Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Škola slaví 100 let od měšťanky přes lazaret až po střední školu s výukou IT či vodíkových systémů

  • Jablunkov,

Střední škola v Jablunkově si připomíná 100 let své historické budovy. Ve slavnostní den otevřených dveří se tam přišli podívat také bývalí studenti a kantoři. Původní budova má za sebou poměrně bohatou historii.

Petra Martynková, historička, kronikářka: “Datuje se do 20. let 20. století, konkrétně v roce 1922 byl zakoupen pozemek za 36 tisíc korun československých tehdejších a právě na tomto pozemku vyrostly základy této krásné budovy, která letos slaví sté výročí. Původně zde sídlila česká obecná škola a měšťanská škola a v průběhu let a staletí se tady vystřídalo například reálné gymnázium, fungovala tady a stále funguje škola, která se zaměřuje na zemědělství a průmysl, v současné době taky IT. Svého času samozřejmě za doby války a okupace jsme tady mohli najít třeba vojenský lazaret osídlený německým vojskem.”

I jen letmý pohled do učeben a dílen prozradí, kam se výuka ve škole za desítky let posunula.

Roman Szotkowski, ředitel SŠ Jablunkov: “Naše současná střední škola se vyprofilovala ze zemědělského učiliště, kde se vyučovaly zemědělské obory. Postupem času se nasměřovala do službových oborů, rozšířila svou nabídku o obor automechanik nebo i kuchař-číšník. A postupem času taktéž získala i maturitní obory. Byli jsme hodně silně v oborech ekonomika a podnikání, což se vyučovalo na denním i dálkovém studiu. V současné době se škola zaměřuje více na obory s perspektivou do budoucna. Jsme velice rádi za obor IT, který jsme nasměrovali do průmyslu a letošním roce budeme mít první maturanty. A taktéž se zabýváme rozšířením zaměření na na logistiku a e-commerce. Autoopravárenské obory na naší škole, dá se říct, mají tradici a my jsme se rozhodli věnovat inovaci těchto oborů. Proto jsme se věnovali elektromobilitě a věnujeme se jí. Přes projekt Erasmus jsme sestavili elektromotokáru například a víme, že jednoznačná perspektiva bude ve vodíkové nástavbě právě pro tyto elektromobily.”

Mezi gratulanty ke stému výročí školy patřili také zástupci města a kraje, který školu provozuje.

Jiří Hamrozi (KDU-ČSL), starosta Jablunkova: “Střední škola Jablunkov působí už nějakých 100 let na území města Jablunkova. Můžu poděkovat a pochválit za jejich činnost, protože je to takzvaně spádová škola pro všechny obce v okolí. Dokonce jsem se dozvěděl, že dojíždějí i žáci ze Slovenska. Za posledních pět let ušla střední škola velký kus cesty. Je tady vidět velký progres. Oceňují to i ředitele firem, které působí tady u nás v regionu, protože nejenom to, že tady mu umí žáci nebo učni střední školy opravit stroje, tak otevřel se tady i nový obor IT, který má svoji budoucnost.”
Daniel Cinař, vedoucí odboru školství, mládeže a sportu MSK: “Škola jednoznačně budoucnost má., Jde vidět, že s těmi žáky tady pracují na velmi vysoké úrovni. Snaží se jim nabídnout velmi pestré aktivity od kolo, cyklo, auta, zemědělství… Pořád jsou to obory, které ty mladé kluky baví a do budoucna budou bavit dál? Já si myslím, že tady posledních pár opravdu ten správný směr nabrali a zaměřili se na ty informační technologie. Ten obor má jednoznačně velkou perspektivu a velkou budoucnost a každá škola je individuální, každá škola má svoje vnitřní nějaké klima svoji vizi svoji budoucnost.”
Nahlásit chybu


K tématu
Stavební bytové družstvo ve Frýdku - Místku, pracoviště Frýdek-Místek
Frýdek-Místek
od 23 000 Kč/měsíc

Detail

SANITKA.ORG s.r.o. - Jablunkov
Jablunkov
od 21 000 Kč/měsíc

Detail

Bartoň a Partner s.r.o. - pracoviště Nošovice, KONTAKTNÍ OSOBA PhDr. Martin Dudák, tel. 735 171 157, martin.dudak@bartonapartner.cz
Nošovice
od 6 000 Kč/měsíc

Detail