Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Mládežníci z různých zemí EU na Jablunkovsku debatovali o problémech spojených s drogami

Jablunkov |

Na Jablunkovsku počátkem dubna proběhla mezinárodní výměna mládeže Erasmus+ s názvem Přes překážky do pekel - Po stopách drogové závislosti mezi mládeží.

Tato výměna vytvořila příležitost pro mládežníky z Česka, Polska, Rumunska, Maďarska, Litvy a Itálie diskutovat o zmíněné problematice prevence drogové závislosti.

Pavel Vítek, Silesian Society for Solidarity: "Vzdělávací aktivity této výměny mládeže se konaly v Penzionu u Pinkasů poblíž Jablunkova, přičemž výměna samotná byla financována ze zdrojů Evropské unie skrze Dům zahraniční spolupráce v rámci programu Erasmus+ a organizována prostřednictvím neziskové organizace Silesian Society for Solidarity z.s. Během této výměny účastníci debatovali o rozličných společenských a zdravotních problémech, spojených s požíváním a rozšířeností návykových látek nejen v Moravskoslezském kraji, ale také v členských státech EU. Dále měli šanci navštívit Centrum pro duševní zdraví v Těšíně, kde si mohli vyslechnout přednášku z řad psychiatrů a psychologů, zabývajících se touto problematikou a s ní spojenými riziky pro duševní zdraví a vývoj osobnosti u mládeže. Setkali se osobně i s mládežníky, kteří v minulosti čelili problému drogové závislosti a byli ochotni sdílet své příběhy o tom, jak se s touto závislostí vypořádali."

Během projektu se také zúčastnili originálních simulačních her a aktivit, díky nimž prohloubili své povědomí ohledně škodlivosti návykových látek nejen pro jednotlivce, ale také pro společnost jako takovou.

Pavel Vítek, Silesian Society for Solidarity: "Pro mnohé zahraniční účastníky této výměny mládeže se jednalo o první návštěvu České republiky. Zahraniční mládežníci rovněž mohli ochutnat českou kuchyni a obeznámit se s českou kulturou. Každý večer byly pořádány mezikulturní večery, během nichž účastníci měli možnost představit země, z nichž pocházejí, své tradiční tance, pokrmy a tradice. Na podobné mezinárodní výměny Erasmus+ zaměřené i na jiné tématiky mohou zdarma jakožto účastníci vycestovat všichni občané naší země do 30 let a lidé s trvalým pobytem v ČR."
Nahlásit chybu


K tématu

Vyráběl a distribuoval drogy v Havířově, zásahovka ho vytáhla z taxíku

2. června 2023 14:38 | Havířov | Jiří Cileček

Kriminalisté obvinili z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy jedenačtyřicetiletého muže, který podle nich nejméně rok a půl distribuoval v Havířově na Karvinsku a jeho okolí pervitin. Také sám vyrobil téměř kilogram marihuany. Nyní mu hrozí až pět let vězení.

Společenská hra třineckého autora varuje děti před nástrahami drog

17. července 2023 13:59 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Zabaví, vzdělává a pomáhá v prevenci proti drogám. Nová společenská hra nyní poslouží i při práci s dětmi v nízkoprahovém zařízení ve Frýdku-Místku. Budou v ní lovit drogové dealery a také se v ní vzdělávací formou dozví, co jim mohou drogy způsobit.

Cvičení složek IZS: nehoda, zraněný na útěku a drogy v autě

8. srpna 2023 15:19 | Karviná | Monika Danková

V Karviné se uskutečnilo cvičení složek integrovaného záchranného systému, které organizoval Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje. Hlavní téma bylo tentokrát komplexnější. Po fingované dopravní nehodě se totiž v autě našly i drogy. Do cvičení tak byli kromě hasičů zapojeni i policejní psovodi a kriminalisté.


Policisté zachránili muže ze zakouřeného bytu, dveře vyrazili beranidlem

Velkou dávku odvahy projevili policisté z hlídkové služby, když neváhali a s nasazením vlastního života zachránili muže ze zakouřeného bytu v Ostravě-Porubě. V podobných případech totiž může jít o vteřiny.

