Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Vláda radnicím škrtá příjmy z daní. V Palkovicích šetří i tak, že si zastupitelé snížili téměř o polovinu své odměny

  • Palkovice,

Koronavirová krize, která enormně zatížila státní rozpočet, se už začíná projevovat na hospodaření měst a obcí. Například v Palkovicích na Frýdecko-Místecku už odložili připravované investiční akce a zastupitelé si tam dobrovolně snížili své odměny.

V Palkovicích chtěli letos vybudovat v centru obce přechod pro chodce a také nový chodník. Bohužel, kvůli koronavirové krizi už vědí, že jim stát pošle méně peněz z daní. Začali proto šetřit a v zájmu obec sáhli i do svých kapes.

Martina Skurková, účetní obce Palkovice: “Dle informací ministerstva financí rozpočtové určení daní víme, že propad daňových příjmů v letošním roce pro obec Palkovice činí 12,6 milionu. A na základě tohoto už zastupitelé obce přistoupili k různým opatřením a jedním z nich je, že si schválili snížení svých odměn o 40 procent.”

Očekávaný výpadek v příjmech z daní představuje zhruba 20 procent letošního rozpočtu.

David Kula, místostarosta Palkovic: “Tahle částka je docela velká na to, abychom se s tím vyrovnali bez jakékoliv změny v chodu obce. Zastupitelstvo obce tady k tomu přistoupilo zodpovědně a už na květnovém zasedání schválilo změnu rozpočtu, když jsme vlastně uspořili v rozpočtu více než 7 milionů korun. Nicméně tato změna má za následek několik věcí, které jsme bohužel museli odložit, nebo prozatím úplně zrušit. Jedná se zejména o kulturní akce, které by se stejně nemohly konat z epidemiologických důvodu. Dále jsme měli v plánu letos opravy místních komunikací a výstavbu přechodu pro chodce a opravu veřejného prostranství v centru obce. Další investicí, kterou musíme odložit, je nákup osobního automobilu pro Správu kanalizace a několik dalších drobných věcí. Další věcí je, že se nenecháváme současnou krizi odradit a že v podstatě investujeme nebo připravujeme investice na další roky, protože předpokládáme, že se situace zlepší a nebo že stát pustí nějaké dotace a tím pádem musíme být připraveni na to ty prostředky využít. Proto teď dokončujeme projekt chodníku na Podhůří a také projektujeme opravu Domu služeb v centru obce, kam by se měli přestěhovat lékaři a obecní úřad. Tahle investice nás velmi tlačí, protože potřebuje vymístit obecní úřad a lékaře ze současného místa, když jsme získali dotaci na školku a musíme to realizovat do konce roku. 2022. Obec se vlastně nespoléhá pouze na vládní sliby, že pustí vláda nějaké dotace nebo na vyšší příjmy obcím z nějakých jiných zdrojů, ale také hledáme nějaké úspory a možnosti prodeje zbytného obecního majetku v rámci obce, do kterého jsme dříve peníze uložili a v podstatě to sloužilo jako rezerva pro období jako je toto.”

Přes veškerá úsporná opatření Palkovičtí věří, že stát obce nenechá na holičkách a nějaké peníze navíc přece jen pošle.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy