Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Jablunkov leží na vrstvě popela, archeologům to potvrdily vykopávky v Knížecím domě

Jablunkov |

Zajímavé odhalení učinili historici při zkoumání Knížecího domu v Jablunkově. Archeologové při vykopávkách potvrdili, že dnešní obyvatelé města chodí po více než půl metru vysoké vrstvě nejrůznějšího materiálu, včetně popela z dřívějších domů.

Celou řadu zajímavých informací se mohli dozvědět účastníci přednášky o historii Knížecího domu v Jablunkově. Při nedávné rekonstrukci bylo odhaleno, že původní vstup byl o více než půl metru níže. Ve vrstvách byl objeven například popel z původních vyhořelých stavení. Ničivých požárů, při kterých lehlo téměř celé starobylé městečko, bylo minulosti více. 

Samotná historie Knížecího domu sahá do poloviny 16. století.

Ondřej Haničák, historik Slezského zemského muzea v Opavě: “On zvenku ten objekt nevypadá příliš zajímavě, dalo by se říci, že při pouhém pohledu jakoby člověka nezaujme. Ale ta jeho stavební historie je tak spletitá a komplikovaná, že vlastně svědčí o tom, že je to jeden z nejstarších objektů ve městě Jablunkově a ta historie městečka Jablunkov a obecně Těšínského knížectví je s tímto objektem velmi těsně spjata. Právě ty rekonstrukční práce odhalily celou řadu indicií, které byly dříve nepřístupné nebo nebyly viditelné. Jedná se například o skladbu zdiva, různé dilatační spáry, zazděné či přizděně omítkové vrstvy, které vlastně dávají určitou logiku tomu vývoji. Že něco muselo být dříve, než něco jiného. Tato fáze předcházela této. A na základě těchto indicií nebo poukázek se dá stavební historie toho objektu relativně přesně rekonstruovat. Knížecí dům byl velmi odlišný od svého okolí, ale právě v tom předmoderním období. Jablunkov se dramatickým způsobem změnil v druhé polovině, respektive v závěru 19. století a na jeho počátku. A vlastně tou proměnou Jablunkova jakoby ztratila ta jedinečnost ten svůj původní význam. Dnes už to není patrné, ale pokud si rekonstruujeme podobu městečka právě v polovině 19. století, tehdy uvidíme, že podoba toho zděného patrového objektu s dlouhým průčelním podloubím zděným a rovněž klenutým, byla v místních souvislostech jedinečná.”

Cenná odhalení učinili archeologové, kteří se prokopali až na původní nejnižší podlahu domu.

Martina Uhlářová, archeoložka Muzea Těšínska: “Dostali jsme se v průčelí toho domu o 50 až 60 centimetrů níže. A to nám dává indicie k tomu, že tehdy ten povrch, kterým oni do domu vstupovali, byl právě o těch 60 centimetrů níže, než je současný.”

Množství významných nálezů archeologové našli v prostoru černé kuchyně. Dávný život Jablunkovanů mohli dokumentovat pomocí nalezených střepů nebo zbytků jídel.

Martina Uhlářová, archeoložka Muzea Těšínska: “To se podařilo rekonstruovat takový ten každodenní život. Našly se úlomky skla buď z oken, nebo skleněných lahví. Není jich moc, ale podařilo se je najít. Nebo třeba jsme rekonstruovali jídelníček podle ořezaných kostí, například vepřových nebo kuřecích. Našly se pecky od švestek či oříšky.”
Nahlásit chybu


K tématu

Ve Frýdku-Místku proběhne rekonstrukce bitvy o Czajankova kasárna

Frýdek-Místek si letos připomene 85 let od hrdinného odboje vojáků z Czajankových kasáren. Ve čtvrtek odpoledne proběhne pietní akt a v sobotu také rekonstrukce samotného boje s bohatým celodenním programem ve Faunaparku.

Chátrající kulturní památka na náměstí ve Frýdku-Místku má projít opravou

Zdevastovanou kulturní památku na Zámeckém náměstí ve Frýdku-Místku čeká rekonstrukce. Chystanou opravu rohové budovy na začátku Hluboké ulice potvrdil aktuální vlastník objektu. Dům chátrá již od 80. let, s pracemi se má začít v roce 2025.

Novým archeologickým unikátem v Bruntále je nově objevená čtyřkanálová žárová pec na výrobu cihel

29. října 2024 9:25 | Bruntál | Karel Soukop | Bruntálský miniexpres

Práce archeologů v Bruntále nepřinesla jen objevy systému bruntálských hradeb. Nejnovější nálezy jsou staré několik týdnů a týkají se historické cihelny v oblasti budované lokality pro bydlení. Při odkrytí zarostlé plochy v okraji lokality Za mlékárnou půdy byly objeveny pozůstatky cihlářské žárové pece z 19. století.


Na Rudné ve Svinově postupně zdemolují mosty, provoz bude sveden vždy na druhou polovinu

Dnes 8:24 | Ostrava-město | Libor Běčák

V úterý 26. listopadu 2024 začne rekonstrukce mostů na Rudné ulici v Ostravě-Svinově. Oba mosty silnice I/11 budou zdemolovány a do roku 2026 nahrazeny novými konstrukcemi. Po dobu prací bude zachován obousměrný provoz v jednom pruhu pro každý směr. Projekt za 95,6 milionu Kč slibuje životnost nových mostů minimálně 100 let.

Pytláci mořských želv byli odsouzeni díky spolupráci Zoo Liberec a ZOO Ostrava

Dnes 8:56 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Pytláci mořských želv v Indonésii byli odsouzeni na dva a půl roku vězení díky zásahu ochránců přírody, na kterém se podíleli i zoologové z českých zoologických zahrad v Liberci a Ostravě. Zásah proběhl v souostroví Pulau Banyak, kde čeští odborníci dlouhodobě spolupracují s indonéskými kolegy na ochraně ohrožených mořských želv.

Archeologové v Opavě objevili středověké sídliště i velmi vzácnou poutní láhev

Včera 19:13 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Na budoucí stavbě jižního obchvatu Opavy od léta probíhal archeologický výzkum. A přinesl vzácné objevy. Vedle velmi dobře dochovaných pozůstatků germánského osídlení z mladší doby římské byl velkým překvapením objev středověkého sídliště.

V centru Ostravy už stojí vánoční strom. Má 11 metrů a přijel ze Svinova

Vánoční strom, který se letos stane ozdobou Ostravských Vánoc to měl tentokrát jen kousek. Darovala ho totiž rodina, která žije v ostravském obvodu Svinov. Na jeho usazování na Masarykovo náměstí se pyšný majitel přišel osobně podívat.

Město pořídilo nové kotce do orlovského psího útulku

Orlovský útulek dokončuje realizaci nových moderních kotců v místním útulku, které výrazně zlepší podmínky pro toulavé a opuštěné psy.

Obce ovlivněné těžbou získaly od Nadace OKD 20 milionů korun

Společnost OKD poskytla už podruhé své nadaci mimořádný finanční dar ze svého zisku. I tentokrát si peníze rozdělí sedm měst a obcí na Karvinsku, které jsou ovlivněny těžbou. Patří mezi ně opět i Karviná nebo Stonava.

Novojičínské podnikatele podpořila roadshow CzechInvestu, informovala o dotačních programech

Agentura CzechInvest představila v Novém Jičíně aktuální možnosti v oblasti podpory podnikání. V jeden okamžik, na jednom místě tak mohli podnikatelé konzultovat své záměry a získat informace o dotačních programech a dalších možnostech financování.

Nadaní prvňáčci na ZŠ Šalounova ve Vítkovicích budou chodit do Třídy vzdělání

Třídy Světa vzdělání jsou součástí vybraných základních škol v ČR. Žáci se v nich už od 1. třídy učí angličtinu, systematicky rozvíjejí své logické myšlení, matematiku, informační technologie a s pomocí učitele pracují na zdravém rozvoji celé své osobnosti i na budování pozitivních vztahů ve třídě.

Slezská nemocnice slavnostně otevřela nové nadzemní koridory. Zvýšily komfort pacientům i zaměstnancům

Slezská nemocnice v Opavě slavnostně otevřela nadzemní tubusové koridory. Jejich stavba trvala déle než rok a přinesla zejména komfort jak zaměstnancům, tak pacientům a návštěvníkům tohoto zdravotnického zařízení.

Adventní bezpečnostní akce v Ostravě nabízí rady, dílničky i vánoční tramvaj

Včera 11:36 | Ostrava-město | Libor Běčák

Tradiční akce Bezpečnější nakupování, parkování a cestování odstartuje i letos v Ostravě. Projekt zaměřený na prevenci krádeží a zvyšování bezpečnosti pořádá Magistrát města Ostravy ve spolupráci s policií, hasiči a dopravním podnikem. Součástí jsou preventivní aktivity v obchodních centrech, na trzích i ve vánoční tramvaji.

Zvuk bubnů v Čeladné burcoval k ochraně dětí před násilím

Čeladenskou mateřskou školou se nesl hlasitý zvuk bubnů, který upozornil na Světový den prevence týrání a zneužívání dětí. K projektu Bubnovačka se tu připojili v rámci pravidelné lekce muzikoterapie.

Děti z česko-polského pohraničí v Jablunkově soutěžily, jak ovládají své nářečí

19. listopadu 2024 10:07 | Jablunkov | Libor Běčák | Jablunkovský miniexpres

Děti žijící na českém i polském břehu řeky Olše se v Jablunkově účastnily soutěže, ve které prokazovaly, jak ovládají své nářečí.

Lidé se složili na nové varhany pro kostel v Chlebovicích u Frýdku-Místku

18. listopadu 2024 15:37 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Kostel v Chlebovicích získal nové varhany. Jejich výroba trvala 4 roky a náklady na majestátní nástroj dosáhly téměř čtyř milionů korun. Finance získala farnost převážně z darů veřejnosti a přispělo i město a kraj. Nové varhany jsou nejen hudebním, ale i uměleckým přínosem pro celý kostel.