Most v Polance nad Odrou je opět průjezdný, součástí stavby je i cyklostezka

Dnes 12:35 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Po dlouhých 14 měsících uzavírky je most přes řeku Odru v Polance od pondělí 20. května opět průjezdný. Zrekonstruovaný most nyní slouží řidičům, cyklistům i chodcům, součástí mostu je smíšená cyklostezka, kterou vybudovalo město Ostrava. Během rekonstrukce pomáhali i potápěči, kteří za pomoci uhlíkových elektrod odstraňovali základy středového pilíře původního mostu.

Na I/68 nedaleko slovenských hranic havarovaly dva kamiony a pět osobních vozidel

Dnes 16:05 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Na silnici I/68 u obce Bystřice mezi Třincem a Jablunkovem v pondělí odpoledne havarovaly dva kamiony a pět osobních vozidel. Na místě zasahují složky IZS, hlášena je jedna zraněná osoba. Silnice ve směru na Slovensko musela být uzavřena.

Policejní vyjednavač učil zdravotníky Karvinské hornické nemocnice reagovat na útočníka

90 zdravotníků Karvinské hornické nemocnice prošlo speciálními kurzy, které je učí, jak reagovat na aktivního útočníka. Nové dovednosti získali pod vedením zkušeného policejního vyjednavače z pražské policejní speciální pořádkové jednotky.

V Havířově-Šumbarku bylo poškozeno plynové potrubí, policisté a hasiči evakuovali desítky lidí

Dnes 13:38, vydáno dnes 13:27 | Havířov | Lukáš Zavadil

Pět jednotek hasičů a další složky IZS zasahují v Havířově-Šumbarku. Mělo tam dojít k poškození středotlakého plynového potrubí. Příčina zatím není jasná. Lidé by měli dbát pokynů policistů.

Ve Frýdku-Místku se udržuje na 170 hektarů travnatých ploch

Jarní počasí letos přišlo o něco dřív než loni. Díky tomu vyjely do ulic Frýdku-Místku také dříve sekačky na trávu. Pravidelné kosení je opět v plném proudu. Pracovníci technických služeb v průběhu sezóny udržují na 170 hektarů travnatých ploch.

VIDEO: Silniční kontrola skončila zadržením, Slovák nabídl policistům úplatek

Dnes 12:10 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Policisté z obvodního oddělení Vrbno pod Pradědem kontrolovali řidiče v obci Světlá Hora. Narazili při tom na řidiče, který neměl během jízdy zapnutý bezpečnostní pás. Na místě obdržel pokutu ve výši 1500 korun, sankci přijal a oznámil, že ji uhradí převodem z účtu. Z banální situace se ale vyklubalo podezření na trestný čin u jeho spolujezdce.

Potravinová pomoc se ve Frýdku-Místku nově vydává častěji, lidé se i objednávají

Výdejna potravinové pomoci ve Frýdku-Místku kvůli velkému zájmu upravila svůj provoz. Ze dvou dní přešla na pět a zároveň objednává klienty na přesný čas. V místě se tak netvoří fronty a nedochází k žádným konfliktům.

Městská policie Frýdek-Místek se přestěhovala do nové budovy

Frýdek-Místek zrekonstruoval budovu bývalé textilní školy v Těšínské ulici. Zázemí tady našla městská policie a přestupkové oddělení. Práce vyšly na necelých 78 milionů korun. V místě má v budoucnu vzniknout také nový bulvár s napojením na moderní dopravní terminál.

Kopřivnický Motýlek v nové přístavbě “roztáhne křídla”, získal místnosti pro speciální terapie

Budova Základní a mateřské školy Motýlek v Kopřivnici je díky rekonstrukci a přístavbě modernější a prostornější. Pro žáky se speciálními potřebami tu přibyly nové prostory pro výuku a terapie. Investici ve výši 26 milionů korun zaplatil Moravskoslezský kraj.

Vrátní

Sviadnov Nástup: od 20. května 2024 od 25 000 do 32 000 Kč/měsíc

Městská policie Frýdek-Místek se přestěhovala do nové budovy

Frýdek-Místek zrekonstruoval budovu bývalé textilní školy v Těšínské ulici. Zázemí tady našla městská policie a přestupkové oddělení. Práce vyšly na necelých 78 milionů korun. V místě má v budoucnu vzniknout také nový bulvár s napojením na moderní dopravní terminál.

