Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Obec Palkovice bude mít po 150 letech konečně svou vlastní radnici

  • Palkovice,

Obec Palkovice bude mít vůbec poprvé ve své historii svou vlastní radnici. Tu právě nyní staví v místě, kde dříve stával Dům služeb. Ten se už poroučel k zemi.

David Kula (Nezávislí pro Palkovice a Myslík), místostarosta: “Po roce a půl příprav jsme se konečně pustili fyzicky dostavby budovy nového obecního úřadu, kde budou umístěni i lékaři, lékárna a nové bistro. Po strašně dlouhé době, v podstatě poprvé za historii Palkovic, obecní úřad konečně najde své definitivní sídlo tady v tomto domě, který je za námi. A v podstatě už nebudeme v provizoriu, kam jsme se vlastně stěhovali minulé desítky až stovky let z jednoho místa na druhé. Takže tohle už bude doufám finální stav.”

Dům služeb byl postaven v takzvané Akci Z. A jak se nyní při demolici ukázalo, za socialistického budovatelství předci při práci příliš pečliví nebyli. Současné vedení počítalo s tím, že z původního objektu využije obvodové zdivo. Stavba však byla v 80. letech minulého století provedena tak lajdácky, že je nutné provést celkovou demolici. Místo betonu totiž stavbaři použili i molitan. Místní se však už těší na novou radnici.

Anketa: “No já tomu říkám to, že je to dobré, že tady je to poblíž, všechno v jednom to je. Obchod tady je a že ten obecní úřad tady bude, tak by to bylo výborné.”
Roman Ciompa, stavbyvedoucí: “Je to stavba na jeden rok. Je to vlastně bývalý Dům služeb, které vidíte i za námi. Vznikne z něho opět něco, jako Dům služeb, plus tam bude umístěný obecní úřad. Momentálně probíhají nějaké demoliční práce, po nich budeme vytvářet nový skelet baráku, kde bude převládat hlavně beton a sklo. Stavba jako taková by měla být dokončena v průběhu příštího roku v říjnu.”
David Kula (Nezávislí pro Palkovice a Myslík), místostarosta: “Stavba obecního úřadu zapadá do celého kontextu modernizace centra obce Palkovice, kde vedle již opravené budovy prodejny potravin a budovy tělocvičny bude také stát nová moderní budova, na které se podílel jako architekt Kamil Mrva.”

Pro Palkovické to bude v historii obce poprvé, co bude jejich radnice ve vlastní budově. Více než 100 let úřad sídlil v provizoriích.

David Kula (Nezávislí pro Palkovice a Myslík), místostarosta: “Obecní úřad vždycky fungoval na fojtství vedle kostela a potom se zhruba před 100 až 150 lety začal stěhovat různými budovami v rámci obce. Chvíli sídlil v hospodě, chvíli v kulturním domě, potom v místě bývalé školky, v místě které sloužilo jako provozní budova jednotného zemědělského družstva a nyní se nacházíme provizorně v budově tělocvičny, kde využíváme toho, že v době koronaviru je omezené cvičení. Toto je v podstatě asi sedmé místo, kde se obecní úřad přestěhuje snad už definitivně.”

Stavbaři budou muset překonat některá úskalí, která jim projekt přichystal.

Roman Ciompa, stavbyvedoucí: “Uvnitř mají být příčky, které jsou poměrně velkých rozměrů. Jsou tam skleněné příčky, kdy největší má tuším nějakých 3 na 6 metrů, což je dost velká váha. Budeme to muset nějak velice dobře logistický vymyslet, abychom tam ty příčky vůbec dostali. No, bude to bude to velice zajímavé. Uvidíme, jaký bude výsledek.”
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy