Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Palkovicích mají po sklizni konopí. O zkušební lány měli zájem zloději i celníci

  • Palkovice,

Přibližně dva hektary technického konopí letos vypěstovali zemědělci z Palkovic. Vyzkoušeli odrůdu z Finska, která se pěstuje zejména pro olejnatá semena.

Na polích zemědělci pěstují různé plodiny. V Palkovicích se domluvilo pár lidí, včetně starosty, že vyzkouší na dvou hektarech vysadit technické konopí. Jsou přesvědčeni, že rostlina čistí půdu, semínka prospívají zdraví a při opylování získávají včely větší imunitu. Se sklizní jsou zemědělci spokojení.

Radim Bača (Nezávislí pro Palkovice a Myslík), starosta Palkovic: “Hledali jsme ekologickou alternativu. Chceme osvíceně přistupovat k zemědělství. Je to pokusné políčko setého konopí. Je to finská odrůda, vyloženě pro semínko."

Když ale lidé zjistili, že se na poli pěstuje konopí, byl o rostliny velký zájem.

Radim Bača (Nezávislí pro Palkovice a Myslík), starosta Palkovic: “Lidé si z počátku mysleli, že pěstujeme konopí indické tzv. marihuanu. Ty žádané látky tam však nejsou. Přesto se našli jedinci, kteří nám chodili na pole pro rostliny, ale záhy přišli na to, že je jim na nic. Je třeba dělat osvětu. Technické konopí tady bylo již přes sto lety. Byli jsme velmoc v pěstování setého konopí a dneska se ho učíme opět pěstovat. Čistí to zem, není potom třeba žádných herbicidů, pesticidů. Je třeba k tomu postupně a rozumně přistupovat.”

Lány konopí prošly několika kontrolami, při kterých se ověřovalo, zda neobsahuje nadlimitní množství látky THC. 

Průkopníci výsadby technického konopí mají v plánu v příštím roce rozšířit osevní plochy. Chtěli by následně zpracovávat i stonek, který má velké využití v textilním průmyslu.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy