Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Středoškoláci z Palkovic sestavují satelit, který bude za letu měřit kvalitu ovzduší

  • Palkovice,

Studenti 1. ročníku oboru informační technologie Střední průmyslové školy ve Frýdku-Místku se zapojili do soutěže, ve které mají vyrobit satelit o velikosti plechovky od nealkoholického nápoje.

Zařízení musí být během krátkého letu schopné zvládnout dvě mise. Jednu s povinnými parametry a druhou podle mladých konstruktérů.

Jiří Ryška, student 1. ročníku POJ Frýdek-Místek: “Soutěž pořádá Vzdělávací kancelář Evropské vesmírné agentury. My jsme se zapojili kvůli tomu, že bychom chtěli dosáhnout nějakých nových cílů, zjistit něco nového a také bychom chtěli třeba vyhrát národní kolo.”

Do vesmíru se studentský satelit zatím nepodívá. Všechna data musí naměřit během pádu z výšky několika stovek metrů, kam ho vynese dron. K zemi se pak bude snášet na padáku.

Marek Kozel, student 1. ročníku POJ Frýdek-Místek: “V průběhu pádu musí měřit dvě mise. Ta primární je tlak, vlhkost a GPS signál, tím pádem nadmořskou výšku a polohu. A naše sekundární mise je oxid uhličitý, kyslík a kamera. 
Filip Gardoš, student 1. ročníku POJ Frýdek-Místek: "Dokážu si představit, že by to třeba právě zkoumalo ten Mars. Že by to vlastně byla taková malá družice na jedno použití, protože by to ušetřilo peníze. Protože každý odpal, každý kilogram, který se odešle do vesmíru, stojí přes milion dolarů, což jsou velké částky. A taková malá krabička by ušetřila spoustu peněz.”

Tři mladí konstruktéři z šestičlenného týmu jsou z Palkovic a vedení školy oceňuje jejich přípravu z tamní základní školy.

Martin Tobiáš, ředitel POJ Frýdek-Místek: “Pro mě je to přírodní úkaz. My jsme na to zvyklí, protože ze Základní školy v Palkovicích k nám tradičně chodí výborní žáci, výborně připravení žáci, kteří potom naši školu a obec Palkovice krásně reprezentují v mnoha soutěžích. Jsou opravdu výborní.”

Studenty čeká při výrobě satelitu ještě hodně práce. O úspěchu jejich mise však nepochybují.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyLM stavby Sochorek s.r.o. - pracoviště
Frýdek-Místek
od 25 000 do 28 000 Kč/měsíc

Detail

Bohemia Marten Plus s.r.o. - pracoviště LIDL Horymírova a Frýdlantská
Frýdek-Místek
od 12 600 Kč/měsíc

Detail

Stavební bytové družstvo ve Frýdku - Místku, pracoviště
Frýdek-Místek
od 93 Kč/hod.

Detail

Dnešní premiéry