Knihovna Frýdek-Místek zve na nový festival hudby, literatury i umění

18. listopadu 2024 13:32 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Frýdek-Místek bude centrem literatury, hudby a divadla díky novému festivalu LiMiTy. Knihovna připravila čtyřdenní program plný besed, koncertů a workshopů na různých místech města. První ročník unikátního projektu slibuje mimořádné kulturní zážitky.

Složky IZS cvičily ve Frýdku-Místku zásah proti aktivnímu střelci

18. listopadu 2024 11:21 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček | Frýdeckomístecký expres

Záchranné složky mají za sebou velké cvičení proti aktivnímu střelci. Hlavním cílem akce bylo ověření vzájemné spolupráce a postupů. Mimo jiné také procvičení poskytování přednemocniční neodkladné péče velkému množství zraněných.

Palkovice letos získaly řadu prestižních ocenění

15. listopadu 2024 12:39 | Palkovice | Libor Běčák | Palkovický miniexpres

Po úspěchu v soutěži Vesnice roku získaly Palkovice další významná ocenění. Ta souvisí se stavbou nového Domu služeb s radnicí.

Jablunkov leží na vrstvě popela, archeologům to potvrdily vykopávky v Knížecím domě
Vydáno 26. února 2023 13:55, Jablunkov, Libor Běčák
Zajímavé odhalení učinili historici při zkoumání Knížecího domu v Jablunkově. Archeologové při vykopávkách potvrdili, že dnešní obyvatelé města chodí po více než půl metru vysoké vrstvě nejrůznějšího materiálu, včetně popela z dřívějších domů.

Celou řadu zajímavých informací se mohli dozvědět účastníci přednášky o historii Knížecího domu v Jablunkově. Při nedávné rekonstrukci bylo odhaleno, že původní vstup byl o více než půl metru níže. Ve vrstvách byl objeven například popel z původních vyhořelých stavení. Ničivých požárů, při kterých lehlo téměř celé starobylé městečko, bylo minulosti více. 

Samotná historie Knížecího domu sahá do poloviny 16. století.

Ondřej Haničák, historik Slezského zemského muzea v Opavě: “On zvenku ten objekt nevypadá příliš zajímavě, dalo by se říci, že při pouhém pohledu jakoby člověka nezaujme. Ale ta jeho stavební historie je tak spletitá a komplikovaná, že vlastně svědčí o tom, že je to jeden z nejstarších objektů ve městě Jablunkově a ta historie městečka Jablunkov a obecně Těšínského knížectví je s tímto objektem velmi těsně spjata. Právě ty rekonstrukční práce odhalily celou řadu indicií, které byly dříve nepřístupné nebo nebyly viditelné. Jedná se například o skladbu zdiva, různé dilatační spáry, zazděné či přizděně omítkové vrstvy, které vlastně dávají určitou logiku tomu vývoji. Že něco muselo být dříve, než něco jiného. Tato fáze předcházela této. A na základě těchto indicií nebo poukázek se dá stavební historie toho objektu relativně přesně rekonstruovat. Knížecí dům byl velmi odlišný od svého okolí, ale právě v tom předmoderním období. Jablunkov se dramatickým způsobem změnil v druhé polovině, respektive v závěru 19. století a na jeho počátku. A vlastně tou proměnou Jablunkova jakoby ztratila ta jedinečnost ten svůj původní význam. Dnes už to není patrné, ale pokud si rekonstruujeme podobu městečka právě v polovině 19. století, tehdy uvidíme, že podoba toho zděného patrového objektu s dlouhým průčelním podloubím zděným a rovněž klenutým, byla v místních souvislostech jedinečná.”

Cenná odhalení učinili archeologové, kteří se prokopali až na původní nejnižší podlahu domu.

Martina Uhlářová, archeoložka Muzea Těšínska: “Dostali jsme se v průčelí toho domu o 50 až 60 centimetrů níže. A to nám dává indicie k tomu, že tehdy ten povrch, kterým oni do domu vstupovali, byl právě o těch 60 centimetrů níže, než je současný.”

Množství významných nálezů archeologové našli v prostoru černé kuchyně. Dávný život Jablunkovanů mohli dokumentovat pomocí nalezených střepů nebo zbytků jídel.

Martina Uhlářová, archeoložka Muzea Těšínska: “To se podařilo rekonstruovat takový ten každodenní život. Našly se úlomky skla buď z oken, nebo skleněných lahví. Není jich moc, ale podařilo se je najít. Nebo třeba jsme rekonstruovali jídelníček podle ořezaných kostí, například vepřových nebo kuřecích. Našly se pecky od švestek či oříšky.”
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/jablunkov/11000035931/jablunkov-lezi-na-vrstve-popela-archeologum-to-potvrdily-vykopavky-v-knizecim-dome