdku-Místku knihovna i město

Městská knihovna Frýdek-Místek připravila výstavu k 35. výročí Sametové revoluce. Během vernisáže také odhalí pamětní desku světoznámého výtvarníka Bořka Šípka. Výročí Dne boje za svobodu a demokracii si připomene pietním aktem i město. A to přesně v neděli 17. listopadu.

Centrum Lumpíkov uspořádalo ve Frýdku-Místku konferenci Úspěšná žena v každém věku

Rodinné a vzdělávací centrum Lumpíkov připravilo první velkou konferenci s názvem Úspěšná žena v každém věku. Pět inspirativních žen sdílelo své příběhy o tom, jak se dostaly k podnikání nebo jak si vybudovaly různé posty ve firmě. Akce sklidila velký úspěch.

O Den urologické prevence byl v Nemocnici ve Frýdku-Místku velký zájem

Prevence je důležitá v každém věku. Zvláště v případě pacientů s určitou mírou rizika. Nemocnice ve Frýdku-Místku se opět po roce zaměřila na mužské zdraví. O Den urologické prevence byl opět velký zájem. Muži se mohli zdarma a bez objednání vyšetřit.

Po stopách frýdlantské litiny a smaltu se zájemci mohou vydat nově jen s mobilem

4. listopadu 2024 16:30 | Frýdlant nad Ostravicí | Andrea Holeszová | Kam vyrazit

Frýdlant nad Ostravicí na úpatí Beskyd byl již od středověku střediskem železárenství. V rámci Technotrasy zde již roky provádějí zájemce po památkách, které na tuto historii odkazují. Nyní ale chtějí zpřístupnit informace z prohlídky všem a vždy.

Frýdek-Místek investoval od roku 2021 do majetku města přes miliardu korun

Dokončení kanalizací v okrajových částech Frýdku-Místku, vznik nového sídla městské policie, rozšíření hřbitova nebo nová hasičská zbrojnice. To je jen malý výčet mnoha akcí, které se ve městě realizovaly od roku 2021. Za tu dobu se podařilo městu proinvestovat přes miliardu korun.

Jablunkov leží na vrstvě popela, archeologům to potvrdily vykopávky v Knížecím domě
Vydáno 26. února 2023 13:55, Jablunkov, Libor Běčák
Zajímavé odhalení učinili historici při zkoumání Knížecího domu v Jablunkově. Archeologové při vykopávkách potvrdili, že dnešní obyvatelé města chodí po více než půl metru vysoké vrstvě nejrůznějšího materiálu, včetně popela z dřívějších domů.

Celou řadu zajímavých informací se mohli dozvědět účastníci přednášky o historii Knížecího domu v Jablunkově. Při nedávné rekonstrukci bylo odhaleno, že původní vstup byl o více než půl metru níže. Ve vrstvách byl objeven například popel z původních vyhořelých stavení. Ničivých požárů, při kterých lehlo téměř celé starobylé městečko, bylo minulosti více. 

Samotná historie Knížecího domu sahá do poloviny 16. století.

Ondřej Haničák, historik Slezského zemského muzea v Opavě: “On zvenku ten objekt nevypadá příliš zajímavě, dalo by se říci, že při pouhém pohledu jakoby člověka nezaujme. Ale ta jeho stavební historie je tak spletitá a komplikovaná, že vlastně svědčí o tom, že je to jeden z nejstarších objektů ve městě Jablunkově a ta historie městečka Jablunkov a obecně Těšínského knížectví je s tímto objektem velmi těsně spjata. Právě ty rekonstrukční práce odhalily celou řadu indicií, které byly dříve nepřístupné nebo nebyly viditelné. Jedná se například o skladbu zdiva, různé dilatační spáry, zazděné či přizděně omítkové vrstvy, které vlastně dávají určitou logiku tomu vývoji. Že něco muselo být dříve, než něco jiného. Tato fáze předcházela této. A na základě těchto indicií nebo poukázek se dá stavební historie toho objektu relativně přesně rekonstruovat. Knížecí dům byl velmi odlišný od svého okolí, ale právě v tom předmoderním období. Jablunkov se dramatickým způsobem změnil v druhé polovině, respektive v závěru 19. století a na jeho počátku. A vlastně tou proměnou Jablunkova jakoby ztratila ta jedinečnost ten svůj původní význam. Dnes už to není patrné, ale pokud si rekonstruujeme podobu městečka právě v polovině 19. století, tehdy uvidíme, že podoba toho zděného patrového objektu s dlouhým průčelním podloubím zděným a rovněž klenutým, byla v místních souvislostech jedinečná.”

Cenná odhalení učinili archeologové, kteří se prokopali až na původní nejnižší podlahu domu.

Martina Uhlářová, archeoložka Muzea Těšínska: “Dostali jsme se v průčelí toho domu o 50 až 60 centimetrů níže. A to nám dává indicie k tomu, že tehdy ten povrch, kterým oni do domu vstupovali, byl právě o těch 60 centimetrů níže, než je současný.”

Množství významných nálezů archeologové našli v prostoru černé kuchyně. Dávný život Jablunkovanů mohli dokumentovat pomocí nalezených střepů nebo zbytků jídel.

Martina Uhlářová, archeoložka Muzea Těšínska: “To se podařilo rekonstruovat takový ten každodenní život. Našly se úlomky skla buď z oken, nebo skleněných lahví. Není jich moc, ale podařilo se je najít. Nebo třeba jsme rekonstruovali jídelníček podle ořezaných kostí, například vepřových nebo kuřecích. Našly se pecky od švestek či oříšky.”
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/jablunkov/11000035931/jablunkov-lezi-na-vrstve-popela-archeologum-to-potvrdily-vykopavky-v-knizecim-dome