Žáci ZŠ Komenského z Frýdlantu nad Ostravicí předvedli rodičům chemické a fyzikální pokusy

Odpoledne plné chemických a fyzikálních pokusů si připravili žáci ZŠ Komenského ve Frýdlantě nad Ostravicí. Své dovednosti předvedli rodičům, které do školy pozvali u příležitosti Dne rodiny.

Školáci předvedli rodičům různé chemické a fyzikální pokusy

Odpoledne plné chemických a fyzikálních pokusů si připravili žáci ZŠ Komenského ve Frýdlantě nad Ostravicí. Své dovednosti předvedli rodičům, které do školy pozvali u příležitosti Dne rodiny.

TIC Frýdek-Místek připravilo nové cesty k poznání historie textilního průmyslu

Turistické informační centrum Frýdek-Místek otevírá další nové cesty k poznání historie textilního průmyslu. Opět probíhají oblíbené jízdy historickým autobusem s návštěvou bývalých textilních areálů. Připravena je také nová trasa, která propojí historické památky s moderními prvky.

Začala rekonstrukce prostoru před Kulturním domem Frýdek

Začala dlouho očekávaná rekonstrukce prostoru před bývalým Kulturním domem Válcoven plechu. Místo získá novou dlažbu, stromové aleje i podzemní retenční nádrže. Práce potrvají zhruba do konce roku a vyjdou na necelých 23 milionů korun.

Protidrogový vlak si ve Frýdku-Místku prohlédlo na 900 návštěvníků

Ve Frýdku-Místku se opět zastavil protidrogový vlak Revolution train. Ten interaktivní a unikátní formou představuje dětem i dospělým problematiku drogově závislých. Cílem projektu je ukázat, co se s člověkem stane, pokud propadne drogám.

Mládežníci z různých zemí EU na Jablunkovsku debatovali o problémech spojených s drogami
Vydáno 21. dubna 2023 20:29, Jablunkov, Libor Běčák
Na Jablunkovsku počátkem dubna proběhla mezinárodní výměna mládeže Erasmus+ s názvem Přes překážky do pekel - Po stopách drogové závislosti mezi mládeží.

Mezinárodní výměna mládeže. Snímky se svolením Silesian Societ for Solidarity

Tato výměna vytvořila příležitost pro mládežníky z Česka, Polska, Rumunska, Maďarska, Litvy a Itálie diskutovat o zmíněné problematice prevence drogové závislosti.

Pavel Vítek, Silesian Society for Solidarity: "Vzdělávací aktivity této výměny mládeže se konaly v Penzionu u Pinkasů poblíž Jablunkova, přičemž výměna samotná byla financována ze zdrojů Evropské unie skrze Dům zahraniční spolupráce v rámci programu Erasmus+ a organizována prostřednictvím neziskové organizace Silesian Society for Solidarity z.s. Během této výměny účastníci debatovali o rozličných společenských a zdravotních problémech, spojených s požíváním a rozšířeností návykových látek nejen v Moravskoslezském kraji, ale také v členských státech EU. Dále měli šanci navštívit Centrum pro duševní zdraví v Těšíně, kde si mohli vyslechnout přednášku z řad psychiatrů a psychologů, zabývajících se touto problematikou a s ní spojenými riziky pro duševní zdraví a vývoj osobnosti u mládeže. Setkali se osobně i s mládežníky, kteří v minulosti čelili problému drogové závislosti a byli ochotni sdílet své příběhy o tom, jak se s touto závislostí vypořádali."

Během projektu se také zúčastnili originálních simulačních her a aktivit, díky nimž prohloubili své povědomí ohledně škodlivosti návykových látek nejen pro jednotlivce, ale také pro společnost jako takovou.

Pavel Vítek, Silesian Society for Solidarity: "Pro mnohé zahraniční účastníky této výměny mládeže se jednalo o první návštěvu České republiky. Zahraniční mládežníci rovněž mohli ochutnat českou kuchyni a obeznámit se s českou kulturou. Každý večer byly pořádány mezikulturní večery, během nichž účastníci měli možnost představit země, z nichž pocházejí, své tradiční tance, pokrmy a tradice. Na podobné mezinárodní výměny Erasmus+ zaměřené i na jiné tématiky mohou zdarma jakožto účastníci vycestovat všichni občané naší země do 30 let a lidé s trvalým pobytem v ČR."
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/jablunkov/11000036839/mladeznici-z-ruznych-zemi-eu-na-jablunkovsku-debatovali-o-problemech-spojenych-s-drogami